Massachusetts Institute of Technology, MIT

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / Amerika Üniversiteleri / Massachusetts Institute of Technology, MIT

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

11920

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Blind

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 4

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Özel

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Yok

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Sıralamaları

3

Times Universities

1

QS World

3

Shanghai List

2

Ülke Sıralaması

Ülke: Amerika

Bölge: Massachusetts

Şehir: Cambridge

Massachusetts Institute of Technology, MIT

1861 yılında William Barton Rogers tarafından kurulan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, insanlığın bilgi birikimini ilerletmeye ve öğrencileri bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve diğer akademik alanlarda eğitmeye adanmış, dünyanın en prestijli ve en başarılı üniversitelerinden biridir. Cambridge, Massachusetts'te yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri'nin giderek yoğunlaşan sanayileşme hareketine yanıt olarak kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana pratik eğitim ve araştırma çalışmaları için bir merkez olmuştur. Yıllar içinde MIT akademik kapsamını ve araştırma kapasitesini genişleterek mühendislik, bilgisayar bilimleri, ekonomi ve fizik bilimleri gibi çeşitli alanlarda lider konuma gelmiştir. Kurumun sloganı olan “Mens et Manus” (Akıl ve El), bilgiyi pratik uygulama ile birleştirme misyonunu yansıtmaktadır. MIT, tarihi boyunca çok sayıda önemli başarı ve olayın ön saflarında yer almıştır. 20. yüzyılda MIT, İkinci Dünya Savaşı sırasında radar ve bilgisayar teknolojisinin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynayarak Müttefiklerin zaferine katkıda bulunmuş ve bir inovasyon merkezi olarak ün kazanmıştır. Savaş sonrasında MIT öğretim üyeleri ve mezunları, bilgisayar ve biyoteknoloji de dahil olmak üzere çeşitli yüksek teknoloji endüstrilerinin kuruluşunda ve ilerlemesinde yer almıştır. MIT'nin araştırma çalışmalarına katkıları, World Wide Web protokollerinin geliştirilmesinden yapay zekâ ve temiz enerji teknolojilerindeki atılımlara kadar çok kapsamlıdır. Kurum, bilim ve teknolojide küresel bir lider olma statüsünü koruyarak ileri görüşlü araştırma ve eğitimi yönlendirmeye devam etmektedir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Programları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Lisans Bölümleri ve Programları


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Başvuru Tarihleri

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Lisans
Son Başvuru Tarihi

OCAK

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Kabul Koşulları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından sunulan lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 12 Yıllık Temel Eğitimi Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Aday öğrencinin lise öğrenimi boyunca aldığı derslerin ve notlarının yazılı bulunduğu resmi transkript belgeleri
 • SAT ya da ACT Sınav Puanı
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS, TOEFL iBT gibi yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • Personal Statement & Essay

GCE A-Level, International Baccalaureate, Advanced Placement gibi programlar vasıtasıyla alınan akademik yeterlilikler doğrudan kabul için yeterli olmamakla birlikte, bu programlar kapsamında bulunan öğrenciler, aldıkları dersler doğrultusunda ders kredisi talebinde bulunabilirler.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından sunulan yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Aday öğrencinin üniversite eğitimi boyunca aldığı derslerin ve notlarının yazılı bulunduğu resmi transkript belgeleri
 • İlgili Alanda İş Deneyimi
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS, TOEFL iBT gibi yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • Aday öğrencinin başvuracağı programa özel kabul koşulları doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı istenebilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

61.990 USD

Lisans
Kredi

3.759 USD

Yüksek Lisans
Kredi

3.734 USD

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bursları

MIT, uluslararası statüde bulunan öğrenciler için, ihtiyaca bağlı burs imkânı sunmaktadır. Burslar yalnızca maddi ihtiyaç esasına dayalı olarak verilmekte ve bağışlar ve MIT genel fonlarından karşılanmaktadır. Maddi yardım için tüm öğrencilerin CSS profillerini doldurmaları gerekmekte olup, CSS profilini dolduran tüm öğrenciler otomatik olarak MIT Bursu için değerlendirilmektedir. MIT'nin burs imkânları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya aşağıdaki linkleri izleyerek MIT'nin ilgili sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Yaşam Masrafları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından sunulan lisans ve yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrenciler için, eğitim, üniversite katılım ve idari ücretler hariç olmak üzere, yıllık bazda yaklaşık tutarların yer aldığı bir gider listesi aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Konaklama Giderleri: $12,380
 • Gıda ve Yemek Giderleri: $7,010
 • Kitaplar, Ders Materyalleri ve Ekipman: $880
 • Diğer Kişisel Giderler: $2,304

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Kampüs Bilgileri

MIT'nin kampüsü, Cambridge, Massachusetts'te Charles Nehri kıyısı boyunca uzanmakta ve yaklaşık 168 dönümlük bir alana yayılmaktadır. Kampüs, 1916 yılında mimar William Welles Bosworth tarafından tasarlanmış olup, "Great Dome" ve "Killian Court" gibi simge hâline gelmiş binalara sahiptir. Sıklıkla "The Dome" olarak anılan "Great Dome" 10 numaralı binanın tepesinde yer almakta olup, MIT'nin kalıcı bir sembolü hâline gelmiştir. Kampüs mimarisi, Frank Gehry tarafından tasarlanan Stata Center ve Eero Saarinen tarafından tasarlanan MIT Chapel gibi önemli eklentilere sahip olup, klasik ve modern mimariyi bir araya getirmektedir. Ana binaların çoğunu birbirine bağlayan uzun bir koridor olan Sonsuz Koridor, güneşin koridorla mükemmel bir şekilde hizalandığı yılda iki kez düzenlenen “MIThenge” etkinliği ile bilinen bir başka ünlü simge yapıdır.

MIT'nin kampüsü, öğrenci deneyimini şekillendiren gelenekler ve önemli etkinlikler açısından zengindir. En dikkate değer geleneklerden biri, öğrencilerin yaratıcılık ve teknik becerilerini sergiledikleri “hack” olarak bilinen ayrıntılı şakalar yaptıkları “Hack” kültürüdür; ünlü hack'ler arasında Büyük Kubbe'nin tepesine bir polis arabasının tam boyutlu bir kopyasının yerleştirilmesi de yer almaktadır. Enstitü'nün Killian Court'ta düzenlenen mezuniyet törenleri, çeşitli alanlardan tanınmış konuşmacıların katıldığı önemli etkinliklerdir. Ayrıca, her yıl Ocak ayında Bağımsız Etkinlikler Dönemi'nde (IAP) düzenlenen karmaşık bir bulmaca yarışması olan MIT Gizem Avı, dünyanın dört bir yanından katılımcıları çekmektedir. Kampüs ayrıca MIT Media Lab ve Koch Institute for Integrative Cancer Research gibi inovasyon ve disiplinler arası işbirliği merkezleri olan önemli araştırma merkezleri ve laboratuvarlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu simge yapılar, gelenekler ve etkinlikler MIT'yi tanımlayan canlı ve dinamik atmosfere katkıda bulunmaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Kampüs Hayatı

Massachusetts Institute of Technology'deki (MIT) öğrenci yaşamı, güçlü bir topluluk, yenilikçilik ve gelenek duygusuyla karakterize edilir. MIT öğrenci yaşamının en benzersiz yönlerinden biri, öğrencilerin “hack” olarak bilinen akıllı ve teknik açıdan sofistike şakalar yaptığı “Hack” kültürüdür. Bu hack'ler genellikle muazzam bir planlama ve ustalık gerektirir; Büyük Kubbe'nin çatısına bir kampüs polis arabası yerleştirmek ve kubbeyi Star Wars'tan R2-D2'ya dönüştürmek gibi dikkate değer örnekler vardır. Bir diğer sevilen gelenek ise her yıl Ocak ayında Bağımsız Etkinlikler Dönemi (IAP) sırasında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından katılımcıları çeken zorlu bir bulmaca yarışması olan yıllık MIT Gizem Avı'dır. MIT, akademik ve mesleki topluluklar, kültürel ve kimlik temelli gruplar, sahne sanatları organizasyonları ve eğlence kulüpleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ilgi alanlarına hitap eden 500'den fazla öğrenci organizasyonuna sahiptir. Lisans Birliği (UA) ve Lisansüstü Öğrenci Konseyi (GSC), öğrenci çıkarlarını temsil eden ve kampüs çapında etkinlikler düzenleyen temel yönetim organlarıdır. Önemli yıllık etkinlikler arasında konserler, oyunlar ve kültürel faaliyetler içeren bir haftalık bir kutlama olan SpringFest ve aday öğrencilerin mevcut öğrenciler tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler ve faaliyetler aracılığıyla MIT'deki yaşamı deneyimledikleri Campus Preview Weekend (CPW) yer almaktadır. Ocak ayındaki Independent Activities Period (IAP), öğrencilerin çeşitli dersler, atölye çalışmaları ve projeler aracılığıyla yeni ilgi alanlarını keşfetmeleri için eşsiz bir fırsat sunarak yaratıcılık ve yaşam boyu öğrenme ruhunu teşvik eder. Bu gelenekler, organizasyonlar ve etkinlikler, MIT'deki öğrenci yaşamının sadece akademik açıdan zenginleştirici değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel açıdan da tatmin edici olmasını sağlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Spor Kulüpleri

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, çeşitli spor dallarında, farklı beceri düzeylerine hitap eden spor kulüplerine sahiptir. Bu kulüpler, spordaki beceri düzeylerine bakılmaksızın tüm öğrencilere açıktır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde faaliyet gösteren spor kulüplerinden bazıları şu şekildedir;

 • Aikido Kulübü
 • Okçuluk Kulübü
 • Satranç Kulübü
 • Bisiklet Kulübü
 • Falun Dafa Kulübü
 • Salon Hokeyi Kulübü
 • Buz Pateni Kulübü
 • Buz Hokeyi Kulübü
 • Karate Club 
 • Kore Karatesi Kulübü
 • Ragbi Kulübü
 • Scuba Kulübü 
 • Shotokan Karate Kulübü
 • Serbest Paraşüt Kulübü
 • Futbol Kulübü
 • Yüzme Kulübü
 • Frizbi Kulübü
 • Tae Kwon Do Kulübü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ünlü Mezunları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, çeşitli alanlarda üstün başarı göstermiş birçok önemli mezunu ile geniş bir mezun ağına sahiptir. Üniversitenin önemli mezunları arasında;

 • Buzz Aldrin 
 • Ilene S. Gordon
 • Richard Feynman 
 • Jonah Peretti 
 • Shirley Ann Jackson 
 • Robin Chase 
 • Kofi Annan 
 • Katharine McCormick
 • Michael J. Massimino 
 • Andrea Wong 

yer almaktadır.


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ödülleri

 • 100 Nobel Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 26 Turing Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 8 Fields Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 58 Ulusal Bilim Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 29 Ulusal Teknoloji ve İnovasyon Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 50 MacArthur Bursiyer Mezun/Fakülte Üyesi
 • 83 Marshall Bursiyeri Mezun/Fakülte Üyesi
 • 41 Astronot Mezun

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Tanıtım Filmi


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Konumu


Massachusetts Institute of Technology, MIT Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Cambridge

E-Posta: admissions@mit.edu

Web: https://www.mit.edu

Adres: Massachusetts Institute of Technology 77 Massachusetts Avenue Cambridge, MA 02139, USA

Telefon:+1 617-253-1000

Sosyal Medyaları

 • Amerika Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

  EĞİTİM YAZILARI amerikada staj, amerikada staj nasıl yapılır, amerikada staj yapmak

  10/06/2024

  143 Görüntülenme

  Staj yapmanın öğrenciler için pek çok avantajı bulunuyor. Stajınız süresince staj yaptığınız alanda tecrübe edinmek, sahada uygulanabilir beceriler ...

  SINAVLAR Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gereken Sınavlar, amerika üniversiteleri için hangi sınav, amerika için sınav, amerikada eğitim için sınavlar

  24/05/2024

  337 Görüntülenme

  Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında saygın üniversiteleri ve sunduğu çeşitli eğitim olanaklarıyla uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim ...

  ÜLKE amerikada nasıl doktor olunur, amerikada doktor olmak, amerikada doktor olma yolları, amerikada doktor eğitimi

  24/05/2024

  141 Görüntülenme

  Doktor olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu saygın ve ödüllendirici bir meslektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde doktor olma süreci, zorlu ve uzun ...

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletindeki Cambridge kentinde bulunmaktadır. Üniversite kampüsü, Charles Nehri’nin kıyısında yer almaktadır.

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru, üniversitenin kendi online başvuru platformu olan MyMIT üzerinden yapılmaktadır. İlgili platformda hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgileriniz, akademik geçmişiniz, standart test puanlarınız (SAT/ACT) - (IELTS/TOEFL), katıldığınız müfredat dışı faaliyetler, tavsiye mektuplarınız ve denemelerinizi (Essay), başvuru ücreti ile birlikte okula iletebilirsiniz.

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından sunulan lisans programlarının 2024-25 akademik yılı için eğitim ücreti $61,990 olarak belirlenmiştir.

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), özellikle fen bilimleri, mühendislik ve teknoloji alanlarındaki bölümleri ile ünlü olup; bilgisayar bilimleri ve mühendisliği, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri (EECS), makine mühendisliği, havacılık ve uzay bilimleri, matematik, fizik, kimya mühendisliği, biyoloji, iktisat ve yönetim gibi pek çok farklı bölümü bulunmaktadır.

  Öğrenci kabulleri bakımından rekabetin oldukça yüksek olduğu bir okul olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün giriş puanları, bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, SAT: 1510 - 1580, ACT: 34 - 36, IELTS: 7.5, TOEFL iBT: 100, şeklindedir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Seoul National University

  22 beğeni

  Güney Kore

  Şehir: Seoul
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 64
  Lisans Ücreti: 2.500.000 KRW

  Statüsü: ÖZEL
  ÜLKE SIRALAMASI: 1

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  The Hong Kong Polytechnic University (PolyU)

  0 beğeni

  Hong Kong

  Şehir: Kowloon
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 5

  POPÜLER ANLAŞMALI
  Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

  Royal Holloway University of London

  9 beğeni

  İngiltere

  Şehir: Londra
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 172
  Lisans Ücreti: 19.600 GBP

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 25

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp