Oyun Endüstrisinde Kariyer İçin En İyi Bilgisayar Bilimleri Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
University of Toronto, Columbia University, University of Texas at Austin, McGill University
Ozel

26/10/2022

266 Görüntülenme


Oyun Endüstrisinde Kariyer İçin En İyi Bilgisayar Bilimleri Üniversiteleri

Film ve spor endüstrilerinin birleşiminden dahi daha büyük, milyar dolarlık bir endüstri olan oyun endüstrisi hiç şüphesiz 21. Yüzyılın en başarılı eğlence biçimlerinden bir tanesidir. COVID-19 Pandemisi süresince gerçekleştirilen sosyal mesafe uygulamaları, oyun endüstrisine olan ilgiyi daha da artırmış ve oyun endüstrisi, akıllı telefon uygulamalarından sanal gerçekliğe kadar olan, neredeyse sınırsız imkân yelpazesi ile pek çok kişi için popüler bir kariyer tercihi hâline gelmiştir. 2021 yılında, yalnızca Birleşik Devletler'de oyun endüstrisinde çalışan bireylerin sayısı 270.000'i aşmıştır. Oyun geliştiriciliği, yazılım test mühendisliği ve ses mühendisliği gibi mesleklerin getirdiği teknik uzmanlık gereksinimi de rekabetin had safhada olduğu oyun sektöründe kariyer yapmak isteyenler için üniversitelerin Bilgisayar Bilimleri bölümlerini yükseköğrenimde popüler tercihlerden biri hâline getirmiştir. Bu yazımızda, oyun endüstrisinde bir kariyer için öğrencilerine en iyi imkânları sağlayan, en başarılı üniversiteleri sizin için bir araya getirdik.


University of Toronto

Ontario'da Queens Park'ı çevreleyen ve Kanada üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Toronto Üniversitesi, 1827 yılında King's College adıyla ile kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir, sonradan ismi Toronto Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. AAU (Association of American Universities)'e dahil olan iki Kanada üniversitesinden birisidir. 

Toronto University, Scarborough ve Mississauga'da bulunan iki uydu kampüsü de sahiptir. Toronto Üniversitesi, Kanada Genel Valisi, Kanada'nın dört başbakanı, üç yabancı lider ve Yargıtay'ın on dört yargıcını eğitmiştir. Mart 2019 itibariyle, on Nobel ödülü sahibi, beş Turing Ödülü sahibi, 94 Rhodes Scholars ve bir Fields Madalyası sahibi başarılı isim çıkarmıştır.

U of T (University of Torornto) ilk pratik elektron mikroskobunun kullanımı, insülinin icadı, Cygnus X-1'in karadelik olarak tanımlanması, kök hücre araştırmaları, multi-touch teknolojisinin geliştirilmesi, NP bütünlüğü teorisi gibi ses getiren buluşları ve araştırmaları ile tanınır.

Üniversite alanları Toronto şehir merkezindeki Finans Bölgesi'nin yaklaşık 2 km kuzeyinde ve Yorkville ve Ek'in mahallerinin hemen güneyinde yer almaktadır.


İncele

Columbia University

İngiltere Kralı 2. George'un kraliyet beratıyla 1754 yılında King's College olarak kurulan Columbia Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin en eski ve en prestijli yüksek öğrenim kurumlarından biridir. Başlangıçta Lower Manhattan'da bulunan üniversite, 1897 yılında Morningside Heights'taki mevcut yerine taşınmış ve Amerikan Devrim Savaşı'ndan sonra gelişmekte olan Amerikan vatanseverlik ruhunu yansıtmak için Columbia College olarak yeniden adlandırılmıştır. Columbia, tarihi boyunca, Amerikan Devrimi sırasında geçici olarak kapatılması ve akademisyenlerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi'ne önemli katılımı da dahil olmak üzere önemli olayların tanığı ve katılımcısı olmuştur. Zorlu akademik programları ve çeşitli alanlara yaptığı katkılar ile bilinen ve bir Ivy League okulu olan Columbia Üniversitesi'nin mezunları ve öğretim üyeleri, çok sayıda Fields Madalyası ve Nobel ödülüne layık görülmenin yanı sıra, mezunu Joseph Pulitzer tarafından oluşturulan Pulitzer Ödüllerini de yönetmektedir. Önemli başarıları tıbbi atılımlar, hukuk, kamu politikası ve teknolojik gelişmelere uzanan üniversite, yalnızca eğitimde bir lider olarak değil, aynı zamanda iklim değişikliği ve halk sağlığı gibi acil güncel konularda küresel tartışmalara önemli bir katkıda bulunan bir kurum olarak statüsünü korumaktadır.


İncele

University of Texas at Austin

Austin'deki Texas Üniversitesi 1883'te kurulan bir devlet araştırma üniversitesidir. Texas Üniversitesi, 1929'da Amerikan Üniversiteleri Birliği'ne dahil edilmiştir. 50.000’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisi ve 24.000'den fazla fakülte ve personeli vardır. Milyon $'lık araştırma harcamaları ile akademik araştırmalar için önemli bir merkezdir. 

Üniversite, LBJ Başkanlık Kütüphanesi ve Blanton Sanat Müzesi de dahil olmak üzere yedi müze ve on yedi kütüphaneye ev sahipliği yapar ve J. J. Pickle Araştırma Kampüsü ve McDonald Gözlemevi gibi çeşitli yardımcı araştırma tesislerini işletmektedir. Kasım 2020 itibariyle, 13 Nobel Ödülü sahibi, dört Pulitzer Ödülü sahibi, iki Turing Ödülü sahibi, iki Fields madalyası, iki Wolf Ödülü sahibi ve iki Abel ödülü sahibi mezun, öğretim üyesi veya araştırmacısı vardır. Üniversite ayrıca üç Primetime Emmy Ödülü sahibi ile de bağlantılıdır ve 2021 itibariyle öğrencileri ve mezunları toplam 155 Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

Öğrenci-sporcular Texas Longhorns olarak yarışırlar. Longhorns, dört NCAA Division I Ulusal Futbol Şampiyonası, altı NCAA Division I Ulusal Beyzbol Şampiyonası, on üç NCAA Division I Ulusal Erkekler Yüzme ve Dalış Şampiyonası kazanmıştır ve diğer üyelerden daha fazla şampiyonluk elde etmiştir. 

 


İncele

McGill University

1821 yılında Kanada'nın Quebec eyaletindeki Montreal şehrinde kurulan McGill University, Kanada'nın en köklü devlet araştırma üniversitelerinden biridir. Ana kampüsü Montreal şehir merkezinde bulunan McGill Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri dışındaki Amerikan Üniversiteleri Birliği'ne üye olan iki üniversiteden biridir ve Dünya Ekonomik Forumu'ndaki Küresel Üniversite Liderleri Forumu'nun (GULF) da tek Kanadalı üyesidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi'nin mezunları arasında Kanada'nın şimdiki başbakanı Justin Trudeau, Kanada'nın iki eski başbakanı, şimdiki Kanada Genel Valisi ve sekizden fazla yabancı lider ile 28 yabancı büyükelçi ve 100'den fazla ulusal yasama meclisi üyesinin yanı sıra çeşitli büyük üniversiteler ve kolejlerin kurucuları bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin mezunları 12 Nobel Ödülü, 11 Grammy Ödülü, 16 Emmy Ödülü, 4 Pulitzer Ödülü, ve 35'in üzerinde Olimpiyat madalyası ile 121 Olimpiyat Ödülü sahibidir. 150’den fazla ülkeden 40.000'in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan McGill Üniversitesi, Kanada üniversiteleri arasında en yüksek kabul koşulları ile 300'den fazla eğitim alanında lisans, yüksek lisans dereceleri ve diploma programları sunmaktadır.


İncele

Oyun Endüstrisinde Kariyer İçin En İyi Bilgisayar Bilimleri Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Goethe-University Frankfurt am Main

32 beğeni

Almanya

Şehir: Frankfurt
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 66
Lisans Ücreti: 369 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER ANLAŞMALI

University of New South Wales Sydney (UNSW SYDNEY)

3 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sydney
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 37.180 AUD

Master Programı: 55
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Lancaster University

5 beğeni

İngiltere

Şehir: Lanchester
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 165
Lisans Ücreti: 23.750 GBP

Master Programı: 104
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 23

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp