The University of Edinburgh

Ana Sayfa / Yurtdışında Üniversite / İskoçya Üniversiteleri / The University of Edinburgh

HEMEN BAŞVUR!
Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Edinburgh Üniversitesi

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toplam Öğrenci

35258

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Admission Status

Need Aware

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kabul Oranı

% 40

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uluslararası Burs

Var

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Statüsü

Devlet

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil Hazırlık

Yok

Edinburgh Üniversitesi Sıralamaları

30

Times Universities

22

QS World

38

Shanghai List

15

Ülke Sıralaması

Ülke: İskoçya

Bölge:

Şehir: Edinburgh

The University of Edinburgh

1582'de kurulan Edinburgh Üniversitesi, İskoçya'nın en eski üniversitelerinden biridir ve dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kral 6. James tarafından verilen bir kraliyet beratıyla kurulan üniversite, İngilizce konuşulan dünyanın en eski altıncı üniversitesidir. Üniversite, 18. yüzyılda İskoç Aydınlanması sırasında önemli bir rol oynamış ve felsefe, bilim ve tıp alanlarına önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle, İngilizce konuşulan dünyada şehrin ihtiyaçlarına hizmet etmek üzere tasarlanmış ilk sivil üniversitedir. Tıp fakültesi 1726 yılında kurulmuş olup Birleşik Krallık'taki en eski tıp fakültelerinden biridir ve çok sayıda önemli hekim yetiştirmiş ve pek çok tıbbi gelişmeye ön ayak olmuştur. Yüzyıllar boyunca çok sayıda önemli başarıya imza atan Edinburgh Üniversitesi, aralarında Charles Darwin, Sir Arthur Conan Doyle ve Alexander Graham Bell'in de bulunduğu çok sayıda önemli mezuna sahiptir. Üniversite, araştırma çalışmalarıyla ünlüdür ve sürekli olarak dünyanın en iyi kurumları arasında yer almaktadır. Üniversite, 2015 yılında Birleşik Krallık'ın ulusal veri bilimi ve yapay zeka enstitüsü olan Alan Turing Enstitüsü'nün kurucu üyesi olmuştur. Üniversite hakkındaki ilginç bilgiler arasında, üniversitenin Roslin Enstitüsü'nde geliştirilen ve yetişkin bir somatik hücreden klonlanan ilk memeli olan koyun Dolly ile olan ilişkisi de yer almaktadır. Üniversitenin ana kampüsü, tarihi ve modern mimariyi bir araya getiren Edinburgh'un kalbinde yer almakta ve her yıl düzenlenen en büyük sanat festivallerinden biri olan Edinburgh Festival Fringe'e ev sahipliği yapmaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Programları

Edinburgh Üniversitesi programlarına ve program detaylarına ulaşabilirsin.

Edinburgh Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Programları


Edinburgh Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Edinburgh Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Edinburgh Üniversitesi Lisans
Son Başvuru Tarihi

OCAK

Edinburgh Üniversitesi Yüksek Lisans
Son Başvuru Tarihi

OCAK

Kabul Koşulları

Edinburgh Üniversitesi tarafından sunulan lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Edinburgh Üniversitesi Tarafından Kabul Edilen Yeterlilikler

 • A-Levels
  • Notları programdan programa değişmekle birlikte, ABB - A*A*A* aralığında bulunan en az üç A-Level.
  • A-Level müfredatı kapsamında alınan derslerin başvuruda bulunacak olduğunuz program ile ilişkili olması gerekmektedir.
 • International Baccalaureate
  • Diploma puanı koşulu programdan programa değişmekle birlikte, diploma puanınızın 37 ile 43 aralığında bulunması gerekmektedir.
  • HL düzeyinde alınan derslerin bitirme puanlarının 7-6-6 ve 7-7-7 olması gerekmektedir.
  • Giriş için değerlendirmeye alınmak üzere İngilizce'de Standart Seviye'de (SL) en az 5 notu almanız gerekmektedir.
 • SAT/ACT + Advanced Placement
  • Koşullar programdan programa değişmektedir. Bununla birlikte minimum giriş koşulları şu şekildedir;
  • ACT sınav puanınızın 27'nin üzerinde olması ve en az iki AP dersini 4 üzeri notla bitirmiş olmanız gerekmektedir.
   veya
  • SAT sınav puanınızın 1290'ın (650+ EBRW - 620+ Matematik) üzerinde olması ve en az iki AP dersini 4 üzeri notla bitirmiş olmanız gerekmektedir.
   veya
  • 3 Advanced Placement dersini 4 üzeri notla bitirmiş olmanız gerekmektedir.
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS UKVI, TOEFL iBT, PTE Academic gibi uluslararası alanda tanınan yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan dil yeterlilik sertifikası.
 • Edinburgh Üniversitesi bunlara ek olarak bazı giriş sınavlarına katılmanızı ve belirtilen puan düzeyini aşmanızı talep edebilir.

Edinburgh Üniversitesi tarafından sunulan yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin aşağıda belirtilen kabul koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Belirli program gereklilikleri doğrultusunda iş tecrübesi istenebilir.
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi
  • IELTS UKVI, TOEFL iBT, PTE Academic gibi uluslararası alanda tanınan İngilizce yeterlilik sınavları aracılığıyla alınan İngilizce Yeterlilik Sertifikası
 • Belirli program gereklilikleri doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı talep edilebilir.
 • Edinburgh Üniversitesi bunlara ek olarak bazı giriş sınavlarına katılmanızı ve belirtilen puan düzeyini aşmanızı talep edebilir.

Edinburgh Üniversitesi Edinburgh Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Lisans
Fiyatı

24.500 GBP

Lisans
Kredi

266 GBP

Yüksek Lisans
Fiyatı

23.100 GBP

Yüksek Lisans
Kredi

290 GBP

Edinburgh Üniversitesi Bursları

Üniversite özellikle uluslararası öğrencilere sunduğu burslarla imkan çeşitliliği sağlamaktadır. Ülkelere göre belirlenen özel burslardan biri de Türk öğrencileri kapsamaktadır ve özellikle bilgisayar alanında ve master düzeyinde sunulan birçok seçenek vardır. Beşeri bilimler, sosyal bilimler, bilgisayar, mühendislik ve veterinerlik gibi alanlara özel tanınmış burslar da bulunmaktadır. Başarı seviyesine ve bölüme göre verilen bu burslarda istenilen kriterleri sağlamak oldukça önem taşımaktadır. Burs programları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Funding for international students

Yaşam Masrafları

 • Konaklama Giderleri
  • Kampüs İçi: Yıllık £5,000 - £10,000
  • Kampüs Dışı: Aylık £600 - £1,200
 • Yemek Giderleri: Aylık £200 - £300
 • Ulaşım Giderleri: Aylık £50 - £100
 • Kitaplar ve Ders Materyalleri: Aylık £50 - £100
 • Sosyal Aktiviteler, Eğlence: Aylık £100 - £200
 • Diğer Kişisel Giderler: Aylık £50 - £100

Edinburgh Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Edinburgh Üniversitesi, her birinin farklı bir karaktere ve özel tesislere sahip olduğu beş ana kampüse yayılmış durumdadır. Edinburgh kentinin merkezinde yer alan Central Area kampüsü, üniversitenin en eski binalarının çoğuna ev sahipliği yapmakta olup, Edebi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Koleji bu kampüste yer almaktadır. Önemli yapılar arasında 18. yüzyıldan kalma ikonik Old College ve Avrupa'nın en büyük akademik kütüphanelerinden biri olan Ana Kütüphane yer almaktadır. Öğrenci etkinlikleri için bir merkez olan George Meydanı ve son teknoloji ürünü Appleton Kulesi de bu merkezin bir parçasını oluşturmaktadır. Şehir merkezinin birkaç kilometre güneyinde yer alan King's Buildings, üniversitenin bilim ve mühendislik kampüsüdür. Bilim ve Mühendislik Koleji'ne ev sahipliği yapan kampüste James Clerk Maxwell Binası ve yakın zamanda geliştirilen Roslin Enstitüsü gibi son teknoloji tesisler bulunmaktadır. Hemen yakındaki BioQuarter kampüsü tıp ve veterinerlik bilimlerine odaklanmakta ve ünlü Kraliyet (Dick) Veterinerlik Çalışmaları Okulu ile Edinburgh Kraliyet Reviri'nin bitişiğindeki Şansölye Binası'nı içermektedir. Kırsal kesimde yer alan Easter Bush kampüsü, modern araştırma tesisleri ve At Hastanesi ile veterinerlik tıbbı ve hayvan bilimine ayrılmıştır. Son kampüs olan Pollock Halls, öncelikle öğrenci konaklama yeri olarak hizmet vermekle birlikte, akademik ve sosyal etkinlikler için bir mekan olan John McIntyre Konferans Merkezi'ni de içermektedir. Her bir kampüse toplu taşıma araçlarıyla kolayca erişilebilmekte olup, özel otobüs seferleri ve bisiklet yolları ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Kampüs Hayatı

Üniversite, akademik, kültürel, siyasi ve eğlence faaliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli ilgi alanlarına hitap eden 290'dan fazla öğrenci topluluğuna sahiptir. Edinburgh Üniversitesi Öğrenci Birliği (EUSA) öğrenci yaşamında merkezi bir rol oynamakta, etkinlikler düzenlemekte, öğrenci topluluklarını yönetmekte ve destek hizmetleri sağlamaktadır. EUSA, sosyal faaliyetler ve etkinlikler için bir merkez olarak hizmet veren, dünyanın en eski amaca yönelik inşa edilmiş öğrenci birliği binası olan Teviot Row House gibi çeşitli mekanları işletmektedir. Öğrenciler münazara ve tiyatrodan anime ve uluslararası ilişkilere kadar her şeye odaklanan topluluklara katılabilmektedir. Spor ve fiziksel aktiviteler de Edinburgh'daki öğrenci yaşamının önemli bir parçasıdır. Üniversite, son teknoloji fitness merkezi, Pleasance Spor Kompleksi ve çok sayıda oyun alanını içeren tesisleriyle zengin bir spor geleneğine sahiptir. Edinburgh Üniversitesi Spor Birliği, rugby, futbol ve kürek gibi geleneksel sporlardan ultimate frisbee ve quidditch gibi daha farklı etkinliklere kadar 60'ın üzerinde spor kulübünü idare etmektedir. Üniversite, İngiliz Üniversiteler ve Kolejler Spor (BUCS) liglerinde düzenli olarak yarışmaktadır ve çok sayıda Olimpiyat sporcusu yetiştirmiştir. Önemli yıllık etkinlikler arasında Edinburgh Üniversitesi Öğrenci Derneği'nin yeni öğrencileri bir hafta süren bir dizi etkinlik ve sosyal etkinlikle karşılayan Freshers' Week ve öğrenci yaşamına olağanüstü katkıları takdir eden yıllık EUSA Öğrenci Ödülleri yer almaktadır. Edinburgh'daki öğrenci yaşamıyla ilgili ilginç bir gerçek de, her 30 Nisan'da Calton Tepesi'nde öğrenciler ve yerel halk tarafından kutlanan eski Kelt festivalinin modern bir yeniden yorumu olan Beltane Ateş Festivali geleneğidir.

Edinburgh Üniversitesi Spor Kulüpleri

Edinburgh Üniversitesi, öğrencilere verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra, sosyal faliyetler için de imkan sağlar. Bunlardan biri de spor faaliyetleridir. Üniversite bünyesinde öğrencilerin spor faliyetlerini gerçekleştirebileceği tesisler ve katılabilecekleri okul kulüpleri bulunmaktadır. Alanlarında oldukça başarılı olan bu kulüpler, okulu ülke çapında ve uluslararası bir çok yarışmada temsil etmekte, başarılar kazanmaktadır. Bu kulüpler şu şekildedir:

 • Amerikan Futbolu Kulübü
 • Okçuluk Kulübü
 • Atletizm Kulübü
 • Badminton Kulübü
 • Basketbol Kulübü
 • Boks Kulübü
 • Kano Kulübü
 • Amigoluk ve Dans Kulübü
 • Atıcılık Kulübü
 • Kriket Kulübü
 • Curling Kulübü
 • Bisiklet Kulübü
 • Binicilik Kulübü
 • Eskrim Kulübü
 • Futbol Kulübü (Erkekler)
 • Futbol Kulübü (Kadınlar)
 • Futsal Kulübü
 • Gal Futbolu Kulübü
 • Planör Kulübü
 • Golf Kulübü
 • Jimnastik Kulübü
 • Hentbol Kulübü
 • Hare & Hounds Koşu Kulübü
 • Tepe Yürüyüşü Kulübü
 • Hokey Kulübü (Erkekler)
 • Hokey Kulübü (Kadınlar)
 • Buz Hokeyi Kulübü
 • Jiu Jitsu Kulübü
 • Judo Kulübü
 • Karate Kulübü
 • Kendo Kulübü
 • Kickboks Kulübü
 • Korfbol Kulübü
 • Lakros Kulübü (Erkekler)
 • Lakros Kulübü (Kadınlar)
 • Motor Sporları Kulübü
 • Dağcılık Kulübü
 • Muay Thai Kulübü
 • Netbol Kulübü
 • Oryantiring Kulübü
 • Parkur Kulübü
 • Polo Kulübü
 • Tüfek Kulübü
 • Paten Hokeyi Kulübü
 • Kürek Kulübü
 • Rugby Kulübü (Kadınlar)
 • Rugby Kulübü (Erkek)
 • Yelken Kulübü
 • Shinty Kulübü
 • Serbest Dalış Kulübü
 • Kış Sporları Kulübü
 • Squash Kulübü
 • Sub-Aqua (Tüplü Dalış), Yüzme ve Su Topu Kulübü
 • Masa Tenisi Kulübü
 • Taekwondo Kulübü
 • Tenis Kulübü
 • Touch Rugby Kulübü
 • Trambolin Kulübü
 • Triatlon Kulübü
 • Ultimate Frisbee Kulübü
 • Voleybol Kulübü
 • Wakeboard & Su Kayağı Kulübü
 • Halter Kulübü
 • Rüzgar Sörfü ve Sörf Kulübü

Edinburgh Üniversitesi Ünlü Mezunları

Edinburgh Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana, dünyaya yön veren bir çok mezun vermiştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Charles Darwin
 • Alexander Graham Bell
 • Sir Arthur Conan Doyle
 • Robert Louis Stevenson
 • David Hume
 • Pipa Middleton
 • Walter Scott

Edinburgh Üniversitesi Ödülleri

 • 3 İngiltere Başbakanı Mezun
 • 19 Nobel Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 4 Pulitzer Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 3 Turing Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Abel Ödülü Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi
 • 1 Fields Madalyası Sahibi Mezun/Fakülte Üyesi

Edinburgh Üniversitesi Tanıtım Filmi


Edinburgh Üniversitesi Konumu


The University of Edinburgh Hakkında Bilgi Alın

Bu formu doldurduğunuzda üniversite ekibimiz sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

Edinburgh Üniversitesi Kullanıcı Yorumları

Yorum Yapmak İçin Lütfen

İletişim Bilgileri

Şehir: Edinburgh

E-Posta: futurestudents@ed.ac.uk

Web: https://www.ed.ac.uk/

Adres: Old College, South Bridge, Edinburgh EH8 9YL, Birleşik Krallık

Telefon:+44 (0)131 651 5151

Sosyal Medyaları

 • Edinburgh Üniversitesi Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Edinburgh Üniversitesi, İskoçya'nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Edinburgh'da yer almaktadır.

  Başvuruda bulunmak için öncelikle hangi programa kayıt olmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra UCAS, Üniversiteler ve Kolejler Kabul Hizmeti aracılığıyla çevrimiçi olarak başvurmalısınız. Edinburgh'a başvurmak için niteliklere, kişisel bir beyana ve bir referansa ihtiyacınız olacaktır. Başvurunuzun dikkate alındığından emin olmak için ilgili son tarihe kadar başvurmalısınız.

  Üniversitenin lisans ücretleri £24.500 ila £35.000 arasında değişmektedir. Yüksek lisans ücretleri ise yıllık £6.350 ila £37.200 arasında değişmektedir.

  Üniversitenin bazı lisans bölümleri şu şekildedir: Accounting and Business(Muhasebe ve İşletme), Agricultural Science(Ziraat Bilimi), Architecture (Mimarlık), Art(Sanat), Biological Sciences(Biyolojik Bilimler), Biomedical Sciences(Biyomedikal Bilimler), Computer Science(Bilgisayar Bilimi), Animation(Animasyon), Fashion(Moda), Graphic Design(Grafik Dizayn), Electrical and Mechanical Engineering(Elektrik ve Makine Mühendisliği), Law(Hukuk), Medicene(Tıp), Psychology(Psikoloji), Veterinary Medicine(Veterinerlik), Üniversitenin yüksek lisans bölümlerinden bazıları şunlardır: Architecture (Mimarlık), Lanscape Architecture(Peyzaj Mimarlığı), Animation(Animasyon), Graphic Design(Grafik Dizayn), Biotechnology(Biyoteknoloji), Accounting And Finance(Muaheseb ve Finans), Human Resource Mangement(İnsan Kaynakları Yönetimi), Marketing(Pazarlama), Management(Yönetim), Clinical Psychology(Klinik Psikoloji), Artificial Intelligence(Yapay Zeka), Orthodontics(Ortodonti), Human Rights(İnsan Hakları), International Law(Uluslar arası Hukuk), Law(Hukuk), International Relations(Uluslar arası İlişkiler)

  IELTS: 5.5 ve 6.5 arası - TOEFL: 92 - SAT: 1290 - ACT: 27


  Popüler Üniversiteler

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of Zurich

  22 beğeni Kalite Puanı: 70

  İsviçre

  Şehir: Zürih
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
  Lisans Programı: 50
  Lisans Ücreti: 1.279 CHF

  Master Programı: 67
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 3

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  University of Waterloo

  3 beğeni

  Kanada

  Şehir: Waterloo, ON
  Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
  Lisans Programı: 100
  Lisans Ücreti: 48.000 CAD

  Master Programı: 65
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 9

  POPÜLER
  Burs İmkanı

  Lomonosov Moscow State University

  3 beğeni

  Rusya Federasyonu

  Şehir: Moskova
  Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

  Master Programı: 19
  Statüsü: DEVLET
  ÜLKE SIRALAMASI: 1

  Onlar başardı, sıra sende!

  Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN MALTA
  TED Ankara Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

  26/12/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  TUĞÇE SAĞDIÇ
  TOBB İşletme Mezunu
  5.0

  "Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  KAAN BARIŞ
  Arı Koleji Mezunu
  5.0

  "Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

  07/11/2023
  Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  UTKU POLAT
  Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
  5.0

  "Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

  07/11/2023  AS SEEN ON
  Trust ReefTrust Reef
  Bilgi Alın Arayın Whatsapp