Avrupa'daki En İyi Mimarlık Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
The University of Sheffield, Cardiff University, Pantheon-Sorbonne University, Technische Universität Berlin (Technical University Berlin), Politecnico di Milano, Delft University of Technology, KTH Royal Institute of Technology, Chalmers University of Te
Ozel

29/01/2024

2878 Görüntülenme


Avrupa'daki En İyi Mimarlık Üniversiteleri

Mimarlık alanında, dünya üzerindeki en köklü ve en başarılı üniversitelerin bir kısmı da elbette Avrupa'da yer almaktadır. Mimarlık bölümleri söz konusu olduğunda Birleşik Krallık'ta yer alan University of Sheffield, Cardiff University gibi üniversiteler başı çekerken, bunu Fransa'da bulunan Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Almanya'da Technische Universität Berlin, Technische Universität München, İtalya'da Politecnico di Milano, Hollanda'da Delft University of Technology ve Eindhoven University of Technology, İsveç'te KTH, Royal Institute of Technology ve Chalmers University of Technology ve Belçika'da Katholieke Universiteit Leuven izlemektedir. Bu yazımızda 2023 dünya üniversite başarı sıralamalarına göre mimarlık bölümlerinde en başarılı üniversiteleri sizler için bir araya getirdik.


The University of Sheffield

1828 yılında Sheffield Tıp Okulu ('Sheffield Medical School') adıyla kurulan, 1879 yılında Firth Yüksekokulu ('Firth College') ve 1884 yılında Sheffield Teknik Okulu ('Sheffield Technical School') olarak büyümeyi sürdüren, 1897 yılında bu üç kurumun birleşimiyle Sheffield Üniversite Akademisi ('University College of Sheffield') hâline gelen ve son olarak 1905 yılında kraliyet imtiyaznamesi ile üniversite statüsü kazanan Sheffield Üniversitesi ('University of Sheffield'), İngiltere'nin South Yorkshire metropolitan idari bölgesinin Sheffield kentinde bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir.

Aralarında Birleşik Krallığın en prestijli araştırma üniversitelerinin bulunduğu ünlü Russell Group'un kurucu üyelerinden biri olan Sheffield Üniversitesi, Worldwide Universities Network, Association of Commonwealth Universities, N8 Group, White Rose University Consortium, Sutton 30, EFMD Quality Improvement System, Association of MBAs ve Universities UK gibi akademik alanda tanınan çok sayıda kurum ve uluslararası programın da üyesi bulunmaktadır.

Yüksek öğrenim alanındaki tecrübesi neredeyse 2 asıra ulaşan Sheffield Üniversitesi, bugün 6 fakülte, 55 akademik departman, 82 araştırma merkezi ve enstitü ile 30.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Cardiff University

Galler'in başkenti Cardiff'te bulunan Cardiff Üniversitesi, Galcedeki adıyla Prifysgol Caerdydd, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. 1883 yılında University College of South Wales and Monmouthshire adı altında kurulan üniversite günümüzdeki adını 1999 yılında almıştır ve 2005 yılı itibarıyla kendi ödül yönergesine sahip bağımsız bir üniversite haline gelmiştir. Galler'in en eski üçüncü üniversitesi ve Birleşik Krallığın en büyük 10 üniversitesinden biri olan Cardiff Üniversitesi, Birleşik Krallıktaki en seçkin araştırma odaklı üniversitelerin yer aldığı Russel Group'un Galler'deki tek üyesidir. 

Cathays ve Heath Park olmak üzere iki büyük ana kampüsten oluşan Cardiff Üniversitesinde, 7725'ini yabancı öğrencilerin oluşturduğu 33510 öğrenci lisans ve yüksek lisans eğitimi görmektedir.

 


İncele

Pantheon-Sorbonne University

Tam adıyla Université Paris 1 Pantheon-Sorbonne veya Türkçe ismiyle Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesinin günümüzdeki modern üniversite statüsünü alması 1970 yılında gerçekleşse de temelleri 13. yüzyılda Robert de Sorbon tarafından atılan ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Sorbonne Koleji'ne dayanmaktadır. Araştırma odaklı bir devlet üniversitesi olan Paris 1 Pantheon-Sorbonne, Paris'in merkezinde tarihi binalardan oluşan dağınık bir kampüse sahiptir.

10 fakülte ve 4 enstitüde eğitim veren Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesine kayıtlı 45.200 öğrencinin %18'ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Erasmus ve Mundus gibi programlarla uluslararası eğitimde güçlü varlığını sürdüren Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesi, 2023 yılı QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 300. sırada, Fransa özelindeyse 9. sırada yer almaktadır. Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesinde toplamda 13 lisans bölümü bulunsa da üniversite Ekonomi bölümüyle öne çıkmaktadır ve Ekonomi ve İktisat alanında dünyada 76. sırada yer almaktadır.


İncele

Technische Universität Berlin (Technical University Berlin)

Berlin Teknik Üniversitesi, Almanya’nın başkenti Berlin’de yer almaktadır ve Almanya'nın en köklü Teknik üniversitelerinden bir tanesidir. İlk olarak Königliche Bergakademie zu Berlin adı altında 1770 yılında kurulmuş ve 09.04.1946 tarihinden itibaren Technische Universität Berlin adını almıştır. 30.000'den fazla kayıtlı öğrencisi ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden bir tanesidir. Uluslararası bir öğrenci profili sergilemeye özen gösteren Berlin Teknik Üniversitesi’nde 2007 yılında yabancı kökenli öğrenci oranı %20.9’dur. Aralarında Nobel Ödülü ve Ulusal Bilim Nişanı sahibi ve ABD Ulusal Akademisi mensubu bir çok saygın profesör ve iş adamı Berlin Teknik Üniversitesi mezunudur. Fon sağladığı en kapsamlı projelerden biri olan Unifying Concepts in Catalysis (Katalizasyonlarda Birleştirici Unsurlar) sayesinde 2007 yılında elit üniversite ünvanına layık görülmüştür. Başlıca fakülteleri arasında; Beşeri Bilimler Ve Pedagoji, Fen Bilimleri Ve Matematik, Prosess Bilimleri (Gıda Teknolojisi, Biyoteknoloji, Teknik Çevre Koruması), Elektrik-Elektronik Ve Bilgisayar Mühendisliği, Trafik Ve Makine Sistemleri, Planlama, Çevre Ve Inşat, İktisat Ve Yönetim Fakülteleri yer almaktadır.


İncele

Technische Universität München (TUM)

Münih Teknik Üniversitesi (Munich Technical University) ana yerleşkesi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp ve doğa bilimleri alanlarında ülkede birinci sırada olan, 1868 yılında kurulmuş araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Kuruluşundan bu yana toplumun karşılaştığı büyük ölçekteki problemlere yenilikçi çözümler getirme misyonunu, üniversite bünyesinde yaratıcı düşünmeyi teşvik ederek, en güncel teknolojik gelişmeleri entegre ederek ve dünyanın birçok farklı yerinden edindiği akademik, ekonomik ve sosyal ortaklıklarıyla global bilgi alışverişini sürdürerek yerine getirmeye devam etmektedir.

Üniversite içerisinde öğrencilerin eğitim alabileceği 11 fakülteyle birlikte birçok araştırma tesisi bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nde yer alan üniversiteler arasında yıllar boyunca en üst sıralarda yer almaya devam etmesinin yanı sıra mükemmellik sertifikasını almış ilk Alman üniversitesidir. Münih yerleşkesinin yanı sıra Garching, Freising, Heilbronn, Straubing ve Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Ortak araştırma aktiviteleri gerçekleştirmekten uluslararası öğrenci programlarına kadar birçok farklı amaç doğrultusunda Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’da toplamda 160 uluslararası partneri bulunmaktadır. MIT, Stanford Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Georgia Tech, ETH Zurich, EPFL, Tokyo Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi gibi saygın ve dünya çapında tanınan üniversiteler partnerleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinden toplamda 82,903 mezunu bulunan Münih Teknik Üniversitesi’nde güncel olarak 612 profesör ve 7,235 akademik personel bulunmaktadır. Mezunları, öğrencileri ve öğretim üyeleri 17 Nobel Ödülü, 23 Leibniz Ödülü ve daha birçok ünlü bilimsel ödül alarak sayısız başarılara imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Ayrıca bugüne kadar 140’dan fazla icat yapılmış olup, 74 adet patent alınmıştır.


İncele

Politecnico di Milano

Politecnico di Milano, 1863 yılındaki kuruluşuna kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Francesco Brioschi tarafından kurulan üniversitenin misyonu, İtalya'nın endüstriyel modernizasyonunda önemli görevler üstlenecek mühendis ve mimarları yetiştirmek olmuştur. Üniversite kısa sürede mükemmellik konusunda ün kazanmış, en iyi akademisyenleri kendine çekmiş ve ülkenin teknolojik gelişmelerine önemli katkılarda bulunmuştur. Üniversitenin sınırları İtalya'nın Lombardiya bölgesindeki çok sayıda kampüse yayılmıştır. Ana tarihi kampüs Milano'nun kalbinde, Città Studi bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca, Bovisa, Leonardo, Lecco, Como, Cremona ve Mantua'daki kampüsler farklı çalışma alanları için özel tesisler sağlamaktadır.

Politecnico di Milano bugün İtalya'nın en büyük teknik üniversitesi ve Avrupa çapında lider bir kurumdur. Odak noktası mühendislik, mimarlık ve tasarım olmak üzere üç ana disiplini kapsamaktadır. Kökleri derin geleneklere dayanan üniversite, sürekli gelişen dünyanın taleplerini karşılamak için durmaksızın adaptasyon göstermekte ve en ileri araştırma, inovasyon ve uluslararası işbirliklerine olan bağlılığı sayesinde küresel üniversite sıralamalarında sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.


İncele

Delft University of Technology

Delft Üniversitesi Teknolojisi (TU Delft), Hollanda’nın Delft şehrinde bulunan ve ülkenin en eski ve en büyük teknik üniversitesidir. Dünya üniversite başarı sıralamalarında dünyanın en iyi 10 mühendislik ve teknoloji üniversitesi arasında yer alan TU Delft, 2023’te dünya genelinde inşaat mühendisliğinde 2’nci, makine, havacılık ve uzay mühendisliğinde 3’üncü, mimarlıkta ise yine 3’üncü sırada yer almıştır. 1842 yılında Kral William II tarafından bir kraliyet akademisi olarak kurulan üniversite, zamanla araştırma ve eğitim müfredatını genişleterek 1864’te bir politeknik okula ve 1905’te tam teşekküllü bir teknoloji enstitüsüne dönüşmüştür. 1986 yılında ismi Delft Üniversitesi Teknolojisi olarak değiştirilmiştir. TU Delft, Jacobus Henricus van ‘t Hoff, Heike Kamerlingh Onnes ve Simon van der Meer gibi Nobel ödüllü Hollandalı bilim insanları ile anılmakta olup IDEA Ligi, CESAER, UNITECH International, ENHANCE Alliance, LDE ve 4TU gibi birçok üniversite federasyonunun da üyesi bulunmaktadır.


İncele

KTH Royal Institute of Technology

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ya da İsveççe'deki adıyla Kungliga Tekniska högskolan, 1827 yılında İsveç'in başkenti Stockholm kentinde kurulmuş olan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Yükseköğrenim alanındaki tecrübesi iki yüzyıla yaklaşan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, başta mühendislik ve teknoloji olmak üzere pek çok farklı alanda faaliyet göstermektedir. CLUSTER, CESAER, EUA, T.I.M.E. Association, PEGASUS, NORDTEK, Nordic Five Tech gibi prestijli kurum, kuruluş ve girişimlerin üyesi bulunan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, günümüde Stockholm'de bulunan, KTH Campus, KTH Kista, KTH Södertälje, KTH Flemingsberg ve KTH Solna olmak üzere beş adet kampüste yaklaşık 14.000 öğrenciye yükseköğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Chalmers University of Technology

1829 yılında kurulan Chalmers Teknoloji Üniversitesi, İsviçre'nin Gothenburg kentinde bulunan, özel bir araştırma üniversitesidir. Adını üniversitenin en büyük bağışçısı olan William Chalmers'tan almaktadır. Gothenburg bölgesinde yer alan Ericcson, Volvo ve SKF gibi endüstri liderleri ile ortaklıkları bulunan Chalmers Teknoloji üniversitesi, dünyanın en iyi 100 mühendislik üniversitesi arasında gösterilmektedir. Yüksek öğrenim alanındaki tecrübesi iki yüzyıla yaklaşan Chalmers Teknoloji Üniversitesi, günümüzde biri uzay rasathanesi olmak üzere dört ayrı yerleşkede, 2500'den fazlası uluslararası statüde bulunan yaklaşık 10.000 öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven)

2025 yılında 600. yılını kutlayacak olan KU Leuven, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. Kurum, Felemenk bölgesindeki en eski üniversite ve dünyanın en eski mevcut Katolik üniversitesi olma onuruna sahiptir. KU Leuven kendini neredeyse tüm alanlarda eğitim ve araştırmaya adamış olup, on beş ayrı fakültede eğitim olanakları sunarken, araştırma faaliyetleri bölümler ve araştırma grupları tarafından organize edilmektedir. Bu fakülteler ve bölümler sırasıyla, “Beşeri ve Sosyal Bilimler”, “Fen, Mühendislik ve Teknoloji (SET)” ve “Biyomedikal Bilimler” olmak üzere üç grupta toplanmıştır. Bu grupların her birinin doktora eğitim programları için bir doktora okulu vardır. KU Leuven, Flanders'daki 10 şehre yayılmış on üç kampüse sahiptir.


İncele

Avrupa'daki En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

81 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

46 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Durham University

15 beğeni

İngiltere

Şehir: Durham
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 100

Master Programı: 112
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Pittsburgh

7 beğeni

Amerika

Şehir: Pittsburgh, PA
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 100
Lisans Ücreti: 38.520 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 59

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Arizona

9 beğeni

Amerika

Şehir: Tucson
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 165
Lisans Ücreti: 62.896 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp