Psikoloji ve PDR Bölümü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
psikoloji, pdr, psikolojik danışman
EĞİTİM YAZILARI

22/03/2023

4555 Görüntülenme


Psikoloji ve PDR Bölümü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikoloji ve PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) bölümleri arasındaki farklar nelerdir? Bu bölümlerden mezun olan kişiler hangi alanlarda çalışabilir? En basit tabiriyle Psikoloji bölümü, ülkemizdeki üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde okutulan bir bölümdür. Bu bölümden mezun olan kişilere psikolog ünvanı verilir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü ise üniversitelerimizin Eğitim Fakültelerinde okutulur. Bu bölüm mezunlarına kısaca “psikolojik danışman” ünvanı verilir ve bir psikologdan çok daha farklı işlevlere sahiptir.

Psikoloji Nedir? Tanımı ve Tarihçesi

Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre psikoloji, zihin ve davranışın bilimsel çalışmasıdır. Psikoloji çok yönlü bir disiplindir ve insan gelişimi, spor, sağlık, klinik, sosyal davranış ve bilişsel süreçler gibi birçok alt çalışma alanını içerir. Psikoloji henüz çok yeni bir bilimdir ve bu alandaki çoğu gelişme özellikle son 150 yılda olmuştur. Bununla birlikte, kökenleri antik Yunanistan'a, MÖ 400-500 yıllarına kadar dayanır.

Bir Disiplin Olarak Psikolojinin Başlangıcı

Psikolojinin ilk günlerinde beynin nasıl çalıştığına ilişkin iki baskın teorik bakış açısı vardı: yapısalcılık ve işlevselcilik. Yapısalcılık, Wilhelm Wundt'un (1832-1920) öncülüğünü yaptığı, zihinsel süreçleri en temel bileşenlere kadar parçalamaya odaklanan yaklaşıma verilen isimdi. Terim, Wundt tarafından eğitilmiş Amerikalı bir psikolog olan Edward Titchener tarafından geliştirildi. Wundt psikoloji alanında önemli bir isimdir çünkü zihnin işleyişini nesnel ölçüm ve kontrole vurgu yaparak daha yapılandırılmış bir şekilde analiz ederek psikolojiyi felsefeden ayırmıştır.

Yapısalcılık ise, deneklerin belirli bir görevi yerine getirirken zihinlerinde neler olup bittiğini ilişkilendirdiği bir araştırma yöntemi olan eğitimli iç gözleme dayanmaktadır. Bununla birlikte, araştırma konularının deneyimlerinde ve raporlarında çok fazla bireysel çeşitlilik olduğu için iç gözlemin güvenilmez bir yöntem olduğu ortaya çıktı. İç gözlemin başarısızlığına rağmen Wundt, psikolojiye adanmış ilk laboratuvarı 1879'da açtığı için psikoloji tarihinde önemli bir figürdür ve açılışının genellikle modern deneysel psikolojinin başlangıcı olduğu düşünülür.

Psikolog Kimdir?

Psikolog, insanların zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenmelerine yardımcı olan eğitimli bir ruh sağlığı uzmanıdır. Depresyon veya anksiyete gibi belirli koşullarla yaşayan insanlara veya sevdiklerini kaybetmenin yasını tutmak gibi zor bir dönemden geçenlere yardımcı olabilirler. Çeşitli ruh sağlığı hizmetleri sunabilmek için yıllarca eğitim ve öğretimden geçerler. 

Psikologlar, insanların bilişsel, duygusal ve sosyal süreçlerini ve davranışlarını inceler ve tedavi etmelerine yardımcı olur. Ana hedeflerinden biri, hastalarının düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını değerlendirmek ve anlamaktır. Bunu şu şekilde yaparlar:

 • Davranışsal ve duygusal kalıpları belirleme
 • Teşhis bozuklukları
 • Yönlendirme yapmak
 • Uygun tedavi planları ile hazırlamak

Psikologlar Nerede Çalışır?

Psikologlar danışanlarıyla özel muayenehanelerde veya okullar, hastaneler, toplum sağlığı merkezleri, hapishaneler, bakımevleri veya rehabilitasyon merkezleri gibi diğer ortamlarda çalışabilirler. Ayrıca kendi alanlarında araştırma ve inceleme yapabilirler. Psikologlar , konuşma terapisi olarak da bilinen danışmanlık ve psikoterapi sağlayarak ruh sağlığı sorunlarını tedavi ederler . Ancak bazıları yalnızca araştırmaya veya öğretmeye odaklanır ve hastalarla çalışmaz. Bu tür psikologlar akademide eğitim görmeye ve ders vermeye devam ederler. 

Psikiyatristlerin aksine, psikologlar tıp doktoru değildir. Reçete yazamayacakları veya tıbbi prosedürler uygulayamayacakları anlamına gelir. 

Psikolog Türleri

Pek çok farklı psikolog türü olmasına rağmen, çoğu beş farklı kategoride yer alır:

1.Klinik psikologlar 

2. Nöropsikologlar

3. Sağlık psikologları

4. Danışman psikologlar

5. Adli psikologlar 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Nedir?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık, öğrencilerin psikolojik, fiziksel, zihinsel, sosyal ve eğitimsel yönden gelişmelerini, kendilerini tüm yönleriyle tanıyarak uygun kararlar vermelerini, seçimler yapmalarını, sağlıklı bir yaşam kurmalarını sağlamak amacıyla uzmanlar tarafından verilen sistemli ve profesyonel bir psikolojik yardım hizmetidir. PDR uzmanları öğrencilerin çevreleriyle dengeli ilişkiler kurmalarına yardımcı olur. 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetinin genel amacı, öğrencilerin sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine rehberlik etmek, ihtiyaç duydukları konularda psikolojik danışmanlık desteği vermek, yeteneklerini fark etmelerine yardımcı olmak, potansiyellerini fark etmelerine ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine rehberlik etmektir. Bir PDR uzmanı gelişimin sürekliliği için çalışacak ve öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerini sağlayacaktır.

Bir PDR uzmanı:

 • Öğrencilerin ilgilerini, yeteneklerini ve yeterliliklerini tanır.
 • Öğrencilerin çevreleriyle iyi ve olumlu ilişkiler geliştirmesine yardımcı olur.
 • Öğrencilerin problem çözme, karar verme ve özyönetim becerilerini geliştirir.
 • Öğrencilerin gelişim aşamalarını (bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel) sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri için çalışır.

Psikolojik Danışman Kimdir?

Üniversitelerin Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, bölümlerinden mezun olan kişilere psikolojik danışman denir. Psikolojik danışmanlar, bir diğer ismi ile PDR uzmanları, genellikle okullarda çalışırlar. Psikolojik danışmanlar okul ortamında çocuk ve ergenlerin eğitim, öğrenme ve gelişim durumlarıyla ilgilenen kişilerdir.

Psikolojik danışmanlar tıpkı psikologlar gibi ilaç yazamazlar. Ayrıca bir psikolojik danışman herhangi bir hastalığı teşhis ve tedavi edemez. Ancak öğrenciyi bir psikoloğa ya da psikiyatriste yönlendirebilir. Psikolojik danışmanların bir diğer ismi ise rehber öğretmendir.

Psikolojik Danışmanlar Nerede Çalışır?

Psikolojik danışmanlar birden fazla yerde çalışma imkanı bulabilirler ve çalışma alanları sadece okullar değildir. PDR uzmanları şuralarda çalışma imkanı bulabilirler:

 • Okullar
 • Dershaneler
 • Etüt merkezleri
 • Özel psikolojik danışma merkezleri
 • Rehberlik araştırma merkezleri
 • Polis meslek yüksek okullarında
 • Denetimli serbestlik şubelerinde
 • Kreş, anaokulu ve yurtlarda


Psikoloji ve PDR Bölümü Arasındaki Farklar Nelerdir? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

39 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

44 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

48 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Fudan University

1 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Shanghai
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 2
Lisans Ücreti: 68.000 CNY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

University of Warsaw

3 beğeni

Polonya

Şehir: Warsaw
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 9

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

48 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp