Petrol Mühendisliği Bölümünde En İyi Üniversiteler

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
University of Texas at Austin, Technical University of Denmark, Stanford University, Texas A&M University, Imperial College London, University of Alberta, Delft University of Technology, The University of Adelaide, Petroleum Engineering, Petrol Mühend
Ozel

26/10/2022

1179 Görüntülenme


Petrol Mühendisliği Bölümünde En İyi Üniversiteler

Ham petrol veya doğal gaz gibi hidrojen ve karbon bileşimlerinin üretimine ilişkin faaliyetler ile ilgilenen Petrol Mühendisliği, bir meslek olarak ilk kez 1914 yılında Amerikan Madencilik Enstitüsü'nde ortaya çıkmıştır. 1915 yılında Pittsburgh Üniversitesi ile başlayan Petrol Mühendisliği bölümü, o tarihten bu yana daha zorlu durumları çözüme kavuşturabilmek için sürekli gelişmiş ve bugün tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde Petrol Mühendisliği; rezervuar, sondaj, üretim ve yeraltı mühendisliği gibi branşlara ayrılmakta ve genel itibarıyla endüstri için en önemli bölümlerden biri olarak sıkça tercih edilmektedir. Bu yazımızda 2023 yılı dünya başarı sıralamalarına göre Petrol Mühendisliği bölümünde en başarılı üniversiteleri sizler için derledik.


University of Texas at Austin

Austin'deki Texas Üniversitesi 1883'te kurulan bir devlet araştırma üniversitesidir. Texas Üniversitesi, 1929'da Amerikan Üniversiteleri Birliği'ne dahil edilmiştir. 50.000’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisi ve 24.000'den fazla fakülte ve personeli vardır. Milyon $'lık araştırma harcamaları ile akademik araştırmalar için önemli bir merkezdir. 

Üniversite, LBJ Başkanlık Kütüphanesi ve Blanton Sanat Müzesi de dahil olmak üzere yedi müze ve on yedi kütüphaneye ev sahipliği yapar ve J. J. Pickle Araştırma Kampüsü ve McDonald Gözlemevi gibi çeşitli yardımcı araştırma tesislerini işletmektedir. Kasım 2020 itibariyle, 13 Nobel Ödülü sahibi, dört Pulitzer Ödülü sahibi, iki Turing Ödülü sahibi, iki Fields madalyası, iki Wolf Ödülü sahibi ve iki Abel ödülü sahibi mezun, öğretim üyesi veya araştırmacısı vardır. Üniversite ayrıca üç Primetime Emmy Ödülü sahibi ile de bağlantılıdır ve 2021 itibariyle öğrencileri ve mezunları toplam 155 Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

Öğrenci-sporcular Texas Longhorns olarak yarışırlar. Longhorns, dört NCAA Division I Ulusal Futbol Şampiyonası, altı NCAA Division I Ulusal Beyzbol Şampiyonası, on üç NCAA Division I Ulusal Erkekler Yüzme ve Dalış Şampiyonası kazanmıştır ve diğer üyelerden daha fazla şampiyonluk elde etmiştir. 

 


İncele

Technical University of Denmark

Bundan tam 193 yıl önce, 1829 yılında kurulan Danimarka Teknik Üniversitesi ('Technical University of Denmark' / 'Danmarks Tekniske Universitet'), diğer bir deyişle DTU, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın 12 kilometre kuzeyindeki Kongens Lyngby'de bulunan ve Danimarka'nın ilk politeknik üniversitesi olma özelliğini taşıyan bir devlet üniversitesidir. 1829-1933 yılları arasında 'Den Polytekniske Læreanstalt' ve 1933-1994 yılları arasında 'Danmarks Tekniske Højskole' unvanları altında hizmet veren Danimarka Teknik Üniversitesi, bugün Avrupa'nın lider mühendislik enstitüleri arasında gösterilmekte ve Lyngby kentinin kuzeydoğu ucunda yer alan kampüsünde 6.000'den fazla çalışan ile 11.200'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Stanford University

Dünyanın en prestijli ve saygın yükseköğretim kurumlarından bir olan Stanford Üniversitesi, 1885 yılında Leland ve Jane Stanford tarafından Kaliforniya'nın Stanford kentinde kurulmuştur. ve Oldukça geniş bir kampüse sahip olan Stanford Üniversitesi, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, işletme ve tıp alanlarındaki akademik programları ile tanınmaktadır. Dünya üniversite başarı sıralamalarında ilk 10’daki yerini her daim koruyan Stanford Üniversitesi, öğrencilerine oldukça zengin bir akademik deneyim sunmakta ve dünya çapında tanınan öğretim üyeleri ile çalışma fırsatı sağlamaktadır. 

Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Stanford Research Park ve üniversitenin yakınında bulunan ünlü Silikon Vadisi ile güçlü bağları olan Stanford, teknoloji ve girişimcilik alanlarında önemli bir merkez olup, pek çok başarılı teknoloji şirketinin köklerinin de bulunduğu bir yerdir. Akademik mükemmeliyetin hayli önemli olduğu Stanford Üniversitesi, öğrencilerinin başarısı için eğitim programlarını sürekli olarak yenilemekte olup, ayrıca öğrencilerine araştırma projelerine katılma ve staj programlarında yer alma imkânı da sunmaktadır. 

Öğrenci kabulleri bakımından rekabetin oldukça yüksek ve kabul oranının düşük olduğu Stanford Üniversitesi, kabul edilen öğrencilere, maddi durumları her ne olursa olsun, ihtiyaçları doğrultusunda maddi destek sağlamayı taahhüt etmektedir. Stanford Üniversitesi, farklı disiplinlerde geniş bir yelpazede lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmakta olup, üniversite; özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, işletme, tıp, hukuk, eğitim ve beşeri bilimler gibi alanlardaki güçlü akademik programları ile tanınmaktadır.

Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi ile yakın bağları ve teknoloji sektöründe başarılı girişimlere öncülük etmesi nedeniyle yenilik ve girişimcilik alanında önemli bir itibara sahiptir. Üniversiteden mezun olan öğrenciler ve öğretim üyeleri, Google, Hewlett-Packard, Netflix, Tesla, ve LinkedIn gibi büyük teknoloji şirketlerinin kuruluşunda yer almıştır. Üniversitenin kampüsü, yaklaşık 8200 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olup, geniş açık alanlar, bahçeler ve tarihi yapılardan meydana gelmektedir. Kampüs, hem akademik binaların hem de öğrenci konutlarının yanı sıra, spor tesisleri, müzeler ve sanat galerileri gibi sosyal ve kültürel mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.


İncele

Texas A&M University

Kapılarını ilk kez 1876 yılında, Agricultural and Mechanical College of Texas ('Teksas Ziraat ve Makine Yüksekokulu') adı ile eyaletin ilk kamu yüksek öğrenim kurumu olarak öğrencilerine açan Texas A&M Üniversitesi, Teksas Eyaleti'nin College Station şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir.

1948 yılında Texas A&M Üniversitesi Sistemi'nin hakim kuruluşu haline gelen Texas A&M Üniversitesi, 2021 yılının güz dönemi itibarıyla, 5.000'den fazlası uluslararası öğrenci olmak üzere, ev sahipliği ettiği 73.283 öğrencisiyle, Birleşik Devletler'in en kalabalık üniversitesi haline gelmiştir. Texas A&M Üniversitesi, Texas Eyaleti'nin elinde aynı anda kara, deniz ve uzay hibesi bulunduran tek üniversitesidir.

Texas A&M Üniversitesi, sağladığı 133 lisans derecesi programı, 175 yüksek lisans derecesi programı, 92 doktora derecesi programı ve 5 mesleki derece programı ile öğrencilerine pek çok fırsat sunmaktadır. Mezunlarının ve spor takımlarının kendilerini "Aggies" ve kampüslerini "Aggieland" olarak adlandırdığı Texas A&M Üniversitesi, üniversitelerin katılım gösterdiği 18 farklı spor dalında rekabet etmekte ve bünyesinde 1000'den fazla resmen tanınmış öğrenci topluluğu bulundurmaktadır.


İncele

Imperial College London

Imperial College London, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. 1907 yılında kraliyet beratıyla Royal College of Science, Royal School of Mines ve City & Guilds College kurumları birleştirilerek kurulan ve bilim, mühendislik, tıp ve işletme alanlarındaki yoğun akademik faaliyetleriyle bilinen Imperial College London, dünya üniversite başarı sıralamalarında istikrarlı olarak dünyanın en iyi yükseköğretim kurumları arasında yer almaktadır.

Üniversitenin ana yerleşkesi South Kensington’da ve diğer kampüsleri ise sırasıyla White City, Hammersmith, Silwood Park ve St Mary's Hospital'da bulunmaktadır. Tıp Fakültesi, Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İşletme Fakültesi ile ünlü olan Imperial College London, sunduğu yoğun akademik programların yanı sıra pratik becerilerin geliştirilmesine olan bağlılığı ile de bilinmekte olup, öğrencilerine ilgili endüstrilerde staj olanakları sağlamaktadır. 

Imperial College London, özellikle mühendislik, çevre bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarında araştırmalara yaptığı önemli katkılarla dünya çapında tanınmaktadır. Üniversitenin araştırma çalışmaları, çok çeşitli uluslararası ortaklarla birlikte yürütülmektedir. Imperial College'ın öğrenci topluluğu oldukça aktiftir ve üniversitede çok çeşitli kulüpler, gruplar ve spor takımları faaliyet göstermektedir. Imperial College Union, öğrenci birliği olarak hizmet vermekte ve 370'ten fazla farklı kulüp ve organizasyonun yönetimi de dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesinden sorumlu bulunmaktadır.

Geçmişten günümüze mezunlarının ve fakülte üyelerinin 14 Nobel Ödülü, 3 Fields Madalyası’na layık görüldüğü Imperial College London, bilim, tıp, mühendislik ve iş dünyası için çok sayıda ünlü mezun yetiştirmiş olup, özellikle STEM disiplinlerinde dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer almakta ve yüksek akademik standartları, zorlu akademik programları ve güçlü endüstriyel bağları ile tanınmaktadır.


İncele

University of Alberta

Uluslararası akademik alanda U of A ya da UAlberta olarak tanınan Alberta Üniversitesi, 1908 yılında Kanada’nın Alberta eyaletinin Edmonton kentinde kurulmuş, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Edmonton kentinde bulunan dört kampüs ve Camrose’da bulunan Augustana Kampüsü olmak üzere 5 yerleşkeden meydana gelen Alberta Üniversitesi, 18 ayrı fakültede, 200’den fazla lisans programı ve 500’den fazla yüksek lisans programı ile aralarında 156 farklı ülkeden gelen öğrencilerin de bulunduğu 40.000’den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Delft University of Technology

Delft Üniversitesi Teknolojisi (TU Delft), Hollanda’nın Delft şehrinde bulunan ve ülkenin en eski ve en büyük teknik üniversitesidir. Dünya üniversite başarı sıralamalarında dünyanın en iyi 10 mühendislik ve teknoloji üniversitesi arasında yer alan TU Delft, 2023’te dünya genelinde inşaat mühendisliğinde 2’nci, makine, havacılık ve uzay mühendisliğinde 3’üncü, mimarlıkta ise yine 3’üncü sırada yer almıştır. 1842 yılında Kral William II tarafından bir kraliyet akademisi olarak kurulan üniversite, zamanla araştırma ve eğitim müfredatını genişleterek 1864’te bir politeknik okula ve 1905’te tam teşekküllü bir teknoloji enstitüsüne dönüşmüştür. 1986 yılında ismi Delft Üniversitesi Teknolojisi olarak değiştirilmiştir. TU Delft, Jacobus Henricus van ‘t Hoff, Heike Kamerlingh Onnes ve Simon van der Meer gibi Nobel ödüllü Hollandalı bilim insanları ile anılmakta olup IDEA Ligi, CESAER, UNITECH International, ENHANCE Alliance, LDE ve 4TU gibi birçok üniversite federasyonunun da üyesi bulunmaktadır.


İncele

The University of Adelaide

Adelaide Üniversitesi, 1874 yılında Güney Avusturalya'nın Adelaide kentinde kurulan ve Avusturalya'nın en eski üçüncü üniversitesi olan, araşırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Yıllık araştırma geliri 180 milyon doların üzerinde olan Adelaide üniversitesi, Adelaide kentinin ilk üniversitesi olmanın yanı sıra, yer çekimi dalgaları, Higgs bozonu temel parçacığı, yüksek enerji nötrinolar gibi keşiflerde rol üstlenmiştir. Avusturalya'nın ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Adelaide Üniversitesi, Avusturalya'nın en prestiji okullarının yer aldığı Group of Eight'in üyelerinden biri olup, mezunlarının istihdam edilebilme oranının yüksek oluşu, Adelaide Üniversitesi öğrencilerini küresel iş pazarında bir adım öne çıkarmaktadır. Mezunlarının arasında Avusturalya'nın ilk kadın başkanı, uzayda yürüyen ilk Avusturalyalı astronot gibi önemli bireylerin yer aldığı Adelaide Üniversitesi, günümüze kadar 16 rektör, 20 rektör yardımcısı, 110 Rhodes Scholar mezun yetiştirmiştir.


İncele

Petrol Mühendisliği Bölümünde En İyi Üniversiteler Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

45 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

47 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Copenhagen

5 beğeni

Danimarka

Şehir: Copenhagen
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 75
Lisans Ücreti: 17.000 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Leicester

6 beğeni

İngiltere

Şehir: Leicester
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 94
Lisans Ücreti: 18.950 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Zhejiang University

0 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Hangzho
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 6
Lisans Ücreti: 80.000 CNY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp