Sorbonne Université (Sorbonne University)

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / Fransa Üniversiteleri / Sorbonne Université (Sorbonne University)

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Sorbonne Üniversitesi

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

55000

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 28

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Yok

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Yok

Sorbonne Üniversitesi Sıralamaları

75

Times Universities

59

QS World

46

Shanghai List

3

Ülke Sıralaması

Ülke: Fransa

Bölge:

Şehir: Paris

Sorbonne Université (Sorbonne University)

Fransa'nın Paris kentinde bulunan Sorbonne Üniversitesi, kurulduğu yüzyıla kadar uzanan şanlı bir geçmişe sahiptir. Başlangıçta Paris Üniversitesi olarak bilinen kurum, 1257 yılında Robert de Sorbon tarafından kurulan Collège de Sorbonne adlı teoloji kolejinden sonra Sorbonne adını almıştır. Üniversite kısa sürede Avrupa'da özellikle teoloji, sanat ve hukuk alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Zaman içinde Avrupa'nın entelektüel ve kültürel manzarasının şekillenmesinde rol oynayarak dönüşüm geçirmiştir. Sorbonne, geçmişi boyunca felsefe, edebiyat, bilim ve siyaset alanlarında etkili isimlerle yakından bağlantılı olmuştur. Seçkin mezunlar ve öğretim üyeleri arasında Thomas Aquinas, Marie Curie, Simone de Beauvoir ve René Descartes bulunmaktadır. Aydınlanma döneminin yanı sıra insan hakları ilkeleri ve bilimsel ve sanatsal çalışmalardaki ilerlemelere önemli katkılarda bulunmuştur. Zaman içinde Sorbonne, 21. yüzyılın başlarında yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu yeniden yapılanma, bünyesinde üniversitelerin kurulmasına yol açmıştır; bunlar arasında 2018 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi ile Pierre ve Marie Curie Üniversitesi'nin birleşmesiyle kurulan Sorbonne Üniversitesi de bulunmaktadır. Sorbonne Üniversitesi, beşeri bilimler, fen bilimleri ve tıp gibi alanlarda akademik programlar sunan bir kuruma dönüşmüştür. Dünya çapında öğrenci ve araştırmacıların ilgisini çeken yüksek kaliteli eğitim ve araştırma konusundaki itibarını korumaktadır.

Sorbonne Üniversitesi Programları

Sorbonne Üniversitesi programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Sorbonne Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Programları


Sorbonne Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Sorbonne Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Sorbonne Üniversitesi Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Sorbonne Üniversitesi Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Kabul Koşulları

Sorbonne Üniversitesi ağırlıklı olarak Fransızca dilinde eğitim veren bir okuldur. Bu nedenle öğrenim görecek öğrencilerin Fransızca dil yeterliliğine sahip olması gerekmektedir. Dil yeterliliği, yetkinlik düzeyini belirleyen sertifikalarla belirtilmelidir. Fakat Türkiyede bulunan ve Fransızca eğitim veren okullardan birinden mezunsa  (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi, İstanbul Saint Benoit lisesi, İstanbul Saint Joseph lisesi, İstanbul Saint Michel Lisesi, İstanbul Galatasaray lisesi, İstanbul Sainte Pulchérie lisesi, İzmir Saint Joseph Lisesi ve İzmir Tevfik Fikret Lisesi) dil sınavından muaf tutulmaktadır. 

Muafiyetten yararlanamayan öğrenciler için dil yetkinliğinin hangi seviyede olması gerektiği okul tarafından belirlenmektedir. Sorbonne Üniversitesi lisansın ilk yılı için en az B2 DELF/DALF ya da TCF dil yeterliliği istemektedir. Lisansın ikinci ve üçüncü yılları ve master programları içinse C1 DELF/DALF ya da TCF dil yeterliliği istemektedir. Fransa'da üniversite okuyabilmek için Fransız lise diploması olan French Baccaleaureate diplomasıyla mezun olmalı ya da Türkiyede belirli liselerin verdiği ve Fransa tarafından tanınan, French Baccaleaureate denkliğine sahip bir diplomaya sahip olmalıdır. Başarılı bir diploma notuyla mezun olmak öğrencilerin kabul şansını arttırmaktadır. Aynı zamanda bölümden bölüme değişiklik göstermekle beraber, öğrencilerden portfolyo, ingilizce dil skoru, GRE/GMAT gibi sınavlar talep edilebilir.

Sorbonne Üniversitesi Sorbonne Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

2.770 EUR

Lisans
Kredi

385 EUR

Yüksek Lisans
Fiyatı

3.770 EUR

Yüksek Lisans
Kredi

243 EUR

Yaşam Masrafları

Fransa'da yaşarken tüm öğrenciler sağlık sigortasına kaydolmalıdır. Fransa'ya varıldığında, Fransız Ulusal Sağlık Sigortası (Assurance Maladie) ile iletişime geçilmelidir. Bu kayıt ücretsiz ve zorunludur, sağlık harcamalarının geri ödenmesinden yararlanılmasını sağlar.

Yaşam maliyetleri, konaklama, yemek, ulaşım dahil yıllık ortalama 10.000€ olarak belirtilmiştir. 

Sorbonne Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Fransa'nın başkenti Paris'in kalbinde yer alan Sorbonne Üniversitesi, tarihi Quartier Latin’da bulunmaktadır.. Üniversitenin Sorbonne olarak bilinen ana yapısı, 13. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olup, nesiller boyunca bir öğrenim ve akademik mükemmellik merkezi olarak hizmet vermiştir. Önemli bilimsel ve kültürel toplantılar için kullanılan Amphithéâtre Richelieu da dahil olmak üzere mimarisiyle ünlüdür. Kampüsteki yapılar arasında Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Fransa'nın en iyi üniversite kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen Sorbonne Kütüphanesi de bulunmaktadır. Bölgeye hizmet veren metro ve otobüs hatları sayesinde üniversiteye ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. En yakın metro durakları arasında Cluny - La Sorbonne (Hat 10) ve Saint Michel - Notre Dame (Hat 4 ve RER B & C) yer almaktadır. Ayrıca Sorbonne Üniversitesi, bulunduğu konum itibariyle Notre Dame Katedrali, Panthéon ve Lüksemburg Bahçeleri gibi Paris'in ünlü simge yapılarına ve kültürel cazibe merkezlerine yürüme mesafesindedir.

Sorbonne Üniversitesi Kampüs Hayatı

Sorbonne Üniversitesi öğrencileri sınıf dışında çok sayıda ders dışı etkinlik ve organizasyona katılabilmektedir. Kampüste sık sık sanat sergileri, konserler ve tiyatro gösterileri gibi kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Spor meraklıları çeşitli spor kulüplerine ve takımlarına katılabilirken, sosyal amaçlara ilgi duyanlar gönüllülük programlarına ve toplum hizmeti çalışmalarına katılabilmektedir. Üniversitenin bulunduğu Latin Mahallesi, çok sayıda kafe, restoran, kitapçı ve sinema sunan canlı ve tarihi bir mahalle olup, öğrencilerin sosyalleşmesi için ideal bir yerdir. Notre-Dame Katedrali, Panthéon ve Lüksemburg Bahçeleri gibi ikonik simge yapılara yakınlığı, Paris'in en güzel ve ilham verici yerlerinden bazılarına kolay erişim sunmaktadır.

Sorbonne Üniversitesi Spor Kulüpleri

 • Cross training
 • Crossfit
 • Fitness (body combat, renforcement musculaire, step, ....)
 • Gestion du stress
 • Musculation (cardio training, perte de poids,...)
 • Musculation coaching forme
 • Pilates
 • Pilates fusion
 • Préparation physique générale
 • Relaxation
 • Sophrologie
 • Step
 • Taî Chi
 • Qi Gong
 • Streching
 • Acro yoga
 • Yoga
 • Yoga pilates
 • Zumba

Sorbonne Üniversitesi Ünlü Mezunları

Sorbonne Üniversitesi, alanlarında dünyaca ünlü olmuş mezunlar vermiştir. Bunlardan bazıları;

 • Marie Curie
 • Vera Wang
 • Christian Lacroix
 • Roland Barthes
 • Charles Boyer
 • Simone de Beauvoir
 • Jean-Luc Godard
 • Honore de Balzac
 • Victor Hugo

Sorbonne Üniversitesi Ödülleri

Sorbonne üniversitesi ve mezunları dünyaca önemli aday gösterilmiş ve çok önemli ödüller kazanmışlardır. Bu ödüllerin arasında Nobel ve Turing ödülleri, Field madalyası gibi oldukça önemli ödüller vardır. Ödüllerin bazıları;

 • Academie des Sciences
 • Verdaguer 
 • Chancellier
 • PEPITTE Ile-de-France
 • Sciences de la Mer
 • Nobel
 • Turing
 • Field

Sorbonne Üniversitesi Tanıtım Filmi


Sorbonne Üniversitesi Konumu


Sorbonne Université (Sorbonne University) Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Sorbonne Üniversitesi Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Paris

E-Posta: contact.sorbonne@ac-paris.fr

Web: https://www.sorbonne-universite.fr

Adres: 21, rue de l'école de médecine 75006 Paris

Telefon:+33 1 44 27 44 27

Sosyal Medyaları

 • Sorbonne Üniversitesi Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Sorbonne Üniversitesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Üniversitenin ana faaliyet kampüsü, başkent Paris’in Latin bölgesinde, Seine Nehri’nin sol kıyısında yer almaktadır.

  Sorbonne Üniversitesi’ne başvuru, süreci, uluslararası öğrenciler için ve özellikle de Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için ‘Etudes en France’ prosedürü ile ilerlemektedir. Üniversite öğreniminin ilk yılına başlayacak olan, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin, French Baccalaureate/European Baccalaureate/International Baccalaureate ya da GCE A-Level / International A-Level programlarından birine dahil olmaları durumunda başvurularını doğrudan ‘Parcoursup’ olarak adlandırılan platform üzerinden yapmaları gerekmektedir. Bu programlara tabi olmayan ve farklı akademik yeterlilikler ile başvuruda bulunmak isteyen, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ve Avrupa Ekonomik Alanı dahilinde bulunmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin Campus France tarafından idare edilen "Etudes en France" platformu üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunuzu yapmadan önce okulun sunduğu eğitim programlarına ve kabul koşullarına göz atmanız, başvurunuz esnasında seçimlerinizi yaparken size yardımcı olacaktır. Bu koşullar doğrultusunda, ilgili platformlarda bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik yeterliliklerinizi (International Baccalaureate, International GCSE/International A-Level, European Baccalaureate), dil yeterlilik sınavı puanlarınızı (eğitim dili İngilizce olan programlar için IELTS/TOEFL; eğitim dili Fransızca olan programlar için DELF/DALF), niyet ve tavsiye mektuplarınızı, başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

  Sorbonne Üniversitesi tarafından sunulan lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücreti, €2,770 ve yüksek lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik ücreti ise €3,770 olarak belirlenmiştir.

  Sorbonne Üniversitesi; coğrafya, iletişim ve medya çalışmaları, sosyoloji, makine mühendisliği, uzay mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, bilgisayar bilimleri, biyoloji bilimleri, dilbilim, modern diller, dil ve edebiyat, tarih, felsefe, ilahiyat, arkeoloji, fizik, astronomi, matematik, istatistik, jeoloji, çevre, yer ve deniz bilimleri, kimya, sağlık bilimleri, tıp, dişçilik, eğitim bilimleri, işletme ve yönetim gibi farklı disiplinlerde pek çok eğitim programı sunmaktadır.

  Sorbonne Üniversitesi’nin giriş puanları, bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, İngilizce dil yeterlilik sınavı puanları; IELTS Academic: 5.5, TOEFL iBT: 71, Cambridge C1 Advanced: 170, Fransızca dil yeterlilik sınavı puanları; DELF/DALF: B2 - C1 ve akademik yeterlilik puanları; International Baccalaureate (IB): 36+, International A-Levels & AS-Levels: ABB - AAA, European Baccalaureate: 79+, French Baccalaureate: 15+/20 şeklindedir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Monash University

  5 beğeni

  Avustralya

  Şehir: Melbourne
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 113
  Lisans Ücreti: 38.100 AUD

  Master Programı: 98
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 5

  POPÜLER

  University of California, Santa Barbara

  8 beğeni

  Amerika

  Şehir: Santa Barbara, USA
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 78
  Lisans Ücreti: 73.863 USD

  Master Programı: 44
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 28

  POPÜLER ANLAŞMALI
  Burs İmkanı

  Victoria University of Wellington

  3 beğeni

  Yeni Zelanda

  Şehir: Wellington
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 115

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 3

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp