ChatGPT Üniversite Öğrencisi Adaylarına Yardımcı Olabilir mi?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
ChatGPT Üniversite Öğrenci Adaylarına Yardımcı Olabilir mi?
EĞİTİM YAZILARI

03/10/2023

205 Görüntülenme


ChatGPT Üniversite Öğrencisi Adaylarına Yardımcı Olabilir mi?

Yapay zekâ, modern dünyanın temellerini sarsan ve sınırları zorlayan bir teknoloji olarak, giderek artan bir şekilde merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak, yapay zekânın gerçek etkileri ve yapay zekânın insanlığa faydalı mı yoksa zararlı mı olacağı hakkında hâlâ birçok soru işareti bulunuyor.

Birçok uzman, yapay zekânın çok çeşitli alanlarda önemli faydalar sağlayabileceğini vurguluyor. Özellikle tıp, otomasyon, ulaşım ve eğitim gibi sektörlerde yapay zekâ, iş süreçlerini optimize etme, veri analizi ve karar verme süreçlerini geliştirme potansiyeline sahip. Hastalık teşhisi, trafik kazalarını önleme, çevre yönetimi ve daha birçok alanda yapay zekânın, insanların yaşam kalitesini artırabilme potansiyeli bulunuyor.

Ancak özellikle öğrenciler ve eğitmenler yapay zekâ konusunda son derece çekimser davranıyor. Yapay zekâ kullanımının yasaklandığı ve kullanımının kopya çekmeyi teşvik ettiği iddiaları, yerini yapay zekânın kullanımının kaçınılmaz olduğu ve muhtemelen okullarda öğretilmesi gerektiği endişelerine bırakmaya başladı. Şimdi, yeni bir üniversite kabul sezonu başlarken, birçok üniversite öğrencisi adayı “Yapay zekâ kullanarak Personal Statement ve Essay yazabilir miyim?” sorusunun cevabını merak ediyor.

ChatGPT İle Öğrenciler Ödevlerini Yapıyor

OpenAI şirketi ChatGPT'yi halka açık hâle getirdiğinden beri öğrenciler, kompozisyon ödevlerini dakikalar içinde tamamlayabilen bu teknolojiyi kullanıyor. ChatGPT, öğrencilere metin tabanlı soruları yanıtlama, yazma becerilerini geliştirme, konsept anlama ve araştırma yapma konularında yardımcı olabiliyor. Ancak eğitimciler ve okul idarecileri, yapay zekânın özgün öğrenme yöntemlerini köreltebileceği iddiasıyla, ikilem yaşıyor. 

Öğrencilerin, ödevlerini kendi başlarına değil de farklı bir metot kullanarak yapmaları konusunda kötüye kullanımı engellemek için eğitim kurumları ve öğrenciler arasında işbirliği ve etik kuralların oluşturulmasının gerekli olduğu savunuluyor. ChatGPT gibi yapay zekâ modelleri, öğrencilere öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek açısından potansiyel vaat etse de bu teknolojilerin sorumlu ve etik bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor.

Üniversiteler ‘Personal Statement’ ve ‘Essay’ Yazımı Konusunda Yapay zekâ İçin Ne Diyor?

Bilindiği üzere ‘Personal Statement’ ve üniversite kabul ‘Essay’leri üniversite başvurularında oldukça önemli bir rol oynuyor. Üniversiteler, üniversite öğrencilerinin ve üniversite öğrencisi adaylarının yapay zekâ kullanarak yazı yazması konusunda fikir ayrılığı yaşıyor. Geçtiğimiz ay Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi, başvurularında yapay zekâ araçlarını kullanmayı yasakladığını duyururken, Arizona Eyalet Üniversitesi Hukuk Fakültesi, öğrencilerin makalenin yapay zekâ ile yazıldığını açıkça belirttikleri sürece bu teknolojiyi kullanmalarına izin vereceğini söyledi.

Georgia Tech, ChatGPT gibi araçların öğrencilerin fikirlerini geliştirmek için kullanılabileceğini ancak nihai sunumun öğrenciye ait olduğunu söyleyerek lisans öğrencilerini yapay zekâ konusunda teşvik etti. Georgia Tech'in rektör yardımcısı ve lisans kabul müdürü Rick Clark yapay zekâ kullanımının bazı önyargıları da kıracağını söyleyerek şunları ifade etti: "Yapmaya çalıştığımız şey, öğrencilere başlangıç için harika bir yol sunan bu araçları kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için uygun bir şekilde nasıl kullanacağınızı söylemek." 

Öte yandan bazı öğretim üyeleri, kabul görevlileri ve üniversite hazırlık danışmanları ise ChatGPT gibi araçların ‘Personal Statement’ ve kabul essay’lerinin yazımında öğrencilere yardımcı olabileceğini ancak özgün ve yaratıcı bir ürün ortaya çıkmayacağını düşünüyor.ChatGPT Üniversite Öğrencisi Adaylarına Yardımcı Olabilir mi? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University Charles III of Madrid (UC3M)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 35
Lisans Ücreti: 6.822 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Birmingham

10 beğeni

İngiltere

Şehir: Birmingham
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 36
Lisans Ücreti: 22.860 GBP

Master Programı: 171
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 19

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp