2023 Yılı Pasaport Ücretleri ve Harç Bedelleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Pasaport, Harç, Defter, Ücret, 2023, Başvuru, Öğrenci
VİZE REHBERİ

28/11/2023

1109 Görüntülenme


2023 Yılı Pasaport Ücretleri ve Harç Bedelleri

Yurt dışına çıkarken kullanılan uluslararası bir kimlik belgesi olan ve yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerliliği bulunan pasaport, vatandaşların isteği üzerine yetkili makamlarca verilen bir belgedir. Türkiye’de 4 temel pasaport türü bulunmaktadır. 

 • Bordo Pasaport olarak da adlandırılan Umumi Pasaport, her Türk vatandaşına verilebilen, KKTC vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan vatandaşların alabilecekleri en yaygın pasaport türüdür. 
 • Yeşil Pasaport olarak da bilinen Hususi Pasaport, kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına, bürokratlara ve birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kamu personeline verilmektedir. Gri pasaport olarak da bilinen 
 • Gri Pasaport, diğer bir deyişle Hizmet Pasaportu, devlet görevinde bulunan kişilere görevleri süresince geçerli olacak şekilde verilen kısa süreli pasaporttur.
 • Siyah Pasaport, bir başka deyişle Diplomatik Pasaport, diplomatik temsilciliklerde çalışanlara, TBMM üyelerine, Yüksek Yargı üyelerine ve Kuvvet Komutanları ile Genelkurmay Başkanına verilmektedir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport işlemlerinizi başlatmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün çağrı merkezini arayarak (Alo 199) ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün “NVI Mobil” akıllı telefon uygulamasından randevu almanız gerekiyor. Randevu günü/saatinde, İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek, sıramatikten SIRA NUMARASI alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan, hususi ve hizmet damgası bulunan pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere müracaat edilmesi gerekiyor.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Umumi pasaport (bordo pasaport) için gerekli evraklar;

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
  • Muvafakat: Ergin olmayanlar ve kısıtlıların pasaport başvurularında yasal temsilcilerinin vermiş oldukları izindir. Yasal temsilcilerin başvuruda hazır bulunmaları halinde başvuru merkezince muvafakatları alınabilmektedir.
  • Muvafakatname: Ergin olmayan ve kısıtlıların pasaport alabilmeleri için, yasal temsilcileri tarafından noterler ve dış temsilciliklere düzenlettirilen belgedir.
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; "Öğrenci Belgesi" 
  • Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmemektedir.
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi
  • Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.
 • Eski pasaport 
  • Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.

2023 Yılı Pasaport Ücretleri

Bilindiği üzere her yıl, 6 aylık, 1, 3 ve 10 yıllık pasaport fiyatları değişiyor ve pasaport harç ve defter bedelleri her yıl artış gösteriyor. 2023 yılı için belirlenen pasaport harç ve defter bedelleri aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi şekilleniyor.

Süre Harç Defter Toplam
6 Ay 1.034,55 TL 501,00 TL 1.535,55 TL
1 Yıl 1.512,45 TL 501,00 TL 2.013,45 TL
2 Yıl 2.469,15 TL 501,00 TL 2.970,15 TL
3 Yıl 3.507,75 TL 501,00 TL 4.008,75 TL
3+ Yıl 4.943,25 TL 501,00 TL 5.444,25 TL

Pasaport Defter ve Harç Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. 

Kimler Harçsız Umuma Mahsus Pasaport Alabilir?

 • Yurt içinde öğrenimine devam eden öğrencilere 25 yaşının tamamlanmasına kadar,
 • Yabancı ülkelerde öğrenimine devam edenlere yaş sınırı aranmaksızın, 
  • Bu durumda 25 yaşından büyük olanların harçsız umuma mahsus pasaport talep etmesi halinde, apostilli veya eğitim ateşesi onaylı öğrenci belgelerinin vergi dairesi müdürlüklerince onaylanması gerekmektedir.
 • Havayolu Şirketleri Uçuş Ekibi Personeline,
 • Kültürel, ticari veya sosyal bir fayda için veya yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyen ve Milli Eğitim Bakanlığının izni ile yurtdışına gidenlere,
 • Spor, gezi, kültürel, ticari ve sosyal bir menfaat için Rektörlük, Dekanlık, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü izni ile yurtdışına gidenlere verilir.

Pasaportlarda Kullanılacak Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

"Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Makinede Okunabilir Seyahat Belgeleri Standartları (MRTD)" ve eklerine uygun olarak son altı ay içerisinde yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş, 50mmx60mm ebatlarında, gözler, alın, yüz, çenenin açık olduğu ve renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmayan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflar kabul edilmektedir. Fotokopi, bilgisayarda çoğaltılan veya biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaportlar basımı gerçekleştirildikten sonra 56 il merkezine 1 gün, diğer il merkezlerine 2 gün, ilçe merkezlerine en geç 4 iş günü içinde PTT kargo tarafından teslim edilebilmektedir.2023 Yılı Pasaport Ücretleri ve Harç Bedelleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

44 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

52 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Leicester

5 beğeni

İngiltere

Şehir: Leicester
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 94
Lisans Ücreti: 18.950 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

National Cheng Kung University

1 beğeni

Tayvan

Şehir: Tainan
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 61.166 TWD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

Université Grenoble Alpes (UGA)

0 beğeni

Fransa

Şehir: Grenoble
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 6.300 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp