Ana Dal Eğitiminiz ve Kariyerinize Yönelik Advanced Placement (AP) Dersleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
AP, Advanced Placement, yükseköğrenim, üniversite, yurtdışı eğitim, kariyer planlama
EĞİTİM YAZILARI

14/12/2023

1417 Görüntülenme


Ana Dal Eğitiminiz ve Kariyerinize Yönelik Advanced Placement (AP) Dersleri

Daha önce “Advanced Placement (AP) Nedir?” başlıklı yazımızda Advanced Placement’ın (AP) nasıl bir program olduğundan, AP kapsamında ne gibi öğretim programlarının sunulduğundan ve bu eğitim programı kapsamında verilen derslerin neler olduğundan bahsetmiş, “Advanced Placement (AP) Sınavlarına Girmeniz İçin 3 Neden” başlıklı yazımızda Advanced Placement (AP) derslerine ve sınavlarına girmeniz için 3 nedenden söz etmiş ve “En Popüler AP Dersleri ve AP Ders Eşleşmeleri” başlıklı yazımızda ise sınıflara göre lise öğrencileri arasında en popüler olan AP derslerini ve AP ders eşleşmelerini açıklamıştık. Bu yazımızda üniversitede seçeceğiniz ana dal ve gelecekteki kariyerinize yönelik AP ders ve kombinasyonlarına ve bu ders kombinasyonlarının size açabileceği kariyer yollarına değineceğiz.

Hangi AP derslerini alacağınızı düşünüyorsanız, üniversitede hangi ana dalda eğitim almak istediğinizi ve gelecekte hangi alanda kariyer yapmak istediğinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Yazımızın devamında, seçebileceğiniz olası ana dal ve kariyer yollarına yönelik AP derslerini bulacaksınız.

 

 

Şu anda bulunduğunuz ortamı düşünün… Dışarıda bir yerde değilseniz, içinde bulunduğunuz binayı ya da yapıyı bir mimarın tasarlamış olma olasılığı çok yüksek. Mimarlar, bir yapının görünümünü gösteren planlar hazırlarlar ve planlarını hazırladıkları yapıların nasıl inşa edilmesine ilişkin talimatlar verirler. Advanced Placement (AP) programı kapsamında sunulan AP Calculus AB and BC (AP Kalkülüs AB ve BC), AP 2-D Art and Design (AP 2D Sanat ve Tasarım), AP 3-D Art and Design (AP 3D Sanat ve Tasarım) ve AP Art History (AP Sanat Tarihi) gibi dersler, mimarların çalıştıkları iş alanlarında ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri içeren konuları keşfetmenizde size yardımcı olabilir.

 

 

Sanatın olmadığı bir dünya hayal edin, resimlerin, eskizlerin, müziğin, parklarda gördüğünüz heykellerin olmadığı bir dünya… Sanatın olmadığı bir dünya hayli boş, zevksiz ve soğuk olurdu. Sanat, dijital grafik tasarım, fotoğrafçılık, reklamcılık gibi pek çok ortamda, yaptığınız çalışmalarla kendinizi ifade edebilmenizi sağlar. AP Art and Design (AP Sanat ve Tasarım), AP Computer Science Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri), AP Art History (AP Sanat Tarihi) ve AP Psychology (AP Psikoloji) gibi derslerde öğreneceğiniz konular, sanata olan tutkunuzu devam ettirmenizi ve daha da derinleştirmenizi sağlar.

 

 

Mühendislik alanının saymakla bitmeyecek kadar çok yönü var, ancak neredeyse tüm mühendislerin problemleri çözüme kavuşturmak için bilim ve matematik alanlarında buluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Mühendisler, insanlığın ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirli sorunlara çözüm getirmek için planlama, tasarım ve yapı çözümleri gibi alanlarla ilgilenirler. AP Calculus AB and BC (AP Kalkülüs AB ve BC), AP Computer Science Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri), AP Physics C: Mechanics (AP Fizik C: Mekanik) ve AP Environmental Science (AP Çevre Bilimi) gibi dersler, mühendisliğe yönelik kariyer yollarında faydalanılan konuları yakından tanımanızı sağlar.

 

 

Finansal analistler; işletme, kurum ve kuruluşların mali hedeflerine ulaşabilmeleri için yatırım stratejileri geliştirirler. Bir finansal analist olarak temel göreviniz, pazar eğilimlerini tespit ve takip etmek ve gelecek vaat eden işletmeleri yakından izlemek olacaktır. Ayrıca işletmelerin yatırıma yönelik daha iyi kararlar almalarını sağlamak için çeşitli endüstrilerin ekonomik sağlığına ilişkin tahminler yürütmeniz gerekecek. AP Statistics (AP İstatistik), AP Computer Science Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri), AP Macroeconomics (AP Makroekonomi) ve AP U.S. Government and Politics (AP Birleşik Devletler Devlet Yönetimi ve Siyaset) gibi dersler, size bu alanda bir kariyer için ihtiyaç duyacağınız becerileri geliştirmenizde yardımcı olacaktır.

 

 

Bir avukat olmayı ve hukuk dünyasına adım atmayı planlıyorsanız, faaliyet gösterebileceğiniz birkaç farklı hukuk alanı vardır. Bankacılık ve Finans Hukuku, Şirket Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, Aile Hukuku, Medya Hukuku ve Gayrimenkul Hukuku bu alanlardan sadece birkaçı. AP U.S. Government and Politics (AP Birleşik Devletler Devlet Yönetimi ve Siyaset), AP Comparative Government and Politics (AP Karşılaştırmalı Devlet Yönetimi ve Siyaset), AP U.S. History (AP Birleşik Devletler Tarihi) ve AP Human Geography (AP Beşeri Coğrafya) gibi dersler, hukuk alanında kariyer için aşina olmanız gereken kavramları keşfetmenizi sağlar.

 

 

Gayrimenkul komisyoncuları, aracı firmaları denetleyen ya da bağımsız olarak faaliyet gösteren sertifikalı uzmanlardır. Gayrimenkul komisyoncuları, örneğin müşteriler için gayrimenkul ya da mülk araştırması yapmak veya taşınmazların satışı için ilgili prosedürlere nezaret etmek ya da çeşitli işlemlere ilişkin müzakerelerde bulunmak gibi görevleri üstlenirler. AP Microeconomics (AP Mikroekonomi), AP Psychology (AP Psikoloji), AP Seminar (AP Seminer) ve AP Human Geography (AP Beşeri Coğrafya) gibi dersler, bu alanda kariyer yapmak isteyenlere yardımcı olabilecek konularda bilgiler sunar.

 

Bir öğretmen olmak istiyorsanız, bunun nedeni öğrenim hayatınız boyunca sınıfta edindiğiniz deneyimler olabilir. Kendi öğretmenlerinizden ya da yalnızca öğrenme tutkunuzdan ilham alıyor olabilirsiniz. Nedeniniz her ne olursa olsun, öğretmenlik alanında bir kariyer, bu sevgiyi paylaşabilmenizi ve geleceğimiz olan genç zihinlerin hayata başlayabilmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri aktarabilmenizi mümkün kılar. AP Psychology (AP Psikoloji), AP English Language and Composition (AP İngiliz Dili ve Kompozisyon), AP Seminar (AP Seminer) ve AP Research (AP Araştırma) gibi dersler, öğretmenlik mesleği için ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler edinmenizi ve gerekli becerileri geliştirmenizi sağlar.

 

 

Web tasarımcıları, hem gözümüze hoş gelen hem de kullanıcı dostu olan web sitelerinin yapısını, görünüm ve hissini meydana getirebilmek için, sahip oldukları sanatsal becerileri iş bilgisi ile birleştirirler. AP Computer Science Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri), AP Psychology (AP Psikoloji), AP 2-D Art and Design (AP 2D Sanat ve Tasarım) ve AP Computer Science A (AP Bilgisayar Bilimi A) gibi dersler, bu alana ilişkin olan kavramları keşfetmenizi sağlar.

Ders Dışı Faaliyetler

Lisede ve ortaokulda ders harici etkinliklere katılmak, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmelerine, becerilerini geliştirmelerine ve kişisel gelişimlerini desteklemelerine yardımcı olabilir. İşte lisede ve ortaokulda katılabilir olduğunuz bazı ders harici etkinlik örnekleri:

1. Kulüpler ve Topluluklar:

 • Müzik Grupları veya Korolar: Müzik yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz kulüplere katılarak enstrüman çalabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz.
 • Tiyatro ve Drama Kulüpleri: Oyunculuk ve sahne yeteneklerinizi geliştirebilir, tiyatro oyunlarına katılabilirsiniz.
 • Çevre Koruma Grupları: Çevre bilinci geliştirmek ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
 • Bilim Kulüpleri: Bilimsel deneyler yapabilir, bilimsel projeler geliştirebilirsiniz.
 • Kodlama ve Robotik Kulüpleri: Teknolojik becerilerinizi geliştirebilir, kodlama ve robotik projeleriyle ilgilenebilirsiniz.
 • Toplumsal Hizmet Kulüpleri: Gönüllülük projeleri ve toplumsal hizmet etkinlikleri düzenleyerek topluma katkı sağlayabilirsiniz.

2. Spor ve Rekreasyon Etkinlikleri:

 • Spor Takımları: Okulunuzun veya topluluğunuzun spor takımlarına katılarak fiziksel aktivite yapabilir ve takım ruhunu geliştirebilirsiniz.
 • Dans veya Jimnastik Grupları: Dans etmek veya jimnastik yapmak isteyen öğrenciler için bu tür gruplara katılarak yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Açık Hava Etkinlikleri: Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, kampçılık gibi açık hava etkinliklerine katılabilirsiniz.

3. Sanat ve Yaratıcılık Aktiviteleri:

 • Resim ve Çizim Atölyeleri: Görsel sanatlarla ilgileniyorsanız, resim ve çizim atölyelerine katılarak sanatsal yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Müzik veya Şan Dersleri: Enstrüman çalmak veya şarkı söylemek isterseniz, bireysel veya grup derslere katılabilirsiniz.
 • Fotoğrafçılık Kulüpleri: Fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsanız, fotoğrafçılık kulüplerine katılarak bu alanda beceri kazanabilirsiniz.

4. Akademik ve Yaratıcı Yazma Aktiviteleri:

 • Yaratıcı Yazma Grupları: Hikaye, şiir veya makale yazma yeteneklerinizi geliştirebilir, yaratıcı yazma gruplarına katılabilirsiniz.
 • Debating veya Model Birleşmiş Milletler Kulüpleri: Kamu konuşmaları ve tartışmalarla ilgileniyorsanız, bu tür kulüplere katılarak iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yurt dışındaki üniversiteler, programlar ve kariyer fırsatları hızla değişebilir. Bu değişimler hakkında sizi güncel bilgilerle donatmak için sürekli güncellenen kaynaklarımız ve geniş ağımızı kullanıyoruz. Bizlere ulaşmak ve doğru kaynaktan bilgi almak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Sitemize üye olarak tüm ayrıcalıklardan faydalanın!Ana Dal Eğitiminiz ve Kariyerinize Yönelik Advanced Placement (AP) Dersleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Chalmers University of Technology

5 beğeni

İsveç

Şehir: Gothenburg
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 42
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 8

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Istituto Marangoni

6 beğeni

İtalya

Şehir: Milano
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 6
Lisans Ücreti: 18.150 EUR

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Victoria University of Wellington

3 beğeni

Yeni Zelanda

Şehir: Wellington
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 115

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp