GMAT Sınavı Nedir?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
GMAT Nedir, GMAT Sınavı Nedir, GMAT Sınavı, GMAT Kayıt
SINAVLAR

29/01/2024

695 Görüntülenme


GMAT Sınavı Nedir?

GMAT, Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönetilen ve Pearson VUE tarafından gerçekleştirilen, lisansüstü eğitim için İngilizce ve matematik yeteneklerini ölçen, bilgisayar üzerinden dijital ortamda gerçekleştirilen bir değerlendirme sınavıdır. GMAT sınav sonucunun 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

Her ne kadar GMAT sınavı çoğunlukla bilgisayar üzerinden yapılıyor olsa da bilgisayar teknolojisinin yeterli olmadığı bazı bölgelerde kâğıt formatında da uygulanabilmektedir. GMAT sınavı, dünya üzerinde pek çok üniversite tarafından lisansüstü eğitime kabul için bir kriter olarak kullanmaktadır.

GMAT Sınavı, sınav katılımcılarının eğitim hayatları boyunca geliştirdikleri sözel, sayısal ve analitik yazma yeteneklerini ölçmeyi amaçlamaktadır. GMAT sınavı çoğunlukla yurt dışında işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yapmak isteyen öğrenciler tarafından kullanılmakta olup, işletme bölümünde seçkin okulların büyük bir çoğunluğu GMAT sınavını kabul için şart koşmaktadır.

Yüksek lisans için üniversitelere başvuran öğrenciler, belirli bir GMAT puanı üzerinden değil, okula kabul edilen öğrencilerin ortalama GMAT puanları üzerinden değerlendirilmektedir. Kabul kriterlerinin yüksek olduğu üniversite bölümlerinin çoğu ortalama 600 puanın üzerinde bir puanla yüksek lisans öğrencisi almaktadır.Örneğin Harvard Business School’un GMAT ortalaması 720 puan civarındadır.

Sınav katılımcılarının GMAT sınavından alabileceği en yüksek puan 800’dür. GMAT sınavı 60 yıldan uzun bir süredir, MBA başvuruları için en popüler sınav olmuştur. GMAT sınavı, dünya genelinde 114’ten fazla ülkede, 2.300’den fazla eğitim kurumu ve 7.000 MBA ve Master programı tarafından kabul görmektedir. 

GMAT Sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayar tabanlı olarak uygulanmaktadır. GMAT sınavını gerçekleştirildiği Computer-Adaptive Test (CAT) adı verilen uygulamada tüm sorular bilgisayar karşısında cevaplanmaktadır.

Bilgisayar tabanlı sınav uygulaması GMAT CAT, sınava katılmak isteyen bireylerin sınava girmek istedikleri tarihleri kendilerinin belirlemesine imkân sağlamaktadır. Her öğrenci 12 aylık dönem içerisinde sınava yalnızca 5 kez katılabilme olanağına sahiptir.

GMAT sınavı, Analitik Yazma Değerlendirme, Tümleşik Muhakeme, Nicel ve Sözel olmak üzere 4 bölümden meydana gelmektedir. Sınav katılımcıları sınavın gerçekleştirileceği sınav merkezinde, bölüm sırası için üç seçenek arasından seçim yapma hakkına sahip olmaktadır. Sınav katılımcılarının seçebileceği bölüm sıralamaları aşağıda belirtildiği gibidir:

- Analitik Yazma Değerlendirmesi, Tümleşik Muhakeme, Nicel, Sözel

- Sözel, Nicel, Tümleşik Muhakeme, Analitik Yazma Değerlendirmesi

- Nicel, Sözel, Tümleşik Muhakeme, Analitik Yazma Değerlendirmesi

Bu seçim, GMAT sınavında sınav katılımcılarına daha fazla kontrol ve esneklik sağlamaktadır. GMAT sınavının Nicel ve Sözel bölümleri bilgisayara uyarlanabilir nitelikte olup,  bu durum testin gerçek zamanlı olarak katılımcıların yetenek seviyesine göre belirlediğini göstermektedir. Bu özellik, GMAT sınavının, sınav katılımcılarının potansiyellerini daha yüksek bir hassasiyetle değerlendirmesini ve işletme okullarının ihtiyaç duyduğu puanları vermesini olanaklı kılmaktadır.

Sınav katılımcıları, GMAT puanlarının yazılı olduğu resmi olmayan puan raporunu sınav merkezinden çıktı hâlinde alabilmektedir. Resmi olmayan rapor, sınav katılımcılarının nicel, sözel, tümleşik muhakeme ve toplam puanlarını içermektedir.

Bu noktada altı çizilmesi gereken bir husus, sınavın her bölümünü tamamlamamanın puan cezasının bulunduğudur. Sınav katılımcılarının GMAT sınavını kendilerine ayrılan süre içinde bitirememesi durumunda, katılımcıların puanları cevaplanan soru sayısına göre hesaplanmaktadır. Katılımcıların puanı cevaplanmamış her bir soru için azalmaktadır.

GMAT puanları 200 ila 800 arasında değişmekte olup, teste giren sınav katılımcılarının üçte ikisi 400 ile 600 arasında puan almaktadır. Sözel ve nicel puanlar 0 ile 60 arasında olup 6’nın altında ve 51’in üzerinde olan puanlar ile nadiren karşılaşılmaktadır.

Sözel ve Nicel puanlar sabit bir ölçekte bulunmakta olup, tüm GMAT sınav idareleri arasında karşılaştırılabilir, ancak bununla birlikte farklı yapıları ölçtükleri için birbirleriyle karşılaştırılmaları mümkün değildir. GMAT sınavında ayrı ayrı zamanlanmış dört bölüm bulunmaktadır. Sınav katılımcıları, sınav esnasında isteğe bağlı olarak sekizer dakikalık iki ara verme olanağına sahiptir.

Test Bölümü

Ayrılan Zaman / Soru Sayısı

Soru Tipleri

Puan Aralığı

Analitik Yazma Değerlendirmesi

30 Dakika / 1 Soru

Bir Argümanın Analizi

0-6 (Artış: 0.5 puan)

Tümleşik Muhakeme

30 Dakika / 12 Soru

Grafik Yorumlama, Tablo Analizi, Çok Kaynaklı Muhakeme, İki Bölümlü Analiz

1-8

(Artış: 1 puan)

Nicel Muhakeme

62 Dakika / 31 Soru

Veri Yeterliliği, Problem Çözme

6-51

(Artış: 1 Puan)

Sözel Muhakeme

65 Dakika / 36 Soru

Okuduğunu Anlama, Eleştirel Muhakeme, Cümle Düzeltme

6-51

(Artış: 1 Puan)

GRE Sınavı ve GMAT Sınavı Arasındaki Farklar

GRE mühendislik ve MBA başvuruları için en popüler sınavlardan bir tanesi olup, dünya genelinde 160 ülkede, 2.300’den fazla eğitim kurumu ve 5.000’den fazla MBA ve Master programı tarafından kabul edilmektedir. GRE Sınavı, herhangi bir mühendislik veya sosyal bilimler alanındaki bölümlerde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilere hitap etmektedir. GMAT sınavı ise yalnızca işletme alanında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrencilere hitap etmektedir.

GRE Sınavını işletme programları için 1100’ün üzerinde üniversite ve kuruluş kabul etmektedir. GMAT sınavını ise 1700’ün üzerinde üniversite ve kuruluşun 5600 İşletme programı kabul etmektedir. Bu nedenle İşletme bölümü için GMAT sınavına girmek daha avantajlıdır.

GRE ve GMAT sınavının sözel soruları arasındaki en büyük fark GRE’nin kelime bilgisine GMAT’ın ise dil bilgisine odaklanmasıdır. GRE sınavında bir cümlenin eş değeri olan cümleler, okuduğunu anlama, eleştiri becerisi, metin tamamlama gibi sorular bulunmaktadır. GMAT sınavında ise cümledeki hataları düzeltme, okuduğunu anlama ve eleştiri becerileri gibi sorular bulunmaktadır.GMAT Sınavı Nedir? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

55 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 51
Lisans Ücreti: 61.990 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

45 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

73 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Indian Institute of Science

0 beğeni

Hindistan

Şehir: Bangalore
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 7

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Jagiellonian University

0 beğeni

Polonya

Şehir: Krakow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 7
Lisans Ücreti: 3.762 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER

University of Innsbruck

6 beğeni

Avusturya

Şehir: Innsbruck
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 41
Lisans Ücreti: 726 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp