London School of Economics and Political Science (LSE)

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / İngiltere Üniversiteleri / London School of Economics and Political Science (LSE)

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

12034

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 10.2

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Yok

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Var

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Sıralamaları

46

Times Universities

45

QS World

151

Shanghai List

3

Ülke Sıralaması

Ülke: İngiltere

Bölge:

Şehir: Londra

London School of Economics and Political Science (LSE)

Özellikle ekonomi, politika, siyasal bilimler, sosyoloji, hukuk ve antropoloji de dahil olmak üzere çok çeşitli sosyal bilim disiplinlerinde uzmanlaşmış ve dünyanın önde gelen sosyal bilimler üniversitelerinden biri olan LSE, 1895 yılında Fabian Topluluğu üyeleri olan Beatrice ve Sidney Webb, Graham Wallas ve George Bernard Shaw tarafından sosyal bilimlerin incelenmesi yoluyla toplumun iyileştirilmesine adanmış bir kurum yaratma amacıyla kurulmuştur. 1900 yılında federal bir üniversite olan Londra Üniversitesi'nin bir parçası hâline gelen LSE, odaklandığı alanları ekonomi ve siyasetin ötesine taşıyarak daha geniş bir sosyal bilimler yelpazesini içerecek şekilde genişletmiştir. 20. yüzyıl boyunca sosyal politika, ekonomi ve siyaset bilimi alanlarında geliştirdiği çalışmalarla İngiliz toplumunda etkili olan LSE, dünya üniversite başarı sıralamalarında üst sıralardaki yerini istikrarlı olarak korumakta ve özellikle sosyal bilimler alanlarındaki liderliği ile bilinmektedir. Avrupa'nın en iyi eğitim kurumları arasında yer alan LSE'nin mezunları ve öğretim üyeleri özellikle barış ve iktisat alanlarında 18'den fazla Nobel Ödülü'ne layık görülmüş olup, LSE'nin mezunları ve öğretim üyeleri arasında ekonomistler Friedrich Hayek ve Joseph Stiglitz, eski Birleşik Krallık Başbakanları Clement Attlee ve Sir Anthony Eden ve çeşitli ülkelerin liderleri gibi etkili isimler yer almaktadır.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Programları

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Lisans Bölümleri ve Programları


Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Başvuru Tarihleri

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Lisans
Son Başvuru Tarihi

OCAK

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

ARALIK

Kabul Koşulları

LSE tarafından sunulan lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • Devlet Lise Diploması/Lise Bitirme Diploması LSE'ye giriş yeterliliği olarak kabul edilmemektedir.
 • LSE, Türk lise diplomaları arasından yalnızca GCE A Level denkliği olan Anadolu Lisesi Diplomalarını kabul etmektedir.
  •  A*AA - Minimum 85 bitirme ortalaması, bir dersten 95 ve iki farklı dersten 90 not ortalaması
  • AAA - Minimum 85 bitirme ortalaması, üç farklı dersten 90 not ortalaması
  • AAB - Minimum 85 bitirme ortalaması, iki dersten 90 ve bir dersten 85 not ortalaması
  • Mathematics A* - En az 95 matematik ortalaması
  • Mathematics A - En az 90 matematik ortalaması
 • Türkiye'deki yabancı okulların diplomaları başvuru sürecinde incelenmektedir.
 • Bunun yanında International Baccaleureate, European Baccaleureate, A Level Diploma direkt başvurulabilen diploma türleridir.
 • Diploma notu yüksek olmalıdır.
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS UKVI, TOEFL iBT, PTE Academic gibi uluslararası alanda tanınan İngilizce yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce Yeterlilik Sertifikası

LSE tarafından sunulan yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Belirli program gereklilikleri doğrultusunda iş tecrübesi istenebilir.
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS UKVI, TOEFL iBT, PTE Academic gibi uluslararası alanda tanınan İngilizce yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce Yeterlilik Sertifikası
 • Belirli program gereklilikleri doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı talep edilebilir.
 • Bunlara ek olarak, LSE adaylardan LNAT gibi çeşitli giriş sınavlarına katılmalarını talep edebilir.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

24.720 GBP

Lisans
Kredi

453 GBP

Yüksek Lisans
Fiyatı

25.920 GBP

Yüksek Lisans
Kredi

603 GBP

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Bursları

LSE her yıl özel bağışlarla finanse edilen bir dizi burs vermektedir. Bursların sayısı, değeri, uygunluk kriterleri ve türü yıldan yıla değişmektedir. Programlar hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki linke tıklayabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fees and funding

Yaşam Masrafları

LSE, genel olarak öğrencilerin konaklama, seyahat, yemek, çamaşırhane, çalışma masrafları ve diğer kişisel harcamalar dahil olmak üzere tüm yaşam masrafları için ayda 1.100-1.300 £ arası ayırması gerektiğini belirtmektedir. Bu, öğrencinin yaşam tarzına ve gereksinimlerine bağlı olarak değişebilecektir.

Üniversiteye gelmeye hazırlanırken, olası finansman ve gelir kaynaklarını araştırmanız ve ne kadar harcamayı bekleyebileceğinizi tahmin etmek için bir bütçe yapmanız çok önemlidir.

Alışveriş ve konaklama gibi yaşam giderleri için düzenli haftalık ve aylık maliyetlerin yanı sıra, bütçeyi hesaplarken tek seferlik varış maliyetlerini de hesaba katmak önemlidir.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Kampüs Bilgileri

LSE'nin kampüsü, Londra'nın tam merkezinde, canlı Holborn semtinde yer almaktadır. Covent Garden'a, West End tiyatro bölgesine, Thames Nehri'ne ve önemli hukuk ve devlet kurumlarına yürüme mesafesindedir. Londra'nın kapsamlı ulaşım ağı, kampüse ulaşımı ve kampüsten çıkmayı son derece kolay hâle getirmektedir. LSE kampüsünün benzersiz yönlerinden biri, Londra'nın kentsel dokusuyla iç içe geçmiş olmasıdır. Geleneksel üniversite kampüslerinin aksine LSE, şehrin sokaklarına dağılmış bir binalar topluluğudur. Üniversitenin önemli binaları arasında 1900'lerde inşa edilmiş ünlü Old Building, New Academic Building ve yapımı yeni tamamlanan Centre Building yer almaktadır. LSE'nin ana kütüphanesi olan İngiliz Siyaset ve Ekonomi Bilimi Kütüphanesi, kendi türünde dünyanın en büyük kütüphanelerinden biridir. Sosyal bilimlere odaklanan geniş bir kitap, dergi ve dijital kaynak koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Kampüste, öğrenciler için popüler toplanma noktaları olan Houghton Street ve Lincoln's Inn Fields gibi halka açık alanlar bulunmaktadır. Saw Swee Hock Öğrenci Merkezi, toplantı odaları, etkinlik alanları ve bir gece kulübü sunan, öğrenci yaşamı ve etkinlikleri için bir merkezdir. Kampüs çeşitli sanat eserleriyle bezenmiştir ve dünyanın dört bir yanından önde gelen isimlerin katıldığı kültürel etkinliklere, konferanslara ve halka açık konuşmalara sık sık ev sahipliği yapmaktadır.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Kampüs Hayatı

LSE, sosyal bilimlere odaklanan zorlu müfredatıyla tanınmaktadır. Öğrenciler ekonomi, siyaset, sosyoloji, hukuk ve antropoloji gibi alanlarda en yeni araştırma ve tartışmalara katılmaktadır. Öğrenim genellikle seminerler, atölye çalışmaları ve önemli küresel liderler ve uzmanların konuk konuşmaları yoluyla geleneksel derslerin ötesine geçmektedir. LSE'de Münazara Topluluğu'ndan Arıcılık Topluluğu'na kadar geniş bir ilgi alanına hitap eden 200'den fazla topluluk ve kulüp bulunmaktadır. Çok sayıda ulusal ve kültürel topluluk, çeşitli ülkelerden gelen öğrencileri temsil ederek bir destek ağı ve kültürel alışveriş sağlamaktadır. Okul, dünyanın dört bir yanından akademisyenleri, eğitimcileri ve öğrencileri çeken prestijli halka açık konferanslara ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. LSE Festivali, önemli küresel konulara odaklanan halka açık tartışmalar, konuşmalar ve sergiler içeren yıllık bir etkinliktir. LSE'nin bünyesinde konut bulunan geleneksel bir kampüsü olmasa da, Londra çevresinde öğrencilerin bir topluluk duygusu bulmalarına yardımcı olan çeşitli yurtlar sunmaktadır. LSE'nin Kariyer Merkezi son derece etkin bir şekilde çalışmakta, atölye çalışmaları, bire bir rehberlik ve çeşitli sektörlerdeki büyük işverenlerle ağ kurma fırsatları sunmaktadır. LSE Öğrenci Birliği, öğrencilerin çıkarlarını temsil etme, savunuculuk yapma ve etkinlikler düzenleme konularında kritik bir rol oynamaktadır. Öğrenci yönetişiminin ve topluluk katılımının hayati bir parçasıdır. LSE bazı üniversiteler kadar spora önem vermese de takım sporları ve fitness dersleri sunmakta ve öğrenciler üniversiteler arası liglerde mücadele etmektedir.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Spor Kulüpleri

LSE, öğrencilere verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra, sosyal faliyetler için de imkan sağlar. Bunlardan biri de spor faaliyetleridir. LSE bünyesinde öğrencilerin spor faliyetlerini gerçekleştirebileceği tesisler ve katılabilecekleri okul kulüpleri bulunmaktadır. Alanlarında oldukça başarılı olan bu kulüpler, okulu ülke çapında ve uluslararası bir çok yarışmada temsil etmekte, başarılar kazanmaktadır. 

Spor kulüplerinin bazıları:

 • Badminton
 • Atletizm ve Koşu
 • Basketbol
 • Boks
 • Kriket
 • Dans
 • Polo
 • Futbol
 • Futsal
 • Golf
 • Fıtness
 • Rugby
 • Kış Sporları
 • Sörf
 • Yüzme
 • Masa Tenisi
 • Voleybol

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Ünlü Mezunları

The London School of Economics and Political Science, kurulduğu günden bu yana, dünyaya yön veren bir çok mezun vermiştir. Bunlardan bazıları:

 • Clement Attle
 • Kim Campbell
 • Pierre Trudeau
 • Ursula Von der Leyen
 • Anthony Kennedy
 • George Soros
 • Tony Fernandes
 • Karl Popper
 • Mervyn King

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Ödülleri

LSE öğrencileri,mezunları ve öğretim görevlileri yıllar içinde bir çok ödüle aday gösterilmiş ve sayısız ödül sahibi olmuşlardır. Bu ödüllerin arasında Nobel Ödülleri ve uluslararası ekonomi ödülleri bulunmaktadır. 

 • Leonid Hurwicz- Nobel laureate in Economics
 • Ronald Coase-Nobel Prize in Economics
 • Juan Manuel Santos- Nobel Peace Prize
 • Sir William Arthur Lewis- Nobel Memorial Prize in Economics
 • NASDAQ OMX Award for the best paper in asset pricing at the WFA (2012)
 • Martin Oehmke - Brattle Group Prize Distinguished Paper, American Finance Association 

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Tanıtım Filmi


Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Konumu


London School of Economics and Political Science (LSE) Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Londra

E-Posta: su.info@lse.ac.uk.

Web: https://www.lse.ac.uk/

Adres: London School of Economics and Political Science Houghton Street London WC2A 2AE

Telefon:+44 (0)20 7405 7686

Sosyal Medyaları

 • İngiltere Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

  EĞİTİM YAZILARI ingilterede staj, ingilterede staj yapmak, ingilterede nasıl staj yapılır

  12/06/2024

  126 Görüntülenme

  İngiltere’de staj yapmak kariyer beklentilerinize ve kişisel ...

  EĞİTİM YAZILARI ingiltere fizik mühendisliği, fizik mühendisliği eğitimi, ingilterede fizik mühendisliği bölümleri

  31/05/2024

  86 Görüntülenme

  Fizik Mühendisliği Nedir?

  Fizik Mühendisliği, doğa bilimlerinin özellikle fizik ve kimya dallarından elde edilen temel bulguları ...

  EĞİTİM YAZILARI ingilterede kimya mühendisliği, ingiltere kimya mühendisliği eğitimi, ingiltere kimya mühendisliği fakülteleri

  31/05/2024

  104 Görüntülenme

  Kimya Mühendisliği Nedir?

  Kimya mühendisliği, kimya, fizik, matematik, biyoloji ve ekonomi prensiplerini kullanarak enerji ve ...

  Londra İktisat ve Siyasal Bilimler Okulu Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Londra Ekonomi Okulu (LSE), İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunmaktadır. Üniversite kampüsü, başkent Londra’nın merkezinde, Aldwych olarak bilinen bölgede, Covent Garden ve İngiliz Kraliyet Adalet Mahkemeleri’nin yakınında yer almaktadır.

  Londra Ekonomi Okulu’na başvuru, Birleşik Krallık’ta bulunan diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, başvurunuzu yapmadan önce okulun sunduğu eğitim programlarını ve kabul koşullarına göz atmanız, başvurunuz esnasında seçimlerinizi yaparken size yardımcı olacaktır. UCAS platformu üzerinde bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik geçmişinizi, transkriptlerinizi, İngilizce dil yeterlilik sınavı (TOEFL/IELTS) puanlarınızı, öz geçmişinizi, tavsiye ve niyet mektuplarınızı, denemelerinizi (Personal Statement/Essay) de kapsayan başvuru formunu doldurarak, başvuru ücreti ile birlikte okula iletebilirsiniz.

  Londra Ekonomi Okulu, özellikle iktisadi, idari, sosyal ve siyasal bilimlerde eğitim ve araştırma mükemmelliği ile tanınan dünyaca ünlü bir yükseköğretim kurumudur. Londra Ekonomi Okulu; muhasebe ve finans, sosyoloji, hukuk, sosyal antropoloji, coğrafya, tarih, antropoloji ve hukuk, felsefe, siyaset ve ekonomi, felsefe ve ekonomi, felsefe, mantık ve bilimsel yöntem, finans, finans matematiği ve istatistik, çevre, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomi, iktisat tarihi, uluslararası ilişkiler, dil, kültür ve toplum, siyaset ve veri bilimi, aktüerya, psikoloji ve davranış bilimi, matematik, istatistik ve işletme gibi çeşitli disiplinlerde pek çok eğitim programı sunmaktadır.

  Londra Ekonomi Okulu tarafından sunulan lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücretleri, başvurulan eğitim programına göre £24,720 ve £26,592 aralığında değişmekte olup, yüksek lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücretleri ise yine başvurulan eğitim programına göre £25,920 ve £42,384 aralığında değişmektedir.

  Londra Ekonomi Okulu giriş puanları, bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, dil yeterlilik sınavı puanları; IELTS Academic: 7.0+, TOEFL iBT: 100+, PTE Academic: 70+, CPE/CAE: 185+ ve akademik yeterlilik puanları; International Baccalaureate (IB): 37-40 (3 HL: 6-6-6 / 7-6-6), European Baccalaureate (EB): 80-88, International A-Levels & AS-Levels: AAB - A*AA, Advanced Placement: 5/5/4 - 5/5/5/5/5 şeklindedir. Bunlara ek olarak, Londra Ekonomi Okulu, belirli bölümler için kendi giriş sınavlarını uygulamakta olup, uluslararası öğrencilerin bu sınavlara katılmaları talep edilebilir.


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  The University of Edinburgh

  28 beğeni Kalite Puanı: 86

  İskoçya

  Şehir: Edinburgh
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 199
  Lisans Ücreti: 24.500 GBP

  Master Programı: 193
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 15

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  North Carolina State University (NC State)

  10 beğeni

  Amerika

  Şehir: Raleigh
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 88
  Lisans Ücreti: 51.635 USD

  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 10

  POPÜLER
  Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

  RWTH Aachen University

  45 beğeni

  Almanya

  Şehir: Aachen
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 38
  Lisans Ücreti: 318 EUR

  Master Programı: 75
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 8

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp