Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Gent Üniversitesi

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

44000

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 32

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Var

Gent Üniversitesi Sıralamaları

96

Times Universities

141

QS World

71

Shanghai List

2

Ülke Sıralaması

Ülke: Belçika

Bölge:

Şehir: Ghent

Ghent University

Ghent Üniversitesi, 1817 yılında Belçika'nın Gent kentinde kurulan bir devlet üniversitesidir. Kurum, 44.000 öğrenci ve 9.000 personel geçmişi ile en büyük Flaman üniversitelerinden birisi olmuştur. Üniversite, Avrupa'da ve dünya çapında birçok iş ortaklığına sahiptir ve 6 kıtada değişim programları yürütmektedir. Ghent Üniversitesi aynı zamanda, Incheon Global Kampüsü'nde kampüs açan ilk Avrupa üniversitesidir. Üniversite, Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı (MOTIE), Eğitim Bakanlığı (MoE) ve Incheon Serbest Ekonomik Bölgesi (IFEZ) tarafından Incheon Küresel Kampüsü'nün (IGC) bir parçası olmaya davet edilmiştir.

Kendisini uluslararası perspektifte sosyal olarak kararlı ve çoğulcu bir şekilde tanıtan üniversite, birçok girişime destek olmuştur. ''Dare to think'' sloganıyla öğrencilerini ve akademisyenlerini eleştirel bir yaklaşım ile kendilerini geliştirebilmelerini teşvik ederek onlara değişik bir bakış açısı sağlamayı hedeflemiştir. Ghent Üniversitesi açık, çoğulcu ve sosyal olarak sürekli kendini geliştiren bir üniversitedir. 

İnternet tarayıcıları geliştiren ve CERN bünyesinde geliştirdiği uluslararası çalışmalarıyla bilinen Robert Cailliau da Ghent Üniversitesi'nden mezun olmuştur.

Gent Üniversitesi Programları

Gent Üniversitesi programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Gent Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Programları


Gent Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Gent Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Gent Üniversitesi Lisans
Son Başvuru Tarihi

MART

Gent Üniversitesi Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

NİSAN

Kabul Koşulları

Gent Üniversitesi'nin sunduğu lisans programlarına başvurmak isteyen aday öğrencilerin aşağıda belirtilen koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • 4 yıllık lise diploması (Belçika hükümeti tarafından, Ghent Üniversitesi'ndeki bir eğitim programına başvurduğunuzda diplomanızın yasallaştırılmış bir kopyasını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.) 
 • Flemenkçe dil yeterlilik belgesi 
 • Transkript belgeleri 

Gent Üniversitesi'nin sunduğu yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday öğrencilerin aşağıda belirtilen koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • 4 yıllık lisans diploması (Varsa diğer diplomalar)
 • Flemenkçe dil yeterlilik belgesi 
 • Transkript belgeleri 

-Diploma ve transkriptleri, yeminli bir tercüman tarafından Hollandaca, Fransızca, Almanca veya başka bir dilde hazırlanmışsa İngilizce'ye çevrilmelidir.
-Uluslararası Kabul Masası, başvurunuzun değerlendirilmesi için başvuru dosyasını ilgili fakülteye göndermeden önce sağlanan belgelerin akademik geçerliliğini kontrol edecektir.

Gent Üniversitesi Gent Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

1.092 EUR

Lisans
Kredi

17 EUR

Yüksek Lisans
Kredi

65 EUR

Gent Üniversitesi Bursları

Ghent Üniversitesi, gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır. 

Master Mind; Flaman yüksek öğrenim kurumlarına bölünen toplamda 30 öğrencinin aldığı tahmin edilen bir burstur. Genth Üniversitesi için 6 öğrencinin hak kazanılacağı tahmin edilmektedir. Gelen öğrenciye akademik yıl başına €8.500 burs verilir. Başvuru sahibinin yüksek bir akademik geçmişe ve not ortalamasına sahip olması beklenmektedir.

 

Yaşam Masrafları

Ghent Üniversitesi'ne başvurmak isteyen aday öğrenciler için, eğitim, üniversite katılım ve idari ücretler hariç olmak üzere, aylık ve yıllık bazda yaklaşık tutarların yer aldığı bir gider listesi aşağıdaki gibidir.

 • Konaklama: Aylık €700 - €1.200
 • Ulaşım: Aylık €40
 • Yeme/İçme: Aylık €400
 • Ders Materyail: Yıllık €1.500

Gent Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Ghent Üniversitesi 11 fakülteden ve 85 bölümden oluşmaktadır. Bu fakülteler;

 • Faculty of Arts and Philosophy
 • Faculty of Bio-science Engineering
 • Faculty of Law
 • Faculty of Sciences
 • Faculty of Medicine and Health Sciences
 • Faculty of Engineering and Architecture
 • Faculty of Economics and Business Administration
 • Faculty of Veterinary Medicine
 • Faculty of Psychology and Educational Sciences
 • Faculty of Pharmaceutical Sciences
 • Faculty of Political and Social Science
   
 • Bu fakültelere ek olarak, Ghent Üniversitesi'nde sadece doktora araştırmacıları için beş ayrı Doktora Okulu bulunmaktadır. 

Gent Üniversitesi Kampüs Hayatı

Belçika'nın Anvers'ten sonra ikinci büyük şehri olan Gent, Gent Üniversitesi'nin ana kampüsüne ev sahipliği yapar. Eşsiz bir kültürel ve tarihi şehir olan Gent, öğrencilere kampüs dışında da eğlenceli imkanlar sunar. 

Üniversite kampüsü modern derslikler, son teknoloji ile dizayn edilmiş laboratuvar ve atölyelerden oluşur. Kampüs içinde ve dışında yer alan kafe ve restoranlarda her öğrenciye uygun yiyecek ve içecek çeşitleri mevcuttur. Kampüs kafelerinde vegan ve vejetaryen menüler bulunmaktadır. Öğrenciler şehrin keyifli atmosferinde birçok kültürel faaliyete de katılım sağlayabilirler.

Gent Üniversitesi Spor Kulüpleri

Ghent Üniversitesi, kapalı etkinlikler için üç büyük ve iki küçük salon, 25 metrelik bir yüzme havuzu ile tam donanımlı bir spor merkezine sahiptir. Engelli öğrenciler için spora özel önem verilmektedir. Üniversite ayrıca birinci sınıf sporlarla aktif olarak ilgilenen öğrencilere bireysel destek hizmetleri ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Üniversitedeki spor kulüplerinden bazıları şunlardır: aerobik, aikido, basketbol, bujinkan bujutsu, cross fit, kondisyon jimnastiği, badminton, koşu, dalış, BBB, hentbol, hokey, grup halinde jogging, judo, karate, kano, korfbol, krav maga, mini futbol ve beşerli futbol, ragbi, yüzme, masa tenisi, tenis, voleybol, su topu, yoga, zumba.

Gent Üniversitesi Ünlü Mezunları

Üniversiteden mezun olan ünlü kişiler:

 • Dirk Frimout
 • Marc Coucke
 • Leo Handrik Baekeland
 • Robert Cailliau
 • Peter Piot
 • François Laurent
 • Tom Lanoye
 • Yves Leterme 
 • Suzanne Lilar
 • Guy Verhofstadt
 • Jacques Rogge 

Gent Üniversitesi Ödülleri

 • George de Hevesy;  kimya alanında, Maurice Maeterlinck; edebiyat alanında, Corneille Heymans tıp alanında Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür. Bunun dışında üniversitenin ve akademisyenlerinin almış olduğu birçok önemli ödül bulunmaktadır.
 • 2021 yılında verilen The Oswald Külpe Prize of the Institute of Psychology ödülüne üniversite akademisyeni Psikoloji Profesörü Jan De Houwer kazanmıştır. 

Gent Üniversitesi Tanıtım Filmi


Gent Üniversitesi Konumu


Ghent University Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Gent Üniversitesi Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Ghent

E-Posta: admission@ugent.be

Web: https://www.ugent.be/en

Adres: Sint-Pietersnieuwstraat 25 B - 9000 Ghent, Belgium

Telefon:+32 (0) 9 264 7100

Sosyal Medyaları

 • Gent Üniversitesi Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Ghent Üniversitesi, Belçika’nın Flandra bölgesindeki Ghent şehrinde bulunmaktadır. Ghent, Doğu Flandra eyaletinin başkenti olup, Belçika’nın başkenti Brüksel ve Brugge kentinin arasında yer almaktadır. Üniversitenin şehir genelinde çeşitli kampüsleri bulunmakta olup, ana faaliyet yerleşkesi, tarihi kent merkezinde, ünlü Ghent Sunağı’nın yakınında yer almaktadır.

  Ghent Üniversitesi’ne başvuru, Ghent Üniversitesi’nin kendi çevrimiçi başvuru platformu olan Oasis üzerinden yapılmaktadır. Başvuru işlemlerinize başlamadan önce, başvurmak istediğiniz eğitim programını seçmeniz ve ilgili programın kabul koşullarını gözden geçirmeniz, başvurunuz sırasında işinizi daha kolay hâle getirecektir. Başvuruda bulunabilmek için üniversitenin çevrimiçi başvuru platformunda bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik yeterliliklerinizi (International Baccalaureate, International GCSE/International A-Level, Advanced Placement, European Baccalaureate), standart test puanlarınızı, dil yeterlilik sınavı puanlarınızı (eğitim dili İngilizce olan programlar için IELTS/TOEFL/CAE/CPE) - (eğitim dili Felemenkçe olan programlar için; ITNA, STRT, CNaVT), niyet ve tavsiye mektuplarınızı, başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

  Ghent Üniversitesi tarafından sunulan lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücreti, €1.092 olup, yüksek lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücreti ise €2.118 - €6.540 aralığında değişmektedir.

  Ghent Üniversitesi tarafından sunulan eğitim programlarının büyük bir çoğunluğu Felemenkçe dilinde sunulmakta olup, eğitim dili İngilizce olan programlar; iletişim çalışmaları, sosyoloji, siyasal bilimler şeklindedir. Bununla birlikte Ghent Üniversitesi, eğitim dili Felemenkçe olan 100’den fazla eğitim programı sunmaktadır.

  Ghent Üniversitesi giriş puanları, bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, İngilizce dil yeterlilik sınavı puanları; IELTS Academic: 6.0 - 7.5, TOEFL iBT: 70 - 120, Felemenkçe dil yeterlilik sınavı puanları; ITNA, STRT, CNaVT: B2 - C2 ve akademik yeterlilik puanları; International Baccalaureate (IB): 34+, European Baccalaureate: 8.3 (GPA), Advanced Placement: Minimum 4 AP dersi (4/5) şeklindedir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM)

  0 beğeni

  Meksika

  Şehir: Coyoacán
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 13
  Lisans Ücreti: 1.000 USD

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 1

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Yonsei University

  14 beğeni

  Güney Kore

  Şehir: Seul
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 13
  Lisans Ücreti: 7.678.000 KRW

  Statüsü: ÖZEL
  ÜLKE SIRALAMASI: 3

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of St Andrews

  6 beğeni

  İskoçya

  Şehir: St Andrews
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 65
  Lisans Ücreti: 28.190 GBP

  Master Programı: 77
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 4

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp