Uluslararası Öğrencilerin Üniversite Yaşamında Karşılaşabileceği Zorluklar

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
uluslararası, yurtdışı eğitim, üniversite, üniversite yaşamı, yurtdışında eğitim, uluslararası öğrenci
EĞİTİM YAZILARI

18/12/2023

573 Görüntülenme


Uluslararası Öğrencilerin Üniversite Yaşamında Karşılaşabileceği Zorluklar

Eğitim için yurt dışına gidecek olmak, pek çok yeni uluslararası öğrenci için oldukça heyecan verici bir fırsat olabilir. Uluslararası bir öğrenci olarak öğrenim hayatınızın yeni bir bölümüne girerken yaşam tarzınızda da birtakım değişiklikler yapmanız gerekecek. 

Yurt dışında eğitim alabilmek için bir başka ülkeye giderken çok sayıda engel ile karşılaşmış olabilirsiniz. Heyecan ve zorluklarla dolu yepyeni bir maceraya başlıyorsunuz. Bu zorlukları aşabilmek için her gün kendinize küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Her gün bu küçük hedeflere ulaşmak, ileride daha büyük başarılar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda öğrenimini yurt dışında sürdürmeye karar veren uluslararası bir öğrenci olarak karşılaşabileceğiniz bazı zorluklardan ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğinizden bahsedeceğiz.

Yeni Görevler ve Beklentiler

Temel eğitiminizi aldığınız ülkenin eğitim sistemi ile yükseköğreniminizi sürdürmek için gideceğiniz ülkenin eğitim sistemi arasında büyük farklılıklar olabilir. Üniversite yaşamınızda daha önceden hiç görmediğiniz ve alışkın olmadığınız yeni görevler, yeni ödevler ile karşılaşacaksınız ve sizden beklenenler de bu doğrultuda değişecek. 

Örneğin alacağınız derslerin bir parçası olarak, kaynak göstermenizi, atıfta bulunmanızı gerektiren araştırma makaleleri yazmanız ve bu makaleleri uluslararası alanda geçerliliği olan akademik yazı formatlarına uygun olacak şekilde biçimlendirmeniz gerekecek. Size verilen araştırma ve makale yazma ödevlerini yaparken, intihalden kaçınmak için diğer araştırmacıların çalışmalarına atıfta bulunmanız ya da bunları referans olarak belirtmeniz büyük önem arz ediyor.

İntihal, uluslararası statüde olan pek çok öğrencinin yeni duyduğu bir kavram olabilir ve bir ödevde veya bir derste başarısız olmaktan üniversiteden atılmaya kadar ulaşan disiplin cezaları ile sonuçlanabilir. Bunun için üniversitede derslerinize giren öğretim üyelerinden ya da akademisyenlerden ödevlerinizde ya da yazacak olduğunuz makalelerde kullanacağınız bir fikir ya da bir alıntı için bir yazara nasıl atıfta bulunmanız gerektiğine dair size bilgi vermelerini rica edebilirsiniz. Ders aldığınız öğretim üyeleri, yapacak olduğunuz ödevlerde kullanmanız gereken akademik yazı formatını anlamanızda da size yardımcı olabilir. Şüpheye düştüğünüz zaman, soru sormaktan çekinmeyin.

Öğretim Üyesi-Öğrenci Etkileşimleri

Daha önceden alışkın olduğunuz akademik ortamlar ile öğreniminizi sürdürmek için gidecek olduğunuz ülkenin akademik ortamı arasında mutlaka farklar olacaktır. Öğrenci-öğretmen etkileşiminin genel itibarıyla daha resmi olduğu bir akademik ortamda eğitim görmeye alışkın olabilirsiniz. 

Bununla birlikte, yurt dışındaki pek çok üniversitenin sınıf ortamında, diyalog kurmak, konuşmak, karmaşık fikirleri tartışmak ve elbette soru sormak, öğrenme sürecinin önemli parçaları arasında yer alır. Dolayısıyla, uluslararası bir öğrenci olarak, yurt dışında bir üniversitede alacak olduğunuz eğitime tam anlamıyla katılım gösterebilmek için etkileşim ile ilgili bu türden beklentilerin farkında olmanız gerekir. 

Derslerini alacağınız pek çok öğretim üyesinin, herhangi bir soruyu tartışmak ya da size verilen ödevler hakkında soru sormak ve daha fazla bilgi almak için faydalanabileceğiniz ziyaret ve görüşme saatleri vardır.  Eğer ders programınız dersini aldığınız öğretim üyelerinden birinin görüşme saatleri ile uyuşmuyorsa, e-posta gönderebilir veya dersten sonra, konuşmak için ne zaman uygun olduklarını sorabilirsiniz.

Genel Eğitim Gereksinimleri

Bazı üniversitelerde, ana dal eğitiminiz için almanız gereken derslerin yanı sıra, genel eğitim dersleri almanız gerekebilir. Bu genel eğitim dersleri, ana dal derslerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek dersler ya da tamamen farklı alanlara ilişkin dersler olabilir. 

Ancak bu genel eğitim dersleri, daha önceden ilginizi çekeceğini hiç düşünmediğiniz ve sahip olduğunuzu bilmediğiniz yeteneklerinizi ortaya koyabileceğiniz bir alan ile ilgili olabilir ya da bu dersler sayesinde başka bir şekilde tanışmanızın mümkün olmadığı ve gelecekte sizin için çok iyi bir arkadaş olabilecek birileri ile tanışabilirsiniz veya bu dersler, size çok kolay gelebilecek dersler olabilir ve not ortalamanızı yükseltmenizi sağlayabilir.

Benzer İlgi Alanlarına Sahip Olan İnsanlarla Tanışmak

Yeni bir okula gittiğinizde, yeni bir yere taşındığınızda ya da hatta yeni bir ülkeye gittiğinizde, gözünüzü en çok korkutan faktörlerden biri yeni arkadaşlar edinmek olabilir. Gideceğiniz üniversitenin bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir kulübe, uluslararası öğrenci kulüplerine, bir öğrenci topluluğuna, bir spor takımına veya sosyal bir organizasyona katılmak ya da okulunuzun öğrenci birliği ile iletişime geçmek çevrenizi genişletmenin ve yeni arkadaşlar edinmenin çok iyi bir yolu olabilir. Ek olarak, katılmak için üye grupları arayabilir veya kendi üye grubunuzu kurabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Doğup büyüdüğünüz ülkeden uzaklaşmak, eğitim için uzun bir süre kalmak üzere bir başka ülkeye gitmek, alışkın olduğunuz mutfak kültüründen de uzaklaşmak anlamına gelebilir. Eğitim için gideceğiniz ülkede yerleşik bir düzen kurana dek çeşitli işlerle meşgul olacağınız için ve bir alışma sürecinden geçecek olduğunuzdan, bu süreçte hazır yemeğe yönelme eğilimine girebilirsiniz.

Bununla birlikte, gittiğiniz üniversitenin size sunduğu yemek planından faydalanmayı tercih ederseniz, her ne kadar karşılaşacağınız yemekler alışkın olduklarınızdan farklı da olsa, sağlıklı beslenme imkânı bulabilirsiniz. Bazı üniversiteler, öğrencilerine sağladığı yemek hizmetlerinin yanı sıra, beslenme danışmanlığı da sunmaktadır. 

Konaklama tercihinizi öğrenci yurtlarından ziyade, evden yana kullanırsanız ve kendiniz yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, bulunduğunuz yere özgü yemek malzemeleri satan yerel marketler bulabilirsiniz. Hatta bunu edineceğiniz yeni arkadaşlarınıza yemek yapmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

Kültürel Nüansları Anlamak

Üniversite yaşamına geçiş, özellikle de yurt dışında eğitim alacaksanız, her öğrenci için zor bir deneyim olabilir. Ancak eğitim için gidecek olduğunuz üniversitenin kampüsleri, size bu konuda yardımcı olabilecek ve geçiş sürecini daha pürüzsüz hâle getirebilecek çeşitli kaynaklar sağlayacaktır. Uluslararası öğrenci kabul eden hemen her üniversitede, yeni bir kültüre uyum sağlamaya çalışan uluslararası öğrenciler için öğrenci ofisleri bulunur. Uyum sürecinizi bu ofislerden bilgi ya da danışmanlık alarak başlatabilirsiniz. 

Birkaç yıllık bir süre boyunca yaşamayı seçtiğiniz ve zaman içinde bir parçası olacağınız bu yeni kültürü keşfetmek için, kültürü meydana getiren ve yaşayan insanlarla iletişim kurmalısınız. Son derece basit, günlük, ayaküstü konuşmalar gibi kişiler arası etkileşimler yalnızca kültürel unsurları tanımanızı sağlamakla kalmaz, kendinize olan güveninizi artırmaya da yardımcı olur. 

Derslerini aldığınız öğretim üyeleri, akademik danışmanlar, uluslararası öğrenci ofislerinde çalışan bireyler, sizin gibi diğer uluslararası öğrenciler ve gittiğiniz ülkenin ve şehrin yerlisi olan öğrenciler ile elinizden geldiğince sık etkileşim kurmaya çalışın. Eğitim için gittiğiniz ülkenin kültürüne karşı merak duymak ve bu kültüre dair mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışmak çevrenizdeki çoğu kişinin hoşuna gidecek ve takdir ile karşılanacaktır.Uluslararası Öğrencilerin Üniversite Yaşamında Karşılaşabileceği Zorluklar Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

39 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

38 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 4
Lisans Ücreti: 2.253 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Tokyo Institute of Technology (Tokyo Tech)

3 beğeni

Japonya

Şehir: Tokyo
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 917.400 JPY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University Charles III of Madrid (UC3M)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 35
Lisans Ücreti: 6.822 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp