En İyi Almanya Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Technische Universität München (TUM), Technische Universität Berlin (Technical University Berlin), Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg, Freie Universität Berlin, RWTH Aachen University, Humboldt-Universität
Ozel

13/07/2023

2288 Görüntülenme


En İyi Almanya Üniversiteleri

Yükseköğrenim için öğrencilerimizin en çok tercih ettiği ülkelerden biri de hiç şüphesiz Almanya'dır. Özellikle mühendislik ve bilişim bölümleri için sıklıkla tercih edilen, Technische Universität München (TUM), Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg ve Freie Universität Berlin gibi dünyaca ünlü Almanya Üniversiteleri, öğrencilere çok sayıda olanak sağlamaktadır. YKS Puanınızla Almanya Üniversitelerine başvuru yapabildiğinizi biliyor muydunuz? Almanya’da lisans eğitimi almak için yapmanız gereken ilk şey, YKS’ye girip Türkiye’de bir üniversiteye yerleşmek. Eğer Almanya’da mühendislik bölümü okumak istiyorsanız, Türkiye’de de bir mühendislik bölümüne yerleşmeniz gerekmektedir. Örneğin, elektrik-elektronik mühendisliği kazandıysanız, Almanya’da da aynı bölümü tercih edebilir ya da diğer mühendislik bölümlerinde okuyabilirsiniz. Bu yazımızda 2023 üniversite başarı sıralamalarına göre en başarılı Almanya Üniversitelerini sizin için bir araya getirdik.


Technische Universität München (TUM)

Münih Teknik Üniversitesi (Munich Technical University) ana yerleşkesi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp ve doğa bilimleri alanlarında ülkede birinci sırada olan, 1868 yılında kurulmuş araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kuruluşundan bu yana toplumun karşılaştığı büyük ölçekteki problemlere yenilikçi çözümler getirme misyonunu, üniversite bünyesinde yaratıcı düşünmeyi teşvik ederek, en güncel teknolojik gelişmeleri entegre ederek ve dünyanın birçok farklı yerinden edindiği akademik, ekonomik ve sosyal ortaklıklarıyla global bilgi alışverişini sürdürerek yerine getirmeye devam etmektedir.

Üniversite içerisinde öğrencilerin eğitim alabileceği 11 fakülteyle birlikte birçok araştırma tesisi bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nde yer alan üniversiteler arasında yıllar boyunca en üst sıralarda yer almaya devam etmesinin yanı sıra mükemmellik sertifikasını almış ilk Alman üniversitesidir. Münih yerleşkesinin yanı sıra Garching, Freising, Heilbronn, Straubing ve Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Ortak araştırma aktiviteleri gerçekleştirmekten uluslararası öğrenci programlarına kadar birçok farklı amaç doğrultusunda Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’da toplamda 160 uluslararası partneri bulunmaktadır. MIT, Stanford Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Georgia Tech, ETH Zurich, EPFL, Tokyo Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi gibi saygın ve dünya çapında tanınan üniversiteler partnerleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinden toplamda 82,903 mezunu bulunan Münih Teknik Üniversitesi’nde güncel olarak 612 profesör ve 7,235 akademik personel bulunmaktadır. Mezunları, öğrencileri ve öğretim üyeleri 17 Nobel Ödülü, 23 Leibniz Ödülü ve daha birçok ünlü bilimsel ödül alarak sayısız başarılara imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Ayrıca bugüne kadar 140’dan fazla icat yapılmış olup, 74 adet patent alınmıştır.


İncele

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

Ludwig Maximilian Üniversitesi, 1472 yılında Almanya'nın Münih kentinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Akademik eğitim ve araştırma alanlarında 550 yıllık bir geçmişe sahip olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, zaman içinde Avrupa'nın lider üniversitelerinden biri hâline gelmiştir.

Akademik alandaki tecrübesi yarım milenyuma ulaşan ve geçmişte Wilhelm Conrad Röntgen, Thomas Mann ve Bertolt Brecht gibi bilimin, felsefenin ve edebiyatın öncülerine ev sahipliği etmiş olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, bugün 4 ayrı kampüse dağılmış bulunan 18 fakültede, 780 akademisyen ile 9.000'den fazlası uluslararası öğrenci statüsünde olmak üzere 50.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.

Öğrenci popülasyonu bakımından Almanya'nın en büyük ikinci üniversitesi olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, günümüzde Alman Araştırma Vakfı'nın (DFG) finansörlüğünü üstlendiği 24 ortak araştırma merkezinin bir parçası olup, bu 24 ortak araştırma merkezinin 13 tanesine de ev sahipliği yapmaktadır.


İncele

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Almanya'nın en prestijl üniversiteleri arasında sayılabilecek olan Ruprecht-Karls Heidelberg Üniversitesi, aynı zamanda ülkenin en eski üniversitesidir. 1386 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında her sene ilk 100 içerisinde kendisine yer bulur. Almanya'nın en tarihi ve kadim şehirlerinden olan Heidelberg'de yer alır ve her yıl yüzlerce yeni uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi boyunca pek çok bilim insanı, felsefeci, teolog, ve edebiyatçı yetiştirmiştir ve bir çoğu da Nobel ödülüne layık görülmüştür. Almanya genelinde en kapsamlı kütüphanelerden birine sahiptir. Almancanın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça, Latince ve diğer pek çok lisandan kaynak mevcuttur. Fazla sayıda fakülte ve enstitüye sahip olan üniversitenin bünyesinde ünü tüm dünya tarafından bilinen Max-Planck Enstitüsü de bulunmaktadır.


İncele

Freie Universität Berlin

Free University of Berlin ('Freie Universität Berlin'), 1948 yılında, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin'de kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Alman Üniversiteleri Mükemmellik Teşebbüsü programındaki 11 seçkin Alman araştırma üniversitesinden biri olan Free University of Berlin, Almanya'nın en iyi 10 ünversitesi arasında gösterilmektedir. Free University of Berlin, günümüzde, 4 ayrı kampüste 35.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sunmaktadır.


İncele

Humboldt-Universität zu Berlin

Berlin Humboldt Üniversitesi, 1810 yılında Prusya Kralı III. Frederick William tarafından aslen Berlin Üniversitesi (Universität zu Berlin) adıyla kurulmuş, Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Berlin'de bulunan üniversitelerin en eskisi olan Berlin Humboldt Üniversitesi, üniversitenin akademisyenlerinin fizik ve diğer bilim dallarına yaptıkları katkılar sayesinde, 19. Yüzyıl boyunca ve 20. Yüzyılın başlarında fen bilimleri alanında dünya üzerindeki üniversiteler arasında rakipsiz hâle gelmiştir. Ünlü mezun ve fakülte üyeleri arasında Albert Einstein, Karl Marx, Friedrich Engels, Otto von Bismarck, Arthur Schopenhauer, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Max Weber ve Max Planck gibi ünlü isimlerin yer aldığı Berlin Humboldt Üniversitesi, günümüzde 9 ayrı fakülte, 5 merkez enstitü, 9 disiplinler arası merkez ve 4 bütüncül araştırma enstitüsü ile 37.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Karlsruhe Institute of Technology

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, 1825 yılında Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Karlsruhe kentinde kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesi olup, aynı zamanda Almanya'daki en büyük eğitim ve araştırma kurumlarından meydana gelen Helmholtz Alman Araştırma Merkezleri Topluluğu bünyesinde bulunan ulusal bir araştırma merkezidir. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, 1825 yılında bir araştırma üniversitesi olarak kurulan ve Fridericiana olarak da bilinen Karlsruhe Üniversitesi'nin 2009 yılında Karlsruhe Araştırma Merkezi ile birleşmesiyle bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Almanya'daki en büyük ve en başarılı 9 teknoloji enstitüsünün oluşturduğu TU9 birliğinin üyelerinden biri olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, günümüzde, 385 öğretim üyesi ve 9.000'den fazla çalışan ile 22.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim imkânları sağlamaktadır.


İncele

RWTH Aachen University

RWTH Aachen University, uzun ismiyle Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (Aachen Ren-Vestfalya Teknik Üniversitesi) Almanya’nın Aachen şehrinde bulunur ve Almanya’nın en büyük teknik üniversitesidir. Teknik üniversite olarak dünya çapında da bir üne sahiptir. En iyi üniversiteler sıralamalarında sıklıkla ilk 100 üniversite içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Ruhr bölgesinde yer alan madencilik endüstrisine kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla 1870 yılında öğretim hayatına başlamştır. Üniversite bünyesinde kimya, elektrik ve makine mühendisliğinin yanı sıra matematik, doğa bilimleri ve bazı sosyal bilimler de okutulmaya başlanmıştır.

Günümüzde RWTH Aachen bünyesinde toplamda 9 adet fakülte (doğa bilimleri, mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, kaynak mühendisliği, elektrik mühendisliği, sanat, işletme ve tıp) bulunmaktadır. Her yıl binlerce yerel ve uluslararası öğrenci, RWTH Aachen’a özellikle mühendislik üzerine kalifiye bir eğitim almak için kayıt olmaktadır.


İncele

Technische Universität Berlin (Technical University Berlin)

Berlin Teknik Üniversitesi, Almanya’nın başkenti Berlin’de yer almaktadır ve Almanya'nın en köklü Teknik üniversitelerinden bir tanesidir. İlk olarak Königliche Bergakademie zu Berlin adı altında 1770 yılında kurulmuş ve 09.04.1946 tarihinden itibaren Technische Universität Berlin adını almıştır. 30.000'den fazla kayıtlı öğrencisi ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden bir tanesidir. Uluslararası bir öğrenci profili sergilemeye özen gösteren Berlin Teknik Üniversitesi’nde 2007 yılında yabancı kökenli öğrenci oranı %20.9’dur. Aralarında Nobel Ödülü ve Ulusal Bilim Nişanı sahibi ve ABD Ulusal Akademisi mensubu bir çok saygın profesör ve iş adamı Berlin Teknik Üniversitesi mezunudur. Fon sağladığı en kapsamlı projelerden biri olan Unifying Concepts in Catalysis (Katalizasyonlarda Birleştirici Unsurlar) sayesinde 2007 yılında elit üniversite ünvanına layık görülmüştür. Başlıca fakülteleri arasında; Beşeri Bilimler Ve Pedagoji, Fen Bilimleri Ve Matematik, Prosess Bilimleri (Gıda Teknolojisi, Biyoteknoloji, Teknik Çevre Koruması), Elektrik-Elektronik Ve Bilgisayar Mühendisliği, Trafik Ve Makine Sistemleri, Planlama, Çevre Ve Inşat, İktisat Ve Yönetim Fakülteleri yer almaktadır.


İncele

En İyi Almanya Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

39 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

38 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

44 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Western Sydney University

0 beğeni

Avustralya

Şehir: Sydney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 73
Lisans Ücreti: 28.922 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 9

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Göttingen

12 beğeni

Almanya

Şehir: Göttingen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 58
Lisans Ücreti: 350 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

POLI Design

1 beğeni

İtalya

Şehir: Milano
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK

Master Programı: 20
Statüsü: DEVLET

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp