A-Level Sınavlarınıza Hazırlanırken Kullanabileceğiniz Teknikler

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
A-Level, AS Level, A2 Level, Sınav, Hazırlık, Strateji, İpucu
EĞİTİM YAZILARI

29/01/2024

341 Görüntülenme


A-Level Sınavlarınıza Hazırlanırken Kullanabileceğiniz Teknikler

A-Level, yalnızca Birleşik Krallık’ta değil, tüm dünyada üniversite düzeyinde eğitim için önde gelen hazırlık programlarından biri olma statüsünü uzun zamandır koruyor. Bu nedenle A-Level sınavları ve bu sınavlar için yapacağınız hazırlık, program kapsamında eğitim alan her öğrenci için büyük önem taşıyor. Sınavlardan önceki haftalarda uygulayacağınız sınav hazırlığı stratejileri, alacağınız A notunu A*’a yükseltmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, mümkün olan en iyi sonucu elde edebilmek için kendinize baskı yapmamanız ve aşırı stres yüklememeniz gerekiyor.

Pek çok öğrenci, A-Level sınavlarından önceki haftalarda, pek çok öğrenci paniğe kapılarak, kafalarına mümkün olduğunca çok bilgi doldurmaya çalışıyor ve bu zamanla bir alışkanlık hâline gelebiliyor. Ancak bu yöntem, amaçladığınızın tam tersi bir etki yarabiliyor ve sizler için zararlı olabiliyor, zira bu şekilde kendinize gereksiz baskı yapmanın da yolunu açmış oluyorsunuz. 

Geçtiğimiz Nisan ayının son haftası itibarıyla A-Level sınavlarında bir bahar-yaz dönemine daha girmiş bulunuyoruz ve dolayısıyla, yakın zamanda A-Level sınavlarınıza girecek olmanız muhtemel. Sınavlarınız için size verebileceğimiz belki de en önemli tavsiye panik yapmamanız ve soğukkanlılığınızı korumanız olacak. Yukarıda da değindiğimiz gibi paniğe kapılıp, son dakika herşeyi öğrenmeye çalışmak yerine, bu yazımızda bahsedeceğimiz stratejileri uygulamayı deneyebilirsiniz.

Geçmiş Sınavlara Göz Atın ve Deneme Sınavlarına Girin

Kendinizi sınav günü içinde bulunacağınız duruma benzer bir duruma sokmak, sınava az süre kaldığında hazırlık yapmak için en etkili stratejilerden biri olabilir ve bunu geçmiş sınavların sorularıyla pratik yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu sayede, sınav kâğıdına ve soruların yapısına alışabilir, size ayrılan süre zarfında sınavı tamamlayabilmek için zamanlamanızı nasıl ayarlayacağınızı belirleyebilir, sorulara vereceğiniz cevapların nasıl puanlandırıldığını öğrenebilir, güçlü ve zayıf olduğunuzu noktaları analiz ederek, üstünde durmanız gereken konuları tespit edebilirsiniz. Alternatif olarak, deneme sınavlara girmeniz de size bunlara benzer avantajlar sağlayacaktır.

Sınav Sorumluları Tarafından Yazılan Sınav Raporlarına Bakın

Size verebileceğimiz en önemli tavsiyelerden biri bu olabilir. Sınav kurulları her yıl, öğrencilerin sınav kâğıtlarını değerlendirecek olan görevlilerin her derse özel olarak hazırladığı, “Examiners’ Report” olarak adlandırılan bir belge yayınlar ve bu belgede, öğrencilerin sorulara nasıl cevaplar vermesi gerektiği ve yapmamaları gereken şeylerin örnekleri paylaşılır. Sınav tekniği ve sınav stratejisi açısından, elimizdeki en değerli ve en önemli materyal bu raporlardır.

Öğrencilerin sınav kâğıtlarını notlandıran sınav görevlileri, her bir sınav sorusunu en ince ayrıntısına kadar analiz ederek, sınavlara giren öğrencilerin hangi konu ve becerileri kavradıklarını, hangi ders konularında zayıf kaldıklarını ve bunları geliştirmeleri gerektiğini belirler. Bu raporlarda ayrıca, geçmiş sınavlara dayalı olarak, soru-cevap ve ders konularına yönelik eğilimler ve soru kalıpları açısından öğrencilerin gelecek sınavlarda neler görmeyi bekleyebilecekleri konusunda yararlı tavsiyeler bulunur. 

Özet Çıkarın

Detaylı ders notları tutmayı seviyor olabilirsiniz ama herhangi bir dersin herhangi bir konusuna ilişkin tüm detayları not almak zor ve çok emek isteyen bir çalışma olabilir. İşlediğiniz derslerdeki konulara ilişkin önemli ayrıntıları kısa açıklamalar içinde tutun ve önemli noktaları kısaca özetlemeye gayret edin. 

Özellikle kavram haritaları, örümcek diyagramlar ve maddeler hâlinde bir ya da iki sayfaya alacağınız notlar, sınavlarınıza çalışırken konuları gözden geçirmek ve ders materyallerini tam anlamıyla kavrayıp kavramadığınızı kontrol etmek için çok verimli bir yol olabilir. Ek olarak, geçmiş sınav soruları için essay planları hazırlamak, önceki sınavlarda sorulmuş olan soruları yanıtlayabileceğiniz konusunda güveninizi tazeleyebilir.

Kendinize Bilgi Kartları Hazırlayın

Ders konularınıza yönelik olarak kendiniz için bilgi kartları hazırlayabilir, bu bilgi kartlarını kendinizi test etmek ve belirli bir konudaki bilginizi ölçmek için kullanabilirsiniz. Bilgi kartlarınıza, çalıştığınız konu hakkında yazacağınız soruları yanıtlarken, doğru yanıt verip vermediğinizi kontrol etmeden önce sorunun yanıtını bir kâğıda yazabilir ya da yüksek sesle söyleyebilirsiniz.

Hafızanızı Geliştirin

Sınavlarınıza hazırlanırken kullanabileceğiniz tekniklerden biri de önemli bilgileri hatırlayabilmek için kendi kısaltmalarınızı oluşturmak. Beyniniz bir bilgiyi, sizin için bilindik olan, kolay anımsayabileceğiniz bir şeyle ilişkilendirdiğinde, bilgiyi aklınızda tutmanız çok daha kolay hâle gelecektir. Alternatif olarak, öğrenmek istediğiniz bir konuyu ya da kavramı seçip, konu hakkında bilgisi olmayan bir kişiye bu konuyu ya da kavramı açıklayarak ve anlayabilmesi için konuyu basitleştirerek anlatabilir ve bu sayede bu kavramın ya da konunun hafızanızda yer etmesini sağlayabilirsiniz.

Ara Vermeyi Unutmayın

30 dakika ya da 1 saat süren bir çalışmanın ardından, 5 ya da 10 dakikalık bir ara vermeyi unutmayın. Bu esnada esneme egzersizleri yapabilir, bir bardak su içebilir ya da gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Uygulamalı Bilişsel Psikoloji dergisinde yayınlanan bir makale, kısa molaların çalışma performansını artırdığını ve dikkati geliştirdiğini belirtmiştir. Makaleye göre; George Mason Üniversitesi’nde üniversite öğrencilerinin dahil edildiği bir çalışmada, öğrencilere sürekli dikkat gerektiren bir görev verilmiş, bir ekranda demiryolu hatlarının haritalarını takip etmeleri, tren rotalarını izlemeleri ve planlamaları istenmiştir. 

Çalışmaya dahil olan bir gruptan, kendilerine verilen 45 dakikalık bir görev boyunca hiç mola vermemeleri istenmiş, bir diğer gruptan ise verilen görevin yarısında 5 dakikalık bir mola vermeleri ve bu beş dakikalık süreyi istedikleri gibi değerlendirmeleri istenmiştir. Mola veren gruptaki tüm öğrencilerin, mola vermeden çalışan öğrencilere kıyasla çok daha iyi performans gösterdiği görülmüştür.A-Level Sınavlarınıza Hazırlanırken Kullanabileceğiniz Teknikler Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

65 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Monash University

5 beğeni

Avustralya

Şehir: Melbourne
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 113
Lisans Ücreti: 38.100 AUD

Master Programı: 98
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Helsinki

2 beğeni

Finlandiya

Şehir: Helsinki
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 35
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Turku

2 beğeni

Finlandiya

Şehir: Turku
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 30
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp