Üniversite Yaşamının Size Katacağı 5 Temel Beceri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
üniversite, temel beceri, iletişim becerileri, bütçe planlama, para yönetimi, zaman yönetimi, eleştirel düşünme, problem çözme, yapıcı eleştiri
EĞİTİM YAZILARI

19/12/2023

1910 Görüntülenme


Üniversite Yaşamının Size Katacağı 5 Temel Beceri

Bir üniversitede eğitim görmenin, bir lisans derecesi sahibi olmanın iş hayatınızdaki beklentileri çok daha yüksek bir seviyeye taşıyacak olması muhakkak, ancak bunun, üniversite yaşamının size kazandıracağı tek kariyer avantajı olmadığı da kesin. Elde edecek olduğunuz lisans derecesi, size hayalini kurduğunuz meslek için gerekli teknik bilgileri sağlamakla kalmayacak, bir iş yerinde başarılı olabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız temel becerileri de edinmenizi sağlayacaktır.

Temel beceriler, üstlendiğiniz görev ve sorumluluklardan bağımsız olarak, ister bir ekip ile birlikte uyum içinde çalışabilme becerisi, ister çevrenizde meydana gelen değişimlere kolayca ayak uydurabilme becerisi olsun, başarılı olmanıza yardımcı olan aktarılabilir niteliklerdir. Bu türden nitelikleri yaptığınız iş başvurularında gösterebilmek, üniversite eğitiminizden ve yaşamınızdan, bir lisans derecesinden daha fazlasını kazandığınızı gösterir.

Bu yazımızda, üniversite yaşamının size kazandıracağı 5 temel beceriden bahsedeceğiz.

İletişim Becerileri

Bir öğrenci olarak, özellikle de edebiyat ya da sanat ile ilgili bölümlerden birinde öğrenciyseniz, çok yazı yazmış olmanız kuvvetle muhtemel. Dersleriniz için gerekli olan ödev ve makalelere ek olarak, üniversitede öğrenciyken dahil olabileceğiniz okul gazetesi, bültenler, dergiler gibi yayınlara katkıda bulunmuş olabilirsiniz. Dersleriniz fazla yazı yazmanızı gerektirmiyor olsa bile, üniversitede dersini aldığınız öğretim üyesi veya akademisyenler ile e-posta yoluyla yazışmış olacaksınız. Tüm bunlar, yazışmalarda kullanılan resmi dildeki iletişiminizin büyük ölçüde gelişmesini sağlayacaktır.

Elbette üniversitede edineceğiniz iletişim becerileri yalnızca yazılı iletişiminizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda çevrenizdeki diğer bireyler ile yüz yüze etkileşim becerilerinizi de geliştirecektir. Üniversitede çoğunun sizden daha farklı geçmişlere sahip olduğu pek çok insanla tanışmış olacağınızdan, bu iletişim ile geliştireceğiniz farklı bireyler ile tanışma ve sosyalleşme becerilerinin bir iş yerinde de size büyük yararı olacaktır.

Üniversitede aldığınız dersler doğrultusunda sunum yapmak, insanlarla konuşma yeteneğinizin yanı sıra topluluk önünde konuşabilme becerinizi de geliştirecektir. Günümüzde pek çok işletme, sunum yapabilme ve topluluk önünde konuşabilme becerileri güçlü olan bireyler aramaktadır. Dolayısıyla, üniversite öğreniminiz ve yaşamınız boyunca iletişim becerilerinizi geliştirmeniz, iş hayatınızda başarıya giden yolda size çok yardımcı olacaktır.

Bütçe Planlama ve Para Yönetimi

Üniversite çağına ulaşıncaya dek geçen sürede, bütçe planlaması ve para yönetimi konusunda belirli bir seviyede de olsa fikir sahibi olmuş olacaksınız. Üniversite yaşamı, özellikle de eğitim için şehir dışına veya yurt dışına gitmeniz ve konaklama için yurt yerine ev tercih etmeniz durumunda, kira ve faturalarınızı ödeyebilmek, yemek ve sosyal yaşam giderlerinizi karşılayabilmek için bütçe planlama ve para yönetimi becerilerinizi geliştirmenizi ve kullanmanızı sağlayacaktır. Üniversitenizdeki öğrenci toplulukları ve kulüplerinde aktif rol üstlenmeniz, daha büyük meblağları idare edebilme ve sorumluluk alma becerilerinizi geliştirecektir. Edineceğiniz bu türden deneyimler, işletmeler nezdinde de sizi sorumluluğunu bilen ve güvenilir biri olarak gösterecek ve işiniz doğrudan para idare etmenizi gerektirmese dahi bu beceriler olumlu karakter özellikleriniz arasında yer alacaktır.

Zaman Yönetimi

Üniversite öğreniminiz süresince ders dışı faaliyetlere katılmak ya da yarı zamanlı bir iş sahibi olmak, zamanınızın birden çok aktiviteye bölünmesini sağlayarak, size zamanı ve üstünüzdeki iş yükünü idare etmeyi öğretir. Birden fazla aktiviteye zaman ayırmanız ya da öğreniminiz süresince yarı zamanlı bir işte çalışmanız veya dersleriniz dışında çeşitli gönüllü projelerde yer almanız, sahip olduğunuz zamanı verimli bir şekilde bölüp, yönetebildiğinizi gösterir. Bununla birlikte, üniversitede öğrenci toplulukları ya da yarı zamanlı işler yerine akademik çalışmalarınıza odaklanmanız da ödev ve projeleriniz için belirlenen son teslim tarihlerine uymanızı gerektireceğinden, zaman yönetimi becerilerinizin gelişmesini sağlayacaktır.

Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

Üniversite öğreniminiz süresince, başlarda çözümü imkânsız gibi görünen pek çok problem ile karşılaşacaksınız. İster bir deneme (essay) yazarak zor bir sorunu çözüme kavuşturmaya, ister bir matematik problemini çözmeye çalışın, öğreniminiz süresince size verilecek olan ve karşılaşacak olduğunuz problemler, alışılagelmiş kalıpların dışında düşünmenizi, problemlere farklı açılardan yaklaşmanızı ve elbette araştırma yapmanızı gerektirecektir. Bu çalışmalar süresince edinecek olduğunuz beceriler, iş hayatında, örneğin bir projenin yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler için çözümler sunmanızda ve inisiyatif alarak bu çözümleri uygulamanızda size çok yardımcı olacaktır. 

Yapıcı Eleştirilere Açık Olmak

Hiç kimsenin üniversite yaşamı ve üniversitede yaptığı çalışmalar mükemmel değildir, zira eğitim ve öğretimin amaçlarından biri size mükemmele giden yolda ihtiyaç duyacağınız teorik ve pratik bilgileri sağlamaktır. Dolayısıyla, üniversite öğreniminiz boyunca derslerini aldığınız öğretim üyelerinden ve arkadaşlarınızdan pek çok yapıcı eleştiri alacaksınız. Unutmamanız gereken, işletmelerin de yapıcı eleştirilere açık olan ve kendilerine söylenenleri yaptıkları işi geliştirmek için, iş hayatında gösterdikleri performansı bir sonraki düzeye taşımak için kullanabilen çalışanlar aradığıdır.

 Üniversite Yaşamının Size Katacağı 5 Temel Beceri Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

73 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

52 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

85 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Bristol

24 beğeni

İngiltere

Şehir: Bristol
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 163

Master Programı: 135
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 17

POPÜLER
Burs İmkanı

Princeton University

30 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Princeton, New Jersey
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 36
Lisans Ücreti: 86.700 USD

Master Programı: 44
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER

Eindhoven University of Technology

11 beğeni Kalite Puanı: 58

Hollanda

Şehir: Eindhoven
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp