Hangi Ülkelerde ve Hangi Üniversitelerde Ücretsiz ya da Ucuz Eğitim Alabilirsiniz?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Almanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, Technische Universität München (TUM), Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU), PSL Research University, Institut Polytechnique de Paris, University of Oslo, University of Bergen, University of Copenhagen, Te
Ozel

04/01/2024

845 Görüntülenme


Hangi Ülkelerde ve Hangi Üniversitelerde Ücretsiz ya da Ucuz Eğitim Alabilirsiniz?

Dünyanın pek çok yerinde öğrenim ücretleri yükselmeyi sürdürürken, yurt dışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak elinizin altında yüklü miktarda finansal kaynak olmadan veya burs almadan imkânsız gibi görünüyor olabilir. Ancak yurt dışında ücretsiz veya oldukça uygun ücretler karşılığında eğitim alabileceğiniz pek çok farklı ülke mevcut, yalnızca nereye bakacağınızı bilmeniz gerek. Bu yazımızda, yükseköğrenimin ücretsiz olduğu veya son derece makul ücretler karşılığında eğitim alabileceğiniz ülke ve üniversiteleri ele alacağız.

ALMANYA

Yükseköğrenimde Almanya'yı ve Almanya üniversitelerini tercih eden öğrencilerin sayısı her geçen gün yükselen bir eğilim gösteriyor. Bunun başlıca nedeni ise uyruktan bağımsız olarak hem Alman öğrenciler hem de uluslararası statüde bulunan öğrenciler için Almanya'daki çoğu devlet üniversitesinde lisans öğrenim ücretinin bulunmaması. Almanya'da bulunan devlet üniversitelerinin büyük bir çoğunluğu, yalnızca idari masrafların karşılanması amacıyla 150 ila 250€ aralığında yer alan bir üniversite harcı talep ediyor.

Bununla birlikte, 2017 yılının sonbaharında AB/AEA dışında yer alan öğrenciler için öğrenim ücretlerini yeniden uygulamaya başlayan, Almanya'nın güneybatısındaki Baden-Württemberg eyaleti bir istisna. Her ne kadar doktora öğrencileri ve sığınmacı statüsünde olan öğrenciler bu durumdan etkilenmese de bu eyalette bulunan üniversitelerde öğrenim gören lisans öğrencilerinin her bir dönem başına ortalama €1.500 (yıllık ortalama €3.000) öğrenim ücreti ödemesi gerekmekte olup, ikinci bir derece için öğrenim gören öğrencilerin öğrenim ücretleri için ise her bir dönem başına ortalama €650 (yıllık ortalama €1.300) olacak şekilde indirim uygulanıyor.

2024 öğretim yılı ile birlikte Bavyera Eyaleti belediyesi de eyalette yer alan tüm üniversitelere uluslararası öğrenciler için ücret politikasını değiştirebilme hakkı verdi. Değişiklik üniversitelerin inisiyatifinde olacak. Şimdilik bu uygulamayı yürülülüğe koyan tek Bavyera eyaleti üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi. TUM, Lisans programları için dönemlik €2.000 - €3.000, Yüksek Lisans programları için ise dönemlik €4.000 - €6.000 arası değişen ücretler belirledi. 

Öte yandan, Almanya'da bulunan diğer eyaletlerin üniversite eğitimine yatırım yapmak ve eğitim koşullarını iyileştirmek amacıyla gelecekte öğrenim ücreti uygulamasını yeniden gündeme getirmesi de elbette olasılıklar arasında, bu nedenle bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Almanya'nın düşük eğitim maliyetleri, güçlü ekonomisi, mükemmel düzeydeki yükseköğrenim sistemi ve dünya üniversite başarı sıralamalarında en iyi okullar arasında yer alan, örneğin Technische Universität München (TUM)Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) gibi başarılı üniversitelerinin bir araya gelmesi, bu ülkede öğrenim görmeyi dünya genelinde hem öğrenciler hem de ebeveynler için son derece çekici hâle getiriyor. 

FRANSA

Fransa, makul ücretler karşılığında yükseköğrenim alabileceğiniz bir ülke olarak, Almanya kadar çok bilinmiyor olsa da uluslararası statüde bulunan öğrenciler, uyrukları her ne olursa olsun Fransa'da ücretsiz veya çok düşük ücretler karşılığında eğitim alabilmektedir. Her ne kadar teknik olarak Fransa'da yer alan devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri bulunsa da bu ücretler çoğu ülke ile karşılaştırıldığında oldukça cüzi ücretlerdir. Lisans öğrencilerinin ödeyeceği yıllık ücretler ortalama €2.770'ya kadar çıkabilmekle birlikte, Fransız hükümeti, burs verdiği uluslararası öğrenci kontenjanını 3 katına çıkararak yaklaşık 21.000 uluslararası öğrenciye burs imkânı sağlamaya başlamıştır.

Tıp ve mühendislik gibi daha uzmanlığa yönelik programlarda ücretler çok düşük miktarlarda da olsa değişiklik gösterebilmektedir. Fransa'da ücretsiz ya da çok düşük ücretler karşılığında okuyabileceğiniz programların büyük bir çoğunluğunun öğrenim dili Fransızca olmakla birlikte, öğrenim dili İngilizce olan programların sayısı her geçen gün artmaktadır. Tüm bunlar ve dünya üniversite sıralamalarında en başarılı üniversiteler arasında yer alan Université PSL ve Institut Polytechnique de Paris gibi üniversiteler Fransa'nın yurt dışında eğitim için pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında yer almasını sağlamaktadır. Bu üniversitelere ilişkin detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KUZEY AVRUPA ÜLKELERİ

Büyüleyici doğaları, yüksek yaşam kalitesi ve açık görüşlü politikaları ile bilinen, Danimarka, Norveç ve İsveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri, dünyanın en iyileri arasında gösterilen yükseköğrenim sistemlerinden de bazılarına sahiptir.

Norveç, Danimarka ve İsveç, ücretsiz yükseköğrenim olanaklarını yalnızca AB/AEA ve İsviçre'den gelen öğrencilere sağlamakta olup, bu bölgelerin dışından gelen öğrencilerin lisans ve yüksek lisans programları için öğrenim ücretlerini ödemesi gerekmektedir. Ancak, bu üç ülkedeki üniversitelerin uluslararası öğrencilerden talep ettiği ücretler, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık gibi ülkelere kıyasla, nispeten daha uygun düzeydedir. Danimarka'da bulunan University of Copenhagen ve Technical University of Denmark gibi üniversitelerin yıllık ortalama ücretleri DKK 45.000 ila DKK 120.000 arasında değişirken, İsveç'te yer alan KTH Royal Institute of Technology ve Lund University gibi üniversitelerin yıllık ortalama ücretleri ise SEK 80.000 ila SEK 145.000 aralığında bulunmaktadır. 

Danışmanlarımızla iletişime geçmek ve detaylı bilgi almak için hemen tıkla!


Technische Universität München (TUM)

Münih Teknik Üniversitesi (Munich Technical University) ana yerleşkesi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp ve doğa bilimleri alanlarında ülkede birinci sırada olan, 1868 yılında kurulmuş araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kuruluşundan bu yana toplumun karşılaştığı büyük ölçekteki problemlere yenilikçi çözümler getirme misyonunu, üniversite bünyesinde yaratıcı düşünmeyi teşvik ederek, en güncel teknolojik gelişmeleri entegre ederek ve dünyanın birçok farklı yerinden edindiği akademik, ekonomik ve sosyal ortaklıklarıyla global bilgi alışverişini sürdürerek yerine getirmeye devam etmektedir.

Üniversite içerisinde öğrencilerin eğitim alabileceği 11 fakülteyle birlikte birçok araştırma tesisi bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nde yer alan üniversiteler arasında yıllar boyunca en üst sıralarda yer almaya devam etmesinin yanı sıra mükemmellik sertifikasını almış ilk Alman üniversitesidir. Münih yerleşkesinin yanı sıra Garching, Freising, Heilbronn, Straubing ve Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Ortak araştırma aktiviteleri gerçekleştirmekten uluslararası öğrenci programlarına kadar birçok farklı amaç doğrultusunda Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’da toplamda 160 uluslararası partneri bulunmaktadır. MIT, Stanford Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Georgia Tech, ETH Zurich, EPFL, Tokyo Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi gibi saygın ve dünya çapında tanınan üniversiteler partnerleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinden toplamda 82,903 mezunu bulunan Münih Teknik Üniversitesi’nde güncel olarak 612 profesör ve 7,235 akademik personel bulunmaktadır. Mezunları, öğrencileri ve öğretim üyeleri 17 Nobel Ödülü, 23 Leibniz Ödülü ve daha birçok ünlü bilimsel ödül alarak sayısız başarılara imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Ayrıca bugüne kadar 140’dan fazla icat yapılmış olup, 74 adet patent alınmıştır.


İncele

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

Ludwig Maximilian Üniversitesi, 1472 yılında Almanya'nın Münih kentinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Akademik eğitim ve araştırma alanlarında 550 yıllık bir geçmişe sahip olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, zaman içinde Avrupa'nın lider üniversitelerinden biri hâline gelmiştir.

Akademik alandaki tecrübesi yarım milenyuma ulaşan ve geçmişte Wilhelm Conrad Röntgen, Thomas Mann ve Bertolt Brecht gibi bilimin, felsefenin ve edebiyatın öncülerine ev sahipliği etmiş olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, bugün 4 ayrı kampüse dağılmış bulunan 18 fakültede, 780 akademisyen ile 9.000'den fazlası uluslararası öğrenci statüsünde olmak üzere 50.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.

Öğrenci popülasyonu bakımından Almanya'nın en büyük ikinci üniversitesi olan Ludwig Maximilian Üniversitesi, günümüzde Alman Araştırma Vakfı'nın (DFG) finansörlüğünü üstlendiği 24 ortak araştırma merkezinin bir parçası olup, bu 24 ortak araştırma merkezinin 13 tanesine de ev sahipliği yapmaktadır.


İncele

PSL Research University

PSL Universitesi bir çok fakülteyi tek bir isim altında birleştiren bir okuldur. PSL Universitesinin bünyesinde; École nationale supérieure de Chimie de Paris, Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique, Dauphine, École nationale des chartes, École normale supérieure, École Pratique des Hautes Études, ESPCI Paris, MINES Paris, Observatoire de Paris, Collège de France, Institut Curie, CNRS, Inria fakülteleri faaliyet göstermektedir. PSL eğitim verdiği her alanda kalite standartlarına ulaşmış hatta bu standartları geliştirmiştir.


İncele

Institut Polytechnique de Paris

Paris Politeknik Enstitüsü, aslen 1741 yılında "École nationale supérieure de techniques avancées" adı ile Fransa'nın başkenti Paris'te kurulmuş ve zaman içinde çeşitli mühendislik okullarının katılmasıyla bir üniversite sistemi hâline gelmiş olan araştırma odaklı bir politeknik enstitüsüdür. École Polytechnique, ENSTA Paris, ENSAE Paris, Télécom Paris ve Télécom SudParis olmak üzere beş mühendislik okulundan meydana gelen Paris Politeknik Enstitüsü, Fransa'daki ve Avrupa'daki en prestijli ve en seçici yükseköğretim kurumlarından biridir. Kurulduğu günden bu yana verdiği yüzlerce mezun arasında Nobel Ödülü ve Fields Madalyası sahibi bilim insanları ve 3 devlet başkanı bulunan Paris Politeknik Enstitüsü, günümüzde 12 farklı araştırma alanında faaliyet göstermekte ve 8,000'den fazla öğrenciye yükseköğrenim imkânları sağlamaktadır.


İncele

University of Oslo

Bundan tam 211 yıl önce, 1811'de kurulan Oslo Üniversitesi ('University of Oslo', 'Universitetet i Oslo'), Norveç'in en eski üniversitesi olan ve Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. 200. yaşını 2011 yılında kutlayan ve yüksek öğrenim alanındaki faaliyetlerini 200 yılı aşkın süredir devam ettiren Oslo Üniversitesi, günümüzde 8 fakülte, 10 Norveç Mükemmellik Merkezi ve 7.000'den fazla çalışanla, 28.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim imkânları sunmaktadır.


İncele

University of Bergen

Üniversitenin kökleri çok daha eskilerde Bergen şehrinde kurulmuş eğitim ve bilim enstitülerine dayanmaktadır. Özellikle günümüzdeki adıyla Bergen Üniversite Müzesi'nin (University Museum of Bergen) Wilhelm Frimann Christie ve Jacob Neumann tarafından 1825'te kurulması ile birlikte Bergen şehri çok önemli bir araştırma ve eğitim merkezi haline gelmeye başlamıştır. 1917 yılında Jeofizik Enstitüsü, 1930 yılında Christian Michelsen Enstitüsü ve 1936 yılında Norveç Ekonomi Okulu'nun kurulmasıyla birlikte şehirde bir yüksek öğrenim kurumu ihtiyacı baş göstermiştir ve bu vesileyle çıkan parlamento kararı doğrultusunda, 1946 yılında Norveç'in ikinci üniversitesi olan Bergen Üniversitesi kurulmuştur. Bergen Üniversitesi Norveç'in en köklü ve en başarılı 4 üniversitesinden biridir ve her sene global okul sıralamalarında ilk 200'de yer almaktadır. Tıp ve Hukuk fakültesi de dahil olmak üzere toplamda 7 fakültesi bulunmaktadır. 25,000'den fazla öğrenciye ve 4,250'den fazla akademik personele ev sahipliği yapan okul özellikle bilimsel araştırmalara bir hayli önem vermektedir. Küresel çevre problemleri, su ve su ürünleri, iklim değişiklikleri ve enerji dönüşümleri üniversitenin araştırmalarında stratejik noktalardır.


İncele

University of Copenhagen

Kopenhag Üniversitesi, bundan 543 yıl önce, 1479'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da kurulan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kopenhag Üniversitesi, Danimarka'nın en eski üniversitesi olup, Uppsala Üniversitesi'nden sonra İskandinavya'nın en eski ikinci üniversitesidir. Kopenhag Üniversitesi, Uluslararası Araştırma Üniversiteleri Birliği ('International Alliance of Research Universities'), Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği ('League of European Research Universities'), Avrupa Üniversiteler Birliği ('European University Association'), Europaeum ve Universities Denmark gibi dünyanın prestijli araştırma üniversitelerinin yer aldığı çeşitli kurum ve kuruluşların üyesidir.

Kopenhag Üniversitesi'nin biri Kopenhag kentinin merkezinde olmak üzere, kentin çeşitli bölgelerine kurulmuş 4 kampüsü bulunmaktadır. Kopenhag Üniversitesi, Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere 6 fakültede, 200'den fazla araştırma merkezi ve 36 ana bilim dalı ile 36.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Technical University of Denmark

Bundan tam 193 yıl önce, 1829 yılında kurulan Danimarka Teknik Üniversitesi ('Technical University of Denmark' / 'Danmarks Tekniske Universitet'), diğer bir deyişle DTU, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın 12 kilometre kuzeyindeki Kongens Lyngby'de bulunan ve Danimarka'nın ilk politeknik üniversitesi olma özelliğini taşıyan bir devlet üniversitesidir. 1829-1933 yılları arasında 'Den Polytekniske Læreanstalt' ve 1933-1994 yılları arasında 'Danmarks Tekniske Højskole' unvanları altında hizmet veren Danimarka Teknik Üniversitesi, bugün Avrupa'nın lider mühendislik enstitüleri arasında gösterilmekte ve Lyngby kentinin kuzeydoğu ucunda yer alan kampüsünde 6.000'den fazla çalışan ile 11.200'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

KTH Royal Institute of Technology

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ya da İsveççe'deki adıyla Kungliga Tekniska högskolan, 1827 yılında İsveç'in başkenti Stockholm kentinde kurulmuş olan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Yükseköğrenim alanındaki tecrübesi iki yüzyıla yaklaşan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, başta mühendislik ve teknoloji olmak üzere pek çok farklı alanda faaliyet göstermektedir. CLUSTER, CESAER, EUA, T.I.M.E. Association, PEGASUS, NORDTEK, Nordic Five Tech gibi prestijli kurum, kuruluş ve girişimlerin üyesi bulunan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, günümüde Stockholm'de bulunan, KTH Campus, KTH Kista, KTH Södertälje, KTH Flemingsberg ve KTH Solna olmak üzere beş adet kampüste yaklaşık 14.000 öğrenciye yükseköğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Lund University

Lund Üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1966'da kurulmuştur. Avrupa'nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olup eğitim şeklini zaman şartlarına uygun hale getirmiştir.

Lund Üniversitesi hazırlık programları sunar. Cambridge Education Group'un bir parçası olan ON CAMPUS, İsveç'in Lund kentindeki uluslararası öğrencilere yüksek kaliteli üniversite hazırlık programları sunmak içindir. Lund Üniversitesi prestijli lisans ve yüksek lisans derecelerine hazırlanmak için mükemmel bir fırsattır.


İncele

Hangi Ülkelerde ve Hangi Üniversitelerde Ücretsiz ya da Ucuz Eğitim Alabilirsiniz? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

61 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

43 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Sun Yat-Sen University

1 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Guangdong
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 2
Lisans Ücreti: 33.300 CNY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Paris Institute of Political Studies (Sciences Po)

2 beğeni

Fransa

Şehir: Paris
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 3
Lisans Ücreti: 14.210 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

Universiteit Antwerpen

3 beğeni

Belçika

Şehir: Antwerp
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 34
Lisans Ücreti: 3.100 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp