Hollanda ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

Hollanda Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
Hollanda üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. Hollanda üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan Hollanda üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. Hollanda ve Hollanda üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Hollanda'da Üniversite Okumak

Hollanda'da üniversite okumak yaşayabileceğiniz en iyi deneyimlerden biri olabilir. Hollanda üniversiteleri, dünyanın en prestijli yükseköğretim kurumları arasında yer alıyor.

En iyi hollanda üniversiteleri hakkında bilgi sahibi olmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hollanda, lisans ve yüksek lisans programlarından, yoğunlaştırılmış yaz kurslarına kadar geniş bir eğitim programı yelpazesi sunan köklü ve prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu elit kurumlar, dünya çapında tanınmış olup, kaliteli bir eğitim arayışı içindeki öğrencileri kendine çekmektedir. Avrupa’da İngilizce eğitim veren programlar bakımından en geniş çeşitliliğe sahip olan Hollanda, İngilizce konuşan öğrenciler için ideal bir öğrenme ortamı sağlamaktadır.

Eğitim dili Hollandaca olan programların birçoğu İngilizce olarak da sunulur, bu da uluslararası öğrencilerin adaptasyon sürecini büyük ölçüde kolaylaştırır. Hollanda’daki öğrenci hayatı, uluslararası öğrencilerin Hollanda’nın öğrenci yaşantısına ve kültürüne uyum sağlamalarını destekleyen Erasmus Öğrenci Ağı gibi organizasyonlarla daha da zenginleşmiştir. Bu durum, eğitim sürecini dinamik bir kültürel alışverişle desteklemektedir. 160’tan fazla ülkeden öğrenciyi misafir eden Hollanda toplumu, diğer kültürlerle ve uluslararası iş dünyası ile kuvvetli bağlar kurmuş olup, açık fikirli ve doğrudan iletişim tarzı, öğrencilerin çeşitli topluluklarla tanışmalarını ve fikir alışverişinde bulunmalarını kolaylaştırmaktadır.

Hollanda’nın eğitim sistemi, etkileşim ve öğrenci odaklıdır ve analitik düşünme, pratik problem çözme ve inovasyon gibi kritik becerilerin geliştirilmesine büyük önem verir. Bu pedagojik yaklaşım, öğrencileri küresel iş pazarındaki rekabet ortamına karşı donanımlı hale getirir ve kapsayıcı bir öğrenme ortamını teşvik eder.

Hollanda üniversite eğitimi alırken sizlere yardımcı olabilecek içeriklerimizi aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Hollanda'da üniverisite okumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimi için genel itibarıyla iki farklı kurum tipi bulunmaktadır. Bunlar şöyledir;

• University of Applied Science (Uygulamalı Bilimler Üniversitesi)
• Research University (Araştırma Üniversitesi)

Her yıl yenisi hazırlanan dünya üniversite başarı sıralamalarında, istikrarlı bir şekilde üst sıralarda yer alan Delft Teknoloji Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ve Leiden Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumları, öğrencilere dünya standartlarında, kariyer odaklı ve kaliteli bir eğitim sunmaktadır.

Sanat, tasarım ve medya, işletme ve yönetim, bilgisayar bilimi ve bilişim teknolojileri, mühendislik ve teknoloji, çevre ve tarım, beşeri bilimler, hukuk, tıp ve sağlık, fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimler gibi disiplinlerdeki programlar, uluslararası öğrencilere kapsamlı eğitim seçenekleri sunmakta ve Hollanda’nın eğitim sistemini tüm dünyada tanınır hâle getirmektedir. Bologna Süreci’nin başlatılmasının ardından, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının Avrupa genelinde norm haline gelmesiyle Hollanda, İngilizce eğitim programları sunmada ciddi çabalar gösteren ilk ülkelerden biri olmuştur.

Hollanda Üniversitelerinde Kabul Şartları

Kabul şartları üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Genellikle şu şekildedir;

 • 12 Yıllık Temel Eğitimi Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
 • Ek olarak en az 4 Advanced Placement Sınav Sertifikası (sınav puanlarının en az 3 olması gerekmektedir) - (AP Capstone, AP Research, AP Seminar ve AP Studio Art kabul edilmemektedir)
 • Yüksek Not Ortalaması
  veya
 • En az 3 A-Level ve en az 3 IGCSE Dersi (Not Aralığı: A*-C)
  veya
 • European Baccalaureate Diploması
  veya
 • International Baccalaureate Diploması (Theory of Knowledge, Extended Essay, CAS + 1 ila 5’inci ya da 1 ila 6’ıncı ders gruplarından alınan dersler ve bu derslerden en az üçünün HL olması gerekmektedir.)
  veya
 • 4 Yıllık Lise Diploması ve Türkiye’de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren ve uluslararası alanda tanınan bir üniversite tarafından sunulan bir lisans programına kabul edilmiş ve programın ilk yılını tamamlamış olmak
 • Buna ek olarak üniversite, aday öğrencinin YKS sınav sonucunu görme talebinde bulunabilir.
 • Eğitim dilinin İngilizce olduğu programlar için İngilizce yeterlilik belgesi
 • IELTS, TOEFL, CPE, CAE gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • İlaveten, öğrencilerin başvuracağı bölümlere özel kabul koşulları doğrultusunda, ilgili üniversiteler öğrencilerin çeşitli sınavlara girmelerini talep edebilirler.

Hollanda'da üniveriste okumak için gerekli olan sınavlar ve programlar aşağıda listelenmiştir. Bu sınavların bazıları diğerlerine göre daha büyük bir kabul kriteri olarak sayılır.

Hollanda Üniversiteleri Eğitim Süresi

Hollanda’daki araştırma üniversitelerinde lisans derecelerinin tamamlanması genellikle 3 yıl sürerken, uygulamalı bilimler üniversitelerinde lisans derecelerinin tamamlanması genellikle 4 yıl sürmektedir. Bu süreye ek olarak, Hollanda’daki eğitiminizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ek husus bulunmaktadır.

Hollanda’daki lisans dereceleri için öğrenim ücretleri, okul türüne ve seçtiğiniz programa göre değişir. Araştırma üniversitelerindeki eğitim programlarının yıllık öğrenim ücretleri, uygulamalı bilimler üniversitelerindeki eğitim programlarının yıllık öğrenim ücretlerinden genel olarak daha yüksektir. Lisans programlarına benzer bir şekilde, yüksek lisans programları için eğitim süresi de öğrencinin seçtiği eğitim kurumuna ve başvurduğu eğitim programına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte yüksek lisans programlarının tamamlanması genel olarak 1 ila 2 yıl sürer. Tıpkı lisans programları gibi yüksek lisans programları da kredi sistemine dayalıdır. Yüksek lisans programlarının büyük bir kısmı için eğitim dili İngilizce olmakla birlikte, Hollandaca programlar bulmak da elbette mümkündür. Eğitim ücretleri yine üniversitenin yapısına ve öğrencinin başvuruda bulunduğu eğitim programına göre farklılık gösterebilir.

 • Araştırma Üniversiteleri - Lisans - 3 Yıl
 • Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri - Lisans - 4 Yıl
 • Yüksek Lisans - 1 - 2 Yıl

Hollanda'da Üniversite Ücretleri

Hollanda'da üniversite fiyatları okuldan okula değişiklik gösteriyor. Devlet üniversiteleri ve özel üniversite fiyat aralıkları aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet Üniversiteleri -€9,000 - €20,000
 • Özel Üniversiteler - €12,000 - €40,000

Yaşam Masrafları

 • Konaklama -€350 - €1,000
 • Yemek -€150 - €170
 • Ulaşım - €35 - €70
 • Diğer - €210 - €405

Hollanda Üniversiteleri Başvuru Süreci

Hollanda üniversitelerinin başvuru süreçleri değişiklik göstermektedir. Hollanda’da uluslararası öğrencilerin başvurabileceği üniversiteler için son başvuru tarihleri, üniversiteye ve öğrencilerin başvurmak istedikleri eğitim programına göre farklılık göstermektedir. Ancak, çoğu üniversitenin Eylül dönemi için yapılan başvurularının son başvuru tarihi 1 Mayıs’tır. Şubat ayında öğrenci kabul eden ve son başvuru tarihi 1 Ekim olan başka üniversiteler de vardır. Hollanda’da bulunan üniversitelerin çoğuna başvuru, Hollanda’nın yükseköğrenim için çevrimiçi başvuru portalı olan Studielink platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Studielink platformuna ek olarak kendi çevrimiçi başvuru platformlarını işleten üniversiteler de mevcuttur.

Başvuru işlemlerinize başlamadan önce, başvurmak istediğiniz eğitim programını seçmeniz ve ilgili programın kabul koşullarını gözden geçirmeniz, başvurunuz sırasında işinizi daha kolay hâle getirecektir. Başvuruda bulunabilmek için ilgili başvuru platformunda bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik yeterliliklerinizi (International Baccalaureate, International GCSE/International A-Level, Advanced Placement, European Baccalaureate), standart test puanlarınızı, dil yeterlilik sınavı puanlarınızı (eğitim dili İngilizce olan programlar için IELTS/TOEFL/CAE/CPE) niyet ve tavsiye mektuplarınızı, başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

Başvuru için;

 • Studielink başvuru platformu üzerinde hesap oluşturulur.
 • Öğrencinin ilgili üniversitenin hangi eğitim programına(-larına) başvuracağı seçilir.
 • İlgili başvuru portalının talimatları izlenerek;
 • Lise diploması (orjinali ve onaylı çevirisi)
 • Lise ders transkriptleri (okuldan alınan orijinalleri ve onaylı çevirileri)
 • Öğrencinin öğretmenlerinden alacağı referans mektupları
 • Öğrencinin öz geçmişi
 • Öğrencinin Akademik Yeterlilikleri ve Puanları (A-Level, International Baccalaureate, Advanced Placement vb.)
 • Öğrencinin IELTS, TOEFL gibi sınavlar aracılığıyla aldığı İngilizce yeterlilik sınavı puanları ve belgeleri
 • Öğrencinin niyet mektubu
 • Öğrencinin katılım gösterdiği müfredat dışı faaliyetler ve bunlara ilişkin sertifikalar, belgeler

sisteme yüklenir.

 • Başvuru ücreti ödenir ve başvuru işlemleri tamamlanır.

Başvuru esnasında, üniversitelerin kendi gereklilikleri doğrultusunda, farklı talepler bulunabilir. Başvuru platformuna bağlı olarak işlemlerin sırası değişebilir.

Çalışma İzni

Öğrenciler eğitimleri süresince dilini geliştirebilmek, tecrübe edinmek, eğitimleri sırasında maddi açıdan zorlanmamak için çalışmak isteyebilirler. Bunun için uluslararası öğrencilerin çalışma izni almaları gerekir. Hollanda, uluslararası öğrencilere haftalık maksimum 16 saat çalışma izni ve yaz döneminde ise tam zamanlı çalışma izni verebilmektedir.

Hollanda Üniversiteleri Başarı Sıralamaları

Hollanda'daki En İyi Üniversiteler - Genel Başarı Sıralaması

 1. Delft University of Technology
 2. University of Amsterdam
 3. Wageningen University & Research
 4. Leiden University
 5. University of Groningen
 6. Erasmus University Rotterdam
 7. Vrije Universiteit Amsterdam
 8. Maastricht University
 9. Radboud University - Nijmegen
 10. Eindhoven University of Technology

Hollanda’daki En İyi Üniversiteler - Bölüm Sıralaması

Computer Science (Bilgisayar Bilimi)

Computer Science (Bilgisayar Bilimi)

 1. Delft University of Technology
 2. University of Amsterdam
 3. Eindhoven University of Technology
 4. Vrije Universiteit Amsterdam
 5. University of Groningen
 6. Radboud University - Nijmegen
 7. University of Twente
 8. Utrecht University
 9. Maastricht University
 10. Tilburg University
Medicine & Health Sciences (Tıp & Sağlık Bilimleri)

Medicine & Health Sciences (Tıp & Sağlık Bilimleri)

 1. Erasmus University Rotterdam
 2. University of Amsterdam
 3. Maastricht University
 4. Utrecht University
 5. Leiden University
 6. University of Groningen
 7. Vrije Universiteit Amsterdam
 8. Wageningen University & Research
 9. Radboud University - Nijmegen
 10. Delft University of Technology
Economics (İktisat)
 1. Erasmus University Rotterdam
 2. Tilburg University
 3. University of Groningen
 4. Maastricht University
 5. University of Amsterdam
 6. Vrije Universiteit Amsterdam
 7. University of Twente
 8. Radboud University - Nijmegen
Business and Management (İşletme ve Yönetim Bilimleri)

Business and Management (İşletme ve Yönetim Bilimleri)

 1. Erasmus University Rotterdam
 2. Tilburg University
 3. University of Groningen
 4. Maastricht University
 5. University of Amsterdam
 6. Vrije Universiteit Amsterdam
 7. University of Twente
 8. Radboud University - Nijmegen
Law (Hukuk)

Law (Hukuk)

 1. Tilburg University
 2. Maastricht University
 3. Leiden University
 4. University of Amsterdam
 5. Utrecht University
 6. University of Groningen
 7. Erasmus University Rotterdam
 8. Radboud University - Nijmegen
 9. Vrije Universiteit Amsterdam

Siz de Hollanda'da eğitim almak istiyorsanız, hemen danışmanlığımızla iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER
Burs İmkanı

Delft University of Technology

16 beğeni Kalite Puanı: 76

Hollanda

Şehir: Delft
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 16
Lisans Ücreti: 15.950 EUR

Master Programı: 38
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Wageningen University & Research

7 beğeni

Hollanda

Şehir: Wageningen
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 7
Lisans Ücreti: 16.400 EUR

Master Programı: 41
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 8

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Amsterdam

25 beğeni Kalite Puanı: 73

Hollanda

Şehir: Amsterdam
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 9.460 EUR

Master Programı: 164
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Utrecht University

17 beğeni

Hollanda

Şehir: Utrecht
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 13
Lisans Ücreti: 10.910 EUR

Master Programı: 108
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Leiden University

17 beğeni Kalite Puanı: 62

Hollanda

Şehir: Leiden
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 61
Lisans Ücreti: 13.400 EUR

Master Programı: 196
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER

University of Groningen

14 beğeni

Hollanda

Şehir: Groningen
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 43
Lisans Ücreti: 13.100 EUR

Master Programı: 137
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER

Eindhoven University of Technology

11 beğeni Kalite Puanı: 58

Hollanda

Şehir: Eindhoven
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Delft University of Technology

16 beğeni Kalite Puanı: 76

Hollanda

Şehir: Delft
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 16
Lisans Ücreti: 15.950 EUR

Master Programı: 38
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Wageningen University & Research

7 beğeni

Hollanda

Şehir: Wageningen
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 7
Lisans Ücreti: 16.400 EUR

Master Programı: 41
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 8

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Amsterdam

25 beğeni Kalite Puanı: 73

Hollanda

Şehir: Amsterdam
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 9.460 EUR

Master Programı: 164
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Hollanda Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

ÜLKE hollandada nasıl doktor olunur, hollandada doktor olmak, hollandada doktor olma yolları, hollandada doktor eğitimi

24/05/2024

211 Görüntülenme

Doktor olmak, insan sağlığını koruma ve iyileştirme misyonuna sahip olan birçok kişinin hayalidir. Hollanda'da doktor olma süreci, titiz bir eğitim ve ...

ÜLKE REHBERİ hollanda kültürü, hollanda kültürü nasıl, hollandada hangi kültür hakim, hollanda kültürü hakkında, hollanda hakkında

14/05/2024

228 Görüntülenme

Hollanda, rüzgar değirmenleri, lale tarlaları ve renkli kanallarıyla tanınan, tarihi zenginliği ve kültürel çeşitliliğiyle öne çıkan bir ülkedir. ...

ÜLKE hollanda'da öğrenciyken çalışmak, hollanda öğrenci işleri, hollanda öğrenci maaşları, hollanda öğrenciyken çalışabilir miyim

19/04/2024

214 Görüntülenme

Hollanda, dünya genelinde öğrenciler için popüler bir destinasyondur ve öğrenciler için çalışma imkanları açısından da oldukça çekicidir. ...

Hollanda'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

Hollanda'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Şehirler

Hollanda'nın En İyi Devlet Üniversiteleri

Ücretsiz Başvuru

Tilburg University

3 beğeni

Hollanda

Şehir: Tilburg
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 15

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 13

POPÜLER
Burs İmkanı

Radboud Universiteit

4 beğeni

Hollanda

Şehir: Nijmegen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 14

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Delft University of Technology

16 beğeni Kalite Puanı: 76

Hollanda

Şehir: Delft
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 16

Master Programı: 38
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Hollanda'nın En İyi Özel Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Vrije Universiteit Amsterdam

2 beğeni

Hollanda

Şehir: Amsterdam
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 22

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 4

ANLAŞMALI

Wittenborg University of Applied Sciences

1 beğeni

Hollanda

Şehir: Apeldoorn
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 18

Statüsü: ÖZEL

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Hollanda Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evet, haftada 16 saat olmak üzere part-time çalışma hakkı vardır.

Hollanda üniversitelerinin eğitim ücretleri ortalama 10,000 – 15,000€ arasındadır.

3 yıldır. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde ise çoğunlukla 4 yıldır.

Bazı okullar MEB diplomamızı direkt kabul ederken, bazı okullar kabul etmez. Kabul etmeyen okullar için ya IB diploma gerekir ya en az 4 AP skoru gerekir, ya da 1 sene aynı alanda üniversite eğitimi almış olmak gerekir. MEB diploma notumuz 80-85 üzerinde olmalıdır.

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp