Kariyerinizi Lisede Şekillendirmeye Başlayabilmeniz İçin İpuçları

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
kariyer, kariyer yolu, kariyer seçenekleri, lise, yükseköğrenim, üniversite, dreambig, dream big
EĞİTİM YAZILARI

10/01/2024

459 Görüntülenme


Kariyerinizi Lisede Şekillendirmeye Başlayabilmeniz İçin İpuçları

Öğrenim hayatının lise aşamasında olan pek çok öğrenci, hayatlarının neredeyse tamamını mezuniyet öncesi planlamaları gerektiğine inanıyor, buna elbette tercih edecek oldukları kariyer yolu da dahil. Bunun, oldukça ağır bir yük olduğu ve baskıyı da beraberinde getirdiği tartışılmaz.

Bununla birlikte, bu denli ciddi bir planlama yapmanın ne kadar gerçekçi olduğuna rasyonel bir bakış açısı ile yaklaşmak gerek, zira hedef ve istekleriniz doğal olarak zaman içinde değişiyor. Bu noktada, kariyerinizi şekillendirmek için hazırlık yapmanın en iyi yolu, kendinizi daha iyi tanıyabilmek için bazı adımlar atmaktır. Örneğin elinizdeki seçenekleri değerlendirmeye başlayarak, ilk adımınızı atabilirsiniz.

Öğrenim ve akabinde kariyer yaşamınız pek çok farklı yola girebilir ve içinden geçtiğiniz bu uzun vadeli süreçte, kendinize dair daha önceden sahip olduğunuzu bilmediğiniz yetenek, beceri ve tutkuları keşfedebilirsiniz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz ipuçları, yönünüzü belirlerken doğru seçimleri yapmanızda size yardımcı olabilir.

Yaparken Keyif Aldığınız Şeyleri Düşünün

Bunun için örneğin, okulda öğrenmekten keyif aldığınız derslerin bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Bu dersleri belirlemenin en kolay yolu, öğrenirken en çok keyif aldığınız, size öğretilenlerden daha fazlasını öğrenmek istediğiniz ve sizin için anlamanın daha kolay olduğu dersleri gözünüzün önüne getirmektir.

Ardından, ders dışında uğraşmaktan keyif aldığınız hobilerin, ilgi alanlarının ve aktivitelerin bir listesini yaparak devam edebilirsiniz. Bunlar okuldan sonra ilgilendiğiniz aktiviteler ya da kendi başınıza keşfedebileceğiniz proje ve ilgi alanları olabilir.

Yapacak olduğunuz bu listeler, keyif aldığınız dersler ile okul sonrası katıldığınız aktiviteler arasındaki ortak noktaları belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu noktada, kendinize bu iki listenin ortak bir noktası olup olmadığını sorabilirsiniz ve örneğin fen ya da edebiyat alanlarında birkaç ders ve konunun birbiriyle alakalı olduğunu görebilirsiniz.

Kendiniz İçin Dönüm Noktası Niteliğinde Olan Deneyimleri Tespit Edin

Kendiniz için potansiyel kariyer seçeneklerini değerlendirirken, geçmişte yaşamış olduğunuz, sizin için anlamlı ve pozitif deneyimlerinizi de göz önünde bulundurun.

Örneğin, girdiğiniz bir sınavda gösterdiğiniz başarıdan ya da yer aldığınız bir projede ortaya iyi bir iş koymuş olmaktan gurur duyduğunuz deneyimlerinizin bir listesini yapabilirsiniz.

Sizi mutlu eden ve gerçekten başarılı olduğunuzu hissettiğiniz bu anları saptamak, size gelecekte de benzer deneyimler yaşatabilecek farklı kariyer seçeneklerinin kendini göstermesini sağlayabilir.

Kendi Resminizi Çizin

Kişiliğinizi en iyi şekilde anlattığını düşündüğünüz, örneğin komik, yaratıcı, analitik gibi sıfatları bir liste hâlinde yazabilir ve sizi iyi tanıyan aile bireyleriniz ve arkadaşlarınızdan da aynısını yapmalarını rica edebilirsiniz.

En yakın arkadaşlarınızın ya da aile bireylerinizin sizin için yapacağı liste, kendiniz için oluşturduğunuz listeden farklı olabilir, ancak en yakın çevremizde bulunan insanlar bazen bizi kendimizi gördüğümüzden çok daha net görebilir ve anlatabilirler.

Zayıf ve Güçlü Yönlerinizi Düşünün

En zayıf olduğunu düşündüğünüz 5 yönünüzü ve en güçlü olduğunu düşündüğünüz 5 yönünüzü bir liste hâlinde yazabilirsiniz. En güçlü yönlerinizi yazarken, güçlü olan bu yönlerinizin gelecekte size yardımcı olabileceği potansiyel kariyer seçeneklerini de göz önünde bulundurun.

Bununla birlikte, zayıf yönlerinizin de önünüzdeki potansiyel kariyer seçeneklerine dair size çok şey anlatabileceğini unutmayın. Yapacak olduğunuz bu listeler, zayıf olduğunu düşündüğünüz yönlerinizin gelecekte başarılı olmanıza engel olabilecek belirli kariyer seçeneklerinden uzak durmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Olası Kariyer Seçeneklerinizi Keşfedin

Dream BIG yurt dışı eğitim ve üniversite bilgi portalında, hayal ettiğiniz üniversite, program ya da meslek alanlarını arayarak, kendiniz için farklı kariyer seçeneklerini keşfedebilirsiniz. Bir kişinin herhangi bir meslek alanında üstlenebileceği tüm görev ve sorumlulukları bildiğinizi varsaymayın ve pek çok insanın kendi kariyerini seçmeden önce pek çok farklı alanda ve birden fazla işte çalıştığını da aklınızdan çıkarmayın.Kariyerinizi Lisede Şekillendirmeye Başlayabilmeniz İçin İpuçları Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

39 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

76 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Georgia Institute of Technology

11 beğeni

Amerika

Şehir: Atlanta
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 49.696 USD

Master Programı: 51
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 38

POPÜLER
Burs İmkanı

Université libre de Bruxelles

8 beğeni

Belçika

Şehir: Brussels
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 51
Lisans Ücreti: 835 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

48 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp