Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Purdue Üniversitesi

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

49639

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

%

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Yok

Purdue Üniversitesi Sıralamaları

105

Times Universities

116

QS World

86

Shanghai List

49

Ülke Sıralaması

Ülke: Amerika

Bölge: Indiana

Şehir: West Lafayette, Indiana

Purdue University

Purdue Üniversitesi, West Lafayette, Indiana'da kamu arazisi hibeli bir araştırma üniversitesidir ve Purdue Üniversitesi sisteminin merkez kampüsüdür. Üniversite, Lafayette'li iş adamı John Purdue'nin kendi adına bir bilim, teknoloji ve tarım koleji kurmak için arazi ve para bağışlamasından sonra 1869'da kurulmuştur. İlk sınıflar 16 Eylül 1874'te altı eğitmen ve 39 öğrenci ile yapılmıştır. Büyük kurumsal sıralamalarda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en iyi devlet üniversiteleri arasında yer almıştır ve mühendislik programıyla ünlüdür.

West Lafayette'deki ana kampüs, lisans öğrencileri için 200'den fazla ana dal, 70'in üzerinde yüksek lisans ve doktora programı ve eczacılık, veterinerlik ve hemşirelik uygulamalarında profesyonel dereceler sunmaktadır. Ayrıca Purdue'da 18 üniversiteler arası spor takımı ve 900'den fazla öğrenci organizasyonu bulunmaktadır. Purdue, Big Ten Konferansı'nın kurucu üyesidir ve Indiana'daki herhangi bir üniversite kampüsündeki en büyük öğrenci topluluğuna ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi bir üniversitenin dokuzuncu en büyük yabancı öğrenci nüfusuna sahiptir.

Purdue Üniversitesi, Amerikan Üniversiteleri Birliği'nin bir üyesidir ve "R1: Doktora Üniversiteleri - Çok yüksek araştırma etkinliği" arasında sınıflandırılır. Purdue fakültesi, öğrenciler, mezunlar ve diğer bağlı kuruluşlar iş, medya, siyaset ve bilim alanlarında birçok önemli ve etkili pozisyona ulaştı. Purdue, 13 Nobel ödülü sahibi, 1 Turing Ödülü sahibi, 2 Dünya Gıda Ödülü sahibi, 3 Pulitzer Ödülü sahibi, 18 Olimpiyat madalyası sahibi, 3 Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası sahibi, 2 Ulusal Bilim Madalyası sahibi, 3 Başkanlık Özgürlük Madalyası sahibi mezuna sahiptir. Purdue'nin 400.000'den fazla yaşayan mezunu var. Mezunları arasında 26 astronot, 6 mevcut Fortune 500 CEO'su, 2 Rhodes Scholars, 4 Truman Scholars ve 3 Gates Scholars bulunmaktadır.

Purdue Üniversitesi Programları

Purdue Üniversitesi programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Purdue Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Programları


Purdue Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Purdue Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Purdue Üniversitesi Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Purdue Üniversitesi Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Kabul Koşulları

Lisans

 • Lise Diploması
 • TOEFL min 80 - 88 ya da IELTS 6.5
 • İyi bir not ortalaması
 • SAT Skoru

Yüksek Lisans

 • Üniversite Diploması
 • TOEFL min 80 ya da IELTS min 6.5
 • GRE/GMAT istenebilir
 • GPA yüksek olmalıdır

Purdue Üniversitesi Purdue Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

45.954 USD

Lisans
Kredi

518 USD

Yüksek Lisans
Fiyatı

46.004 USD

Yüksek Lisans
Kredi

600 USD

Purdue Üniversitesi Bursları

Acumen Global Fellows Program

AFSA Advocacy and Government Affairs Internship

Alexander Graham Bell Association for the Deaf and Hard of Hearing

Amelia Earhart Fellowships

American Association of University Women (AAUW) International Fellowships

Asian Cultural Council Grants

AT&T Researchers Internship Program

Canadian Federation of University Women Fellowships

Center for Neuroscience – University of Pittsburgh Summer Fellowship

Christine Mirzayan Science & Technology Policy Fellowship

Commonwealth Scholarship and Fellowship Plan

Echoing Green Foundation Fellowships

Google Anita Borg Memorial Scholarship

Institute for Humane Studies Fellowships and Scholarships

Yaşam Masrafları

Konaklama ve yemek: $10,030

Kitap ve eğitim giderleri: $1,050

Ulaşım: $260

Diğer giderler: $1,590

Purdue Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Purdue'nin kampüsü, Wabash Nehri'nin batı kıyısına yakın, karşısında daha büyük Lafayette şehrinin bulunduğu küçük West Lafayette şehrinde yer almaktadır. State Road 26 ile eş zamanlı olan State Street, kampüsün kuzey ve güney kısımlarını bölmektedir. Akademik binalar çoğunlukla kampüsün doğu ve güney kısımlarında, batıda yurtlar ve okul içi alanlar ve kuzeyde spor tesisleri ile yoğunlaşmıştır. Greater Lafayette Toplu Taşıma Kurumu (CityBus), öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve personelin Purdue Identification ile ücretsiz olarak binebileceği sekiz kampüs döngü otobüs güzergahı işletmektedir.

Purdue Alışveriş Merkezi, Purdue Üniversitesi'nin merkezindedir ve akademik kampüsü Ross-Ade Stadyumu ile birleştirmek için oluşturulmuştur. Birkaç mühendislik binasına yakınlığı nedeniyle Mühendislik Alışveriş Merkezi olarak da bilinir. Purdue Alışveriş Merkezi'nin en belirgin özelliği, 38 fit (12 m) yüksekliğindeki beton Mühendislik Çeşmesi'dir ve ayrıca üniversite başkanı Mitchell E. Daniels'ın ofisine ev sahipliği yapan Frederick L. Hovde Yönetim Salonunu da içermektedir.

Purdue Çan Kulesi, Stadyum ve Centennial Alışveriş Merkezleri arasındadır. Çan Kulesi üniversitenin bir simgesi olarak kabul edilmektedir ve birçok Purdue logosunda ve Lafayette ve West Lafayette şehirlerinin logolarında bulunabilir.

Stadium Mall'un güneybatısında, dünyanın en büyük sahne önü tiyatrolarından biri olan Edward C. Elliott Müzik Salonu yer almaktadır. Elliott Müzik Salonu, WBAA stüdyosu Purdue "All-American" Bando Takımı, Purdue Bantları ve Orkestralarının evi olarak hizmet vermektedir. 

Purdue Üniversitesi Kampüs Hayatı

Purdue'daki öğrenciler, çeşitli ilgi alanlarını kapsayan 900'den fazla öğrenci organizasyonuna katılırlar. Purdue öğrencileri tarafından kurulan önemli kulüplerden bazıları arasında Purdue Reamer Club (Boilermaker Special maskotunu önemseyen ve burslar için para toplayan bir okul ruhu organizasyonu) ve sonunda ülke çapında organizasyonlar haline gelen iki kulüp yer almaktadır: Ulusal Siyah Mühendisler Derneği ve Rube Goldberg Makine Yarışması.

Purdue Alumni Student Experience (Mezunlar Derneği'nin bir parçası), Purdue Student Union Board, Purdue Student Government (PSG) veya Purdue Graduate Student Government (PGSG) tarafından kampüs çapında çeşitli programlar planlanmaktadır. PSG ve PGSG, üniversitenin akademik kolejlerinin her birinden temsilcilerden oluşur ve fakülteye, yönetime ve bazen de eyalet yasama meclisine tavsiyelerde bulunur.

Yıllık kampüs etkinlikleri arasında Boiler Gold Rush, Purdue University Dance Marathon, Spring Fest ve Grand Prix yer alır. Boiler Gold Rush (BGR), Purdue'nun yeni öğrenci oryantasyon programıdır. Her güz döneminden önce gerçekleşen BGR, gelen öğrencilerin üniversiteye geçişini kolaylaştırmak ve başarılı üniversite hayatı ile tanışmalarına yardımcı olmak için kurulmuştur. Kazan Gold Rush etkinlikleri arasında kampüsteki çeşitli akademik, kültürel, güvenlik ve profesyonel organizasyonlardan konuşmacı sunumları, Takım Liderleri tarafından yönetilen kampüs turları, akademik 'okullarla tanış' piknik ve ilgi oturumları, Purdue Memorial Union'daki gece etkinlikleri, Rekreasyon Sporları yer almaktadır. Purdue Üniversitesi Dans Maratonu (PUDM), her sonbaharda Cordova Rekreasyon merkezinde gerçekleşen 18 saatlik oturmasız, uyumasız bir dans maratonudur. Her yıl 2.000'den fazla öğrenci katılmaktadır ve etkinlik, Indianapolis'teki Riley Çocuk Hastanesi için yılda 1 milyon doların üzerinde bir bağış toplamaktadır. PUDM aynı zamanda ülkedeki en büyük üniversite Dans Maratonlarından biridir. Spring Fest, birçok akademik bölümden eğlenceli sergilerle yıllık bir karnavaldır.

Purdue Üniversitesi Spor Kulüpleri

26 Ekim 1891'de Indiana, Crawfordsville'deki bir gazete, Wabash Koleji'ni ele geçirmeleri hakkında yazarken Purdue'nun futbol takımını "Kazan Üreticileri" olarak adlandırdı. Ekim 1892'de Purdue'nun öğrenci gazetesi The Purdue Exponent bu adı onaylamıştır. Purdue futbolunun ilk günlerinde, takıma "samancılar", "ray bölücüler", "sluggers" ve "mısır tarlası denizcileri" gibi başka isimler de verilmiştir. Bu miras Purdue'nun resmi maskotuna yansır: Boilermaker Special (lokomotifi andıran kamyon benzeri bir araç) ve atletik maskot Purdue Pete (kaslı çekiç kullanan bir kazan üreticisi). Eski altın ve siyahın okul renkleri, 1887'de Purdue'nun ilk futbol takımı tarafından Princeton'ın o zamanki başarılı takımının turuncu ve siyahına benzemek için seçilmiştir. En iyi bilinen dövüş sloganı da "Hail Purdue!"dür.

Purdue, öğrenci ücretleri tarafından finanse edilmeyen veya üniversite tarafından sübvanse edilmeyen birkaç kolej spor programından birine sahiptir. Futbol, ​​​​basketbol, ​​​​kros, tenis, güreş, golf, voleybol, buz hokeyi (ACHA) ve diğerleri dahil olmak üzere 18 Division I/I-A NCAA takımına ev sahipliği yapmaktadır. Purdue, Big Ten Konferansı'nın kurucu üyesidir ve kuruluşunda merkezi bir rol oynamıştır. 

 

Purdue Üniversitesi Ünlü Mezunları

Purdue mezunları, özellikle bilim, mühendislik ve havacılık endüstrilerinde ün kazanmıştır. Purdue mezunları arasında Amerika'nın uzaydaki ikinci adamı ve NASA'nın Gemini programında ilk uçan Gus Grissom, aya ilk ayak basan Neil Armstrong ve bunu yapan son astronot Eugene Cernan da dahil olmak üzere 25 astronot yer almaktadır. NASA'nın mürettebatlı uzay görevlerinin üçte birinden fazlasının mürettebat üyesi olarak en az bir Purdue mezunu var.

Purdue, ayrıca Edward Mills Purcell ve Ben Roy Mottelson'da Nobel Ödüllü fizikçilerin yanı sıra Nobel Ödüllü kimyager Akira Suzuki'yi de yetiştirmiştir. Bilimdeki diğer Purdue mezunları arasında robotik ve uzaktan kumanda teknolojisinin öncüsü Thomas B. Sheridan; Debian'ın kurucusu Ian Murdock; Çin nükleer silah programlarına kurucu baba ve önemli katkıda bulunan Çinli fizikçi Deng Jiaxian; matematikçi Yitang Zhang; kimyager Lawrence Rocks; yüksek proteinli mısır ve fasulyenin keşfiyle tanınan biyokimyacı Edwin T. Mertz; Hindistan'daki en yüksek sivil ödül olan Bharat Ratna'ya layık görülen Hintli kimyager CNR Rao; MOS transistörünü icat eden mühendis Mohamed Atalla; fiziksel organik kimyager ve bilimde kadın ve azınlıkları savunan Nina Roscher bulunmaktadır. 


Purdue Üniversitesi Ödülleri

13 Nobel ödülü

1 Turing Ödülü

 2 Dünya Gıda Ödülü

3 Pulitzer Ödülü

18 Olimpiyat madalyası

3 Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası

2 Ulusal Bilim Madalyası

3 Başkanlık Özgürlük Madalyası

Purdue Üniversitesi Tanıtım Filmi


Purdue Üniversitesi Konumu


Purdue University Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Purdue Üniversitesi Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: West Lafayette, Indiana

E-Posta: admissions@purdue.edu

Web: https://www.purdue.edu/

Adres: 610 Purdue Mall, West Lafayette, IN

Telefon:+1 765-494-4600

Sosyal Medyaları

 • Amerika Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

  EĞİTİM YAZILARI amerikada staj, amerikada staj nasıl yapılır, amerikada staj yapmak

  10/06/2024

  143 Görüntülenme

  Staj yapmanın öğrenciler için pek çok avantajı bulunuyor. Stajınız süresince staj yaptığınız alanda tecrübe edinmek, sahada uygulanabilir beceriler ...

  SINAVLAR Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gereken Sınavlar, amerika üniversiteleri için hangi sınav, amerika için sınav, amerikada eğitim için sınavlar

  24/05/2024

  337 Görüntülenme

  Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında saygın üniversiteleri ve sunduğu çeşitli eğitim olanaklarıyla uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim ...

  ÜLKE amerikada nasıl doktor olunur, amerikada doktor olmak, amerikada doktor olma yolları, amerikada doktor eğitimi

  24/05/2024

  141 Görüntülenme

  Doktor olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu saygın ve ödüllendirici bir meslektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde doktor olma süreci, zorlu ve uzun ...

  Purdue Üniversitesi Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Üniversite Amerika Birleşik Devletleri'ndeki West Lafayette, Indiana'da yer almaktadır.

  Üniversiteye başvurular çevrimiçi bir şekilde yapılmaktadır. Başvuru formunu doldurun ve sizden istenen belgeleri hazırlayın. Son başvuru tarihlerine dikkat etmeniz son derece önemlidir.

  2024 akademik yılı için Purdue Üniversitesi, tarafından sunulan lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık eğitim ücreti $45,954 ila $50,054 aralığında değişkenlik gösterip, yüksek lisans programlarının yıllık eğitim ücreti $46,004 ila $64,969 aralığında değişmektedir. Lisans ve yüksek lisans eğitim ücretlerine, konaklama, yemek, ulaşım, kitaplar ve ders materyallerine yönelik giderler dahildir.

  Üniversitede İşletme ve Yönetim bölümleri, Mühendislik bölümleri, Beşeri Bilimler bölümleri, Tarım bölümleri, Sanat bölümleri, Hukuk bölümleri, Bilgisayar Bilimleri bölümleri, Çevre bölümleri, Doğa Bilimleri bölümleri, Fen Edebiyat bölümleri, Tıp bölümleri, Mimarlık bölümleri, Medya bölümleri, Eğitim bölümleri ve Turizm bölümleri bulunuyor.

  Purdue Üniversitesi, İngilizce dil yeterlilik sınavı puanları; Duolingo English Test (DET): 110 - 115, TOEFL iBT: 80 - 88, IELTS: 6.5 ve akademik yeterlilik puanları; SAT: 1200- 1470; ACT: 27 - 34 şeklindedir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of Chemistry and Technology, Prague (UCT Prague)

  0 beğeni

  Çek Cumhuriyeti

  Şehir: Prag
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 6
  Lisans Ücreti: 77.500 CZK

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 2

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  National University of Singapore (NUS)

  0 beğeni

  Singapur Cumhuriyeti

  Şehir: Singapore
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 22
  Lisans Ücreti: 33.006 SGD

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 1

  POPÜLER ANLAŞMALI
  Burs İmkanı

  Macquarie University

  2 beğeni

  Avustralya

  Şehir: Sydney
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 39
  Lisans Ücreti: 34.200 AUD

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 14

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp