Astronomi ve Astrofizik Bölümleri Aynı mıdır?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
astronomi, astrofizik, uzay bilimleri, gök bilimci
EĞİTİM YAZILARI

20/03/2023

719 Görüntülenme


Astronomi ve Astrofizik Bölümleri Aynı mıdır?

Uzay ve gezegenlere duyulan ilgi, en az insanlık tarihi kadar eskidir desek yanlış olmayacaktır. Madde ve enerjiden meydana gelen bir sistem olan uzay, bugün bile hala gizemini korumaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bu konuda araştırmalar yürütülmüş, çeşitli projeler geliştirilmiş, kurum ve kuruluşlar uzayın gizemini çözebilmek için ciddi paralar harcamıştır. Yapılan çalışmalar ve gelişen teknoloji neticesi ile birlikte, uzay ile ilgili bölümler üniversitelerde okutulmakta ve her geçen yıl bu alanda farklı bölümler açılmaktadır. Biz bu yazımızda genel hatları itibari ile Astronomi ve Astrofizik bölümlerinin ve alanlarının benzerliklerinden ve farklılıklarından bahsedeceğiz.

En Basit Tabiriyle Uzay Nedir?

Genişleyen evrenimize genellikle tek bir kelimeyle atıfta bulunuruz: uzay. Ama uzay nerede başlar ve daha da önemlisi nedir? Uzay, neredeyse maddeden yoksundur ve son derece düşük basınçlıdır. Uzayda ses iletilmez çünkü aralarında sesi iletecek kadar birbirine yakın moleküller yoktur. Tamamen boş olmayan gaz, toz ve diğer maddeler evrenin "daha boş" bölgelerinde konumlanırken, daha kalabalık bölgeler gezegenlere, yıldızlara ve galaksilere ev sahipliği yapabilir.

Uzay ve Evren Arasındaki Fark

Uzay ve evren birçok kişi tarafından sık sık aynı anlamda kullanılsa da, uzay ve evren arasında belirgin bir fark vardır. Uzay tipik olarak gök cisimleri arasında var olan boşluğu ifade ederken, evren uzayın yanı sıra tüm gök cisimlerini ifade eder. Dolayısıyla, uzay ve evren arasındaki temel fark, gök cisimlerinin dahil edilmesidir.

Dış uzay olarak da bilinen uzay, Dünya gezegeni de dahil olmak üzere gök cisimleri arasında var olan boşluktur. Esas olarak hidrojen ve helyum plazması olmak üzere düşük yoğunluklu parçacıklardan oluşan sert bir vakumdan oluşur. Aynı zamanda manyetik alanlar, elektromanyetik radyasyon, nötrinolar, toz ve kozmik ışınları da içerir.

Karanlık Madde

Bilim insanları, karanlık maddenin ve karanlık enerjinin varlığına dair kapsamlı kanıtlar sağlasalar da, bunları doğrudan gözlemleyemediği ve yalnızca etkilerini gözlemleyebildiği için, bunların her biri hala tam olarak anlaşılamamıştır. Evrendeki tüm kütlenin kabaca %80'i bilim insanlarının "karanlık madde" olarak adlandırdığı maddeden oluşuyor, ancak gerçekte ne olduğu ve hatta şu anki tanımımıza göre madde olup olmadığı bilinmiyor. Bununla birlikte, karanlık madde ışık veya enerji yaymadığı ve bu nedenle doğrudan gözlemlenemediği halde, bilim insanları evrendeki maddenin büyük çoğunluğunu oluşturduğuna dair çok güçlü kanıtlar bulmuştur.

Dünya'ya yakın alan, birkaç astronomik kategori veya standarda göre sınıflandırılır. Genel olarak uzayın, dünyadaki Kármán çizgisinde başladığı kabul edilir.

Coğrafi Mekan: Bu, uzayın gezegenimize yakın bölgesidir. Bu, atmosferin üst bölgesini ve manyetosferi içerir.

Gezegenler Arası Uzay: Bu, gezegenlerin etrafındaki boşluk ve güneş sistemini içerir. Güneş rüzgarı adı verilen ve çok ince bir atmosfer yaratan, Güneş'ten gelen sürekli bir yüklü parçacık akışına sahiptir.

Yıldızlararası Uzay: Bu, gezegen sistemleri veya yıldızlar tarafından işgal edilmeyen bir galaksideki fiziksel alandır. Galaksinin kenarlarına yayılır ve galaksiler arası boşluğa doğru kaybolur.

Galaksiler Arası Uzay: Bu, galaksiler arasındaki boşluktur. Burada, evrendeki büyük ölçekli yapılar arasında kozmik boşluklara sahiptir.

Astronomi Nedir?

Astronomi, gök cisimlerinin (yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, bulutsular, yıldız kümeleri ve galaksiler gibi) ve Dünya atmosferinin dışından kaynaklanan olayların (kozmik arka plan radyasyonu gibi) bilimsel çalışmasıdır. Gök cisimlerinin evrimi, fiziği, kimyası, meteorolojisi ve hareketi ile evrenin oluşumu ve gelişimi ile ilgilidir.

Astronomi en eski bilimlerden biridir. Babilliler gibi erken kültürler, gece gökyüzünün metodik gözlemlerini gerçekleştirmişlerdir ve antik çağlardan Stonehenge gibi astronomik eserler bulunmuştur. Bununla birlikte, astronomi modern bir bilim haline gelmeden önce teleskopun icadı gerekliydi. Tarihsel olarak astronomi, astrometri, göksel navigasyon, gözlemsel astronomi, takvim yapımı ve hatta astroloji gibi çok çeşitli disiplinleri içermiştir, ancak günümüzde profesyonel astronomi genellikle astrofizik ile eşanlamlı olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar bu iki kavram eş anlamlı olarak kullanılsa da Astrofizik bazen, Astronomi çalışmalarından önce, gözlenmemiş olayları önceden tahmin edebilir. 

20. Yüzyılda Astronomi

20. yüzyılda, profesyonel Astronomi alanı gözlemsel ve teorik dallara ayrılmıştır. Gözlemsel Astronomi, daha sonra fiziğin temel ilkeleri kullanılarak analiz edilen gök cisimlerinin gözlemlerinden veri elde etmeye odaklanmaya başladı. Teorik Astronomi, astronomik nesneleri ve fenomenleri tanımlamak için bilgisayar veya analitik modellerin geliştirilmesine yönelik bir alan olarak gelişmiştir. Gözlemsel sonuçları açıklamaya çalışan teorik Astronomi ve teorik sonuçları doğrulamak için kullanılan gözlemler ile iki alan birbirini tamamlar.

Astronomi ve Astrofizik

İki ifadenin genellikle aynı anlamda ya da eş anlamlı olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Ancak şöyle belirgin bir fark daha var: Astronomi; gök cisimlerinin konumlarını, yüzey parlaklıklarını, hareketlerini ve diğer karakteristik özellikleri ölçer. Astrofizik ise, evrendeki küçük ve orta büyüklükte olan yapıların fiziksel teorilerini yaratır. Bugün astronomlar birçok önemli astronomik keşfe katkıda bulunmuştur ve Astronomi, özellikle geçici fenomenlerin keşfi ve gözlemlenmesinde hala aktif rol oynayabildiği birkaç bilimden biridir.

Astronomi ve Astrofizik Mezunları Ne İş Yapar?

Astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri mezunu olan kişiler kısaca gök bilimcidir. Bölüm mezunları kişiler birçok alanda veya uzay üssünde çalışma imkanı bulabilirler. Mezunlar projelerin uygulama, araştırma ve geliştirme (AR-GE) gibi bölümlerinde aktif rol alırlar. Astronomi ve Astrofizik mezunların ülkemizde TÜBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü'nde iş bulabilirler. 

Bugün astronomi birkaç disiplini kapsamaktadır:

  • Yıldızların ve gezegenlerin konumlarının kesin ölçümü olan ve modern CCD kameralar ve bilgisayarların kullanımıyla büyük ölçüde kolaylaştırılan astrometri
  • Yıldızların kökenlerini ve evrimini inceleyen yıldız astronomisi
  • Galaksilerin yapısını ve bileşenlerini inceleyen galaktik astronomi
  • Evreni ve bileşenlerinin fiziğini (parlaklık, sıcaklık, kimyasal bileşim) inceleyen astrofizik
  • Evrenin kökenini ve evrimini bir bütün olarak inceleyen kozmoloji

 Astronomi ve Astrofizik Bölümleri Aynı mıdır? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

44 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

51 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Charles University

4 beğeni

Çek Cumhuriyeti

Şehir: Prag
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 4
Lisans Ücreti: 5.000 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Victoria (UVic)

0 beğeni

Kanada

Şehir: British Columbia
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 85
Lisans Ücreti: 31.722 CAD

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

Kyoto University

5 beğeni

Japonya

Şehir: Kyoto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 817.800 JPY

Master Programı: 15
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp