Almanya'da Üniversite Eğitimi

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Almanya'da Üniversite Eğitimi
EĞİTİM YAZILARI

26/10/2022

1675 Görüntülenme


Almanya'da Üniversite Eğitimi

Almanya’da lisans eğitimi almak için aranan şartlar nelerdir? Almanya’daki üniversitelere başvuru süreci nasıl ilerler? Hangi üniversiteleri tercih edebilirim? Almanya’da okumanın avantajları nelerdir? Almanya’da üniversite ücretleri ve yaşam masrafları nasıldır? Siz de bu soruların cevabını arıyorsanız aşağıda anlatacaklarımızı mutlaka okumalısınız!

Üniversite Eğitimi için Neden Almanya'yı Seçmeliyim?

Almanya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en fazla nüfusa sahip ülkesidir. Sağlık sistemi, ekonomisi, doğal kaynakları ve çok kültürlü yapısıyla dünyanın en güçlü ülkelerinden biri sayılan Almanya’nın bu kadar gelişmiş olmasının en büyük yardımcısı ülkedeki eğitim olanaklarıdır. Almanya, özellikle teknik okullar açısından Avrupa ve dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir. Dünyanın her yerinden eğitim amaçlı gelen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya’nın, üniversite eğitimi en çok tercih edilen ülkelerden biri olmasının sebebi ise iş imkanlarının her zaman için çok fazla olmasıdır. Özellikle otomotiv, sanayi ve sağlık sektörlerinde dünyada en iyi ülkelerden sayılan Almanya’nın her zaman için nitelikli eleman arayışı bulunmaktadır. 

Almanya'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Bir önceki cevabımızda da belirttiğimiz gibi Almanya çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Bu da iş imkanlarının fazla olması, girilen işlerden yüksek kazanç elde edilmesi anlamına gelmektedir. Özellikle mühendislik ve teknik bölümler konusunda Avrupa ve dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya’da bu alanlarda iş bulmak daha kolay hale gelmektedir. 

Bunun yanı sıra Almanya üniversiteleri, dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Böylece, eğitim ve çalışma hayatınız boyunca çok kültürlü bir ortamın içinde bulunarak kendinize eğitiminizin dışında pek çok alanda geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Almanya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin part-time çalışma izinleri de olmaktadır. Böylece haftada 20 saat çalışma hakkı kazanarak eğitiminizi devam ettirirken çalışma şansına da sahip olursunuz. Bunlara ek olarak, Almanya’daki tüm üniversitelerin YÖK ile denkliği bulunmaktadır.

Almanya'da Üniversite Başvuru Koşulları Nelerdir? YKS Puanımla Başvuru Yapabilir Miyim?

Daha önce YKS Puanıyla Almanya’da Üniversite Okumak yazımızda da belirttiğimiz gibi aslında Almanya’nın sunduğu en güzel imkanlardan biri de Türk öğrencilerin YKS puanlarıyla üniversitelere başvuru yapabilmesidir. Türk öğrenciler Türkiye’de elde ettikleri YKS puanlarıyla, Almanya’da okumak istedikleri bir 4 yıllık lisans bölümüne yerleştikten sonra Almanya’daki üniversitelere de başvuru yapabilmektedir. Örneğin Almanya’da makine mühendisliği bölümünde eğitim almak istiyorsanız Türkiye’de de YKS puanınızla bir makine mühendisliği bölümüne yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Kazandığınız üniversite devlet veya vakıf üniversitesi olması fark etmemektedir. 

YKS sınavından aldığınız puanın geçerliliği Almanya için 2 yıldır. Bu sebeple Türkiye’de bir lisans bölümüne yerleştikten sonra en fazla 2 yıl içerisinde Almanya üniversite başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Buna ek olarak, YKS puanınız ne kadar yüksek olursa ve Türkiye’de ne kadar iyi bir üniversiteye yerleşirseniz Almanya’da isteğiniz üniversiteyi okuma ihtimaliniz o kadar artmaktadır. Her üniversitenin kabul koşulları farklı olsa da lise diploma notunuzun da yüksek olması Almanya’da bir üniversiteye kabul edilmenizde size yardımcı olacaktır.

Almanya'da Üniversite Okumak için Almanca Bilmek Gerekli Mi?

Almanya’da eğitim dili İngilizce olan lisans bölümlerinin sayısı çok azdır fakat Almanya’da okuyacağınız bölümün dili %100 İngilizce ise Almanca bilme zorunluluğunuz yoktur. Türkiye’den alacağınız IELTS veya TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar, Alman üniversitelerinde de kabul görmektedir.

Okuyacağınız bölümün dili Almanca ise, Almanya sizden Almanca dilinde en az C1 seviyesinde yeterlilik isteyecektir. Bu Almanca yeterlilik seviyesi okuldan okula farklılık gösterebilmekte olup, B2 seviyesi de istenebilmektedir. Bunun için de TestDaf ve Goethe-Institut’ün yaptığı dil yeterlilik sınavlarından aldığınız yeterlilik sertifikalarını başvuracağınız üniversiteye sunmanız gerekmektedir.

Eğer Almanca seviyeniz A2 veya B1 ise, her üniversite için geçerli olmamakla birlikte, hazırlık senesini okumak için şartlı kabul alabilirsiniz. Yani, Almanya size dilinizi yeterli seviyeye getirmek için bir fırsat tanımaktadır.

Almanya'da Hangi Üniversiteleri Tercih Edebilirim?

Almanya, daha önce de belirttiğimiz gibi teknik ve mühendislik bölümlerinde en iyi okullara sahip ülkelerden biridir. Buna ek olarak son yıllarda informatik olarak adlandırılan yazılım ve bilişim sistemleri bölümleri de Almanya’da çok popüler hale gelmiştir. Bu nedenle Almanya’nın en iyi 9 teknik üniversitesinin bir araya gelerek oluşturduğu TU9 üniversiteleri Almanya’nın en çok tercih edilen üniversiteleridir. Eğer sizin de mühendislik bölümlerinde okuma hayaliniz varsa bu üniversiteleri tercih edebilirsiniz. İşte TU9 üniversitelerinden bazıları…

  • Technische Universität Berlin – Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi, Almanya’nın başkenti Berlin’de yer almaktadır ve en köklü Teknik üniversitelerinden bir tanesidir. İlk olarak Königliche Bergakademie zu Berlin adı altında 1770 yılında kurulmuş ve 1946 yılından itibaren Technische Universität Berlin adını almıştır. Yaklaşık 30.000 kayıtlı öğrencisi ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden bir tanesidir. Uluslararası bir öğrenci profili sergilemeye özen gösteren Berlin Teknik Üniversitesi’nde 2007 yılında yabancı kökenli öğrenci oranı %20.9’dur.

  • Technische Universität München (TUM) – Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi (Munich Technical University) ana yerleşkesi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp ve doğa bilimleri alanlarında ülkede birinci sırada olan, 1868 yılında kurulmuş araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kuruluşundan bu yana toplumun karşılaştığı büyük ölçekteki problemlere yenilikçi çözümler getirme misyonunu, üniversite bünyesinde yaratıcı düşünmeyi teşvik ederek, en güncel teknolojik gelişmeleri entegre ederek ve dünyanın birçok farklı yerinden edindiği akademik, ekonomik ve sosyal ortaklıklarıyla global bilgi alışverişini sürdürerek yerine getirmeye devam etmektedir.

  • RWTH Aachen University

RWTH Aachen University, uzun ismiyle Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (Aachen Ren-Vestfalya Teknik Üniversitesi) Almanya’nın Aachen şehrinde bulunur ve Almanya’nın en büyük teknik üniversitesidir. Teknik üniversite olarak dünya çapında da bir üne sahiptir. En iyi üniversiteler sıralamalarında sıklıkla ilk 100 üniversite içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Ruhr bölgesinde yer alan madencilik endüstrisine kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla 1870 yılında öğretim hayatına başlamıştır. Üniversite bünyesinde kimya, elektrik ve makine mühendisliğinin yanı sıra matematik, doğa bilimleri ve bazı sosyal bilimler de okutulmaya başlanmıştır.

Almanya'da Üniversite Okumak Ücretli Mi? Yaşam Masrafları Neler?

Almanya’da devlet üniversitelerindeki lisans eğitimi, yerli ve yabancı tüm öğrenciler için ücretsizdir. Yalnızca her okul için farklılık gösteren harç ücretleri mevcuttur. Bu harç ücretleri her dönem için 500 ila 1500 arasında değişmektedir. Böylece, Türkiye’de özel bir okula ödeyeceğiniz ücretin neredeyse yarısından bile az bir ücret ödeyerek Almanya’da lisans eğitimi alabilirsiniz. Ödeyeceğiniz bu harç sayesinde bulunduğunuz şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilir ve öğrencilere sunulan diğer indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Almanya’da eğitim aldığınız süre boyunca yurtta veya evde konaklama imkanları mevcuttur. Üniversite yurtlarında konaklama masrafı, oda tipine göre değişiklik göstermek üzere 200-350 € arasındadır. Bunun yanı sıra öğrenciler paylaşımlı oda, stüdyo daire gibi özel konaklama imkanlarına da aylık olarak 350-650 € gibi bir ücret ödemektedir. 

Almanya’da market, ulaşım ve sosyal giderler diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygundur. Konaklama ücretleri de dahil olmak üzere Almanya’da okuyan bir üniversite öğrencisinin 1 aylık masrafı, aylık ödenmesi gereken sigorta ücretiyle birlikte 750-1000 € arasında olmaktadır.Almanya'da Üniversite Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

73 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

52 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of California, Irvine

13 beğeni

Amerika

Şehir: Irvine
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 83
Lisans Ücreti: 49.679 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 14

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Heriot-Watt University

3 beğeni

İskoçya

Şehir: Edinburgh
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 76
Lisans Ücreti: 18.704 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 34

POPÜLER
Burs İmkanı

Kyoto University

5 beğeni

Japonya

Şehir: Kyoto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 817.800 JPY

Master Programı: 15
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp