En Çok Tercih Edilen Hukuk Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
hukuk fakülteleri
EĞİTİM YAZILARI

09/05/2023

564 Görüntülenme


En Çok Tercih Edilen Hukuk Bölümleri

Hukuk, öğrencilerin üniversitede en çok tercih ettiği bölümlerin başında geliyor. İyi bir kariyer planlaması yapmak ve deneyim kazanmak isteyen kişiler ise hedefini yurt dışındaki hukuk fakültelerine çeviriyor. Yurt dışında hukuk okumak ve ardından dünya çapında kariyer yapmak için öncelikle öğrenci adaylarının özelliklerine ve dil bilgisine uygun bir ülke ve üniversite seçmek gerekir. Bu noktada İngilizce eğitim veren bir hukuk fakültesini tercih etmekte fayda var. Dünyanın birçok yerindeki hukuk fakülteleri son derece saygın ve başarılı kurumlar bünyesinde yer almaktadır. Öğrencilerin hukuk okumak için sıklıkla tercih ettiği ülkeler;

 • Britanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Kanada
 • İrlanda 

Özellikle Amerika ve Kanada'da birçok üniversitenin belli bir prestiji vardır ve öğrenciler eğitimi tamamlandıktan kısa süre sonra iş bulabilirler. Her ülkenin kendi eğitim takvimi ve kural çerçevesi olduğu için seçim yapmadan önce detaylı araştırma yapmakta fayda var. Hukuk fakültesinde okumaya hak kazanan öğrenciler, mezun olduktan sonra avukatlık, hakimlik ve savcılık görevlerinin yanı sıra danışmanlık hizmeti de verebilmektedir. Bu ülkelerin yanı sıra Avrupa'da hukuk alanında adından söz ettirmiş prestijli üniversiteler de bulunmaktadır. Öğrencilerin ilgi odağı olan bu üniversiteler, kaliteli eğitim sistemleri ile sıklıkla ön plana çıkmaktadır.

Lisansüstü Hukuk

Halihazırda bir hukuk öğrencisi iseniz, diğer çalışma alanları ile karşılaştırıldığında hukuk fakültesinin lisansüstü öğrenciler için çok benzersiz bir deneyim olduğunu keşfedebilirsiniz. Her çalışma planı, öğrencinin özel ilgi alanlarına ve hedeflerine göre özelleştirilir. Ve sürekli değişen bir hukuk sistemiyle, hukuk öğrencileri kendilerini sürekli gelişen bir müfredat üzerinde çalışırken bulurlar. Bu noktada hangi alanda uzman olacağınız, ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize göre tercih edilmelidir. 

Hukuk diplomaları, akıllarında hukuk kariyeri olan birçok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilir. Belirli bir ülkede avukat olarak kalifiye olmak istiyorsanız, süreç değişiklik gösterdiğinden atmanız gereken adımları tam olarak araştırmanız önemlidir. ABD ve Kanada'da, özellikle hukuk alanında, Juris Doktor (JD) derecesi düzeyinde bir yüksek lisans derecesi almaya devam etmeden önce bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Bir hukuk yüksek lisansının, bir lisans eğitimini takiben tamamlanması ek bir yıl alacaktır. Ancak ABD'de bir JD için eğitim almak üç yıl kadar uzun sürer.

En Çok Tercih Edilen Hukuk Bölümleri

Hukuk diploması, öğrencinin eleştirel düşünme, araştırma, tartışma ve analiz etme yeteneğini gösterir. Dünya çapında hukuk öğretimi için büyük saygı gören belirli üniversiteler var. Bu üniversiteler genellikle daha yüksek giriş koşullarına sahiptir ve girilmesi zor olabilir. Peki diyelim ki lisans derecenizi tamamladınız ve yüksek lisans konusunda karar vermekte zorlanıyorsunuz. Bu noktada size yardımcı olmak isteriz. En çok tercih edilen hukuk bölümlerini birlikte inceleyelim.

Denizcilik Hukuku

Amirallik hukuku olarak da bilinen deniz hukuku, özel denizcilik ticaretini ve açık suda meydana gelen nakliye veya suçlar gibi diğer denizcilik konularını yöneten bir yasalar, sözleşmeler ve anlaşmalar bütünüdür. Okyanusların ve denizlerin kullanımını yöneten uluslararası kurallar, Deniz Kanunu olarak bilinir. Deniz hukuku, özel denizcilik sorularını, anlaşmazlıklarını veya suçlarını ve diğer denizcilik konularını yönetir.

Çoğu gelişmiş ülkede, deniz hukuku ayrı bir kanunu takip eder ve ulusal kanunlardan bağımsız bir yargı yetkisidir. Uluslararası Denizcilik Örgütü veya IMO, mevcut uluslararası denizcilik sözleşmelerinin güncel tutulmasını sağlar ve ihtiyaç duyulduğunda yeni anlaşmalar geliştirir. Günümüzde deniz ticaretini ve taşımacılığını tüm yönleriyle düzenleyen onlarca sözleşme bulunmaktadır. Deniz hukuku, denizde ve açık sularda olup biten her şeyi yöneten kurallar bütünüdür. Bu kurallar, oluşabilecek çeşitli anlaşmazlıkların giderilmesine yardımcı olur ve su üzerinde çalışan kişi ve kuruluşların doğru davranmasını ve korunmasını sağlar.

Ceza Hukuku

Ceza hukuku, suçları ve bunları işleyenlere uygulanan yasaları ilgilendiren bir hukuk alanıdır. Ceza hukuku suçlarının iki ana türü vardır: Ağır suçlar ve kabahatler. Ağır suçlar cinayet, soygun ve kundakçılık gibi ciddi suçlardır. Kabahatler ise, trafik ihlalleri veya önemsiz hırsızlıklar gibi daha küçük suçlardır. Ceza avukatları, bir suçla itham edilen müvekkillerini savunmak veya suç işleyenleri sorumlu tutmak için ceza kanununu uygular. İşlerinin çoğu, çeşitli müvekkillerini temsil etmek için mahkemeye gitmeyi içerir. Mahkemede olmadıklarında, bir davayı ve geçerli yasayı araştırabilir veya müvekkilleriyle iletişim kurarak bir sonraki mahkeme görünümleri hakkında bilgi verebilirler.

Avukatın kimi temsil ettiğine bağlı olarak farklı türde ceza avukatları vardır. Savunma avukatları, bir suçla itham edilen sanıkları temsil eder. Bunlar, müvekkilin hizmetleri için para ödediği anlamına gelen özel bir avukat veya kendi avukatına parası yetmeyen müvekkillere hizmet eden bir kamu savunucusu olabilirler.

Vergi Hukuku

Vergi Kanunu, mülk değeri, işlemler, merhumun mülkleri, hak ve/veya gelir sağlayan lisanslar ve yabancı ülkelerden yapılan ithalat vergileri dahil olmak üzere doğrudan ve dolaylı vergilendirme sürecini denetleyen kuralları, politikaları ve yasaları kapsar. Doğrudan Vergiler doğrudan devlete ödenir ve şunlara göre değerlendirilir: Gelir, Gayrimenkul ve Kişisel mülkiyet. Vergi hukuku son derece karmaşık ve sürekli bir değişim halindedir. İyi bir vergi avukatı, karmaşık mevzuat ve kurallar yığınları arasında gezinmenize yardımcı olması açısından oldukça önemlidir.

Vergi avukatları, müvekkillerine (özel şahıslar, şirketler veya devlet gibi) vergi yükümlülüklerini azaltmanın en iyi yolu hakkında tavsiyelerde bulunur.

 • Vergi kanunu türleri:
 • Gelir vergisi
 • Emlak vergisi
 • Sermaye kazançları
 • Katma Değer Vergisi (KDV)
 • Kâr amacı gütmeyen vergi

En çok tercih edilen diğer hukuk bölümleri ise şu şekildedir:

 • Aile Hukuku
 • Alkol Hukuku
 • Anayasa Hukuku
 • Avrupa birliği Hukuku
 • Avukatlık Hukuku
 • Askeri Hukuk
 • Bankacılık Hukuku
 • Basın Hukuku
 • Bilişim Hukuku
 • Borçlar Hukuku
 • Çevre Hukuku
 • Eşya Hukuku


En Çok Tercih Edilen Hukuk Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Pennsylvania

11 beğeni Kalite Puanı: 95

Amerika

Şehir: Philadelphia
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 103
Lisans Ücreti: 89.028 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Macquarie University

1 beğeni

Avustralya

Şehir: Sydney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 34.200 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 14

POPÜLER
Burs İmkanı

Rice University

5 beğeni

Amerika

Şehir: Houston
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 72
Lisans Ücreti: 78.278 USD

Master Programı: 47
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 17

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp