İrlanda ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

İrlanda Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
İrlanda üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. İrlanda üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan İrlanda üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. İrlanda ve İrlanda üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İrlanda'da Üniversite Okumak

İrlanda'da üniversite okumak hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. Yeni bir kültürü tanırken vizyonunuzu genişleterek hayata karşı bakış açınızda fark yaratabilirsiniz.

İrlanda'da üniversite okumak için üniversitelerin başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru ve kabul şartlarını içeriğimizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

İrlanda üniversiteleri, dünya üniversite başarı sıralamalarında etkileyici sıralarda bulunuyor ve İrlanda, bir ülke olarak uluslararası öğrenciler için en popüler tercihler arasında yer alıyor. Üniversite çeşitliliği, tarihi şehirler, yeşil kırsal alanlar ve İrlanda’nın eşsiz kültürünün bir araya gelmesiyle oluşan bütünlük, İrlanda’yı ve İrlanda üniversitelerini yurtdışı eğitimde son derece çekici bir adres hâline getiriyor.

İrlanda’daki yükseköğretim kurumları; üniversiteler, belirli bir alanda eğitime odaklanan üniversite kolejleri ve teknoloji enstitüleri ve özel üniversite kolejlerinden meydana geliyor. Teknoloji enstitüleri elbette yalnızca bilim ve teknik ile ilgili alanlarda değil, turizm ve otel işletmeciliği, sağlık, eczacılık, medya, tekstil, pazarlama ve daha pek çok alanda mesleki eğitim olanakları da sunuyor.

İrlanda Üniversite Eğitim Sistemi

İrlanda üniversiteleri arasında devlete bağlı olarak faaliyet gösteren kurumlar elbette devlet tarafından finanse ediliyor ve bu üniversiteler genellikle özerk hareket ediyor. İrlanda’da 7 tane devlet üniversitesi bulunuyor ve bu üniversitelerden her biri, çeşitli genel çalışma alanlarında çok sayıda lisans ve yüksek lisans programı sunuyor. Bununla birlikte, akademik başarı açısından bakıldığında, İrlanda üniversitelerinin özellikle; fen bilimleri, teknoloji, iktisat ve beşeri bilimler gibi alanlarda öne çıktığı görülüyor.

İrlanda üniversiteleri arasında bulunan teknoloji enstitüleri; işletme, fen bilimleri, mühendislik, dilbilim, müzik ve benzeri alanlarda sertifika, diploma ve derece düzeylerinde eğitim ve öğretim programları sunuyor. İrlanda’da 14 tane teknoloji enstitüsü bulunuyor ve bu teknoloji enstitülerinin her biri kendine özel program, ders ve kredi sistemlerine sahip.

Eğitim bilimleri kolejleri, adından da anlaşılabildiği üzere, 3 yıl gibi bir sürede tamamlanabilen eğitim bilimleri lisans programı ve ortalama 1.5 yıl gibi sürede tamamlanabilen yine eğitim bilimleri yüksek lisans programı vasıtasıyla öğretmen adayları yetiştiriyor.

Özel üniversite kolejleri; mesleki eğitim, sanat ve tasarım, tıp, işletme, kırsal gelişim ve kalkınma, teoloji, müzik, hukuk ve benzeri alanlarda özel eğitim ve öğretim olanakları sağlıyor. Programlar genellikle mesleki programlar, sertifika programları ve derece programları olarak sunulmakla birlikte, kuruma ve eğitim programına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterebiliyor.

İrlanda Üniversite Eğitim Süresi

İrlanda üniversitelerinde, genel bir eğitim alanındaki tipik bir lisans programı, tam zamanlı bir öğrenci için 3 ila 4 yıl gibi bir sürede tamamlanabiliyor. Bununla birlikte mimarlık, veteriner tıbbı ve dişçilik gibi programların eğitim süresi 5 yıldır. İrlanda üniversitelerinde sunulan derece programları her bir kuruma özel olup, her programın kredi ve ders gereksinimleri birbirinden farklılaşıyor. Yüksek lisans dereceleri ise tipik olarak hem ders hem de tez bileşenlerini içermekte olup, genellikle 1 ila 2 yıl gibi bir süre içerisinde tamamlanabiliyor.

İrlanda Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

İrlanda üniversitelerinde başvuru süreçleri uluslararası öğrencilerin geldiği bölge ve ülkeye değişiyor. Birleşik Krallık veya Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler üniversite başvurularını ‘Central Applications Office’ aracılığı ile yaparken, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin başvurularını, kabul almak istedikleri üniversitelere doğrudan yapmaları gerekiyor.

İrlanda üniversitelerine başvuru tarihleri her ne kadar Birleşik Krallık’tan veya Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden gelen öğrenciler için aynı olsa da bu bölgelerin dışından gelen uluslararası öğrenciler için üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor. Öte yandan başvuru tarihleri genel olarak, bir sonraki akademik yılın güz döneminde eğitime başlayabilmek için başvuruların en geç bir önceki yılın Haziran ve Temmuz aylarında ve bir sonraki akademik yılın bahar döneminde eğitime başlayabilmek için başvuruların en geç bir önceki yılın Eylül ve Ekim aylarında ilgili üniversiteye ulaştırılması gerekiyor. İrlanda üniversitelerinde bir akademik yıl iki dönemden meydana geliyor ve güz dönemi Eylül ayında başlayıp Aralık ayında biterken, bahar dönemi ise Ocak veya Şubat ayında başlıyor ve Mayıs ayında son buluyor.

İrlanda'da Masraflar

İrlanda’da yaşam ve eğitim masrafları, kentten kente ve üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor. Yaşam masraflarının en büyük kısmını her ülkede olduğu gibi konaklama masrafları oluşturuyor. Yaşam masrafları söz konusu olduğunda Dublin ve Cork gibi kentler başı çekerken, Galway gibi daha küçük şehirlerin büyük şehirleri yakından takip ettiği görülüyor.

Eğitim ücretleri, üniversiteden üniversiteye ve programdan programa farklılık göstermekle birlikte, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin, AB ve AEA’ya dahil olan ülkelerden gelen öğrencilere kıyasla daha yüksek eğitim ücretleri ile karşılaştığı görülüyor.

İrlanda'da Eğitim Maliyetleri

İrlanda üniversitelerinde eğitim maliyetleri, yukarıda da değindiğimiz üzere üniversiteye ve eğitim programına göre değişmekle birlikte, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışından gelen uluslararası öğrencilerin lisans programları için ödemesi gereken eğitim ücretleri yıllık ortalama €9.850 ila €25.500 aralığında bulunurken, bu ücretler tıp, veterinerlik, dişçilik gibi programlarda yıllık ortalama €55.000’ya kadar çıkabiliyor. İrlanda üniversitelerinde AB ve AEA dışından gelen uluslararası öğrencilerin yüksek lisans programları için ödemeleri gereken eğitim ücretleri ise yıllık ortalama €9.950 ila €36.500 aralığında yer alırken, yine tıp, veterinerlik, klinik çalışmalar, dişçilik ve işletme gibi alanlardaki yüksek lisans programlarının yıllık ortalama €50.000 ile eğitim ücretlerinde başı çektiği görülüyor.

İrlanda'da Yaşam Masrafları

İrlanda’da yaşam masraflarının Avrupa’daki diğer ülkelere göre nispeten daha yüksek olduğu görülüyor. Başkent Dublin’de aylık yaşam masrafları ortalama €1.100 ila €1.800 aralığında bulunurken, Cork ve Limerick gibi şehirlerde bu ortalama €860 ila €1.400 aralığında yer alıyor. Galway gibi daha küçük şehirlerde ise aylık yaşam masrafları €800 ila €1.100 aralığında bulunuyor. İrlanda genelinde gıda ve yemek giderleri aylık ortalama €250 ila €350 aralığında, fatura giderleri aylık ortalama €30 - €50 aralığında, ulaşım giderlerinin aylık ortalama €65 - €85 aralığında bulunurken, aylık yaşam masraflarına kitap ve ders materyallerine ilişkin giderlerin ortalama €75, telekomünikasyona ilişkin giderlerin ortalama €80 ve sosyal yaşam, spor faaliyetleri ve diğer kişisel giderlerin ise ortalama €250 olarak yansıdığı görülüyor. İrlanda üniversiteleri uluslararası öğrencilerin sağlık sigortası için de mutlaka bütçe ayırmasını tavsiye ediyor, sağlık sigortası da aylık yaşam masraflarına ortalama €45 olarak yansıyor.

Öte yandan İrlanda, uluslararası öğrencilerin haftalık 20 saati aşmamak koşuluyla yarı zamanlı olarak çalışmalarına müsaade ediyor.

İrlanda'da Konaklama Masrafları

Diğer pek çok ülkede olduğu gibi İrlanda’da konaklama masrafları aylık giderlerin en büyük kısmını oluşturuyor ve konaklama masraflarında büyük şehirler başı çekiyor. İrlanda üniversitelerinin pek çoğu uluslararası öğrenciler için yurt imkânları sağlamakta olup, yurt ücretleri aylık ortalama €550 ila €1.000 aralığında bulunuyor. Kira giderleri kentten kente değişiklik göstermekle birlikte İrlanda geneli için ortalama €400 ila €900 aralığında yer alıyor.

İrlanda'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Tüm dünyadan uluslararası öğrencilerin yurtdışı eğitimde İrlanda üniversitelerini tercih etmesinin sebeplerinden biri, elbette eğitim kalitesi. İrlanda üniversiteleri dünya standartlarında eğitim, özellikle de gelecek vaat eden kariyer olanakları ile yenilikçi bir ülkede birinci sınıf bir eğitim almak isteyen öğrenciler için mükemmel bir ülke. İrlanda, mezuniyet sonrası akademik çalışmalarını sürdürmek isteyen öğrenciler için ‘stay-back visa’ olarak adlandırılan ve öğrencilerin 1 ya da 2 yıl İrlanda’da kalabilmesini olanaklı hâle getiren bir vize imkânı sunuyor.

Oldukça güvenli, dost canlısı ve misafirperver bir ülke olan İrlanda, Dünya Barış Endeksi’nde 12. sırada ve Dünya Mutluluk Endeksi’nde ise 22. sırada yer alıyor ve OECD Eğitim Raporu’na göre eğitim standartlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında 4. sırada bulunuyor. Bloomberg İnovasyon Endeksi, İrlanda’yı dünyanın en inovatif ülkeleri arasında 16. sıraya yerleştiriyor. Apple, Google, Alphabet, Amazon, Microsoft ve Samsung gibi endüstri liderlerinin İrlanda’da merkezleri bulunuyor ve bu şirketler yeni mezunlar için pek çok iş imkânı sağlıyor.

İrlanda'da Üniversiteye Nasıl Girilir?

İrlanda üniversiteleri tarafından sunulan lisans ve yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin belirli akademik ve dil yeterlilik koşullarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bu koşullar, üniversiteye ve eğitim programına göre değişmekle birlikte, genel akademik ve dil yeterlilik koşulları şöyledir:

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Lisans)

 • 4 Yıllık Lise Diploması
  • Türk Lise Diplomasının İrlanda’da ilgili makamlarca değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Yüksek Not Ortalaması
  • İrlanda Üniversiteleri, 4 yıllık lise diplomasına ek olarak uluslararası öğrencilerin, başvuruda bulunacakları eğitim programı ile ilişkili 5 adet Advanced Placement (AP) dersi almış ve sınavlarına girmiş olmalarını talep etmektedir.

ya da

 • Türkiye'de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren üniversitelerden birine kabul edilmiş ve lisans programının ilk yılını tamamlamış olmak
  ya da
 • International Baccalaureate (IB) Diploması
  ya da
 • GCE A-Level / International A-Level Diploması
  ya da
 • SAT/ACT Sınav Puanı

Tıp ve tıp alanı ile ilişkili programlara başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin İrlanda hükümeti tarafından düzenlenen sınavlara katılmaları gerekmektedir.

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Yüksek Lisans)

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Başvurulan bölüme özel kabul koşulları doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı istenebilir.

Genel Dil Yeterlilik Koşulları

İngilizce Yeterlilik Belgesi

 • IELTS, PTE Academic, CAE/CPE, TOEFL iBT gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İngilizce yeterlilik sertifikası

İrlanda'da En İyi Üniversiteler

2023 yılı dünya üniversite başarı sıralamalarına göre en iyi 8 İrlanda üniversitesi;

 1. Trinity College Dublin, The University of Dublin
 2. University College Dublin
 3. University of Galway
 4. University College Cork
 5. Dublin City University
 6. University of Limerick
 7. Maynooth University
 8. Technological University Dublin

İrlanda'da Ünivesite Fiyatları

En iyi İrlanda üniversiteleri fiyatları aşağıda listelenmiştir. Listelenmeyen bir eğitim kurumu hakkında bilgi almak için başvuru danışmanlığımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • Technological University Dublin - €9.650 - €12.500
 • Dublin City University - €12.100 - €15.000
 • Maynooth University - €12.000 - €13.500
 • Griffith College - €9.500 - €15.000
 • University College Dublin - €18.000 - €28.000
ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Griffith College

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Dublin
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 18
Lisans Ücreti: 12.000 EUR

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Trinity College Dublin

18 beğeni

İrlanda

Şehir: Dublin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 99

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Queen's University Belfast

11 beğeni

İrlanda

Şehir: Belfast
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 132

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 24

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Maynooth University

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Maynooth
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 16.500 EUR

Statüsü: DEVLET

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Technological University Dublin

2 beğeni

İrlanda

Şehir: Dublin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 117
Lisans Ücreti: 12.500 EUR

Statüsü: DEVLET

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Trinity College Dublin

18 beğeni

İrlanda

Şehir: Dublin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 99

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University College Cork

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Cork
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 100
Lisans Ücreti: 17.000 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

İrlanda'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

İrlanda'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Şehirler

İrlanda'nın En İyi Devlet Üniversiteleri

ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Galway

1 beğeni

İrlanda

Şehir: Galway
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 62

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Maynooth University

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Maynooth
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 56

Statüsü: DEVLET

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Queen's University Belfast

11 beğeni

İrlanda

Şehir: Belfast
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 132

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 24

İrlanda'nın En İyi Özel Üniversiteleri

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Griffith College

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Dublin
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 18

Statüsü: ÖZEL

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023İrlanda Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kabul koşulları üniversiteden üniversiteye göre değişmekle beraber genel başvuru gereklilikleri şu şekildedir; Yüksek bir not ortalaması ile 4 yıllık lise diploması ve 5 AP dersi almış olmak ya da, İrlanda’da okumak istediğiniz lisans bölümüne Türkiye’de yerleşip programın ilk yılını tamamlamış olmak ya da IB Diplomasına sahip olmak ya da GCE A-Level/International A-Level diplomasına sahip olmak.

İrlanda’da yıllık eğitim ücretleri €12.000 ile €25.000 arasında eğitim alınacak bölüme bağlı olarak değişmektedir.

Türkiye'de bulunan bölümlerin neredeyse hepsi İrlanda'daki üniversitelerde de okunabilmektedir. İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler; İç Dizayn, Moda Tasarım, İç Mimarlık, Bilgisayar Bilimi, Dijital Pazarlama, Tıp, Yapay Zeka, Gazetecilik, Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım, Muhasebe ve Finans ve İşletme bölümleridir.

MEB Diploması ile mezun olan öğrencilerin 85 ve üzeri diploma notuna sahip olması, IB diploması ile mezun olan öğrencilerin ise 35 ve üzeri puan diploma notuna sahip olması gereklidir.

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp