Baden-Württemberg Eğitim Ücretlerini Kaldırıyor Mu?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Baden-Württemberg, Öğrenim, Yükseköğrenim, Öğrenim Ücretleri, Almanya'da Üniversite
EĞİTİM YAZILARI

21/08/2023

602 Görüntülenme


Baden-Württemberg Eğitim Ücretlerini Kaldırıyor Mu?

Almanya yurt dışında eğitim almak isteyen pek çok öğrencinin hayallerini süslüyor. Alman üniversiteleri; fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitim ve araştırma mükemmelliği ile biliniyor. Almanya’yı uluslararası öğrenciler için en popüler tercihlerden biri hâline getiren diğer unsur ise düşük eğitim maliyetleri. 

Pek çoğumuzun bildiği gibi uluslararası öğrenciler hemen her ülkede, ülkenin vatandaşı olan öğrencilerden çok daha yüksek eğitim ücretleriyle karşılaşıyor, ancak Almanya bu konuda bir istisna. Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi gibi federal devlet sahipliğinde bulunan Alman üniversiteleri, eyaletin yerlisi olan öğrencilerden de uluslararası öğrencilerden de yalnızca dönemlik harç ücreti talep ediyor.

Ne Olmuştu?

Harç ücretleri konusunda bir istisna Baden-Württemberg eyaletinde bulunan üniversitelerde uygulanıyor. Bildiğimiz üzere, Baden-Württemberg eyaleti, 2017 - 2018 akademik yılı itibarıyla, eyalet dahilindeki devlet üniversitelerinde okumak isteyen ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin dönemlik €1.500 eğitim ücreti ödemelerine karar vermiş ve ilgili karar Almanya’da da uluslararası alanda da çeşitli tartışmalara neden olmuştu. 

Geçtiğimiz nisan ayı itibarıyla, ilgili konu Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosu’nda tekrar gündeme gelmiş ve tartışmaları yeniden alevlendirmişti. Parlamentodan yükselen sesler, üyelerin çoğunluğunun ilgili uygulamayı ve dolayısıyla Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin dönemlik ödediği €1.500’luk öğrenim ücretlerini kaldırmak istediğini gösteriyor. Öte yandan uygulamanın kaldırılmasına yönelik isteğin ardındaki sebepler arasında uluslararası öğrencilere yönelik ayrımcılığın reddedilmesi değil, daha ziyade ekonomik kaygılar, bölgesel dezavantajlara yönelik endişeler ve nitelikli çalışan eksikliği bulunuyor.

Temsilciler Ne Diyor?

Parlamento üyeleri, Baden-Württemberg eyaletinde bulunan üniversitelerdeki uluslararası öğrencilere yönelik mevcut eğitim ücretlerinin eyalet için bir dezavantaj teşkil ettiğini ve nitelikli yabancı iş gücünü çekmek ve ülkede tutmak için eğitim ücretlerinin kaldırılması gerektiğini ifade ediyor. Öte yandan parlamento üyelerinin bu adımı, yerli ve uluslararası öğrenciler arasında adaleti sağlama kaygısına değil, tamamen ekonomik kaygılara ve uygulamanın sürmesi durumunda, Baden-Württemberg’in bir iş merkezi olarak kalıcı zarar görebileceği endişesine dayandığı için Almanya’nın akademik çevrelerince eleştiriliyor.

Baden-Württemberg’in 2017 - 2018 akademik yılı itibarıyla yürürlüğe koyduğu uygulamanın, Federal Almanya’nın diğer eyaletleri için bir örnek teşkil edeceği ve diğer eyaletlerin de aynı uygulamayı hayata geçireceği düşüncesi karşılık bulmamış gibi görünüyor. Nitekim, Baden-Württemberg’in ardından Kuzey Ren-Vestfalya eyalet parlamentosunun da benzer bir uygulamayı yürürlüğe koymak istediğini ancak 2 yıl içinde Baden-Württemberg’in uluslararası öğrenci kayıtlarında %32’lik bir azalma olması ve uygulamanın tepkiyle karşılanması nedeniyle 2019 yılında bu uygulamayı hayata geçirmekten vazgeçtiğini biliyoruz. 

Öğrenciler Ne Düşünüyor?

Baden-Württemberg eyalet parlamentosunun bu adımı hem eyaletteki hem de ülke genelindeki öğrenci birlikleri tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Öğrenci birlikleri, gelecekte uluslararası öğrencilerin desteklenmesi ve Almanya’daki genel öğrenci popülasyonuna katılımları konularında engel teşkil edecek uygulamalara yönelinmemesi gerektiğini ve şimdiye değin bu uygulamadan etkilenen öğrencilerin de katılımlarıyla bir uluslararasılaşma stratejisinin geliştirilebileceğini düşünüyor.

Eyalet parlamentosunun adımı yalnızca öğrenciler tarafından değil, akademik çevrelerde ve iş dünyasında da memnuniyetle karşılanıyor. Baden-Württemberg Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği, uluslararası öğrencilerden daha fazla öğrenim ücreti talep edilmesinin çağdışı bir uygulama olduğunu değerlendirirken, Eğitim ve Bilim Birliği, bu adımın yeteri kadar geciktiğini, uygulamanın kozmopolit üniversite modeline uymadığını ve Baden-Württemberg’deki üniversitelerin uluslararası öğrenciler arasındaki çekiciliğini baltaladığını ifade ediyor.

Önümüzdeki Kışa Yetişir Mi?

Uygulamanın önümüzdeki kış dönemine kadar kaldırılıp kaldırılmayacağı hem öğrenciler arasında hem de akademik çevrelerde merak konusu. Uygulamanın kesin olarak ne zaman yürürlükten kaldırılacağı sorusunun, hazırlığı devam eden yeni yasa tasarısında yanıt bulması bekleniyor. Uygulamanın 2023 - 2024 kış dönemine kadar kaldırılabilmesi için yasa tasarısının yaz tatili öncesinde kabul edilmesi gerekiyor.

Son dönemde, Almanya'daki üniversitelerin giriş koşulları, öğrencilerimiz için bazı zorluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle, eğitim hedeflerine ulaşmak için alternatif çözümler sunmayı önemli buluyoruz. Almanya'daki okulların giriş koşullarını karşılamayan öğrencilerimizin potansiyelini göz önünde bulundurarak, Hollanda üniversiteleri önemli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.

Dream Big, yılların verdiği deneyim ve uzmanlıkla yurt dışında eğitim almaya hazırlanan öğrencilere yönelik danışmanlık hizmetleri sunan köklü bir kuruluştur. Amacımız, öğrencilerimize en iyi eğitim olanaklarını sunarak onların geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, gelişen ve değişen eğitim trendlerini yakından takip etmekte ve müşterilerimizin beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak çözümler sunmayı hedeflemekteyiz. Bizlere ulaşarak uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Ayrıca sitemize üye olarak tüm ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.Baden-Württemberg Eğitim Ücretlerini Kaldırıyor Mu? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

39 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

38 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

The Ohio State University

6 beğeni

Amerika

Şehir: Columbus, OH
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 169
Lisans Ücreti: 41.293 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 49

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Helsinki

2 beğeni

Finlandiya

Şehir: Helsinki
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 35
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru

Technische Universität Berlin (Technical University Berlin)

28 beğeni Kalite Puanı: 63

Almanya

Şehir: Berlin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 41
Lisans Ücreti: 306 EUR

Master Programı: 77
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 8

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp