Kampüs Üniversiteleri ve Şehir Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Kampüs, Şehir, Üniversite, Üniversite Yaşamı, Kampüs Üniversitesi, Şehir Üniversitesi
EĞİTİM YAZILARI

04/11/2022

1002 Görüntülenme


Kampüs Üniversiteleri ve Şehir Üniversiteleri

Okul yazılarımızı okuyorsanız, kampüs bilgileri ve kampüs yaşamı hakkında bilgiler verirken "kampüs üniversitesi" ya da "şehir üniversitesi" gibi terimler kullandığımızı da daha önce görmüş olmalısınız. Her ne kadar bu iki terim, taşıdıkları anlamlar itibarıyla izaha gerek duymayacak kadar açık olsa da bu yazımızda, bir üniversiteyi şehir üniversitesi ya da kampüs üniversitesi yapan niteliklerden, şehir ve kampüs üniversiteleri arasındaki farklardan ve şehir üniversitelerinin ve kampüs üniversitelerinin size ne gibi avantajlar ve ne gibi dezavantajlar getirdiğinden bahsetmek istedik.

Üniversite öğrenimine başlamaya hazırlanan öğrencilerin son kararlarını vermeden önce göz önünde bulundurmaları gereken pek çok faktör var. Seçecekleri üniversitenin konumu, üniversitenin bulunduğu kentin yaşam koşulları, bir şehir üniversitesinin ve bir kampüs üniversitesinin avantaj ve dezavantajlar kuşkusuz bu faktörlerden sadece birkaçı. Her ne kadar şehir üniversiteleri de kampüs üniversiteleri de öğrencilere çok iyi bir öğrenim ve eğitim deneyimi sağlıyor olsa da birbirlerinden farklılaştıkları noktalar mevcut.

Kampüs Üniversitesi ve Şehir Üniversitesi Nedir?

Bir kampüs üniversitesi ve bir şehir üniversitesini nasıl tanımladığınız, gidecek olduğunuz ülkeye bağlı olarak değişebiliyor. Bununla birlikte, genel olarak konuşmak gerekirse, bir kampüs üniversitesi, üniversitenin faaliyet gösterdiği ana bina ve tesis olarak nitelendirilebilen tüm yapıların tek bir alanda toplandığı ve üniversitenin öğrencilerinin zamanlarının büyük bir kısmını bu alan içerisinde geçirdiği bir yükseköğretim kurumunu ifade ediyor.

Öte yandan bir şehir üniversitesi, bir merkeze sahip olan ancak üniversitenin faaliyet gösterdiği binaların çoğunluğunun bir şehrin içine ve çevresine dağılmış olduğu ve öğrencilerin derslere katılmak için genellikle şehir içinde ve çevresinde yer değiştirmelerinin gerekebildiği bir yükseköğretim kurumuna karşılık geliyor. Bu türden üniversitelerin genellikle şehirde ve hatta ülke genelinde birden fazla kampüsü bulunuyor, ancak rektörlük gibi idari binaların yer aldığı kampüs ana kampüs olarak kabul ediliyor.

Konaklama ve Tesisler

Kampüs üniversiteleri, özellikle de Birleşik Devletler'deki ve Birleşik Krallık'taki üniversiteler, öğrencilere ilk yıllarında konaklama imkânı sağlama eğiliminde olabiliyor. Öğrencilerin konaklamaları için tahsis edilen öğrenci yurtları; sınıflar, ders amfileri, çamaşırhaneler, tıp merkezleri, spor salonları, marketler, restoranlar ya da yemekhaneler gibi öğrencilerin bir kampüs içerisinde bulabileceği pek çok imkân ve tesise genellikle yürüme mesafesinde bulunabiliyor.

Şehir üniversiteleri de tıpkı kampüs üniversiteleri gibi öğrencilerine konaklama imkânları sunabiliyor, ancak öğrencilerin konaklaması için ayrılan yapılar tek bir merkezde yer almaktan ziyade, üniversitenin bulunduğu şehrin içine yayılmış hâlde bulunabiliyor. Bu yapılarda bazen bireysel ya da ortak mutfaklar, öğrencilerin kullanabildiği çamaşır makineleri ya da çamaşır odaları ve öğrencilerin ders çalışabilmeleri veya sosyalleşebilmeleri için bir araya gelebildikleri ortak alanlar mevcut olabiliyor. Elbette öğrenciler, üniversite kütüphanesine ait binalara ve diğer çeşitli yapılara erişebiliyorlar, ancak bunun için bazen toplu taşıma araçlarını kullanmaları gerekebiliyor.

Maliyetler

Bir üniversite kampüsü içerisinde bulunan ve öğrencilere hizmet veren mağaza, restoran ve kafelerin çoğunluğu, kampüs dışında yer alanlara kıyasla, sundukları ürün ve hizmetlerin ücretlerini daha makul seviyelerde tutabiliyorlar. Ek olarak, bir kampüs içinde yalnızca üniversitede öğrenimini sürdüren öğrencilere sunulan konaklama hizmetleri, öğrencilerin şehir merkezinde bulabileceği yurt ve evlerden daha uygun maliyetli olabiliyor.

Üniversitenin öğrencilerin kullanımına sunduğu spor tesisleri, öğrenciler için indirimli abonelik ücretleri sunabiliyor ve üniversitenin öğrenci birliği tarafından düzenlenen etkinliklere katılım ücretleri daha düşük olabiliyor. Ülkeden ülkeye ve şehirden şehire değişmekle birlikte, benzer hizmetler için kampüs dışında bulunan tesislerden faydalanmanın daha maliyetli olması mümkün, zira bu tesisler, her ne kadar bazı yerlerde öğrencilere yönelik indirimler mevcut olsa da standart ücret tarifelerini uyguluyorlar.

Öğrenci Yaşamı

Kampüs üniversiteleri, öğrencilerine ihtiyaç duydukları hemen her şeyi tek bir yerde sağlamayı amaçladığından, üniversite ya da üniversitenin öğrenci birliği tarafından düzenlenen faaliyet ve sosyal aktiviteler, kampüsteki öğrencilere daha yakın olabiliyor ve bu durum öğrencilerin ulaşım için daha az zaman harcayabileceği anlamına gelebiliyor.

Üniversite kampüslerinde öğrencilerin boş zamanlarında katılabilecekleri sosyal etkinlikler düzenleniyor olsa da bu etkinliklerin, öğrencilerin bir şehir merkezinde bulabilecekleri sosyal ve kültürel faaliyetlerin çokluğu ve çeşitliliği ile karşılaştırılması mümkün değil.

Şehir üniversiteleri, çoğu zaman küçük ya da büyük bir şehrin sosyal ve kültürel yaşamının tam kalbinde yer aldığından, öğrencilerin hemen her köşede ve her türden restoran, kafe, mağaza, alışveriş merkezi, müze, sinema, tiyatro, sanat galerisi gibi yerler bulmaları mümkün ve böyle yerlere ulaşım çoğu zaman yürüyerek, bisikletle ya da toplu taşıma araçları ile kolayca sağlanabiliyor.

Kişisel Tercihler

Üniversite seçimi elbette bireysel bir karar ve kişisel tercihlerinizin ne olduğu ile doğrudan bağlantılı. Kalabalık bir şehir, bu şehrin sunabileceği imkânlar size çekici geliyorsa, kendinizi bağımsız bir birey olarak görüyorsanız ya da bir şehrin içinde bulunmak, şehir yaşamını düzenli olarak tecrübe etmek sizin için bir motivasyon kaynağı ise bir şehir üniversitesi sizin için uygun tercih olabilir.

Öte yandan bir kampüs üniversitesinin sunabileceği sakinliği arıyorsanız, ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her şeyi aynı alan içinde ve sadece birkaç adım ötenizde bulabilmek size daha cazip geliyorsa, o hâlde tercihinizi bir kampüs üniversitesinden yana yapabilirsiniz. Tercihiniz her ne olursa olsun, üniversitenin yeni beceriler geliştireceğiniz ve yeni arkadaşlar edineceğiniz bir ortam olduğunun ve önünüzdeki birkaç yılın eşsiz ve zengin bir deneyim olacağının farkına varmanız uzun sürmeyecektir.Kampüs Üniversiteleri ve Şehir Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

45 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

36 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Princeton University

30 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Princeton, New Jersey
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 36
Lisans Ücreti: 86.700 USD

Master Programı: 44
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

University of Otago

0 beğeni

Yeni Zelanda

Şehir: Dunedin, Otago
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 93
Lisans Ücreti: 34.251 NZD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Chalmers University of Technology

6 beğeni

İsveç

Şehir: Gothenburg
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 42
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 8

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp