İspanya ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

İspanya Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
İspanya üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. İspanya üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan İspanya üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. İspanya ve İspanya üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İspanya Üniversiteleri

Doğuda Pireneler, güneyde Akdeniz, kuzeyde Biskay Körfezi ve batıda Portekiz’e kadar uzanan İspanya, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olmanın yanı sıra, ülke nüfusunun oldukça üzerine çıkan yıllık turist hacmi ile dünya üzerindeki en turistik ülkelerden biri. İspanya aslında bolca zıtlığın da olduğu bir ülke. Batı Avrupa’nın zenginliği ve kozmopolitizmi, Güney Avrupa’nın savurganlığı ve cazibesiyle karışıyor. Etkileyici ve gösterişli bir kültür, öğleden sonra uykularına, restoran ve kafelerde sakin akşamlara dönüşüyor ve farklı bölgesel kimlikler çoğu zaman ulusal bir kimlikten önce geliyor. Öte yandan, gelişmiş yükseköğretim sistemi, köklü ve prestijli üniversiteler ve İspanya üniversitelerinin sunduğu kaliteli eğitim, İspanya’yı yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler arasında da popüler yerlerden biri hâline getiriyor.

İspanya'da Üniversite Okumak

İspanya'da üniversite okumak yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. Yeni bir kültürü keşfederken vizyonunuzu genişleterek hayata karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. İspanya'da üniversite okumak için okulların başvuru ve kabul şartlarını tamamlamanız gerekmetekdir. Başvuru ve kabul şartları için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İspanya Üniversite Eğitim Sistemi

İspanya’nın yükseköğretim ve üniversite geleneği, 1218 yılında Leon Kralı IX. Alfonso tarafından kurulan, İspanya’nın en eski üniversitesi olan ve dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alan ünlü Salamanca Üniversitesi’ne değin uzanıyor. En eskisi Salamanca Üniversitesi olmakla birlikte, Universitat Autònoma de Barcelona, Universitat de Barcelona ve Universidad Autónoma de Madrid gibi İspanya üniversiteleri ülkede başı çekiyor ve İspanya toplam 76 üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Avrupa Birliği ve Avrupa Yükseköğretim Alanı ile standarda bağlanan İspanya üniversiteleri, Avrupa ülkelerinin geri kalanında olduğu gibi Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın ilkeleri doğrultusunda lisans (título de grado) ve yüksek lisans (título de máster) programları sunuyor.

İspanya Üniversite Eğitim Süresi

İspanya üniversitelerinde eğitim süresi, eğitim programına göre değişmekle birlikte, genel bir çalışma alanında tipik bir lisans programının tamamlanması 4 yıl sürerken, tıp, dişçilik, hemşirelik gibi alanlara ilişkin lisans programları genellikle 5-6 yılda tamamlanabiliyor. Yüksek lisans programlarının tamamlanması, yine eğitim programına göre değişmekle birlikte, pek çok ülkede olduğu gibi genellikle 1-2 yıl sürüyor. Avrupa’da ve Avrupa Yükseköğretim Alanı’nda bulunan tüm üniversiteler gibi İspanya üniversiteleri de ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kredi sistemini uyguluyor ve öğrencilerden 1 akademik yılda en az 60 ve 1 akademik dönemde ise en az 30 kredilik ders almaları bekleniyor. Bu doğrultuda öğrencilerin 4 yıllık bir lisans programını başarıyla tamamlayabilmeleri için 240 ECTS ders kredisi, 2 yıllık bir yüksek lisans programı içinse 120 ECTS ders kredisi biriktirmiş olmaları gerekiyor.

İspanya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

İspanya üniversitelerinin başvuru tarihleri, üniversiteye ve eğitim programına göre değişiklik gösterebiliyor. Bununla birlikte, İspanya üniversitelerine başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin başvurularını, bir sonraki akademik yılın ilk döneminde, yani güz döneminde eğitim almaya başlayabilmeleri için en geç bir önceki akademik yılın Haziran ayının ilk haftasında ve bir sonraki akademik yılın ikinci döneminde, diğer bir deyişle bahar döneminde eğitim almaya başlayabilmeleri için en geç bir önceki akademik yılın Aralık ayının ilk haftasında üniversitelere iletmiş olmaları gerekiyor. İspanya üniversitelerinde, bir akademik yıl genellikle Eylül ayında başlayıp Haziran ayında son buluyor ve birinci akademik dönem genellikle Ekim ve Şubat ayları arasında, ikinci akademik dönem ise Şubat ile Haziran ayları arasında bulunuyor.

İspanya'da Masraflar

Hemen her ülkede olduğu gibi İspanya’da da yaşam masrafları bölgeye, kente ve öğrencilerin benimseyeceği yaşam tarzına göre, eğitim ücretleri ise üniversiteye ve eğitim programına göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte, Avrupa ülkelerinin çoğunluğuna kıyasla, İspanya’da yaşam masraflarının nispeten düşük bir düzeyde seyrettiği görülüyor.

İspanya'da Eğitim Maliyetleri

İspanya üniversitelerinde yıllık eğitim maliyetleri, eğitim programının ilgili olduğu alana, eğitimin derecesi ve kapsamına göre değişiklik gösterebiliyor. Hemen her Avrupa ülkesinde olduğu gibi Avrupa Birliği’ne üye olmayan ve Avrupa Ekonomik Alanı dahilinde bulunmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin, bu ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere kıyasla daha yüksek eğitim ücretleri ile karşılaştığı görülüyor.

Uluslararası öğrencilerin İspanya üniversitelerinde genel bir çalışma alanına ilişkin tipik bir lisans programı için ödemeleri gereken yıllık ücretler ortalama €6.000 ila €12.000 aralığında bulunurken, tıp, dişçilik, sağlık bilimleri gibi alanlara ilişkin lisans programlarının yıllık ücretleri €32.000’ya kadar çıkabiliyor. Uluslararası öğrencilerin genel bir çalışma alanına ilişkin tipik bir yüksek lisans programı için ödemeleri gereken yıllık ücretler ortalama €5.500 ila €13.000 aralığında yer alırken, tıp, dişçilik, sağlık bilimleri, işletme ve hukuk gibi alanlara ilişkin yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri ise €16.400’ya kadar çıkabiliyor.

İspanya'da Yaşam Masrafları

İspanya’da yaşam masrafları, yukarıda da değindiğimiz gibi öğrencilerin yaşadığı bölgeye, şehre ve benimsedikleri yaşam tarzına göre farklılık gösterirken, İspanya’nın geneli için aylık yaşam masrafları ortalama €900 ila €1.500 aralığında bulunuyor. Yaşam masraflarında en pahalı şehir olarak başkent Madrid’in başı çektiği ve sırasıyla Barcelona, Malaga, Sevilla gibi şehirlerin Madrid’i izlediği görülüyor. Aylık yaşam masrafları harcama kalemlerine bölündüğünde genel bir yaşam masrafları listesi şöyle şekilleniyor;

 • Yemek ve Gıda Giderleri
  • Aylık Ortalama €300
 • Ulaşım Giderleri
  • Aylık Ortalama €120
 • Telekomünikasyon ve Fatura Giderleri
  • Aylık Ortalama €90
 • Giyim Giderleri
  • Aylık Ortalama €80
 • Spor Faaliyetleri, Sosyal Yaşam ve Diğer Giderler
  • Aylık Ortalama €80

İspanya'da Konaklama Masrafları

Hemen her ülkede olduğu gibi İspanya’da da yaşam giderlerinin en büyük kısmını konaklama masrafları oluşturuyor. Konaklama masrafları, bölgeye ve şehre göre değişmekle birlikte, İspanya’nın geneli için kira giderleri aylık ortalama €450 ile €1.500 aralığında bulunuyor. Bazı İspanya üniversiteleri uluslararası öğrenciler için yurt imkânı sağlıyor ve genel yurt ücretleri ise aylık ortalama €360 ile €650 aralığında yer alıyor. 

İspanya’da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

İspanya, bir Avrupa Birliği ülkesi ve Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisindeki önemli yükseköğretim hizmeti sağlayıcılarından biri olarak, İspanya üniversiteleri aracılığıyla dünya standartlarında eğitim olanakları sunuyor. Özellikle Universidad de Salamanca (Salamanca Üniversitesi), Universitat Autònoma de Barcelona (Barselona Otonom Üniversitesi), Universitat de Barcelona (Barselona Üniversitesi), Universidad Autónoma de Madrid (Madrid Otonom Üniversitesi) ve Complutense University of Madrid (Madrid Complutense Üniversitesi) gibi İspanya üniversiteleri, Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın eğitim ilkeleri doğrultusunda, ülkenin vatandaşı olan öğrenciler için olduğu kadar uluslararası öğrenciler içinde oldukça kaliteli bir eğitim sağlıyor.

İspanya’da 200.000’den fazla uluslararası öğrenci bulunuyor ve her yıl 25.000’den fazla öğrenci yükseköğrenim için İspanya üniversitelerini tercih ediyor. İspanya’nın prestijli, gelişmiş ve ilerlemeyi sürdüren yükseköğretim sistemi, İspanya’yı ve İspanya üniversitelerini kaliteli bir eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler arasında popüler bir seçim hâline getiriyor. Her ne kadar İspanya üniversitelerinde sunulan lisans ve yüksek lisans programlarının çoğunluğunun eğitim dili İspanyolca olsa da eğitim dilinin İngilizce olduğu pek çok program bulmak da mümkün. İspanyolca bilmeyen, uluslararası bir öğrenci olarak, İngilizce eğitim alabilir veya eğitim dilinin hem İspanyolca hem de İngilizce olduğu iki dilli programları tercih ederek, üniversite eğitiminiz süresince İspanyolca da öğrenebilirsiniz.

Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya, ziyaret edip görülebilecek harika yerler, plajlar, eşsiz manzaralar ve olağanüstü mimari eserler ile dolu bir ülke. Hemen her yerde dinlenebileceğiniz bir köşe bulabilmenin yanı sıra, İspanya ünlü “La Sagrada Familia” gibi dünyanın her yerinden insanın görmeye geldiği pek çok turistik yere de ev sahipliği yapıyor. Gezilip görülebilecek yerlere ek olarak, İspanya eşsiz bir mutfak kültürüne de sahip olması ile biliniyor. İspanya’nın yemek kültürü, bu ülkeyi pek çok uluslararası öğrenci için de oldukça ilginç kılan bir faktör ve yurtdışı eğitimde İspanya’yı tercih eden öğrencilerin genel eğitim deneyimine çok şey katıyor.

İspanya'da Üniversite Fiyatları

İspanya üniversiteleri eğitim ücretlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. Yıllık eğitim ücretleri €4000 ile €20.000 arasında değişiklik gösterir. Özel üniversiteler ve devlet üniversitelerin eğitim ücretleri birbirinden farklıdır. Tam liste için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İspanya'da Üniversiteye Nasıl Girilir?

İspanya'da üniversite nasıl okunur sorusuna cevap olarak aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. İspanya üniversitelerinde sunulan lisans ve yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin belirli akademik ve dil yeterlilik koşullarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bu yeterlilik koşulları, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak değişmekle birlikte, genel akademik ve dil yeterlilik koşulları şu şekilde;

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Lisans)

 • 12 Yıllık Temel Eğitimini Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
  • Türk Lise Diplomasının İspanya’da ilgili makamlarca değerlendirilmesi gerekmektedir ve eşdeğerlik belgesi alması gerekmektedir.
 • Yüksek Not Ortalaması
  ya da
 • Türkiye'de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren üniversitelerden birine kabul edilmiş ve lisans programının ilk yılını tamamlamış olmak
  ya da
 • European Baccalaureate (EB) Diploması
  ya da
 • International Baccalaureate (IB) Diploması
  ya da
 • SAT/ACT Sınav Puanı
  • İspanya üniversitelerinin yalnızca bir kısmı SAT/ACT sınav puanı ile öğrenci kabul etmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıp, dişçilik, veteriner tıbbı, hukuk ve bazı mühendislik bölümleri için, uluslararası öğrencilerin belirli makamlar tarafından düzenlenen sınavlara katılması gerekebilir.

NOT: İspanya’da bulunan bazı üniversiteler, kendi dil, üniversite giriş ve program kabul sınavlarını uygulamaktadır. Öğrencilerin başvuruda bulunacakları üniversitelere göre, sahip oldukları yeterliliklerden bağımsız olarak, bu sınavlara girmeleri gerekebilir.

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Yüksek Lisans)

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Üniversite öğrenimi boyunca en az 180 ECTS’lik ders kredisi biriktirmiş olmak.
 • Başvurulan bölüme özel kabul koşulları doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı istenebilir.

Genel Dil Yeterlilik Koşulları

 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS, PTE Academic, CAE/CPE, TOEFL iBT gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • İspanyolca Yeterlilik Belgesi
  • DELE, SIELE, LTI, CCSE gibi İspanyolca yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İspanyolca yeterlilik sertifikası

İspanya'da En İyi Üniversiteler

2023 dünya üniversite başarı sıralamalarına göre en iyi 10 İspanya üniversitesi;

 1. Universitat Autònoma de Barcelona
 2. Universitat de Barcelona
 3. Universidad Autónoma de Madrid
 4. Complutense University of Madrid
 5. Universitat Pompeu Fabra (Barcelona)
 6. University of Navarra
 7. Universidad Carlos III de Madrid (UC3M)
 8. Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC)
 9. IE University
 10. Universitat Politecnica de Valencia
ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

ESEI International Business School, Barcelona

4 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 12.200 EUR

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER

Universidad de Buenos Aires

13 beğeni

İspanya

Şehir: Ciudad Universitaria
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 67

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER

Universitat de Barcelona

14 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 53
Lisans Ücreti: 4.900 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Universidad Católica San Antonio de Murcia

5 beğeni

İspanya

Şehir: Murcia
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 6

Statüsü: ÖZEL

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Universidad Complutense de Madrid

6 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER

Universidad de Buenos Aires

13 beğeni

İspanya

Şehir: Ciudad Universitaria
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 67

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Universitat Autònoma de Barcelona

6 beğeni

İspanya

Şehir: Barselona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 12
Lisans Ücreti: 6.000 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

İspanya'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

İspanya'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Şehirler

İspanya'nın En İyi Devlet Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Universidad Complutense de Madrid

6 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER

Universitat de Barcelona

14 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 53

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University Charles III of Madrid (UC3M)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 36

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

İspanya'nın En İyi Özel Üniversiteleri

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Universidad Católica San Antonio de Murcia

5 beğeni

İspanya

Şehir: Murcia
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 6

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER
Burs İmkanı

IE University

3 beğeni

İspanya

Şehir: Madrid
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 14

Statüsü: ÖZEL

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

ESEI International Business School, Barcelona

4 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1

Statüsü: ÖZEL

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023İspanya Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp