Bu Yıl Alabileceğiniz En Zor ve En Kolay Advanced Placement (AP) Dersleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
AP, Advanced Placement, Advanced Placement Dersleri, En Kolay Advanced Placement Dersleri, En Zor Advanced Placement Dersleri
EĞİTİM YAZILARI

11/08/2023

1390 Görüntülenme


Bu Yıl Alabileceğiniz En Zor ve En Kolay Advanced Placement (AP) Dersleri

Aldığınız Advanced Placement (AP) dersleri ve bu derslerin sınavlarından alacağınız yüksek sınav notları, Amerika'daki üniversitelere başvuruda bulunurken, özellikle de Ivy League okullarını ya da kabul bakımından rekabetin yüksek olduğu üniversiteleri hedefliyorsanız, size büyük avantaj sağlayabilir. Bu yazımızda, programın öğrencileri arasında başarı yüzdesi en yüksek olan ve en düşük olan dersleri sizin için inceledik ve alabileceğiniz en zor ve en kolay Advanced Placement (AP) derslerini belirledik.

Advanced Placement (AP) programı ve derslerine ilişkin önceki yazılarımızda, bu program kapsamında verilen dersleri almanın öneminden ve Amerika'daki üniversitelere başvururken Advanced Placement (AP) derslerini alan öğrencilerin nasıl avantajlar elde ettiğinden bahsetmiş, Advanced Placement (AP) derslerinin yapısının, üniversitelerde öğretilen derlerin yapısına çok benzediğine ve öğrencileri eleştirel düşünme, problem çözme, mantık yürütme gibi becerileri geliştirmeye teşvik ettiğine değinmiştik.

Advanced Placement (AP) programının zorlu müfredatı ve programın derslerinin araştırma ve analize verdiği önem, Advanced Placement (AP) dersleri alan öğrencileri Amerika'daki üniversiteler nezdinde tercih edilir hâle getiriyor. Üniversite kabul yarışında rekabet edeceğiniz pek çok öğrenci, ders yükü ve müfredatın yoğunluğu gibi nedenlerden ötürü Advanced Placement (AP) dersi almıyor, dolayısıyla lise öğreniminiz esnasında alacağınız birkaç Advanced Placement (AP) dersi, üniversite başvuru zamanı geldiğinde, AP dersi almayan öğrencilerin önüne geçmenizi sağlayabilir. Ek olarak, Advanced Placement (AP) derslerinizi kullanarak, ilginizi çeken, belirli bir konu üzerinde çalışmanız, üniversite kabul görevlilerine ağır iş yükünü idare edebildiğinizi gösterir ve bu derslerin sınavlarından alacağınız yüksek notlar size üniversitede ders kredisi kazandırabilir.

Hangi Dersleri Alabilirsiniz?

"Advanced Placement (AP) Nedir?", "En Popüler AP Dersleri ve Ders Eşleşmeleri" ve "Ana Dal Eğitiminiz ve Kariyerinize Yönelik Advanced Placement (AP) Dersleri" başlıklı yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere; Edebiyat, Sanat, İngilizce, Tarih ve Sosyal Bilimler, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Fen Bilimleri, Dünya Dilleri ve Kültür gibi farklı disiplinlerde alabileceğiniz 38 tane Advanced Placement (AP) dersi bulunuyor. Kendiniz için doğru Advanced Placement (AP) derslerini seçmeniz ve seçimlerinizi yaparken başarılı olduğunuz disiplinleri göz önünde bulundurmanız büyük önem arz ediyor. 

Mühendislik ve Bilim Alanları:

 • Matematik (Calculus AB veya BC): Sayısal alanlarda başarılı bir üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için önemlidir.
 • Fizik (Fizik C: Mekanik ve Fizik C: Elektrik ve Manyetizma): Mühendislik ve fizik gibi alanlara ilgi duyanlar için uygun derslerdir.

Bilgisayar Bilimleri ve Teknoloji:

 • Bilgisayar Bilimleri İlkeleri (AP Computer Science Principles): Bilgisayar bilimleri konularına genel bir giriş sunar.
 • Bilgisayar Bilimi A (AP Computer Science A): Programlama ve algoritma konularına daha derinlemesine bir bakış sağlar.

Tıp ve Sağlık Bilimleri:

 • Biyoloji (AP Biology): Tıp, biyoloji ve sağlık alanlarında eğitim almayı hedefliyorsanız, AP Biology dersi biyolojik temel konuları kapsar.
 • Kimya (AP Chemistry): Tıp ve sağlık alanlarında kimyanın temel bir gereksinim olduğu durumlarda tercih edilebilir.

Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler:

 • Dünya Edebiyatı (AP World Literature and Composition): Edebiyat, dil ve kültür konularına ilgi duyan öğrenciler için önerilir.
 • Tarih (AP United States History, AP European History vb.): Tarih, siyaset bilimi veya uluslararası ilişkiler gibi alanlara ilgi duyanlar için önemli bir temel olabilir.

Sanat ve İnsan İlişkileri Alanları:

 • Görsel Sanatlar (AP Studio Art: Drawing, 2-D Art, 3-D Art): Sanatsal yeteneklerini geliştiren öğrenciler için uygundur.
 • Drama ve Tiyatro (AP Theatre Arts): Sahne sanatlarına ve oyunculuğa ilgi duyanlar için bir seçenektir.

Hangileri Zor, Hangileri Kolay?

Advanced Placement (AP) programı kapsamında sunulan 38 farklı ders arasından, sizin için hangilerinin en zor ve en kolay olduğunu kesin bir şekilde söylemek çok kolay değil, zira her öğrencinin yatkınlık ve becerileri birbirinden farklı. Ancak, 2021 yılında yapılan Advanced Placement (AP) sınavlarından en yüksek notu (5) alan öğrencilerin yüzdelerine göre, programın öğrencilerinin hangi derslerde zorlandıklarını ve hangilerinde başarıya daha kolay ulaştıklarını belirlemek mümkün.

Buna göre, en kolay dersten en zor derse doğru bir sıralama yapacak olursak;

Ders

En Yüksek Notu Alan Öğrenci Yüzdesi (%)

AP Chinese Language
(Çin Dili)

57.2

AP Japanese Language
(Japon Dili)

47.5

AP Calculus BC
(Kalkülüs BC)

46.7

AP Physics C: Electricity and Magnetism
(Fizik C: Elektrik ve Manyetizma)

32.6

AP Computer Science A
(Bilgisayar Bilimi A)

23.9

AP Physics C: Mechanics
(Fizik C: Mekanik)

23.5

AP Italian Language
(İtalyan Dili)

20.6

AP Music Theory
(Müzik Kuramı)

19.9

AP Chinese Language
(Çin Dili)

18.8

AP Economics
(Ekonomi)

18

AP World History
(Dünya Tarihi)

9.7

AP English Language
(İngiliz Dili)

9.1

AP French Language
(Fransız Dili)

8.4

AP Spanish Literature
(İspanyol Edebiyatı)

7.8

AP Biology
(Biyoloji)

7.4

AP Environmental Science
(Çevre Bilimi)

7

AP German Language
(Alman Dili)

6.9

AP Physics 1
(Fizik 1)

6.9

AP 3D Art and Design
(3D Sanat ve Tasarım)

6.5

AP English Literature
(İngiliz Edebiyatı)

4.9

 

Bu tablodan çıkarılabilecek birkaç sonuç var;

 • İngiliz Edebiyatı, Fizik 1 ve Biyoloji gibi derslerin sınavlarından en yüksek notu almayı başaran öğrenci yüzdesinin düşük olması, bu türden derslerin alanında uzman eğitmenlerin rehberliğinde işlenmesinin ve öğrencilerin bu derslerin sınavlarına da yine bu şekilde hazırlanmalarının daha avantajlı olacağını gösteriyor olabilir.
 • Advanced Placement (AP) programının uluslararası bir program olduğunun unutulmaması gerekiyor ve bu nedenle, Çin Dili, Japon Dili ve İtalyan Dili gibi derslerde, ana dilleri olması sebebiyle dile hakim olan öğrencilerin başarı yüzdesini yükseltiyor olması kuvvetle muhtemel.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi her öğrencinin becerileri, yatkınlıkları, öğrenme biçimi ve kariyer hedefi birbirinden farklı olduğundan, ders seçimi yaparken bunların göz önünde bulundurulması büyük önem taşıyor, zira tablodaki veriler çoğunluğun zorlandığı bir derste sizin de zorlanacağınız anlamına gelmiyor.

Her bireyin hedefleri ve ilgi alanları farklıdır. Sizin benzersiz hikayenizi anlamak ve kariyer planlaması yaparken bunu göz önünde bulundurmak, en iyi sonuçları elde etmenizi sağlar. Sizleri dinliyoruz, anlıyoruz ve ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunuyoruz. Dream BIG'in uzman danışman ve eğitmenleri, ders seçimlerinizi yaparken ve Advanced Placement (AP) derslerinin sınavlarına hazırlanırken size yardımcı olabilir. Öğrencilerimize internet üzerinden katılabilecekleri pek çok Advanced Placement (AP) dersi sunuyoruz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin! Duyurulardan ve sınav tarihlerinden öncelikli olarak haberdar olmak için sitemize ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz. 
 Bu Yıl Alabileceğiniz En Zor ve En Kolay Advanced Placement (AP) Dersleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

65 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

The University of Newcastle, Australia

0 beğeni

Avustralya

Şehir: Newcastle, New South Wales
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 108
Lisans Ücreti: 30.905 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 11

POPÜLER
Burs İmkanı

Goethe-University Frankfurt am Main

32 beğeni

Almanya

Şehir: Frankfurt
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 66
Lisans Ücreti: 369 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 4
Lisans Ücreti: 2.253 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp