Columbia Üniversitesi US News Üniversite Sıralamalarından Çekiliyor

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
üniversite sıralamaları, ranking, columbia, üniversite, sıralama
HABER VE ETKİNLİK

26/10/2022

1069 Görüntülenme


Columbia Üniversitesi US News Üniversite Sıralamalarından Çekiliyor

Columbia Üniversitesi, üniversitenin US News Dünya Üniversite Sıralamalarındaki yerini korumak için kullanılan verilerin doğruluğuna ilişkin bir anlaşmazlığın ardından, US News ve World Report'un bir sonraki üniversite sıralamalarına katılmayacağını duyurdu. 

Kısa bir süre önce US News üniversite sıralamalarını inceleyen ve üniversitenin lisans sıralamaları için sunduğu, Columbia Üniversitesi ile Harvard Üniversitesi’nin aynı sıraya yerleşmesine neden olan verilerin doğruluğuna ilişkin incelemeler yapan Columbia Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Michael Thaddeus, 2022 yılının başında bir eleştiri yazısı yayınlamış ve çeşitli büyüklükteki sınıfların sayısı, en üst akademik dereceye sahip fakülte üyelerinin yüzdesi, tam zamanlı ders veren öğretim üyesi oranı ve öğrenci-öğretmen oranı da dahil olmak üzere Columbia Üniversitesi’nin kendi bildirdiği rakamların doğruluğunu sorgulamıştı.

Columbia Üniversitesi, sunduğu orijinal verilerin arkasında olduğunu belirtmesine rağmen, 1 Temmuz veri teslim tarihinden hemen önce, gelecek yılın sıralamalarına katılmayacağını açıkladı. Columbia Üniversitesi tarafından yapılan resmi açıklamada, Columbia Üniversitesi’nin bu türden soruları çok ciddiye aldığı ve veri toplama ve iletim sürecine dair inceleme başlatıldığı söylendi.

Toplanan verileri gözden geçirmek ve verilerin US News Üniversite Sıralamaları metodolojisine uygunluğunu sağlamak üzere kapsamlı bir inceleme yürüten Columbia Üniversitesi yetkilileri, Columbia Üniversitesi’nin kurumsal verilerin toplanması ve bildirilmesine yönelik bu kapsamlı sürecin uzun süredir bir parçası olduğunu, ancak yakın zamanda gündeme gelen sorular doğrultusunda kendi süreçlerini detaylı bir şekilde gözden geçirmeye başladıklarını belirtti. Devam eden incelemeleri bir dürüstlük meselesi olarak gördüklerini ve doğru sonuca ulaşmak için hiçbir kısayola başvurmayacaklarını ifade eden Columbia Üniversitesi’nin, aday öğrencilere ve ailelerine yönelik olarak, üniversitenin sunduğu olağanüstü lisans deneyimini ortaya koyacak ve US News üniversite profillerinde kullanılan bilgilerin çoğunu içerecek bir ortak veri seti yayınlaması planlanıyor.

30 Haziran tarihinde yayınlanan New York Times raporunda, pek çok üniversite rektörünün bu türden sıralamaların üniversiteleri yalnızca belirli istatistiklere odaklanmaya zorladığını ve bu bilgilerin öğrencilerin kendileri için en uygun üniversiteyi ararken dikkat etmeleri gereken hususları fazla basitleştirdiğini iddia ettiği belirtilirken, Times Higher Education ise Ivy League mensubu olan bir üniversitenin sıralamalardan geçici bir süreliğine de olsa çekilmesinin büyük etkiler yaratabileceğini ve diğer üniversitelerin de bu sıralamalara katılmayı yeniden gözden geçirmesine neden olabileceğini ifade etti.Columbia Üniversitesi US News Üniversite Sıralamalarından Çekiliyor Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

19 beğeni

Almanya

Şehir: Erlangen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 68
Lisans Ücreti: 144 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Bath

8 beğeni

İngiltere

Şehir: Bath, Somerset
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 54
Lisans Ücreti: 22.800 GBP

Master Programı: 93
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 34

POPÜLER
Burs İmkanı

National Tsing Hua University

1 beğeni

Tayvan

Şehir: Hsinchu
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 12
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp