University of California, Santa Cruz

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / Amerika Üniversiteleri / University of California, Santa Cruz

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

California Üniversitesi-Santa Cruz

Dream Big ile Anlaşmalı Üniversitelerimiz için Ücretsiz Danışmanlık Alın!

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

19478

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 65

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Var

California Üniversitesi-Santa Cruz Sıralamaları

192

Times Universities

375

QS World

151

Shanghai List

83

Ülke Sıralaması

Ülke: Amerika

Bölge: Kaliforniya

Şehir: Santa Cruz

University of California, Santa Cruz

California Üniversitesi-Santa Cruz (UCSC), Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletindeki Santa Cruz kentinde bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. 1965 yılında kurulmuş olan üniversite, California Üniversitesi sistemindeki on kampüsten biridir. UCSC; sosyal adalet, çevresel sürdürülebilirlik ve inovasyon gibi konular üzerinde durmakta ve bu alanlardaki disiplinler arası çalışma ve araştırmalara odaklanmaktadır. Üniversite 60'tan fazla lisans bölümü, 30'dan fazla lisansüstü program ve çeşitli disiplinler arası programlar sunmaktadır. Üniversite kampüsü, yaklaşık 2.000 dönümlük, inişli çıkışlı bir arazi üzerinde yer almakta olup, ünlü Monterey Körfezi, öğrenciler için güzel bir doğal ortam sağlamaktadır. UCSC, Charles Moore ve William Turnbull gibi ünlü mimarlar tarafından tasarlanan modernist binaların yer aldığı eşsiz mimarisiyle de bilinmektedir. UCSC, Amerikan ulusal üniversite başarı sıralamalarında sürekli olarak üst sıralarda yer almakta ve özellikle çevresel çalışmalar, astronomi, astrofizik ve bilgisayar bilimleri alanlarındaki eğitim programları ile tanınmaktadır. Üniversite ayrıca, lisans eğitimine olan güçlü bağlılığı ve öğrencilere araştırma ve diğer deneyimsel öğrenme biçimlerine katılma fırsatları sunmasıyla da bilinmektedir. USCS, akademik programlarının yanı sıra Agroekoloji ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Merkezi, Beşeri Bilimler Araştırma Enstitüsü ve Kıyı Bilimi Kampüsü gibi çok sayıda araştırma merkezi ve enstitüye de ev sahipliği yapmaktadır. Genel itibarıyla UCSC, öğrencilere büyüleyici bir doğal ortamda benzersiz bir eğitim deneyimi sunan dinamik ve yenilikçi bir üniversitedir.

California Üniversitesi-Santa Cruz Programları

California Üniversitesi-Santa Cruz programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

California Üniversitesi-Santa Cruz Lisans Bölümleri ve Programları


California Üniversitesi-Santa Cruz Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

California Üniversitesi-Santa Cruz Başvuru Tarihleri

California Üniversitesi-Santa Cruz Lisans
Son Başvuru Tarihi

EKİM

California Üniversitesi-Santa Cruz Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

EKİM

Kabul Koşulları

California Üniversitesi-Santa Cruz, üniversitenin ilk yılına başlayacak olan öğrencilere İngilizce dil yeterliliği kazandırmak amacıyla "International English Language Program (IELP)-(ESL)" adı altında hazırlık programı sunmaktadır.

Bununla birlikte, California Üniversitesi-Santa Cruz tarafından sunulan lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 12 Yıllık Temel Eğitimi Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Aday öğrencinin 11. ve 12. sınıfta aldığı derslerin ve notlarının yazılı bulunduğu resmi transkript belgeleri
 • SAT ya da ACT Sınav Puanı
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS, TOEFL iBT, PTE Academic, Duolingo English Test gibi yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • Personal Statement & Essay

GCE A-Level, International Baccalaureate, Advanced Placement gibi programlar vasıtasıyla alınan akademik yeterlilikler doğrudan kabul için yeterli olmamakla birlikte, bu programlar kapsamında bulunan öğrenciler, aldıkları dersler doğrultusunda ders kredisi talebinde bulunabilirler.

California Üniversitesi-Santa Cruz tarafından sunulan yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Aday öğrencinin üniversite eğitimi boyunca aldığı derslerin ve notlarının yazılı bulunduğu resmi transkript belgeleri
 • İlgili Alanda İş Deneyimi
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS, TOEFL iBT, PTE Academic gibi yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • Aday öğrencinin başvuracağı programa özel kabul koşulları doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı istenebilir.

California Üniversitesi-Santa Cruz California Üniversitesi-Santa Cruz Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

73.857 USD

Lisans
Kredi

857 USD

Yüksek Lisans
Kredi

397 USD

California Üniversitesi-Santa Cruz Bursları

California Üniversitesi-Santa Cruz, uluslararası statüde bulunan öğrencilere çeşitli burs programları sunmaktadır. Bununla birlikte, burs programlarının finansman ve kontenjan bakımından kısıtlı olduğunun, bursların ihtiyaca ve başarıya göre verildiğinin ve kabul standartlarının yüksek olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Burs programlarına başvurmak isteyen aday öğrenciler, aşağıdaki linkten ilgili burs programlarına ulaşabilirler.

Burs Programları

Yaşam Masrafları

California Üniversitesi-Santa Cruz tarafından sunulan lisans ve yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrenciler için, eğitim, üniversite katılım ve idari ücretler hariç olmak üzere, aylık bazda yaklaşık tutarların yer aldığı bir gider listesi aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Konaklama ve Yemek Giderleri
  • Kampüs İçi: Aylık $2.087
  • Kampüs Dışı: Aylık $1.855
 • Kitaplar, Ders Materyalleri ve Ekipman: Aylık $146
 • Ulaşım Giderleri: Aylık $253
 • Zorunlu Sağlık Sigortası: Aylık $333
 • Diğer Kişisel Giderler: Aylık $188 - $237

 

California Üniversitesi-Santa Cruz Kampüs Bilgileri

UCSC'nin kampüsü, ünlü Monterey Körfezi'ne bakan, yaklaşık 2.000 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Üniversite kampüsü, sekoya ormanları, çayırlar ve Pasifik Okyanusu'nun muhteşem manzarasıyla tanınmaktadır. UCSC'nin Charles Moore ve William Turnbull gibi ünlü mimarlar tarafından tasarlanan modernist binaları içeren benzersiz mimarisi de üniversite kampüsünün tanımlayıcı bir özelliklerinden biridir. Kampüs, öğrenciler için destekleyici ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk sağlayan on yatılı kolej ile kendine özgü bir düzene sahiptir. Yatılı kolejlerin her birinin kendi gelenekleri, kültürü ve kimliği vardır ve öğrenciler UCSC'de geçirdikleri süre boyunca belirli bir koleje bağlıdır. Kolejler öğrencilere ayrıca akademik danışmanlık, özel dersler ve sosyal etkinlikler de dahil olmak üzere belli başlı kaynak ve programlar sağlamaktadır. Kampüste laboratuvarlar, kütüphaneler ve bilgi işlem merkezleri de dahil olmak üzere çok sayıda akademik ve araştırma tesisi bulunmaktadır. Kaliforniya'daki en büyük akademik kütüphanelerden biri olan McHenry Kütüphanesi, 2 milyondan fazla cilde ve kapsamlı dijital koleksiyonlara sahiptir. Kampüsteki diğer önemli tesisler arasında çok amaçlı bir etkinlik alanına dönüştürülen Cowell Ranch Hay Barn ve deniz bilimi ve koruma odaklı eğitim programları ve sergiler sunan Seymour Marine Discovery Center bulunmaktadır.

California Üniversitesi-Santa Cruz Kampüs Hayatı

UCSC, hemen her türden ilgi alanına hitap eden etkinlikler, öğrenci kulüp ve toplulukları, organizasyonlar ve yıl boyu düzenlenen faaliyetler ile öğrencilere canlı ve çeşitliliğin bol olduğu bir kampüs yaşamı sunmaktadır. UCSC'deki kampüs yaşamının belirleyici özelliklerinden biri de yatılı kolej sistemidir. On yatılı kolejin her birinin kendine özgü bir kültürü, kimliği ve gelenekleri vardır ve öğrenciler UCSC'de geçirdikleri süre boyunca belirli bir koleje bağlıdırlar. Bu kolejler, etkinlikler, öğrenci kulüpleri ve faaliyetler aracılığıyla sosyal ve entelektüel katılım fırsatları sunarak, öğrenciler için destekleyici ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olan bir topluluk sağlamaktadır. UCSC'de akademik, kültürel, eğlence ve hizmet odaklı gruplar da dahil olmak üzere 150'den fazla öğrenci kulüp ve topluluğu bulunmaktadır. Bu kulüp ve topluluklar, öğrencilere kendileriyle aynı ilgi alanlarını paylaşan bireylerle bir araya gelme, liderlik becerilerini geliştirme ve diğer öğrencilerle bağlantılar kurmaya yönelik fırsatlar sunmaktadır. UCSC ayrıca yüzme havuzu ve fitness merkezi gibi tesislere sahiptir. Üniversite kampüsünde yıl boyunca konserler, konferanslar, sahne performansları ve festivaller düzenlenmekte olup, kampüs içerisinde ayrıca çeşitli müze ve sanat galerileri bulunmaktadır.

California Üniversitesi-Santa Cruz Spor Kulüpleri

California Üniversitesi-Santa Cruz, öğrencilerin katılabileceği çeşitli spor kulüplerine sahip olup, bu spor kulüplerinden bazıları şöyledir:

 • Bisiklet Kulübü
 • Atlı Spor Kulübü
 • Sörf Kulübü
 • Futbol Kulübü (Kadınlar)
 • Futbol Kulübü (Erkekler)
 • Voleybol Kulübü (Kadınlar)
 • Voleybol Kulübü (Erkekler)
 • Lakros Kulübü
 • Frizbi Kulübü
 • Basketbol Kulübü (Kadınlar)
 • Basketbol Kulübü (Erkekler)
 • Tenis Kulübü
 • Masa Tenisi Kulübü
 • Triatlon Kulübü
 • Boks Kulübü
 • Jiu-Jitsu Kulübü
 • Taekwondo Kulübü
 • Koşu Kulübü

California Üniversitesi-Santa Cruz Ünlü Mezunları

California Üniversitesi-Santa Cruz, çeşitli alanlarda çok sayıda başarılı mezun yetiştirmiş olup, üniversitenin önemli mezunları arasında;

 • Angela Davis
 • Kenneth L. Ford
 • Laurie R. King
 • Nisi Shawl
 • Kate Schatz
 • Milton A. Gordon
 • Dana Priest
 • Frank Wu
 • Sam Farr
 • Eduardo Carrillo

yer almaktadır.


California Üniversitesi-Santa Cruz Ödülleri

 • 5 Pulitzer Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Gödel Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Chauvenet Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Bancroft Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 American Book Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 2 Ulusal Bilim Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Başkanlık Özgürlük Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 2 NASA Astronotu Mezun
 • 1 NASA Olağanüstü Başarı Madalyası Sahibi Mezun
 • 1 NASA Uzay Uçuş Madalyası Sahibi Mezun

California Üniversitesi-Santa Cruz Tanıtım Filmi


California Üniversitesi-Santa Cruz Konumu


University of California, Santa Cruz Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

California Üniversitesi-Santa Cruz Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Santa Cruz

E-Posta: iss@ucsc.edu

Web: https://www.ucsc.edu

Adres: 1156 High St, Santa Cruz, CA 95064, Birleşik Devletler

Telefon:(831) 459-0111

Sosyal Medyaları

 • Amerika Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

  SINAVLAR Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gereken Sınavlar, amerika üniversiteleri için hangi sınav, amerika için sınav, amerikada eğitim için sınavlar

  24/05/2024

  7 Görüntülenme

  Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında saygın üniversiteleri ve sunduğu çeşitli eğitim olanaklarıyla uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim ...

  ÜLKE amerikada nasıl doktor olunur, amerikada doktor olmak, amerikada doktor olma yolları, amerikada doktor eğitimi

  24/05/2024

  6 Görüntülenme

  Doktor olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu saygın ve ödüllendirici bir meslektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde doktor olma süreci, zorlu ve uzun ...

  ÜLKE REHBERİ amerikada öğrenciyken çalışmak, amerika öğrenci işleri, amerika öğrenci maaşları, amerikada öğrenciyken çalışabilir miyim

  23/04/2024

  113 Görüntülenme

  Amerika, dünya genelinde yüksek kaliteli eğitim imkanları ve kültürel çeşitliliğiyle tanınan bir ülkedir. Ancak,

  California Üniversitesi-Santa Cruz Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  California Üniversitesi-Santa Cruz, Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletindeki Santa Cruz kentinde yer almaktadır. Üniversite kampüsü, San Francisco’nun yaklaşık 120 kilometre güneyinde ve Monterey kentinin yaklaşık 56 kilometre kuzeyinde, Monterey Körfezi’ne bakan yaklaşık 2.000 dönümlük bir arazi üzerinde bulunmaktadır.

  California Üniversitesi-Santa Cruz’a başvuru, California Üniversitesi’nin kendi çevrim içi başvuru platformu üzerinden yapılmaktadır. İlgili başvuru platformu üzerinde bir hesap oluşturduktan sonra, başvuru formunu doldurarak, kişisel bilgileriniz, akademik geçmişiniz, akademik transkriptleriniz, standart test puanlarınız (SAT/ACT), İngilizce dil yeterlilik sınavı puanlarınız (TOEFL/IELTS), ders dışı faaliyetleriniz, katıldığınız stajlar, yer aldığınız projeler, öz geçmişiniz, tavsiye mektuplarınız ve denemelerinizi (Personal Statement/Essay), başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

  California Üniversitesi-Santa Cruz tarafından sunulan lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücreti, $73,857 olarak belirlenmiştir. Bu ücrete konaklama, yemek, ulaşım, kitaplar ve ders materyallerine yönelik giderler dahildir.

  California Üniversitesi-Santa Cruz; sanat tarihi ve görsel kültür, tiyatro sanatları, müzik, bilgisayar bilimleri-bilgisayar oyunu tasarımı, film ve dijital medya, toplum çalışmaları, dilbilim, uygulamalı dilbilim ve çokdillilik, edebiyat, bilişsel bilim, feminizm çalışmaları, psikoloji, siyaset, sosyoloji, antropoloji, işletme yönetimi ekonomisi, iktisat, global ekonomi, biyoteknoloji, biyokimya ve moleküler biyoloji, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, biyomoleküler mühendislik ve biyoenformatik, uygulamalı matematik, elektrik mühendisliği, robot mühendisliği gibi çeşitli disiplinlerde pek çok farklı eğitim programı sunmaktadır.

  California Üniversitesi-Santa Cruz giriş puanları bölümden bölüme değişmekle birlikte, İngilizce dil yeterlilik sınavı puanları; IELTS Academic: 6.5+, TOEFL iBT: 80+, Duolingo English Test (DET): 115 ve akademik yeterlilik puanları; SAT: 1160 - 1360, ACT: 25 - 33 şeklindedir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Wellesley College

  1 beğeni

  Amerika

  Şehir: Wellesley
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 51
  Lisans Ücreti: 83.920 USD

  Statüsü: ÖZEL

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  The Hong Kong Polytechnic University (PolyU)

  2 beğeni Kalite Puanı: 68

  Hong Kong

  Şehir: Hong Kong
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 42
  Lisans Ücreti: 160.000 HKD

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 4

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of Turku

  2 beğeni

  Finlandiya

  Şehir: Turku
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 2
  Lisans Ücreti: 10.000 EUR

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 3

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023



  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp