Caltech’in Lisede Sayısal Ders Alamayan Öğrenciler İçin Yeni Bir Çözümü Var

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Caltech’in Lisede Sayısal Ders Alamayan Öğrenciler İçin Yeni Bir Çözümü Var
EĞİTİM YAZILARI

03/10/2023

230 Görüntülenme


Caltech’in Lisede Sayısal Ders Alamayan Öğrenciler İçin Yeni Bir Çözümü Var

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), lisede fizik, kimya ya da matematik dersi görmeyen öğrencilerin üniversite kabulleri için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitiminde önde gelen bir kurum olarak biliniyor. Caltech, geçtiğimiz günlerde bu dersleri lisede görmemiş olan öğrenciler için kalkülüs, fizik ve kimya dersleri ile alakalı kabul koşullarını kaldıracağını ve alternatif yollar sunacağını duyurdu. ABD’deki lise eğitiminin bazı önemli eksikliklerle mücadele ettiği biliniyor. Ülke genelindeki liselerin üçte birinden fazlası, kalkülüs dersi sunmadığı gibi birçoğu da Caltech'in kabul şartları arasında bulunan fizik ve kimya derslerini sunmuyor.

Caltech'ten Yeni Çözüm Kararı

Caltech'e başvuruda bulunan birçok öğrenci, sayısal derslerin şartlarını karşılayacak fırsatlara sahip değil. Bu durum, üniversitede mühendislik vb. alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için büyük bir engel teşkil ediyor. Caltech'in aldığı karar, sayısal derslerin eğitiminin önemini vurgularken, ülkenin eğitim sistemindeki eksiklikleri de gözler önüne seriyor.

Sayısal alanda yükseköğrenim yapmayı hedefleyen öğrenciler için daha fazla fırsat yaratma konusundaki bu kararlılık, gelecekteki bilim insanları ve mühendislerin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Caltech'in lisans kabul sorumlusu Ashley Pallie, bu durumu;

"Dünyanın her yerinde ve her toplumda parlak öğrenciler var ve ööğrencilerin geleceğini ve üniversite için nereye gideceklerini sadece eğitimini alabildikleri derslere göre seçmeleri gerektiği fikri çok adaletsiz görünüyor. Bu nedenle yeni fırsatlar ve alternatifler sunmaya devam etmemiz gerekiyor"

şeklinde açıklıyor.

Caltech, Üniversite Kabullerinde Adalet İçin Online Eğitimi Teşvik Ediyor

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), matematik ve fizik gibi derslerin eğitimine olan bağlılığını sürdürürken, bu derslerin eğitimi için alternatif bir yol sunarak üniversiteye eşit erişimi teşvik ediyor. Özellikle kalkülüs dersi verilmeyen ve gerekli fizik ve kimya derslerini sunmayan liselerden gelen öğrenciler için, Caltech'in sunduğu bu fırsat büyük bir önem taşıyor.

Bu alternatif yol, öğrencilerin ücretsiz ve çevrimiçi olarak sunulan dersleri almalarını, ilgili sertifika sınavında %90 veya daha yüksek bir puan elde etmelerini gerektiriyor. Caltech’in attığı bu adım yükseköğretim çevrelerinde, üniversite kabullerinde eşitlik ve adalet sağlanması için "büyük bir adım" olarak nitelendiriliyor.

Caltech, nispeten küçük bir okul olmasına rağmen (yaklaşık %40'ı lisans öğrencisi olmak üzere sadece 2.400 öğrenci), bu adımın diğer eğitim kurumlarını da kendi kabul süreçlerini gözden geçirmeye, daha adaletli çözümler bulmaya ve üniversite kabul sürecinde öğrencilerin karşılaştığı engelleri ortadan kaldırmak için yaratıcı yaklaşımların araştırılmasına teşvik edeceğini umuyor.

Caltech'in attığı bu adım, üniversitenin STEM eğitimine (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) olan bağlılığını vurgularken, eğitimdeki ve üniversite kabullerindeki adaletsizliği hafifletme amacı taşıyor. Bu adım, STEM alanında potansiyel yetenekleri keşfetmek ve desteklemek isteyen öğrencilere yeni kapılar açabilme potansiyeline sahip.

Kabul Süreçleri Öğrencileri Zorluyor

ABD'de, bilgisayar bilimleri, işletme, ekonomi, mühendislik ve hemşirelik gibi yüksek gelir getiren STEM alanlarına olan talep, devlet üniversitelerinin kapasitesini aşmış durumda ve öğrenciler her geçen gün yeni engellerle karşılaşıyor.

Brookings Enstitüsü tarafından geçen ay yayınlanan bir araştırma raporuna göre, ülkenin en iyi 106 devlet araştırma üniversitesinden mezun olan bölümlerdeki öğrencilerin dörtte üçü, kabul süreçlerini zorlaştıran faktörlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu faktörler, özellikle ders notlarına dayalı kısıtlamaları içeriyor. Araştırma raporunun yazarı ve Princeton Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapan Zachary Bleemer, ciddiyeti sürekli artan bu kısıtlamaların, özellikle az temsil edilen öğrencileri STEM bölümlerinden daha az kazançlı alanlara yönlendirdiğini belirtti.

Mart ayında Bleemer liderliğinde yapılan bir çalışma, 1975-2018 yılları arasında California Üniversitesi'ndeki (UC) Berkeley, Davis, Santa Barbara ve Santa Cruz kampüslerinde artan kısıtlamaların, en iyi STEM bölümlerine kabul edilen azınlıkları %20 oranında azalttığını ortaya koydu. Bu durum, STEM eğitimine erişimdeki eşitsizlikleri daha da derinleştiriyor ve bu alandaki çeşitliliği olumsuz etkiliyor.

Caltech Biyoloji Bölüm Başkanı, Eğitimdeki Eşitsizliği İlk Elden Deneyimledi

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nün (Caltech) biyoloji ve biyoloji mühendisliği bölüm başkanı olan Richard Murray, eğitimdeki eşitsizliği, kişisel deneyimleri nedeniyle yakından tanıyan bir isim.

Teksas'ın El Paso şehrinde büyüyen Murray, lisesinde kalkülüs dersi verilmemesi gibi zorluklarla karşılaşmış, mühendis olan babası, oğlunun matematik yeteneğini ve ilgisini beslemek için ailesini, daha varlıklı bir bölgede bulunan bir lisede kalkülüs dersinin verildiği bir okula taşıma kararı almak zorunda kalmış.

Murray, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, eğitimdeki eşitsizliğin özellikle matematik ve STEM alanlarına erişim konusunda önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Eğitimdeki bu eşitsizliği azaltmak ve daha fazla öğrencinin potansiyelini keşfetmesine yardımcı olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Murray'ın yaşadığı deneyim, eğitimdeki fırsat eşitsizliğiyle mücadelede ilham kaynağı oluyor ve Caltech gibi üst düzey eğitim kurumlarının bu konuda daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini ortaya koyuyor.Caltech’in Lisede Sayısal Ders Alamayan Öğrenciler İçin Yeni Bir Çözümü Var Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

École Normale Supérieure de Lyon

1 beğeni

Fransa

Şehir: Lyon
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 6
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 24

POPÜLER
Burs İmkanı

Zhejiang University

0 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Hangzho
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 6
Lisans Ücreti: 80.000 CNY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

Jagiellonian University

0 beğeni

Polonya

Şehir: Krakow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 6
Lisans Ücreti: 4.000 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp