En İyi Kanada Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
University of Toronto, McGill University, University of British Columbia, Université de Montréal, University of Alberta, McMaster University, University of Waterloo, Western University, Study in Canada, University, Higher Education,
Ozel

26/10/2022

593 Görüntülenme


En İyi Kanada Üniversiteleri

Kuzey Amerika kıtasının kuzey yarısında yer alan ve doğal güzelikleriyle bilinen Kanada, ormanları, dağları, gölleri, dost canlısı ve hoşgörülü insanları ve çok kültürlü olması ile tanınmakta ve dünyaca ünlü üniversiteleri ve Toronto, Montréal, Vancouver, başkent Ottawa ve Quebec gibi öğrenci şehirleri ile her yıl binlerce öğrenciyi kendine çekmektedir. Toronto, Montréal, Vancouver, Ottawa ve Quebec kentleri, özellikle gençler ve öğrenciler için dünya üzerindeki en iyi şehirler arasında anılmakta ve bu şehirlerde yaşayan insanlara, canlı şehir yaşamı, büyüleyici doğa, parklar ve dünyanın hemen her mutfağından yemeklerin bulunduğu restoranlar sunmaktadır. Dünya üniversite başarı sıralamalarına göre en iyi Kanada üniversitelerini bulabileceğiniz bu yazımızda, bahsettiğimiz bu kentlerde ve Kanada'nın diğer bölgelerinde bulunan, University of Toronto, McGill University, University of British Columbia gibi Kanada'nın en başarılı üniversitelerinden bahsedeceğiz.


University of Toronto

Ontario'da Queens Park'ı çevreleyen ve Kanada üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Toronto Üniversitesi, 1827 yılında King's College adıyla ile kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir, sonradan ismi Toronto Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. AAU (Association of American Universities)'e dahil olan iki Kanada üniversitesinden birisidir. 

Toronto University, Scarborough ve Mississauga'da bulunan iki uydu kampüsü de sahiptir. Toronto Üniversitesi, Kanada Genel Valisi, Kanada'nın dört başbakanı, üç yabancı lider ve Yargıtay'ın on dört yargıcını eğitmiştir. Mart 2019 itibariyle, on Nobel ödülü sahibi, beş Turing Ödülü sahibi, 94 Rhodes Scholars ve bir Fields Madalyası sahibi başarılı isim çıkarmıştır.

U of T (University of Torornto) ilk pratik elektron mikroskobunun kullanımı, insülinin icadı, Cygnus X-1'in karadelik olarak tanımlanması, kök hücre araştırmaları, multi-touch teknolojisinin geliştirilmesi, NP bütünlüğü teorisi gibi ses getiren buluşları ve araştırmaları ile tanınır.

Üniversite alanları Toronto şehir merkezindeki Finans Bölgesi'nin yaklaşık 2 km kuzeyinde ve Yorkville ve Ek'in mahallerinin hemen güneyinde yer almaktadır.


İncele

McGill University

1821 yılında Kanada'nın Quebec eyaletindeki Montreal şehrinde kurulan McGill University, Kanada'nın en köklü devlet araştırma üniversitelerinden biridir. Ana kampüsü Montreal şehir merkezinde bulunan McGill Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri dışındaki Amerikan Üniversiteleri Birliği'ne üye olan iki üniversiteden biridir ve Dünya Ekonomik Forumu'ndaki Küresel Üniversite Liderleri Forumu'nun (GULF) da tek Kanadalı üyesidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi'nin mezunları arasında Kanada'nın şimdiki başbakanı Justin Trudeau, Kanada'nın iki eski başbakanı, şimdiki Kanada Genel Valisi ve sekizden fazla yabancı lider ile 28 yabancı büyükelçi ve 100'den fazla ulusal yasama meclisi üyesinin yanı sıra çeşitli büyük üniversiteler ve kolejlerin kurucuları bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin mezunları 12 Nobel Ödülü, 11 Grammy Ödülü, 16 Emmy Ödülü, 4 Pulitzer Ödülü, ve 35'in üzerinde Olimpiyat madalyası ile 121 Olimpiyat Ödülü sahibidir. 150’den fazla ülkeden 40.000'in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan McGill Üniversitesi, Kanada üniversiteleri arasında en yüksek kabul koşulları ile 300'den fazla eğitim alanında lisans, yüksek lisans dereceleri ve diploma programları sunmaktadır.


İncele

The University of British Columbia

British Columbia'nın en eski üniversitesi ünvanına sahip olan ve Vancouver ile Okanagan'daki iki kampüsüyle eğitim veren UBC 1908 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 40'ta ve Kanada üniversiteleri arasında ikinci sırada yer alan UBC Universitas 21 üyesidir ve her yıl 8,000'den fazla araştırma projesine 759 milyon dolarlık (CAD) fon ayırmaktadır. Bünyesinde yer alan 17 fakülte, 15 okul ve 4 kolej ile birlikte 212 lisans, 202 lisansüstü ve 107 doktora programı sunmaktadır. Ayrıca tam zamanlı profesörlerin %99'u doktora derecesine sahip olduğu için Kanada'daki en yüksek oranı yakalamayı başarmıştır. Öğrencilerin değişim programlarıyla bir yıla kadar yurtdışında okuma imkanına erişebileceği, aralarında ETH Zürich, University of Tokyo, Imperial College London, University of Sydney, UC Berkeley gibi akademik başarısı yüksek okulların da bulunduğu 200'den fazla uluslararası ortaklığı bulunmaktadır. Kanada'nın ilk kadın başbakanı Kim Campbell ve mevcut başbakan Justin Trudeau ile birlikte 151 farklı ülkeden toplamda 350,000'den fazla mezunu bulunmaktadır. Mezunlarının birçoğu özellikle spor, ekonomi, fizik, tıp alanlarında çok önemli başarılara imza atmıştır ve devlet bünyesinde seçkin kişiler olmayı başarmıştır. Özellikle atletizmde gösterilen üstün başarılarla 67 Olimpik ve 56 Paralimpik madalyaya sahiptir. Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla öne çıkan UBC 1997 yılında Kanada'nın sürdürülebilir kalkınma politikasına sahip ilk üniversitesi olmuştur. 2000 yılında başlattığı proje ile 23 milyon dolarlık bir bütçe ayırarak Kuzey Amerika'nın sürdürülebilirlik çalışmalarının en yaratıcı örneklerinden olan, yüksek performanslı binası Sürdürülebilirlik Üzerine İnteraktif Araştırmalar Merkezini (The Centre for Interactive Research on Sustainability - CIRS) kurmuştur. Geçtiğimiz 20 yıl zarfında ise sera gazı emisyonunu %25 oranında azaltmayı başarmıştır. 


İncele

Université de Montréal

Université de Montréal, 1878'te Kanada'nın Quebec eyaletinde kurulan bir Fransız kamu araştırma üniversitesidir. Ana kampüs Outremont ilçesinde, Murray Dağı yakınlarındaki Côte-des-Neiges semtinde yer almaktadır. Üniversite on üç fakülte, altmıştan fazla bölüm ve iki bağlı okuldan oluşmaktadır: Polytechnique Montréal ve HEC Montréal.

Üniversite, 15 Kanada Araştırma Üniversitesini temsil eden U15'in bir üyesidir ve toplamda 465 araştırma birimi bulunmaktadır. Bir çok önde gelen iş adamı ve araştırmacı bu üniversiteden mezun olmuştur. Araştırmalarda yer alan bilim insaları ilk atomik pil buluşu, farmakoloji, biyoloji, nörohormanlar ve kanser çalışmaları ile büyük adımlar atmışlardır.


İncele

University of Alberta

Uluslararası akademik alanda U of A ya da UAlberta olarak tanınan Alberta Üniversitesi, 1908 yılında Kanada’nın Alberta eyaletinin Edmonton kentinde kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Edmonton kentinde bulunan dört kampüs ve Camrose’da bulunan Augustana Kampüsü olmak üzere 5 yerleşkeden meydana gelen Alberta Üniversitesi, 18 ayrı fakültede, 200’den fazla lisans programı ve 500’den fazla yüksek lisans programı ile aralarında 156 farklı ülkeden gelen öğrencilerin de bulunduğu 40.000’den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

McMaster University

McMaster Üniversitesi 1887 yılında Toronto'da kurulmuş, 1930 yılında Hamilton'a taşınmıştır. 125 yılın üzerinde deneyimiyle eğitimine devam eden bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversite adını, kuruluşuna $900.000 bırakan senatör William McMaster'dan almaktadır. 

1960'lı yıllarda ''McMaster Modeli'' olarak bilinen öğrenmeye yönelik probleme dayalı yaklaşımı benimsemiştir. Mezunları arasında hükümet liderleri, akademisyenler, girişimciler, Nobel ödüllü kişiler bulunmaktadır. Sağladığı kariyer fırsatları ile mezuniyet sonra istihdam oranı oldukça yüksektir.

McMaster, 2017 yılında en iyi tıbbi-doktora araştırma üniversitesi seçilmiştir.


İncele

University of Waterloo

University of Waterloo, Ontario'da 1957 yılında kurulan devlet araştırma üniversitesidir. 151 ülkede 220.000'den fazla mezunu ve ünlü akademisyenleriyle Kanada'nın en iyi okulları arasındadır. Waterloo'nun, Waterloo Warriors olarak bilinen üniversite takımı U Sports Atletizm'de yarışmaktadır, spor kulüpleri ile de ön plana çıkan üniversitenin öğrencilerine sunduğu birçok sosyal imkanı bulunur. 

Üniversitenin, Kanada dışında 100'den fazla kurumla değişim anlaşması vardır. Öğrencilerine partnerleri aracılığıyla birçok kariyer ve gelişim imkanı sağlayabilmektedir. Aynı zamanda Kanada araştırma üniversitelerini temsil eden U15'in bir üyesidir. Kuantum teknolojisi, nanoteknoloji, su, otomotiv, enerki, nüfus sağlığı ve küresel yönetim alanlarında yapılan, 189 milyon doların üzerinde sponsorlu araştırma geliri ile ülkenin en iyi üniversiteleri arasında yer almayı başarmıştır. Facebook, Huawei, BSIA ve Microsoft gibi kurumlarla çeşitli araştırma ortaklıkları üstlenmiştir.


İncele

Western University

Western Üniversitesi ya da resmi unvanıyla "University of Western Ontario" (UWO), 1878 yılında Kanada'nın Ontario eyaletinin London kentinde kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kanada'da bulunan en prestijli araştırma üniversitelerinin yer aldığı U15 Grubu'nun kurucu üyelerinden biri olan Western Üniversitesi, 481 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş ana kampüsünde, 12 fakültede, 4500'den fazlası 128 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenci olmak üzere, 30.000'den fazla öğrenciye yükseköğrenim imkânları sağlamaktadır.


İncele

En İyi Kanada Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

44 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

71 beğeni

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

30 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Simon Fraser University

2 beğeni

Kanada

Şehir: Burnaby
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 78
Lisans Ücreti: 34.012 CAD

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

The University of British Columbia

6 beğeni

Kanada

Şehir: Vancouver
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 115
Lisans Ücreti: 42.543 CAD

Master Programı: 153
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Glasgow

16 beğeni

İskoçya

Şehir: Glasgow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 102
Lisans Ücreti: 25.290 GBP

Master Programı: 170
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 12

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp