Hangi Bölümü Okumalı: Kimya Öğretmenliği ve Kimya Mühendisliği

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Kimya Öğretmenliği, Kimya Mühendisliği
EĞİTİM YAZILARI

23/03/2023

748 Görüntülenme


Hangi Bölümü Okumalı: Kimya Öğretmenliği ve Kimya Mühendisliği

Lisedeyken en sevdiğiniz dersin hangisi olduğunu sorsak ne cevap verirdiniz? Bazılarınızın “Kimya” dediğini duyar gibiyiz. Kimya dersini çok seven ve ilgi duyan öğrencilerin üniversitede bölüm olarak Kimya Öğretmenliği ya da Kimya Mühendisliği seçmeleri çok da absürd olmayacaktır bu durumda. Peki bu iki bölüm ya da mesleğin avantajları ya da çalışma alanları nelerdir? Eğer Kimya Öğretmenliği veya Kimya Mühendisliği arasında kaldıysanız, bu yazımızı okumanızda fayda var diyebiliriz.

İki bölümün detaylarına geçmeden önce biraz kimya bilimi ile ilgili bilgi vermekte fayda var. Kimyayı yalnızca laboratuvar testleri, gıda katkı maddeleri veya tehlikeli maddeler bağlamında düşünebilirsiniz, ancak kimya alanı etrafımızdaki her şeyi içerir. American Chemical Society "Duyduğunuz, gördüğünüz, kokladığınız, tattığınız ve dokunduğunuz her şey kimya ve kimyasallar (madde) içerir." diyor. Yani, bir kimyager olarak çalışmasanız bile, yaptığınız hemen hemen her şeyle kimya ile ilgilidir. Günlük hayatta yemek pişirirken, temizlik deterjanları kullanarak tezgahınızı silerken, ilaç kullanırken ya da çayınıza şeker atarken bir şekilde kimya ile uğraştığınız anlamına geliyor.

Kimya Her Yerdedir

Kimyanın yaptığımız her şeye dokunmasının nedeni, var olan hemen hemen her şeyin kimyasal yapı taşlarına ayrılabilmesidir. Kimyadaki ana yapı taşları , tek bir atomdan oluşan maddeler olan kimyasal elementlerdir . Her kimyasal benzersizdir, belirli sayıda proton, nötron ve elektrondan oluşur. Bilim insanlarının şimdiye kadar keşfettiği elementler, elementlerin periyodik tablosunda listelenmiştir ve hem karbon, hidrojen ve oksijen gibi doğada bulunan elementleri hem de Lawrencium gibi insan yapımı elementleri içerir.

Kimyasal elementler, karbondioksit  gibi birden fazla elementten oluşan maddeler veya oksijen gazı gibi tek bir elementin çoklu atomlarından oluşan kimyasal bileşikler oluşturmak için birbirine bağlanabilir. Bu kimyasal bileşikler daha sonra sayısız başka madde ve malzeme oluşturmak için diğer bileşikler veya elementlerle bağlanabilir. 

LibreText tarafından yayınlanan kimya ders kitabına göre, kimya geleneksel olarak beş ana dala ayrılır:

Analitik kimya, kimyasalların analizini içerir ve renk değişikliklerine bakmak gibi nitel yöntemlerin yanı sıra, bir kimyasalın bu renk değişikliğine neden olmak için emdiği ışığın tam dalga boylarını incelemek gibi nicel yöntemler geliştirir.

Biyokimya, biyolojik sistemlerin kimyasal düzeyde nasıl çalıştığını anlamak için kimya tekniklerini kullanır. Biyokimya sayesinde araştırmacılar, insan genomunun haritasını çıkarabilmiş, farklı proteinlerin vücutta ne yaptığını anlayabilmiş ve birçok hastalık için tedavi geliştirebilmiştir.

İnorganik kimya, inorganik veya mineraller ve metaller gibi canlı olmayan şeylerdeki kimyasal bileşikleri inceler. Geleneksel olarak inorganik kimya, karbon içermeyen (organik kimya tarafından kapsanan) bileşikleri dikkate alır.

Organik kimya, yaşam için gerekli olduğu düşünülen bir element olan karbon içeren kimyasal bileşiklerle ilgilenir. Organik kimyacılar, karbonla birlikte hidrojen, kükürt ve silikon gibi diğer karbon olmayan elementleri içeren bu tür bileşiklerin bileşimini, yapısını, özelliklerini ve reaksiyonlarını inceler. 

Fiziksel kimya, kimyanın nasıl çalıştığını anlamak için fizik kavramlarını kullanır. Örneğin, atomların nasıl hareket ettiğini ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini veya su dahil bazı sıvıların neden yüksek sıcaklıklarda buhara dönüştüğünü anlamak için bazı tekniklerden yararlanır. Fiziksel kimyacılar, kimyasal reaksiyonların nasıl çalıştığı ve belirli malzemelere kendi benzersiz özelliklerini neyin verdiği hakkında sonuçlar çıkarmak için bu fenomenleri çok küçük bir ölçekte - atomlar ve moleküller düzeyinde - anlamaya çalışırlar.

Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya Mühendisliği, en basit tabiri ile kimyasal süreçler kullanılarak ürünlerin incelenmesini, tasarlanmasını, üretilmesini ve geliştirilmesini içerir. Bu, ham maddeleri rafine etmek ve kimyasalları karıştırmak, birleştirmek ve işlemek için ekipman, sistem ve süreçlerin tasarlanması anlamına gelir. Kimya mühendisleri, laboratuvarda geliştirilen süreçleri ürünlerin ticari üretimi için pratik uygulamalara çevirir ve ardından bu süreçleri sürdürmek ve iyileştirmek için çalışır. Mühendisliğin ana temellerine güvenirler: matematik, fizik ve kimya. Biyoloji de bu süreçte giderek daha önemli bir rol oynamaktadır.

Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Genel olarak, kimya mühendisleri kimyasal üretimde yer alan süreçleri tasarlar ve geliştirir. Kimya mühendislerinin ana rolü, kimyasalların, yakıtların, gıdaların, farmasötiklerin ve biyolojiklerin üretimi için süreçleri tasarlamak ve sorunlarını gidermektir. Maliyetleri en aza indirirken üretkenliği ve ürün kalitesini en üst düzeye çıkarmak için çoğunlukla büyük ölçekli üretim fabrikalarında çalışırlar.

Kimya mühendisleri, endüstriyel ölçekte üretilen hemen hemen her ürünün üretimini etkiler. Bazı tipik görevleri şunları içerir:

 • Sağlık, güvenlik ve çevre düzenlemelerine uygunluğun sağlanması
 • Geliştirilmiş üretim süreçlerine yönelik araştırma yapmak
 • Ekipman yerleşimini tasarlama ve planlama
 • Tehlikeli kimyasallarla çalışmak için güvenlik prosedürlerinin dahil edilmesi
 • Üretim süreçlerinin performansının izlenmesi ve optimize edilmesi
 • Üretim maliyetlerini tahmin etme

Kimya Öğretmenliği Nedir?

Kimya Öğretmenliği, üniversitelerin eğitim fakültelerinde 4 yıllık lisans bölümü olarak okutulan bir programdır. Bu bölümden mezun olan kişilere kimya öğretmeni denir. Kimya öğretmenleri, öğrencilerin bileşikler, elementler, moleküller, atomlar, iyonlar ve kimyasal reaksiyonlar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur. Liselerde istihdam edilirler ve genellikle becerilerini öğrencileri eğitmek ve onlara ilham vermek için kullanırlar. Kimya öğretmenleri ayrıca müfredat geliştirebilir, deneyleri denetleyebilir ve saha gezilerinde öğrencilere eşlik edebilir.

Kimya öğretmeninin sorumlulukları arasında öğrencilere kimyasal elementler, bileşikler ve reaksiyonlar hakkında bilgi vermek, araştırmaları ve deneyleri denetlemek, uyum geliştirmek ve öğrenciler ve velilerle iyi ilişkiler sürdürmek yer alır. Ayrıca devam eden eğitim programlarına katılmalı ve öğrencileri dersler konusunda teşvik etmelidir. 

Kimya öğretmeni gereksinimleri:

 • Kimya veya ilgili bir disiplin derecesi.
 • İlgili sertifikalar gerekebilir.
 • Farklı öğretme stilleri bilgisi önerilir.
 • Kişilerarası yazılı ve sözlü iletişim becerileri.
 • Sağlık ve güvenlik düzenlemeleri hakkında bilgi.
 • Öğrencilere ilham verme ve motive etme yeteneği.
 • Güçlü çoklu görev becerileri.

Kimya öğretmenleri liselerde, kolejlerde ve üniversitelerde çalışır. Bazıları uzaktan eğitim programlarında çevrimiçi olarak çalışır. Üniversite düzeyinde kimya öğretmenlerine akademisyen denir. Öğretime ek olarak, kimya profesörleri ya da akademisyenleri bir laboratuvarda araştırma ve bilimsel deneyler yürütür ve diğer laboratuvarlardan gelen verileri inceler ve analiz eder. Araştırma bulgularını kitaplarda ve bilimsel dergilerde yayınlarlar.Hangi Bölümü Okumalı: Kimya Öğretmenliği ve Kimya Mühendisliği Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

31 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

47 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

65 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Yonsei University

16 beğeni

Güney Kore

Şehir: Seul
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 13
Lisans Ücreti: 7.678.000 KRW

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER

Eindhoven University of Technology

10 beğeni Kalite Puanı: 58

Hollanda

Şehir: Eindhoven
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

POPÜLER
Burs İmkanı

The Ohio State University

6 beğeni

Amerika

Şehir: Columbus, OH
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 169
Lisans Ücreti: 41.293 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 49

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp