Londra'daki En İyi Üniversiteler

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Imperial College London, University College London UCL, King's College London, London School of Economics and Politic Science (LSE), Queen Mary University of London, City, University of London, Royal Holloway University of London,
Ozel

26/10/2022

1336 Görüntülenme


Londra'daki En İyi Üniversiteler

Birleşik Krallık ve İngiltere'nin başkenti Londra, hiç şüphesiz yurtdışında eğitim görmek isteyen pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen birkaç şehirden biri. Aradığınız ister belirli bir alanda uzmanlaşmış ya da disiplinler arası programlara sahip bir kurum, ister esnek bir çalışma programını iş hayatınıza entegre etmek olsun, kendiniz için en uygun olanı başkent Londra'da bulmanız mümkün. Londra her ne kadar öğrenciler için ucuz bir yer olmasa da, öğrencilerin konaklama, ulaşım, gıda, çamaşır, çalışma materyalleri ve diğer kişisel masraflar için aylık £1.100 ila £1.300 aralığında bütçe ayırması gerekse de ve uluslararası öğrenciler için yıllık ortalama eğitim ücretleri £15.000'dan başlasa da Londra yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaya ve dünya üzerindeki en iyi öğrenci şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu yazımızda, 2023 yılı dünya üniversite başarı sıralamalarına göre Londra'daki en iyi üniversiteleri sizler için bir araya getirdik.


Imperial College London

Imperial College London; bilim, mühendislik, işletme ve tıp alanlarında uzmanlaşmış bir kamu araştırma üniversitesidir. Federal University of London’ın bir parçası iken kuruluşunun 100. yılı olan 2007 yılında Imperial, tam olarak bağımsız bir kimliğe kavuşmuştur.

Oxford ve Cambridge'i de içine alan altı seçkin İngiliz üniversitesinden oluşan "Golden Triangle" in bir parçası kabul edilir. Imperial College dünya standartlarındaki bilim, mühendislik ve tıp programları ile tanınır ancak son yıllarda Imperial College İşletme Fakültesi ve Beşeri Bilimler departmanı ile de ciddi anlamda itibar kazanmıştır.

Ana kampüsü South Kensington’da olan Imperial’ın Chelsea, Hammersmith ve Paddington da dahil olmak üzere merkezi Londra’da pek çok kampüsü bulunmaktadır. Toplam 525,233 m2lik kullanılabilir alanıyla İngiltere’deki tüm yüksek öğretim kurumlarından daha büyük bir alana sahip olan Imperial College London, dört ana akademik birimde organize olmuştur: Toplamda kırkı aşkın departman, enstitü ve araştırma merkezleri bulunduran üç fakülte ve Imperial College Business School.

Imperial yaklaşık olarak 13,500 tam zamanlı öğrenciye ve 3,330 akademisyen ve araştırma görevlisine ev sahipliği yapar ve 2009/10 akademik yılındaki £694 milyonluk gelirinin £297 milyonunu araştırma fonlarından ve sözleşmelerinden elde etmiştir. Bugüne dek Imperial’ın mezunları ve eski veya mevcut eğitim üyelerinin arasından Nobel ödülü almaya hak kazanan 14 kişi, Fields Medal kazanan da iki kişi olmuştur. 

Okul, "Golden Triangle" dışında, Imperial Association of Commonwealth Universities, the Association of MBAs, the European University Association, the G5, the IDEA League, the League of European Research Universities, Oak Ridge Associated Universities ve Russell Group üyesidir. 


İncele

King's College London

Birleşik Krallık'taki en eski ve en prestijli üniversitelerden biri olan King's College London, 1829 yılında Kral George IV ve Wellington Dükü tarafından kurulmuştur. Anglikan kilisesi tarafından fazla radikal ve seküler olarak algılanan Londra Üniversitesi'ne (şimdiki University College London) karşı bir denge unsuru olarak kurulmuştur. Başkent Londra'nın merkezinde, Thames Nehri yakınlarındaki Strand'de yer alan ana kampüsünde hizmet vermekte olan King's College London'ın hastanesi 1840 yılında açılmış ve üniversitenin tıp eğitimindeki günümüze kadar varan etkisinin başlangıcı olmuştur. 1902 yılında İngiltere'de kız öğrenci kabul eden ilk üniversitelerden biri olan King's College London, 20. yüzyılda Guy's ve St Thomas' Hastanelerinin Birleşik Tıp ve Dişçilik Okulları ve Psikiyatri Enstitüsü gibi çeşitli kurumları bünyesine katarak önemli ölçüde genişlemiştir. Her iki Dünya Savaşı sırasında da üniversite binaları önemli ölçüde hasar görmüş, ancak savaş zamanı eğitim ve araştırmalarında çok önemli bir rol oynamıştır. Özellikle radarın geliştirilmesine ve D-Day çıkarmasının planlanmasına katkıda bulunmuştur. 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında King's, Somerset House East Wing'in satın alınması da dahil olmak üzere yeni fakülteler ve binalar ekleyerek büyümeye devam etmiştir. King's College London, özellikle beşeri bilimler, hukuk, fen bilimleri ve sağlık bilimlerindeki araştırma ve öğretim mükemmelliği ile ünlüdür. Çeşitli uluslararası sıralamalarda dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversite, Desmond Tutu (Barış Ödülü) ve Maurice Wilkins (Tıp) gibi Nobel ödüllülerin yanı sıra edebiyat, bilim, siyaset ve sanat gibi çeşitli alanlarda etkili isimlerin de aralarında bulunduğu seçkin mezunlar ve öğretim üyelerinden oluşan geniş bir topluluğa sahiptir.


İncele

Queen Mary University of London

Queen Mary University of London,  tarihi 1785 yılına kadar uzanan bir kamu araştırma üniversitesidir. Queen Mary'nin merkezinde Mile End, Whitechapel, Charterhouse Square, Lincoln's Inn Fields ve West Smithfield'de olmak üzere beş kampüsü bulunur. Mile End kampüsü öğrencilerin en çok vakit geçirdiği ve Russell Group üniversitesinin en büyük bağımsız kampüsüdür. 

Queen Mary, siyaset, bilim, akademi, teknoloji ve diplomasi başkanları olarak kendi alanlarında önemli liderler haline gelen ve dünya çapında çeşitli çalışma alanlarında birçok önemli mezun vermiştir. Mezunları ve çalışanları arasında dokuz Nobel Ödülü sahibi vardır. 

Üniversitenin Çin, Fransa, Yunanistan ve Malta'da uluslararası bir varlığı vardır. Dünyanın en büyük işverenleri ile kurduğu global iş ortaklıkları sayesinde mezun ettiği öğrencilerin istihdam oranı oldukça yüksektir. Üniversite, sağladığı kariyer hizmeti sayesinde ödül almıştır.


İncele

City, University of London

City, University of London, 1894 yılında Northampton Institute adı ile Birleşik Krallık'ın ve İngiltere'nin başkenti Londra'da kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesi ve birden fazla sayıda yükseköğrenim kurumundan meydana gelen Londra Üniversitesi'nin üyelerinden biridir. Aslen 1852 yılında Inns of Court School Law adı altında bir hukuk fakültesi olarak kurulan ve 1894 yılında bir enstitü hâline gelen kurum, 1966 yılında kraliyet imtiyaznamesi ile üniversite statüsü kazanmış ve 2016 yılında Londra Üniversitesi'ne bağlanarak üniversitenin 18 kurucu okulundan biri olmuştur. 170 yıllık tarihi boyunca Mahatma Gandhi, Muhammad Ali Jinnah, Margaret Thatcher ve Tony Blair gibi isimlerle anılan City, University of London, University of London Association of MBAs, EQUIS ve Universities UK'in üyesi olup, günümüzde yaklaşık 20.000 öğrenciye yükseköğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Royal Holloway University of London

Royal Holloway University of London (RHUL), Egham, Surrey'de kurulan ve Londra Üniversitesi'nin kurucu okullarından biri olan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Aslen 1849 yılında Bedford College adı ile kurulan ve 1879 yılında Victoria Dönemi'nde yaşamış bir girişimci ve hayırsever olan Thomas Holloway tarafından Egham Kampüsü'nün kurulmasıyla adı Royal Holloway College olarak değiştirilen ve 1886 yılında Kraliçe Victoria tarafından resmen açılan Royal Holloway College, 1900 yılında Londra Üniversitesi'nin kurucu okullarından biri hâline gelmiş ve 1985 yılında Bedford College ve Royal Holloway College birleştirilmiştir. Yale Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi gibi başarılı üniversiteler ile güçlü bağları bulunan Royal Holloway, günümüzde ACU, AMBA, EUA ve Universities UK gibi prestijli kurum, kuruluş ve girişimlerin üyesi olup, yaklaşık 12.000 öğrenciye yükseköğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Londra'daki En İyi Üniversiteler Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

48 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

68 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

51 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Freie Universität Berlin

35 beğeni

Almanya

Şehir: Berlin
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 55
Lisans Ücreti: 312 EUR

Master Programı: 92
Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

Monash University

5 beğeni

Avustralya

Şehir: Melbourne
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 113
Lisans Ücreti: 38.100 AUD

Master Programı: 98
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Tsukuba

1 beğeni

Japonya

Şehir: Tsukuba
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 7
Lisans Ücreti: 817.800 JPY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 9

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp