Avustralya'da Çalışma Vizesi

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Avustralya'da Çalışma İzni
ÜLKE REHBERİ

11/12/2023

576 Görüntülenme


Avustralya'da Çalışma Vizesi

Avustralya ya da resmi adıyla Avustralya Federal Devleti, Avustralya ana karası, Tazmanya adası ve çok sayıda küçük adadan meydana gelen bir kıta ülkesidir. Yüz ölçümü bakımından Okyanusya bölgesinin en büyük ülkesi ve dünyanın en büyük altıncı ülkesi olan Avustralya, başarılı üniversiteleri, üniversite eğitimi sonrası iş olanakları ve yaşam kalitesiyle, pek çok öğrencinin eğitim görmeyi, pek çok çalışanın iş sahibi olmayı ve pek çok kişinin yaşamayı hayal ettiği ülkelerden biridir. Hemen her ülkede olduğu gibi Avustralya'da da eğitim alabilmek, çalışabilmek ve yaşayabilmek için çeşitli vize ve izinler bulunmaktadır.

Avustralya'da vizeler;

  • Ziyaretçi Vizeleri (Visitor Visas)
  • Eğitim Vizeleri (Studying and Training Visas)
  • Aile ve Eş Vizeleri (Family and Partner Visas)
  • Çalışma ve Nitelikli Göçmen Vizeleri (Working and Skilled Visas) Sığınmacı ve İnsani Vizeler (Refugee and Humanitarian Visas)
  • Diğer Vizeler (Other Visas)

olmak üzere 6 farklı sınıfa ayrılmakta olup, bu 6 farklı vize sınıfının da kendine ait alt sınıfları bulunmaktadır.

Ziyaretçi Vizeleri

Ziyaretçi Vizeleri sınıfının altında bulunan, 417 numaralı sınıfa tabi 'Working Holiday Visa' ve 462 numaralı sınıfa tabi 'Work and Holiday Visa', Avustralya'ya gitmek ve kaldığınız süre boyunca çalışabilmek için başvurabileceğiniz vizelerdir. 18 ila 30 yaş aralığında bulunan bireylerin başvurabileceği bu vizeler, 12 aylık kalma ve çalışma izni vermekte ve 12 aylık bu süre zarfında belirli koşulları yerine getirmeniz hâlinde uzatılabilmektedir.

Eğitim Vizeleri

Avustralya'da çalışmayı olanaklı hâle getiren bir diğer vize, Eğitim Vizeleri sınıfının altında bulunan, 500 numaralı alt sınıfa tabi Öğrenci Vizesidir. İlgili kabul koşullarını karşılamanız ve Avustralya'da bulunan üniversitelerden birine kabul edilmeniz durumunda, kabul edildiğiniz bölümün koşulları doğrultusunda 5 yıla kadar uzatılabilen bu vize, üniversite öğreniminiz esnasında size çalışma imkânı vermektedir. Ek olarak, Avustralya'da bulunan üniversitelerin sunduğu, 1-2 yıl süren yüksek lisans programlarına kabul edilmeniz ve programı başarıyla tamamlamanız hâlinde 2 yıl Avustralya'da kalma ve çalışma hakkına sahip olursunuz.

Diğer Vizeler

Bu vize türlerinin yanı sıra, Avustralya'nın ekonomisini ve iş gücünü geliştirecek beceri ve yeteneklere sahipseniz, çalışma izni almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Örneğin 400 numaralı alt sınıfa tabi olan Geçici Çalışma/Kısa Süreli Çalışma Vizesi, kısa süreli, özel uzmanlık gerektiren ve devamlı olmayan işlerde çalışmak ve kısıtlı bazı koşullar altında, Avustralya'nın menfaatine ilişkin bir faaliyet veya işte yer almak gibi amaçlarla geçici süre için seyahat etmek isteyen bireylere verilmektedir.

Öte yandan 403 numaralı alt sınıfa tabi Geçici Çalışma/Uluslararası İlişkiler Vizesi, iki taraflı bir anlaşmaya bağlı olarak ya da Avustralya'da bir okulda yabancı dil eğitimi vermek gibi amaçlarla geçici süre için seyahat etmek isteyen bireylere verilirken, 408 numaralı alt sınıfa tabi olan Geçici Çalışma vizesi ise Avustralya'da bulunan bir kurumun/organizasyonun daveti üzerine sürekli olmayan kültürel ya da sosyal bir faaliyete katılmak veya Avustralya hükümeti tarafından onaylanan bir etkinliğe katılmak gibi amaçlarla geçici süre için seyahat etmek isteyen bireylere verilmektedir.

Çalışma Vizesi başvurularında unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri, Avustralya'nın dil yeterliliği koşulunu yerine getirmektir. Talep edilen belgelerden biri olan dil yeterlilik sertifikasını alabilmek için, uluslararası alanda geçerliliği bulunan bir dil yeterlilik sınavı olan IELTS sınavına girmek ve vize koşulları doğrultusunda sınavdan en az 6.0 puan almak gerekmektedir.

Öğrencilerin Avustralya'da Çalışabilmesi İçin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

En başta, sahip olduğunuz vizenin koşullarını bilmeniz gerekiyor. Buna 8105 sayılı koşulda belirtilen çalışma hakları da dahil. Çalışma haklarının, öğrenci vizesine başvururken sahip olduğunuz eğitim seviyesinden etkilenebildiğini unutmamanız gerekiyor.

Avustralya’da kabul aldığınız üniversitenin dersleri başlamadan önce çalışmanıza izin verilmiyor. Şayet öğrenci vizesi için başvuruda bulunduğunuzda çalışmanızı olanaklı kılan bir vizeye sahipseniz, üniversite dersleriniz başlamadan önce de çalışabilirsiniz.

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren öğrenci vizesi sahiplerinin üniversite dersleri devam ederken çalışabilecekleri süre, iki haftada bir 48 saat olacak şekilde sınırlandırılmıştır. İki haftada 48 saat çalışmak haftada ortalama 3 güne denk gelen bir süre olup, iki hafta ise tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Pazartesi günü başlayan 14 günlük bir süreçtir.

Hem eğitim hem de mesleki sorumluluklarınızı dengede tutmanız büyük önem taşıyor.

Bu doğrultuda;

  • derslere kayıt ve devamlılığınızı sürdürmeniz
  • derslere yeterli düzeyde katılım göstermeniz ve
  • derslerinizde ilerleme kaydetmeniz

gerekiyor.Avustralya'da Çalışma Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

46 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

81 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

55 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 65.127 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Bowdoin College

3 beğeni

Amerika

Şehir: Brunswick
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 38
Lisans Ücreti: 67.198 USD

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER

The University of North Carolina, Chapel Hill

11 beğeni

Amerika

Şehir: Chapel Hill, North Carolina
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 72
Lisans Ücreti: 18.680 USD

Master Programı: 57
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 28

POPÜLER
Burs İmkanı

Kyung Hee University

12 beğeni

Güney Kore

Şehir: Seul
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 2
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp