En Çok Karıştırılan Üniversite Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
EĞİTİM YAZILARI

14/12/2023

600 Görüntülenme


En Çok Karıştırılan Üniversite Bölümleri

Bilimin sürekli gelişmesiyle her geçen gün bilim dallarına bir yenisi eklenmektedir. Örneğin, eskiden biyoloji olarak adlandırdığımız bilimin günümüzde biyomedikal, biyokimya veya biyofizik gibi pek çok alt dalı bulunmakta. Üniversiteler de bu alt dalların daha ayrıntılı ele alınması ve belirli bir alanda uzmanlaşmanın sağlanması için bünyelerine yeni bölümler eklemekte. Haliyle bu durum bölümlerin içerikleri, verilen dersler ve meslek alanları gibi konularda kafa karışıklığı yaratmaktadır.


Bu kafa karışıklığını gidermek ve üniversitede seçeceğiniz bölüme doğru bir şekilde karar vermenize katkıda bulunmak için en çok karıştırılan üniversite bölümlerini sizler için sıraladık.


Biyomühendislik | Biyomedikal Mühendisliği | Biyokimya Mühendisliği 


Yukarıda verilen tüm mühendislik bölümleri aslında Biyoloji ve Kimya Biliminin, farklı bilimlerle oluşturduğu alt dallarını temsil etmektedir. Tüm bölümlerin temelinde laboratuvar araştırmaları, insanlar ve diğer canlılar bulunmaktadır ama mesleki açıdan hepsi farklı odak noktalarına sahiptir.


Biyomühendislik 
İngilizcede Bioengineering veya Biological Engineering olarak adlandırılan Biyomühendislik, aslında bu başlıktaki en geniş kapsamlı bölümdür. Bu bilimin temel amacı; biyoloji ilkelerini, mühendislik prensipleriyle birleştirerek sağlık sektöründe gelişmeler sağlamaktır. Bölüm derslerinin arasında temel kimya, fizik ve matematik derslerinin yanı sıra organik kimya, termodinamik, biyokimya, akışkanlar mekaniği, biyomekanik, moleküler biyoloji ve biyoenformatik gibi dersler bulunmaktadır. Bu derslerin neredeyse tamamı laboratuvar araştırmalarıyla desteklenmektedir.


Biyomühendislik mezunları genellikle sağlık ve ilaç sektörü, gıda sektörü, çevre koruma ile ilgilenen kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanına sahip olabilirler.


Biyomedikal Mühendisliği
Biyomühendislik ile temelde aynı hedefe sahip olan biyomedikal mühendisliği, mühendisliğin prensipleri ve problem çözme tekniklerinin, biyoloji ve tıp bilimine uygulayarak iki bilim arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Biyomedikal mühendislik; işitme cihazları, kemik ve damar protezleri üretimi ve geliştirilmesi gibi insan sağlığını ve sağlık hizmetlerini iyileştirmeye yönelik gelişmelere odaklanmaktadır. 


Biyomedikal Mühendisliği mezunları hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları, üniversiteler, tıp araştırma merkezleri, ilaç sektöründe çalışabilmektedir.


Biyokimya Mühendisliği
Biyoloji ve kimya bilimlerinin ortak bir çalışma alanı olan biyokimya mühendisliği; biyolojik olayları, kimyasal prensiplerle araştıran bir mühendislik dalıdır. Biyokimya mühendislerinin odak noktasında; organizmalar, hücreler ve bazı moleküller gibi biyolojik malzemelerin, ürün ve işlem geliştirmede kullanılması bulunmaktadır. Biyokimya Mühendisleri, biyolojik organizmaları içeren ve biyoyakıtlar, gıda, su arıtma gibi süreçlerin tasarımı ve daha büyük ölçekli hale getirilmesiyle ilgilenmektedir.


Biyokimya Mühendisleri gıda, petrol, ilaç, kimya, tekstil sektörü ve tarım gibi pek alanda çalışma imkânı bulabilir.


Bilgisayar Mühendisliği | Bilgisayar Bilimleri 


Bilgisayarlar hayatımıza girmesi ve günlük hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası olmasının ardından ilginin daha çok arttığı Bilgisayar Mühendisliği bölümüyle en çok karıştırılan bölümlerden biri Bilgisayar Bilimleri'dir. 


Bilgisayar Bilimleri temel olarak bilgisayarın “software” olarak adlandırılan yazılımsal çözüm kısmıyla ilgilenir ve farklı program dillerini öğrenmeye, farklı işletim sistemleriyle çalışmaya, algoritmalara, veri güvenliğine ve veri tabanlarını sürdürülebilir kılmaya odaklanır. 


Bilgisayar Mühendisliği ise yazılımsal konuların yanı sıra bilgisayarın parçaları olan ve “hardware” olarak adlandırılan donanımsal konulara odaklanır. Örneğin donanımsal ara yüzlerin tasarlanması, biglisayar ağlarının oluşturulması; devre, mikroçipler, işlemciler ve bilgisayarı oluşturmada kullanılan diğer bileşenlerin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle ilgilenir.En Çok Karıştırılan Üniversite Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

National University of Singapore (NUS)

0 beğeni

Singapur Cumhuriyeti

Şehir: Singapore
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 22
Lisans Ücreti: 33.006 SGD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Ottawa

3 beğeni

Kanada

Şehir: Ottawa
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 95
Lisans Ücreti: 21.262 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

POPÜLER

The University of North Carolina, Chapel Hill

10 beğeni

Amerika

Şehir: Chapel Hill, North Carolina
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 72
Lisans Ücreti: 18.680 USD

Master Programı: 57
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 28

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp