Birleşik Krallık'taki En İyi 10 Üniversite

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
ingiltere, ingilterede eğitim, ingilterede üniversite, iskoçyada üniversite, yurtdışı eğitim, University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London, UCL (University College London), University of Edinburgh, The University of Manchester, K
Ozel

26/10/2022

960 Görüntülenme


Birleşik Krallık'taki En İyi 10 Üniversite

Dünyanın en eski, en köklü ve en başarılı üniversitelerinden bazıları Birleşik Krallık'ta bulunmaktadır. Öğrenimini yurtdışında sürdürmek isteyen pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen University of Cambridge, University of Oxford, Imperial College London ve University College London bu yıl da dünya üniversite başarı sıralamalarında ilk 10'daki yerini korumaya devam ederken, The University of Edinburgh ve University of Bristol'ın birer sıra yükseldiği görülüyor. Bu yazımızda, dünya üniversite başarı sıralamalarına göre en başarılı 10 Birleşik Krallık üniversitesini sizler için bir araya getirdik.


University of Cambridge

1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi (University of Cambridge), bağlı yüksekokullardan (kolejlerden) oluşan bir devlet araştırma üniversitesidir. 800 yılı aşkın tarihiyle, dünyanın en eski dördüncü ve İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesidir. Dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi, 31 yarı-özerk kurucu kolej ve 100'den fazla akademik bölümü içeren 6 okula ayrılmıştır. Yaklaşık 150 fakülte ve diğer kurumları barındıran 6 okul (Sanat ve Beşeri Bilimler, Biyolojik Bilimler, Klinik Tıp, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Fizik Bilimleri ve Teknoloji Okulları) üniversitenin kolejlerine yayılmıştır. Aynı zamanda üniversite, aralarında toplam 15 milyondan fazla kitap barındıran 100'den fazla kütüphaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Yasal bir emanetçi olan Cambridge Üniversitesi'nin yalnızca ana kütüphanesinde bile sekiz milyon kaynak bulunmaktadır.

Üniversite yıl boyunca halka açık olan 9 sanatsal, bilimsel ve kültürel müzeye ve bir botanik bahçesine de ev sahipliği yapmaktadır. Mezunları, öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri arasında 120 Nobel Ödülü, 11 Saha Madalyası, 7 Turing Ödülü sahibi seçkin bilim insanları, matematikçiler, filozoflar, avukatlar, yazarlar, aktörler, politikacılar ve devlet başkanları (14 İngiliz Başbakanı) bulunan bu prestijli kurum, İngiltere’nin ve dünyanın en saygın ve köklü üniversitelerinden biridir. Uluslararası anlamda pek çok kuruluşa üye olan Cambridge Üniversitesi, hem Russell Grubu'nun hem de Avrupa'daki 23 araştırma üniversitesinin bir konsorsiyumu olan Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (LERU)’nin ve Avrupa Üniversiteleri Birliği (EUA)’nın bir üyesi olmasının yanı sıra İngiliz üniversitelerinin altın üçgeninin de bir parçasını oluşturmaktadır.

147 farklı ülkeden 18.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Cambridge Üniversitesi, bünyesinde lisans ve yüksek lisans alanında yüzlerce eğitim programı sunmaktadır.


İncele

University of Oxford

İngiltere’nin Oxford kentinde bulunan Oxford Üniversitesi, dünyanın en eski ve en prestijli yükseköğretim kurumlarından biridir. Akademik mükemmelliği, seçkin öğretim üyeleri ve son derece zengin tarihi ile bilinen Oxford Üniversitesi, eğitim faaliyetlerine 12. Yüzyılda başlamış olup, öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği tarihe ilişkin ilk resmi kayıt 1096 yılına aittir. Her ne kadar resmi kuruluş yılı tam olarak bilinmese de üniversite 900 yılı aşkın süredir çalışma ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Oxford Üniversitesi, her birinin kendi karakterine ve geleneklerine sahip olduğu, kendi kendini yöneten 39 üniversite koleji ve “Permanent Private Hall” olarak adlandırılan 6 kurumdan meydana gelmekte olup, bu kolejler ve “Permanent Private Hall” olarak adlandırılan kurumlar, öğrencilere barınma imkânı ve akademik destek sağlamakta ve güçlü bir topluluk duygusu oluşturmalarını teşvik etmektedir. Öğrencilerin ve fakülte üyelerinin hem üniversiteye hem de üniversiteyi meydana getiren kolejlerden birine bağlı olduğu bir kolej sistemi işleten Oxford Üniversitesi; beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik ve tıp bilimleri de dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde çok sayıda lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Araştırma faaliyetlerinin büyük yer tuttuğu Oxford Üniversitesi’nde, akademik bölümlerin bir çoğu da kendi alanlarında dünya lideri konumunda bulunmaktadır.

900 yılı aşkın zengin tarihi boyunca, mezunlarının ve fakülte üyelerinin 73 Nobel Ödülü, 4 Fields Madalyası ve 6 Turing Ödülü’ne layık görüldüğü ve 28 İngiltere Başbakanı yetiştirmiş olan Oxford Üniversitesi, J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, Sir Isaac Newton ve Stephen Hawking gibi isimlerle anılmaktadır. Ünlü kuleleri, tarihi binaları ve şehrin eşsiz atmosferine katkıda bulunan güzel bahçeleriyle zengin bir kültürel ve akademik mirasa sahip olan Oxford Üniversitesi, hemen her akademik disiplinde başarılı temsilciler yetiştirmiş olup, günümüzde de akademik dünyayı şekillendiren en önemli aktörler arasında faaliyetlerini sürdürmektedir.


İncele

Imperial College London

Imperial College London; bilim, mühendislik, işletme ve tıp alanlarında uzmanlaşmış bir kamu araştırma üniversitesidir. Federal University of London’ın bir parçası iken kuruluşunun 100. yılı olan 2007 yılında Imperial, tam olarak bağımsız bir kimliğe kavuşmuştur.

Oxford ve Cambridge'i de içine alan altı seçkin İngiliz üniversitesinden oluşan "Golden Triangle" in bir parçası kabul edilir. Imperial College dünya standartlarındaki bilim, mühendislik ve tıp programları ile tanınır ancak son yıllarda Imperial College İşletme Fakültesi ve Beşeri Bilimler departmanı ile de ciddi anlamda itibar kazanmıştır.

Ana kampüsü South Kensington’da olan Imperial’ın Chelsea, Hammersmith ve Paddington da dahil olmak üzere merkezi Londra’da pek çok kampüsü bulunmaktadır. Toplam 525,233 m2lik kullanılabilir alanıyla İngiltere’deki tüm yüksek öğretim kurumlarından daha büyük bir alana sahip olan Imperial College London, dört ana akademik birimde organize olmuştur: Toplamda kırkı aşkın departman, enstitü ve araştırma merkezleri bulunduran üç fakülte ve Imperial College Business School.

Imperial yaklaşık olarak 13,500 tam zamanlı öğrenciye ve 3,330 akademisyen ve araştırma görevlisine ev sahipliği yapar ve 2009/10 akademik yılındaki £694 milyonluk gelirinin £297 milyonunu araştırma fonlarından ve sözleşmelerinden elde etmiştir. Bugüne dek Imperial’ın mezunları ve eski veya mevcut eğitim üyelerinin arasından Nobel ödülü almaya hak kazanan 14 kişi, Fields Medal kazanan da iki kişi olmuştur. 

Okul, "Golden Triangle" dışında, Imperial Association of Commonwealth Universities, the Association of MBAs, the European University Association, the G5, the IDEA League, the League of European Research Universities, Oak Ridge Associated Universities ve Russell Group üyesidir. 


İncele

The University of Edinburgh

1582'de kurulan Edinburgh Üniversitesi, İskoçya'nın en eski üniversitelerinden biridir ve dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kral 6. James tarafından verilen bir kraliyet beratıyla kurulan üniversite, İngilizce konuşulan dünyanın en eski altıncı üniversitesidir. Üniversite, 18. yüzyılda İskoç Aydınlanması sırasında önemli bir rol oynamış ve felsefe, bilim ve tıp alanlarına önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle, İngilizce konuşulan dünyada şehrin ihtiyaçlarına hizmet etmek üzere tasarlanmış ilk sivil üniversitedir. Tıp fakültesi 1726 yılında kurulmuş olup Birleşik Krallık'taki en eski tıp fakültelerinden biridir ve çok sayıda önemli hekim yetiştirmiş ve pek çok tıbbi gelişmeye ön ayak olmuştur. Yüzyıllar boyunca çok sayıda önemli başarıya imza atan Edinburgh Üniversitesi, aralarında Charles Darwin, Sir Arthur Conan Doyle ve Alexander Graham Bell'in de bulunduğu çok sayıda önemli mezuna sahiptir. Üniversite, araştırma çalışmalarıyla ünlüdür ve sürekli olarak dünyanın en iyi kurumları arasında yer almaktadır. Üniversite, 2015 yılında Birleşik Krallık'ın ulusal veri bilimi ve yapay zeka enstitüsü olan Alan Turing Enstitüsü'nün kurucu üyesi olmuştur. Üniversite hakkındaki ilginç bilgiler arasında, üniversitenin Roslin Enstitüsü'nde geliştirilen ve yetişkin bir somatik hücreden klonlanan ilk memeli olan koyun Dolly ile olan ilişkisi de yer almaktadır. Üniversitenin ana kampüsü, tarihi ve modern mimariyi bir araya getiren Edinburgh'un kalbinde yer almakta ve her yıl düzenlenen en büyük sanat festivallerinden biri olan Edinburgh Festival Fringe'e ev sahipliği yapmaktadır.


İncele

The University of Manchester

Manchester Üniversitesi, Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile Manchester Victoria Üniversitesi'nin birleşmesiyle 2004 yılında kurulan bir devlet araştırma üniversitesidir.

Ana kampüs Oxford Road'daki Manchester şehir merkezinin güneyinde yer almaktadır. Üniversite, UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Manchester Müzesi, Whitworth Sanat Galerisi, John Rylands Kütüphanesi ve Jodrell Bank Gözlemevi gibi önemli kültürel varlıkların sahibi ve işletmecisidir.  2018/19 yılında, üniversitenin 40.250 öğrencisi ve 10.400 personeli bulunmaktaydı, bu da onu İngiltere'deki ikinci en büyük üniversite haline getirmiştir.

Manchester Üniversitesi, uluslararası öğrencilere konaklama garantisi vermektedir ve 8.000'den fazla kontenjanı bulunmaktadır. Aynı zamanda sunmuş olduğu göç, dil, konaklama ve sağlık hizmetleri ile öğrencilerin İngiltere'deki hayatına adapte olma sürecine destek olmaktadırlar.


İncele

King's College London

Birleşik Krallık'taki en eski ve en prestijli üniversitelerden biri olan King's College London, 1829 yılında Kral George IV ve Wellington Dükü tarafından kurulmuştur. Anglikan kilisesi tarafından fazla radikal ve seküler olarak algılanan Londra Üniversitesi'ne (şimdiki University College London) karşı bir denge unsuru olarak kurulmuştur. Başkent Londra'nın merkezinde, Thames Nehri yakınlarındaki Strand'de yer alan ana kampüsünde hizmet vermekte olan King's College London'ın hastanesi 1840 yılında açılmış ve üniversitenin tıp eğitimindeki günümüze kadar varan etkisinin başlangıcı olmuştur. 1902 yılında İngiltere'de kız öğrenci kabul eden ilk üniversitelerden biri olan King's College London, 20. yüzyılda Guy's ve St Thomas' Hastanelerinin Birleşik Tıp ve Dişçilik Okulları ve Psikiyatri Enstitüsü gibi çeşitli kurumları bünyesine katarak önemli ölçüde genişlemiştir. Her iki Dünya Savaşı sırasında da üniversite binaları önemli ölçüde hasar görmüş, ancak savaş zamanı eğitim ve araştırmalarında çok önemli bir rol oynamıştır. Özellikle radarın geliştirilmesine ve D-Day çıkarmasının planlanmasına katkıda bulunmuştur. 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında King's, Somerset House East Wing'in satın alınması da dahil olmak üzere yeni fakülteler ve binalar ekleyerek büyümeye devam etmiştir. King's College London, özellikle beşeri bilimler, hukuk, fen bilimleri ve sağlık bilimlerindeki araştırma ve öğretim mükemmelliği ile ünlüdür. Çeşitli uluslararası sıralamalarda dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversite, Desmond Tutu (Barış Ödülü) ve Maurice Wilkins (Tıp) gibi Nobel ödüllülerin yanı sıra edebiyat, bilim, siyaset ve sanat gibi çeşitli alanlarda etkili isimlerin de aralarında bulunduğu seçkin mezunlar ve öğretim üyelerinden oluşan geniş bir topluluğa sahiptir.


İncele

University of Bristol

Kökleri 1595’te kurulan Merchant Venturers’ School ve akabinde, varlığını 1876 ile 1909 yılları arasında sürdürmüş olan University College, Bristol’a değin izlenebilen Bristol Üniversitesi (‘University of Bristol’), İngiltere’nin Bristol kentinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Birleşik Krallığın en eski üniversitelerinden biri olan Bristol Üniversitesi aynı zamanda, kadın ve erkek öğrencileri birlikte kabul eden ilk üniversitedir.

Bristol Üniversitesi, Birleşik Krallığın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı Russell Group’un bir üyesi olmanın yanı sıra, Coimbra Group, Worldwide Universities Network, Universities UK, PEGASUS, SETsquared, GW4, Sutton 13 ve EUA gibi çok sayıda saygın kurum ve kuruluşun üyeleri arasındadır.

2022 yılı itibarıyla, 6.251’i uluslararası öğrenci statüsünde olmak üzere, toplamda 29.356 öğrencisi bulunan Bristol Üniversitesi, öğrencilerine 600’den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunan çok sayıda okul ve bölümden meydana gelen altı akademik fakülteden oluşmaktadır.


İncele

University of Warwick

Kuruluşuna 1961 yılında onay verilen ve 1965 yılında Kraliyet İmtiyaznamesine layık görülen Warwick Üniversitesi, İngiltere'de West Midlands ve Warwickshire arasında kalan Coventry kentinin dışında yer alan bir devlet üniversitesidir.

İkinci Dünya Savaşının ardından, yüksek öğrenimin geliştirilmesi amacıyla kurulan Warwick Üniversitesi, eski adıyla Coventry College of Education olarak bilinen eğitim kurumunu da 1978'de bünyesine katarak, yaklaşık olarak 162 hektarlık bir alana yayılmış bir üniversite hâline gelmiştir.

1964 yılında yalnızca bir grup yüksek lisans öğrencisi ile eğitim hayatına başlayan Warwick Üniversitesi, 1965 yılının Ekim ayında 450 kişilik bir gruptan meydana gelen ilk lisans öğrencilerini kabul etmiş ve 2022 yılı itibarıyla, 9.000'den fazlası uluslararası öğrenci olmak üzere 29.000'den fazla öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye erişmiştir.

Günümüzde, Warwick Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan 29 akademik bölüm ve 50'den fazla araştırma merkezi ve enstitü, Edebiyat Fakültesi, Fen, Mühendislik ve Tıp Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi olmak üzere 3 fakülte altında toplanmıştır.

Birleşik Krallığın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı Russell Group'un bir üyesi olmanın yanı sıra, Warwick Üniversitesi, AACSB, Association of Commonwealth Universities, Association of MBAs, EQUIS, European University Association, Midlands Innovation Group, Sutton 13 ve Universities UK gibi çok sayıda saygın kurum ve kuruluş nezdinde üyelik sahibidir.


İncele

Birleşik Krallık'taki En İyi 10 Üniversite Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Harbin Institute of Technology

0 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Harbin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 2
Lisans Ücreti: 26.000 CNY

Master Programı: 6
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

68 beğeni

Almanya

Şehir: Heidelberg
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 59
Lisans Ücreti: 1.500 EUR

Master Programı: 87
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Istituto Marangoni

6 beğeni

İtalya

Şehir: Milano
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 6
Lisans Ücreti: 18.150 EUR

Statüsü: ÖZEL

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp