Technische Universität München (TUM)

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / Almanya Üniversiteleri / Technische Universität München (TUM)

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Münih Teknik Üniversitesi

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

52580

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 8

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Yok

Münih Teknik Üniversitesi Sıralamaları

30

Times Universities

37

QS World

59

Shanghai List

1

Ülke Sıralaması

Ülke: Almanya

Bölge: Bavyera

Şehir: Münih

Technische Universität München (TUM)

Münih Teknik Üniversitesi (Munich Technical University) ana yerleşkesi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp ve doğa bilimleri alanlarında ülkede birinci sırada olan, 1868 yılında kurulmuş araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kuruluşundan bu yana toplumun karşılaştığı büyük ölçekteki problemlere yenilikçi çözümler getirme misyonunu, üniversite bünyesinde yaratıcı düşünmeyi teşvik ederek, en güncel teknolojik gelişmeleri entegre ederek ve dünyanın birçok farklı yerinden edindiği akademik, ekonomik ve sosyal ortaklıklarıyla global bilgi alışverişini sürdürerek yerine getirmeye devam etmektedir.

Üniversite içerisinde öğrencilerin eğitim alabileceği 11 fakülteyle birlikte birçok araştırma tesisi bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nde yer alan üniversiteler arasında yıllar boyunca en üst sıralarda yer almaya devam etmesinin yanı sıra mükemmellik sertifikasını almış ilk Alman üniversitesidir. Münih yerleşkesinin yanı sıra Garching, Freising, Heilbronn, Straubing ve Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Ortak araştırma aktiviteleri gerçekleştirmekten uluslararası öğrenci programlarına kadar birçok farklı amaç doğrultusunda Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’da toplamda 160 uluslararası partneri bulunmaktadır. MIT, Stanford Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Georgia Tech, ETH Zurich, EPFL, Tokyo Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi gibi saygın ve dünya çapında tanınan üniversiteler partnerleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinden toplamda 82,903 mezunu bulunan Münih Teknik Üniversitesi’nde güncel olarak 612 profesör ve 7,235 akademik personel bulunmaktadır. Mezunları, öğrencileri ve öğretim üyeleri 17 Nobel Ödülü, 23 Leibniz Ödülü ve daha birçok ünlü bilimsel ödül alarak sayısız başarılara imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Ayrıca bugüne kadar 140’dan fazla icat yapılmış olup, 74 adet patent alınmıştır.

Münih Teknik Üniversitesi Programları

Münih Teknik Üniversitesi programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Münih Teknik Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Programları


Münih Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Münih Teknik Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Münih Teknik Üniversitesi Lisans
Son Başvuru Tarihi

MAYIS

Münih Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

NİSAN

Kabul Koşulları

Almanya'da lisans okumak isteyen Türk öğrencilerin 4 yıllık lise (örgün öğretim) eğitimini bitirdikten sonra öncelikle Türkiye'de üniversite sınavına girerek okumak istedikleri bölümü kazanmış olmaları gerekmektedir. Mühendislik okumak isteyen birisi sosyoloji kazanıp Almanya'da mühendislik okuyamaz. İyi üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin yüksek puanlar alması gerekmektedir. Eleme sürecinde daha yüksek puanla başvuran öğrencilerin düşük puanla başvuranlara kıyasla şansı çok daha yüksek olacaktır. Abitur veya GIB gibi Almanya'da geçerliliği olan diplomalara sahip öğrenciler sınava girmeden de başvuru yapabilirler.

Lisans bölümleri için devletlerin tamamında ve özel üniversitelerin birçoğunda eğitim dili Almanca olduğu için Almanca dil yeterliliği gerekmektedir. Goethe, TestDaf, TELC, DSH gibi uluslararsı geçerliliği olan sınavlara girerek ya da DSD veya ÖSD alarak, okulun istediği seviyeye göre C1 veya C2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmektedir.

Almanca seviyeniz C1-C2 değilse şartlı kabul alarak Almanca hazırlık eğitimi (Studienkolleg) ile başlamanız da mümkündür. Çoğu okul şartlı kabul için de B1 düzeyinde Almanca yeterliliği istemektedir. 

Eğitim dili İngilizce olan lisans bölümleri için İngilizce dil yeterliliğinin IELTS, TOEFL veya PTE sınavlarından biriyle kanıtlanmış olması gerekmektedir.

Münih Teknik Üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

72 EUR

Lisans
Kredi

42 EUR

Yüksek Lisans
Fiyatı

85 EUR

Yüksek Lisans
Kredi

83 EUR

Münih Teknik Üniversitesi Bursları

Almanya'da eğitim ücretsiz olduğu için uluslararası öğrenciler için burs imkanları pek bulunmamaktadır. Burs alabilmek için olağanüstü bir akademik arka plana ve çok düşük gelire sahip olmak gerekmektedir. Fiziksel engele sahip olmak veya azınlık gruplarından olmak da burs alma sürecini etkileyen faktörlerdir. Lisans bursu için en erken 3. dönem, yüksek lisans bursu için ise en erken 2. dönem başvuru yapılabilir. Tek seferlik €500 - €1,000 arasında bir ücret Bavaryan hükümetinin ayırdığı fon ile ödenmektedir. Sonraki dönemlerde yeniden başvuru yapılabilir. 

Yaşam Masrafları

Münih, Almanya'nın diğer şehirlerine kıyasla yaşam masraflarının daha yüksek olduğu bir şehir olsa da aylık toplam masraflar kişinin seçtiği yaşam tarzına göre değişiklik göstermektedir. Yaşam masrafları aylık ortalama €1,000 civarı tutarken, bunun büyük yüzdesini konaklama masrafları oluşturmaktadır. 

Konaklama için ücret bazında en uygun opsiyon öğrenci yurtları olsa da, talep yüksek olduğu için yer bulmak çok zordur. Başka öğrencilerle birlikte kalabileceğiniz daireler veya tek kalabileceğiniz stüdyo daireler için ücretler €550'dan başlarken, 2 odalı bir apartman dairesi için ücretler aylık €800 - €1,200 arasında değişmektedir.

Aylık ortalama yeme-içme masrafları €200 - €250, şehir içi ulaşım €60 - €120, sağlık sigortası €50 - €100 ve evde yaşayan herkes için zorunlu olan telefon/internet/radyo/tv ücreti €45 olarak hesaplanabilir.

Münih Teknik Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Münih Teknik Üniversitesi'nin ana yerleşkesi Münih'in merkezinde Maxvorstadt ilçesinde bulunmaktadır. Bu yerleşkede Mimarlık bölümü, İnşaat, Yerbilimleri ve Çevre Mühendisliği Bölümü, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği binaları ve İşletme, Yönetim, Eğitim fakülteleri yer almaktadır. Haidhausen bölgesinde ise üniversite hastanesi (Rechts der Isar Hospital) ve Tıp fakültesi yer almaktadır. Spor ve Sağlık Bilimleri fakültesi ise 1972 yaz olimpiyatlarının yapıldığı Olympiapark'ta yer almaktadır.

Münih'in 10 km kuzeyinde, Münih Teknik Üniversitesinin en büyük kampüsü Garching'te ise Fizik, Kimya, Makine Mühendisliği, Informatik ve Matematik bölümlerinin binalarının yanı sıra birçok araştırma tesisi, Max Planck Enstitüsü, 62 metrelik Oskar von Miller meteorolojik ölçüm kulesi, Avrupa Günay Rasathanesi ve Avrupa'ın en hızlı süperbilgisayarlarından birini bulunduran Leibniz Süperbilgisayar Merkezi yer almaktadır. 

Münih yerleşkesinin yine 35 km kuzeyinde Freising kampüsünde Fen Bilimleri fakültesi yer almaktadır. Diğer TUM tesisleri ise Straubing, Heilbronn ve Singapur'da yer almaktadır.

Münih Teknik Üniversitesi Spor Kulüpleri

 • Futbol
 • Basketbol
 • Voleybol
 • Hokey
 • Koşu
 • Tırmanma
 • Bisiklet
 • Dans
 • Yoga

Münih Teknik Üniversitesi Ünlü Mezunları

Münih Teknik Üniversitesi'nin öğrenci profilinin %38'ini uluslararası öğrencilerin oluşturduğunu da göz önüne alarak, dünyanın her yerinden 80,000'den fazla mezunu bulunmaktadır. 

20. yüzyılın en önemli Alman yazarlarından Thomas Mann, Dizel motorunun mucidi Rudolf Diesel, Erlen şişesinin yaratıcısı ünlü kimyager Emil Erlenmeyer, buzdolabının mucidi Carl von Linde, ilk elektron mikroskobunun mucidi ünlü fizikçi Ernst Ruska, kriyojenik elekton mikroskobunun öncüsü biyofizikçi Joachim Frank, "İyon Kapanı" tekniğinin yaratıcısı fizikçi Wolfgang Paul, Münih'teki dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi "Deutsches Museum"un kurucusu mühendis Oskar von Miller ve daha birçok önemli bilim insanı Münih Teknik Üniversitesi'nden mezun olmuştur.


Münih Teknik Üniversitesi Ödülleri

 • 17 Nobel Ödülü (5 Fizik, 2 Tıp, 1 Edebiyat, 9 Kimya)
 • 23 Leibniz Ödülü (toplamda 2,5 milyon euro değerinde)

Dünyaca tanınan bu ödüllerin yanı sıra, TUM mezunları veya öğretim üyeleri Alfried Krupp Ödülü (Sıradışı Genç Öğretim Üyeleri için), Erwin Schrödinger ÖdülüFriedrich Wilhelm Joseph von Schelling ÖdülüKarl Heinz Beckurts Ödülü gibi daha birçok ünlü bilimsel ödül kazanmıştır. Üniversite bünyesindeki öğretim üyelerinin birçoğu ise saygın bilimsel kuruluşların üyesidir. 

 

Münih Teknik Üniversitesi Tanıtım Filmi


Münih Teknik Üniversitesi Konumu


Technische Universität München (TUM) Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Münih Teknik Üniversitesi Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Münih

E-Posta: studium@tum.de

Web: https://www.tum.de/en/

Adres: Arcisstraße 21 D-80333 Munich, Germany

Telefon:+49 89 289 01

Sosyal Medyaları

 • Almanya Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

  ÜLKE almanyada nasıl doktor olunur, almanyada doktor olmak, almanyada doktor olma yolları, almanya doktor eğitimi

  24/05/2024

  4 Görüntülenme

  Doktor olmak, insanların hayatlarını iyileştiren ve topluma hizmet eden prestijli bir meslektir. Almanya'da doktor olma süreci, belirli adımları izleyen ...

  ÜLKE REHBERİ alman kültürü, alman kültürü nasıl, almanyada hangi kültür hakim, alman kültürü hakkında, almanya hakkında

  14/05/2024

  51 Görüntülenme

  Almanya, Orta Avrupa'da yer alan zengin tarihi ve çeşitli kültürel dokusuyla dikkat çeken bir ülkedir. Rönesans döneminden sanayi devrimine, ihtişamlı ...

  EĞİTİM YAZILARI daad, daad bursu, daad bursu nedir, daad bursuna nasıl başvurulur, daad bursu almak için yapılması gerekenler

  25/04/2024

  203 Görüntülenme

  DAAD Bursu Nedir?

  DAAD, Almanya'da yüksek öğrenim ve ...

  Münih Teknik Üniversitesi Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Münih Teknik Üniversitesi, Almanya’nın Münih kentinde yer almaktadır. Münih Teknik Üniversitesi birden fazla kampüste faaliyet göstermekte olup, üniversitenin ana faaliyet yerleşkesi, Münih kent merkezindeki Maxvorstadt bölgesinde bulunmaktadır. Münih Teknik Üniversitesi’nin ayrıca, şehrin diğer bölgelerinde, Garching ve Freising gibi yakın kasabalarda da kampüsleri ve tesisleri bulunmaktadır.

  Münih Teknik Üniversitesi’ne başvuru, üniversitenin kendi başvuru portalı olan TUMonline platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvurunuzu yapmadan önce okulun sunduğu eğitim programlarını ve kabul koşullarına göz atmanız, başvurunuz esnasında seçimlerinizi yaparken size yardımcı olacaktır. Başvuru yapabilmek için ilgili başvuru portalı üzerinde bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik yeterliliklerinizi (International Baccalaureate, International GCSE/International A-Level, Advanced Placement, European Baccalaureate, TYT/AYT), dil yeterlilik sınavı puanlarınızı (eğitim dili İngilizce olan programlar için IELTS/TOEFL; eğitim dili Almanca olan programlar için Goethe-​Zertifikat, TestDaF, ÖSD Zertifikat, telc, DSH-​​2), niyet ve tavsiye mektuplarınızı, başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

  Münih Teknik Üniversitesi tarafından sunulan eğitim programlarının uluslararası öğrencilere yönelik dönemlik ücreti, €72,00 ila €102,00 aralığında yer almaktadır.

  Münih Teknik Üniversitesi; Bilişim Sistemleri, Biyoekonomi, Biyoenformatik, Biyojenik Malzemeler, Biyokimya, Çevre Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Bilişim Teknolojisi, Elektronik ve Veri Mühendisliği, Enformatik, Enformatik Mühendisliği, Farmasötik Biyoproses Mühendisliği, Fizik, Gıda Kimyası, Gıda Teknolojisi, Havacılık ve Uzay, İnşaat Mühendisliği, Jeodezi ve Jeoenformasyon, Kimya, Kimya Mühendisliği, Kimyasal Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Matematik, Meşrubat Teknolojisi, Mimarlık, Moleküler Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimi, Orman Bilimi ve Kaynak Yönetimi, Oyun Mühendisliği, Sağlık Bilimi, Siyaset Bilimi, Yer Bilimi, Zirai ve Bahçecilik Bilimleri, gibi farklı disiplinlerde pek çok eğitim programı sunmaktadır.

  Münih Teknik Üniversitesi’nin giriş puanları, bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, İngilizce dil yeterlilik sınavı puanları; IELTS Academic: 6.5, TOEFL iBT: 88, Almanca dil yeterlilik sınavı puanları; Goethe-Zertifikat: C2, TestDaf: 16, DSD-2: B2/C1, telc: C1, ÖSD-Zertifikat: C2 ve akademik yeterlilik puanları; International Baccalaureate (IB): Mathematics: Analysis and Approaches/Mathematics: Applications and Interpretation (SL/HL), Biology, Chemistry, Physics (HL), International A-Levels & AS-Levels: ABB - AAA, Advanced Placement; 3-3-3, TYT/AYT: Bölüme Yerleştirildi Belgesi (Başvuru yapılacak bölümün aynısının Türkiye’de üniversite sınavında kazanılmış olması gerekir. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanıza gerek yoktur, ÖSYM’den alınan ‘Bölüme Yerleştirildi Belgesi’ yeterlidir.)


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

  19 beğeni

  Almanya

  Şehir: Erlangen
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 68
  Lisans Ücreti: 144 EUR

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 2

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Indian Institute of Technology Kanpur (IIT Kanpur)

  0 beğeni

  Hindistan

  Şehir: Kanpur
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 14

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 5

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of Münster

  8 beğeni

  Almanya

  Şehir: Münster
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 73
  Lisans Ücreti: 317 EUR

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 9

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp