Almanya'da Tıp Okumak

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
almanya'da tip okumak
EĞİTİM YAZILARI

18/01/2024

377 Görüntülenme


Almanya'da Tıp Okumak

Almanya, 400.000'den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan devlet destekli eğitim sistemiyle tıp alanında ün kazanmıştır. Buradaki ulusal üniversiteler bütünsel bir eğitim sunan araştırma üniversiteleridir. Almanya, tanınmış sağlık sistemi ve yüksek kaliteli eğitimi sebebiyle tıp okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir ülke olmaya başlamıştır. Almanya'da tıp diploması almak isteyen uluslararası öğrenciler için çeşitli programlar mevcuttur.

Almanya'da tıp alanında akredite edilmiş bir program genellikle altı yıl üç ay sürer. Bu altı yıl, üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama (Vorklinik/Pre-Clinical) iki yıl uzunluğundadır ve tıp biliminin temelini oluşturan derslerin eğitimi üzerine odaklanır. Anatomi, fizyoloji, biyoloji, kimya, fizik, psikoloji gibi temel dersler alınır. 3 aylık zorunlu hemşirelik stajı yapılır ve zorunlu ilk yardım eğitimi tamamlanır. İlk aşama sonunda Physikum yani lisans sınavının ilk aşaması gerçekleştirilir. İkinci aşama (Klinik/Clinical) üç yıldır ve nöroloji, jinekoloji, ortopedi vb. tıp alt alanlarının dersleri komiteler şeklinde alınır. Klinik aşamasının son senesinde komitelerde öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dönüşebilmesi için 1-2 haftalık blok stajlar yapılır. Toplamda 4 aylık staj tamamlanmış olur. 3 yılın sonunda lisans sınavının ikinci aşaması olan Hammerexamen gerçekleştirilir. Son, yani altıncı sene Practical Year (PJ) olarak geçmektedir. Öğrenciler 1 yıl boyunca klinik veya hastanelerde yaptıkları stajlar ile pratik deneyim kazanır. Dahiliye ve cerrahi alanları zorunludur, öğrenciler geri kalan seçmelileri uzmanlaşmak istedikleri alanlara göre seçerler. Practical Year sona erdiğinde lisans sınavının üçüncü aşamasına (Staatsexamen) girilir ve sınavlarda başarılı olan öğrenciler medikal lisansını (Approbation) almaya hak kazanır.

Medikal lisansını alan pratisyen hekimler uzmanlıklarını alabilmek için farklı medikal enstitülerde tam zamanlı olarak uzmanlaşmak istedikleri alanı 5-6 sene boyunca çalışmak zorundadır. Bu sürenin sonunda “Facharztprüfung” uzmanlık sınavına girerek ünvanlarını alabilirler. Uzmanlığını almayan hekimler çalışabilir veya kendi kliniğini açabilir. Uzmanlıkları olmadığı için yalnızca özel sigortalı kişiler tedavi edebilir veya tıp ya da sağlık alanında hastaları tedavi etmedikleri bir alanda çalışabilir. Zorunlu olmamakla beraber hekimler doktora eğitimi de alabilir. Genellikle 1-3 sene süren bu eğitim yazılan ortalama 100 sayfalık bir doktora tezi ile biter. Tezi onaylanan hekimler “Doctor of Medicine” ünvanını almaya hak kazanır.

Tıp programları, Almanya'nın Numerus Clausus (NC) başvuru sürecine dahildir. Bu da tıp programlarına öğrenci alımının kısıtlı ve sürecin bir hayli rekabetçi olduğu anlamına gelmektedir. Başvuran adaylar sahip oldukları koalifikasyonlara dayanarak bir sıralamaya tâbi tutulurlar ve bu sıralamada belirleyici faktör not ortalamasıdır. Uluslararası diploma ile başvuran öğrenciler için diploma notu, Türk Lise Diploması ile başvuran öğrenciler için ise diploma notunun yanı sıra üniversite giriş sınavında aldığı puan önemlidir. Diploma notunun tam puan veya tam puana yakın olması gerekmektedir. Türk Lise Diplomasının yanında üniversite giriş sınavına girecek öğrencilerin ise 550 – 560 arasında bir puan alarak Türkiye’de Tıp bölümüne yerleşmiş olmaları gerekir. Ek olarak, Lise eğitiminde alınan dersler arasında matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin olması ve son iki sene bu derslerin alınmış olması gerekmektedir. Lisans eğitim dili Almanca olduğundan dolayı, adayların Almanca dil yeterliliklerinin de C1 düzeyinde olduğunu TestDaf veya DSH gibi standardize bir sınavla kanıtlamaları zorunludur.

Yalnızca çok iyi bir not ve Almanca dil yeterliliğinin Almanya’da tıp bölümüne kabul almayı garanti etmediğini önemle belirtmek gerekir. Tıp alanında yapılan gözlem stajları veya lisans öncesi alınan mesleki eğitimler başvurunuzu güçlendirecektir. Son olarak, TestAS sınavından aldığınız iyi bir skor diğer adaylar arasında öne çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Tıp okumak isteyen öğrencilerin TestAS sınavında Core Test’in yanında Mathematics, Computer Science and Natural Sciences modülüne girmeleri gerekmektedir. TestAS sınavı zorunlu olmamakla birlikte, iyi bir skor aldığınız takdirde kesinlikle sıralamalarda sizi üstlere taşıyacaktır. Sınava hem Almanca hem İngilizce dilinde girmek mümkündür.

QS Dünya Sıralamasında bulunan 32 Alman üniversitesi, dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır ve Almanya'da tıp alanında 106 eğitim programı bulunmaktadır. Ancak bunlardan sadece bir tanesi İngilizce olarak öğretilmektedir.

Bu üniversitelerin en iyi 15 tanesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz: 

 

QS World Ranking 2023

University

201-250

Technische Universität Dresden

201-250

RWTH Aachen University

151-200

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

151-200

University of Göttingen

151-200

University of Cologne

151-200

Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn

151-200

Medizinische Hochschule Hannover

151-200

Goethe-University Frankfurt am Main

130

Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg

108

University of Hamburg

104

Eberhard Karls Universität Tübingen

71

Technical University of Munich

51

Charité – Universitätsmedizin Berlin

43

Ludwig-Maximilians-Universität München

36

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

 

Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, sitemizin tüm özelliklerinden ücretsiz faydalanmak için hemen üye olabilirsiniz.Almanya'da Tıp Okumak Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

38 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

43 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Tufts University

4 beğeni

Amerika

Şehir: Medford & Somerville
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 77
Lisans Ücreti: 85.504 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 8

POPÜLER
Burs İmkanı

Universität Jena

4 beğeni

Almanya

Şehir: Jena
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 25
Lisans Ücreti: 265 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

North Carolina State University (NC State)

7 beğeni

Amerika

Şehir: Raleigh
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 88
Lisans Ücreti: 49.958 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp