En İyi İktisat Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
EĞİTİM YAZILARI

15/12/2023

2276 Görüntülenme


En İyi İktisat Bölümleri

Sosyal bilimlerin kraliçesi olarak adlandırılan ekonomi sunduğu geniş kariyer imkanları sayesinde hem ülkemizde hem de dünyada en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Öğrenciler bu bölümü seçerek günlük hayatımızın bir parçası olan ekonomi alanında çalışmalar yaparak dünyanın işleyişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, analitik düşünme ve problem çözme yeteneklerini geliştirerek uluslararası kuruluşlarda kariyer sahibi olabilir. 


Akademik hayatını ekonomi-iktisat alanında sürdürmek isteyenler için QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre dünyanın en iyi 10 üniversitesini sıraladık.


1- Harvard Üniversitesi – Amerika Birleşik Devletleri

Son 10 yıldır QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında dünyanın en iyi ilk 5 üniversitesi arasında yer alan ve Ivy League üyesi olan Harvard Üniversitesi'nden mezun 180’den fazla milyarder bulunmaktadır. Mezunlarının arasında John F. Kennedy ve Barack Obama başta olmak üzere toplamda 8 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan ünlü iş adamı David Rockefeller bulunmaktadır. 

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alabileceğiniz Harvard Üniversitesi’nin ekonomi bölümü özelinde dünyadaki en iyi üniversitesi olmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Harvard mezunlarının, diğer ekonomi bölümü mezunlarından yaklaşık 2 kat daha yüksek kazançlarının olması
  • Bölüm bünyesinde verilen ekonomik danışmanlık ve kariyer danışmanlığı
  • Sağlık ekonomisi ve endüstriyel ekonomi gibi zorunlu bölüm derslerinin yanı sıra 10000’den fazla seçmeli ders alma imkânı
  • Öğrencilerin yalnızca ekonomi alanında değil pek çok alanda kendilerini geliştirebilmesi

 

2- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology-MIT) – Amerika Birleşik Devletleri

10’dan fazla Nobel Ekonomi Ödülü sahibi öğretim üyesi ve mezunu olan, ekonomi bölümünde dersler veren Türk profesörler Daron Acemoğlu ve Muhammet Yıldız’ın da akademik kadrosunda yer aldığı MIT, QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre son 10 yılın en iyi üniversitesi unvanını taşımaktadır. Ekonomi bölümü mezunlarının arasında eski ABD Merkez Bankaları Sistemi Başkanı Ben Bernanke de bulunmaktadır.

MIT’de ekonomi bölümünü tercih ederek:

  • Dünyada ekonomi trendlerini belirleyen profesör ve ekonomistlerinden ders alabilirsiniz.
  • UROP (Undergraduate Research Oppotunities Program) gibi araştırma programları yardımıyla eğitiminizi, araştırma yeteneklerinizi geliştirerek destekleyebilirsiniz.

 

3 - Stanford Üniversitesi – Amerika Birleşik Devletleri

Stanford Üniversitesi mezunlarının arasında 10’dan fazla Nobel Ekonomi Ödülü sahibi, 1950 yılında ekonomi bölümünden lisans diplomasını almaya hak kazanan Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın Yüksek Yargıcı Sandra Day O’Connor gibi isimler bulunmaktadır. QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında son 6 yıldır en iyi ilk 3 üniversite arasına giren Stanford, ekonomi bölümünün birinci hedefini “herkesi temsil etmek” olarak açıklayarak ırk, yaş, cinsiyet gibi ayrımcılıkların önüne geçmeye çalışmaktadır. 

Stanford Üniversitesi, ekonomi bölümünü tercih edecek öğrencilerine sunduğu bazı ayrıcalıklar aşağıdaki gibidir:

  • Ayrımcılığı ortadan kaldırmak için benimsenen “herkesi temsil eden” bölüm olma hedefi
  • Ekonomi bilimine daha bütüncül yaklaşılarak dört farklı disiplini bir araya getiren STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitim modelinin benimsenmesi
  • Öğrenciler ve öğretim üyelerinin katıldığı ekonomi workshopları

 

4 - Chicago Üniversitesi (UChicago) – Amerika Birleşik Devletleri

QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında uzun süredir ilk 10’daki yerini koruyan Chicago Üniversitesi, en çok Nobel Ekonomi Ödülü sahibi mezun veren veya fakülte üyesini bünyesinde bulunduran üniversitedir. Mezunları arasında Amerikalı ekonomist Thomas Sowell gibi sayısız ekonomist ve politikacının bulunduğu Chicago Üniversitesi’nde ekonomi bölümünü tercih ederek üniversitenin sunduğu İşletme Ekonomisi ve Veri Bilimi alanlarında uzmanlaşabilirsiniz.

 

5- Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (University of California, Berkeley-UCB) – Amerika Birleşik Devletleri

2021 yılı Nobel Ekonomi Ödülü sahibi David Card da dahil olmak üzere UCB mezunları ve fakülte üyeleri arasında toplamda 6 adet Nobel Ekonomi Ödülü sahibi bulunmaktadır. Bölümün fakülte üyeleri arasında “Teori” dersleri veren Türk Doçent Haluk Ergin de yer almaktadır. Bölüm öğrencilerin; eleştirel düşünme, sayısal düşünme, problem çözme, uzmanlık bilgisi ve uygulanması, iletişim ve hayat boyu öğrenme gibi yeteneklerini geliştirmeye odaklanmaktadır.

 

6 - Londra Ekonomi Okulu (The London School of Economics and Political Science-LSE) – İngiltere

İngiltere’de ve ABD’deki okullardan sonra dünyada ekonomi alanında en iyi üniversite olan LSE, isminden de anlaşılacağı üzere eğitimini ekonomi ve siyasi bilimler üzerine yoğunlaştırmıştır. LSE ekonomi bölümü mezunları ve fakülte üyelerine ait toplamda 13 adet Nobel Ekonomi Ödülü bulunmaktadır. Mezunlarının arasında 15. Kanada Başbakanı Pierre Trudeau, Modern Singapur’un kurucusu Lee Kuan Yew ve Danimarka kraliçesi II. Margrethe bulunan LSE, dünyaca ünlü sayısız ekonomist ve siyasi lider yetiştirmiştir.

 

7 - Princeton Üniversitesi – Amerika Birleşik Devletleri

ABD’deki en eski 4. Üniversite olan ve 8 Ivy League okulundan biri olan Princeton Üniversitesi’nin bünyesinde 17 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi mezun ve fakülte üyesi bulunmaktadır. Mezunlarının arasında Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı unvanını taşıyan Jeff Bezos ve ekonomi alanındaki en önemli ödüllerden biri sayılan Frisch Madalyası sahibi ekonomi profesörü Orley Ashenfelter bulunan Princeton Üniversitesi, dört farklı disiplini bir araya getiren STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitim modelini benimsemektedir.

 

8 - Oxford Üniversitesi – İngiltere

QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre 2022 yılında dünyanın en iyi 2. üniversitesi seçilen Oxford Üniversitesi’nin mezun ve fakülte üyeleri arasında 9 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi bulunmaktadır. Oxford, ekonomi bölümünü tek bir bölüm altında toplamaktansa Ekonomi ve İşletme, Tarih ve Ekonomi ve Felsefe, Siyasi Bilimler ve Ekonomi bölümleri olarak 3 farklı bölüme ayırmıştır. Bu sayede Oxford’da okumayı tercih eden öğrenciler ekonominin farklı alanlarında uzmanlaşabilmektedir. Felsefe, Siyasi Bilimler ve Ekonomi bölümünün mezunları arasında eski İngiltere başbakanı David Cameron da bulunmaktadır. 

Bölüm Başkanı Hamish Low, bölümün hedefini şu sözlerle açıklamaktadır: “Amacımız, ekonomi politikaları üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratan ve jenerasyonumuzun araştırmacı ve liderlerini destekleyen, ilham veren ve yenilikçi ekonomik araştırmalar üreten canlı ve destekleyici bir akademik ortam oluşturmaktır.”

 

9 - Yale Üniversitesi – Amerika Birleşik Devletleri

En iyi ekonomi bölümüne sahip üniversiteler listesinde Oxford Üniversitesi ile 8.’liği paylaşan Yale Üniversitesi, ABD’nin en eski üçüncü üniversitesi ve Ivy League’in de bir üyesidir. Yale bünyesinde 4 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi mezun veya fakülte üyesi bulunmakta olup, üniversitenin mezunları arasında 5 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ve eski Türkiye Başbakanı Tansu Çiller bulunmaktadır.

Üniversitenin ekonomi bölümü, ekonominin; bölümün temel uğraş alanlarından olan enflasyon veya finansal piyasalar gibi konulardan ziyade topluma yararlı olma adına çalışmalara odaklanmaktadır.

 

10 - Cambridge Üniversitesi – İngiltere

QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre 2022 yılında dünyanın en iyi 3. üniversitesi seçilen Cambridge Üniversitesi’nin mezunları ve fakülte üyelerinin arasında 13 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi bulunmaktadır. Ekonomi bölümü mezunlarından Nobel Ekonomi Ödülü ve diğer sayısız uluslararası ödül sahibi Angus Deaton, mikroiktisat konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda 21. yüzyılın en önemli ekonomistlerinden biri olarak görülmektedir.

Cambridge Üniversitesi ekonomi bölümü, mevcut ekonomi politikalarını geliştirmek üzere İngiltere Merkez Bankası, Rekabet Komisyonu ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmektedir ve bu kuruluşlara danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.En İyi İktisat Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

85 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

53 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Shanghai Jiao Tong University

2 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Shanghai
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 8
Lisans Ücreti: 80.000 CNY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

POPÜLER
Burs İmkanı

L. N. Gumilev Eurasian National University (ENU)

0 beğeni

Kazakistan

Şehir: Astana
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

56 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 65.127 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp