Almanya'da Hukuk Okumak

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
almanya'da hukuk okumak
EĞİTİM YAZILARI

28/08/2023

2097 Görüntülenme


Almanya'da Hukuk Okumak

Almanya'nın hukuk alanında yüksek standartlara sahip bir ülke olarak tanınması,  hukuk eğitimi almak isteyenler için oldukça çekici bir seçenek haline gelmesine neden olmuştur. Ülke, bir sürü uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmanın yanı sıra devlet destekli eğitim sistemi ile de dikkat çekmektedir. Almanya'daki ulusal üniversiteler güçlü bir araştırma odaklı yaklaşıma sahiptir ve kapsamlı bir eğitim sunarlar.

Almanya, Avrupa'daki uluslararası öğrenciler için hukuk alanında en iyi seçeneklerden biridir. Öğrenciler, etkileyici hukuk sistemleri, yüksek kalitede yükseköğretim ve her eğitim seviyesinde farklı hukuk programları arasından seçim yapma fırsatına sahiptir.

Almanya'da hukuk diploması almak isteyen öğrencilerin öncelikle dört yıllık bir lisans programından geçmeleri ve ardından İlk Devlet Sınavını geçmeleri gerekmektedir. Birinci sınavı geçtikten sonra öğrenciler, hukuk uygulamasının temel yönleri hakkında pratik deneyim kazanmak için bir mahkeme, kamu kurumu veya savcılıkta iki yıllık bir staj (Referendarzeit) yapmak zorundadır. İki yıllık stajın ardından öğrenciler İkinci Devlet Sınavına girmelidir. Bu İkinci Sınavı geçen bir avukat "tam nitelikli" sayılır ve hakim, avukat, savcı ya da devlet memuru olarak mahkemeye çıkmaya hak kazanır. 

Almanya, LLM (Hukuk Yüksek Lisansı) programlarını devam etmek isteyen öğrenciler için de oldukça popülerdir. Bu programların bazıları İngilizce olarak da verilmektedir, bu da yurtdışından gelen ve Almanca konuşamayan öğrenciler için mükemmel bir seçenektir. Bununla birlikte, genel olarak, çoğu hukuk programı Almanca olarak öğretilir ve öğrencilerin kabul koşullarının bir parçası olarak Almanca dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir.

Almanya'daki hukuk programları genel olarak üst düzeydir, ancak içlerinden bazı programlar zaman içinde daha gelişmiştir. İşte Almanya'daki en iyi hukuk programlarından bazıları: Almanya'da Hukuk, Uluslararası Hukuk, Medeni Hukuk ve Özel Hukuk, Mali Hukuk, Kamu Hukuku, Sosyal ve Ekonomik Hukuk

Hukuk programları da Almanya'da "Numerus Clausus" (NC) sistemi altında yer almaktadır. Bu durum, hukuk programlarına kabulün sınırlı ve rekabetçi olduğu anlamına gelir. Kabuller genellikle üniversitelerin kendi başvuru platformları üzerinden gerçekleşir.

Seçecekleri bölüme göre uluslararası öğrenciler, Almanca dil yeterliliğini kanıtlamaları gerekebilir. Daf veya DSH gibi sınavlarda yeterliliklerini iyi bir puan ile göstermeleri gerekecektir. Ayrıca, Türk lise diploması ile başvuru yapacak adayların üniversiteye giriş sınavından (YKS) yüksek puan alarak bir hukuk fakültesine yerleşmeleri gerekebilir.

Tüm başvuru sahipleri, seçtikleri Alman hukuk fakültesi tarafından yapılan mülakat turunda veya uygulama temelli test turunda başarılı olmalıdır. Hukuk eğitimi almak isteyen adaylar için Almanya, yüksek kaliteli eğitim ve araştırma imkanları sunması nedeniyle cazip bir öğrenim merkezi olarak dikkat çekmektedir.

Bunun dışında, Hukuk ve yasal çalışmalar başlığı altında, QS Dünya Sıralamasında, dünyanın en iyi 300 hukuk üniversitelerinin içinde tam olarak 12 tane Alman üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz: 

QS World Ranking 2023

University

39

Humboldt-Universität zu Berlin

47

Ludwig-Maximilians-Universität München

63

Universität Heidelberg 

69

Freie Universitaet Berlin

94

Universität Hamburg

101-150

Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg

101-150

Goethe-University Frankfurt am Main

151-200

Eberhard Karls Universität Tübingen

201-250

Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn

201-250

University of Cologne

201-250

University of Göttingen

201-250

University of MünsterAlmanya'da Hukuk Okumak Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

81 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

72 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

54 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 51
Lisans Ücreti: 61.990 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of St Andrews

6 beğeni

İskoçya

Şehir: St Andrews
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 65
Lisans Ücreti: 28.190 GBP

Master Programı: 77
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Lancaster University

5 beğeni

İngiltere

Şehir: Lanchester
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 165
Lisans Ücreti: 23.750 GBP

Master Programı: 104
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 23

POPÜLER
Burs İmkanı

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

22 beğeni

Almanya

Şehir: Erlangen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 71
Lisans Ücreti: 144 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp