Üniversite Eğitiminizi Daha İlginç ve Girişimci Hâle Getirmenin 4 Yolu

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
staj, proje, eğitim, yükseköğrenim, lisans eğitimi, yarışma, meydan okuma, sorun çözme, işbirliği
EĞİTİM YAZILARI

18/12/2023

316 Görüntülenme


Üniversite Eğitiminizi Daha İlginç ve Girişimci Hâle Getirmenin 4 Yolu

Sınıf ortamında gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin pek çok avantajının bulunduğunu biliyoruz, bununla birlikte bazı konuları öğrenebileceğiniz ve becerilerinizi geliştirebileceğiniz en iyi yer sınıfların ve ders amfilerinin dışındaki ortamlar olabilir. 

Üniversite kampüslerinde gerçekleştirilen derslerin de ötesinde, yine üniversitede elde edebileceğiniz, uygulama ve deneyime dayalı etkinliklerde gruplar hâlinde çalışma olanakları, aldığınız derslerde size sunulan ders materyallerini daha iyi anlamanıza ve modern bir iş yerinde sizin için çok önemli olacak temel becerileri geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Günümüzde pek çok üniversitenin sunduğu uygulamaya dayalı öğrenme aktivitelerinin temelini oluşturan fikir, üniversite kampüslerindeki sınıf ve ders amfilerinde gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin farklı iş durumları, atölye çalışmaları, danışmanlık görevleri ve tanınmış şirketlerde uygulanan staj programları gibi çeşitli etkinlikler ile pekiştirilmesini öngörüyor.

Bu yazımızda, lisans öğreniminize katkıda bulunabilmek için katılabileceğiniz deneyim ve uygulamaya dayalı eğitim faaliyetlerine değineceğiz.

Yarışmalara Girin

Üniversitede katılabileceğiniz yarışmalar, size profesyonel bir ortamda kullanabileceğiniz pratik ve aktarılabilir beceriler edinme imkânı verir. Günümüzde pek çok üniversite, öğrencilerin kendi çalışma alanları dahilinde katılım gösterebileceği yarışmalar düzenlemekte olup, bu yarışmalar size sınıf ortamında öğrendiğiniz bilgileri pratikte uygulama şansı verir. Ek olarak, bu türden yarışmaların düzenlendiği yerler çoğunlukla yeni bağlantılar edinmek, profesyonel ağınızı oluşturmak ve yeni insanlarla tanışmak için çok iyi yerlerdir. Bu yarışmaların düzenlendiği yerlerde, sponsorlar, endüstri liderleri ve şirket temsilcileri ile tanışabilirsiniz.

Sorun Çözme Etkinliklerine Katılın

Ders ortamı dışında yaratıcılığınızı geliştirmenin bir diğer yolu da sorun çözme etkinlikleridir. Bu sorun çözme etkinlikleri, mevcut bir soruna yenilikçi ve alışılageldik kalıpların dışında bir çözüm bulmak için düzenlenen grup çalışmalarıdır. Örneğin üniversitelerin işletme yönetimi bölümlerinin düzenlediği, öğrencilerin bir araya gelerek sağlık teknolojisi, eğitim, döngüsel  ekonomi gibi belirli bir alan yönelik olarak bir iş fikri prototipi ürettiği etkinlikler, son yıllarda çok sık düzenlenmeye başlanan ve çok rağbet gören sorun çözme etkinliklerinden bir tanesidir.

Gerçek Şirketler ile Birlikte İş Projeleri Üzerinde Çalışın

Günümüzde pek çok üniversite, öğrencilerine gerçek şirketler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmeler ile birlikte çeşitli iş projeleri üzerinde birlikte çalışma imkânı sağlamaktadır. 

Üniversitede edineceğiniz bu türden deneyimler özgeçmişinizde iyi görünmekle kalmayacak, aynı zamanda iş başvurusunda bulunacağınız işletmelere, bir ekibin değerli bir üyesi hâline gelebilmek için iş birliği içinde çalışabilmenizi sağlayacak becerilere sahip olduğunuzu gösterecektir.

Staj Yapın

Staj programları, üniversitede size öğretilen derslerde edindiğiniz teorik bilgileri pratiğe uygulamak ve mezuniyet sonrası istihdam edilebilme şansınızı artırmak çok iyi fırsatlar sağlayabilir. Staj yapmak size bir çalışma ortamında başka bireyler ile birlikte iletişim kurmayı, karşılaştığınız sorunları yönetmeyi ve size verilen görevleri tamamlayabilmek için bir ekip ile iş birliği içinde çalışmayı öğretir. 

Pek çok üniversitenin, öğrencilerine aldıkları lisans derecesi eğitimi kapsamında seçime bağlı staj yapma olanağı sağladığı ve örneğin işletme yönetimi gibi bazı lisans programlarında ise stajın lisans eğitiminin zorunlu bir parçası olduğu görülüyor. Bu doğrultuda, lisans eğitiminizi yalnızca ders kitapları ve size üniversitede verilen dersler ile sınırlandırmamalı ve edindiğiniz teorik bilgileri pratikte uygulayabilmek için elinize geçen hemen her fırsatı değerlendirmeye çalışmalısızınız.

 Üniversite Eğitiminizi Daha İlginç ve Girişimci Hâle Getirmenin 4 Yolu Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

76 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

44 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Rochester

7 beğeni

Amerika

Şehir: Rochester, NY
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 83
Lisans Ücreti: 85.858 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 34

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

68 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Western University

4 beğeni

Kanada

Şehir: London, Ontario
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 109
Lisans Ücreti: 43.057 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp