En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
mühendislik, mühendislik bölümleri
EĞİTİM YAZILARI

27/07/2023

106399 Görüntülenme


En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

Mühendislik, yapılar ve makineler oluşturmak için bilimsel ilkeleri kullanan çok önemli bir alandır. Mühendislik, problemleri çözmek için matematik ve bilimin uygulanmasıdır. Mühendislik uzmanları, yani mühendisler, işlerin nasıl yürüdüğünü çözerler . Bilimsel keşiflere bakarlar ve onları piyasaya sürmenin yollarını bulurlar. Birden fazla mühendislik alanı vardır. Biz bu yazımızda en çok tercih edilen mühendislik bölümlerini aktaracağız.

Mucitler, özellikle bilim insanları, yaşam kalitenizi artıran yeni icatlar için övgü alma eğilimindedir. Ancak bunların pratik kullanımlarının bulunmasına vesile olanların mühendisler olduğunu da unutmamak gerekir. 

Mühendislik, kendini problem çözmeye adamış bir disiplindir. İnşa edilmiş çevremiz ve altyapımız, iletişim kurmak için kullandığımız cihazlar, ilaçlarımızı üreten süreçlerin tümü bir mühendis tarafından tasarlanmış, monte edilmiş veya yönetilmiştir.

Mühendisler Hayatımızda Önemli Rol Oynayan Ustalardır

Mühendisler uygun fikirleri alır ve bilimi, matematiği ve hayal gücünü kullanarak onları gerçeğe dönüştürür. Mühendisler problem çözme ve yaratıcı tasarım ustalarıdır. Bir kariyer olarak mühendislik, siz dinamik ve çeşitli bir çalışma hayatının tadını çıkarırken insanların hayatlarında fark yaratma şansı sunar. Mühendisler, her ülkenin büyümesi ve gelişmesi için gerekli oldukları için dünya çapında talep görmektedir. Uygarlığın ilerlemesi büyük ölçüde, su, barınak ve güç gibi yaşamamız için gerekli olan şeyleri bize sağlamak üzere çevremizi kontrol eden ve kullanan mühendislerin çalışmalarına bağlıdır.

Geçtiğimiz birkaç on yılda mühendisler, astronotları uzaya göndermeye, insan genomunun haritasını çıkarmaya ve interneti yaratmaya yardımcı olarak dünyayı değiştirdiler. Şu anda mühendisler güneş enerjisinden sentetik organlara, sürücüsüz arabalardan sanal gerçeklik kulaklıklarına kadar yenilikçi projeler üzerinde çalışıyorlar.

Mühendislik Öğrencileri ve Yurt Dışında Mühendislik Okumak

Mühendislik öğrencileri, güçlü bir kariyer temeli olarak hizmet eden değerli bir dizi beceri geliştirirler. Mühendisler problem çözücüdür; esnek ve yaratıcı bir çalışma yaklaşımları vardır ve takım halinde iyi çalışırlar. Bu beceriler, teknisyenden genel müdürlüğe kadar her rolde ve havacılıktan sağlık hizmetlerine ve yazılıma kadar her sektörde oldukça faydalıdır.

Kariyerini mühendislik alanında geliştirmek isteyen öğrenciler, özellikle yurt dışında mühendislik eğitimi almayı düşünebilirler. Yurt dışında mühendislik okumak, her açıdan avantajlı bir süreçtir. Yeni bir kültür görmek, yeni bir dil öğrenmek, mevcut yabancı dilini geliştirmek, uluslararası arenada iş sahibi olabilmek yurt dışında eğitim almanın yalnızca birkaç avantajından biridir.

Mühendislik Geniş Bir Alandır

Birden fazla mühendislik türü vardır. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte yeni mühendislik alanları ortaya çıkmıştır. Bazıları yollar tasarlayıp inşa ederken, diğerleri gıda işleme, robotlar yapma, endüstriyel kimyasallar yapma veya üretim zorluklarını aşmaya çalışmaktadır. 

Başlıca Mühendislik Türleri

Alana ve sektöre göre birden fazla mühendislik türü bulunuyor. En çok tercih edilen mühendislik bölümlerine geçmeden önce, mühendislik bölümlerini gene olarak sıralayalım:

 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Nükleer Enerji Mühendisliği
 • Enerji Sistemleri Mühendisliği
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Maden Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Jeoloji Mühendisliği
 • Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
 • Orman Mühendisliği
 • Geomatik Mühendisliği
 • Deprem Mühendisliği
 • Jeoloji Mühendisliği
 • Jeofizik Mühendisliği
 • İşletme Mühendisliği
 • Genetik Mühendisliği
 • Harita Mühendisliği
 • İmalat Mühendisliği
 • Fizik Mühendisliği
 • Matematik Mühendisliği
 • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
 • Uçak Mühendisliği
 • Gıda Mühendisliği
 • Ziraat Mühendisliği
 • Tekstil Mühendisliği

Yurt İçinde ve Yurt Dışında En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

Mühendislik kapsamlı bir konudur ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda mühendislik türü olduğundan hangisinin sizin için uygun olduğunu belirlemek zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olması için, tutkulu olduğunuz şeyi belirlemeye çalışmalısınız. Bazı mühendislik bölümleri hem yurt dışında hem de ülke içinde en fazla tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yer alıyor. İşte onlardan bazıları:

Her Zaman Talep Görüyor: Makine Mühendisliği

Belki de en popüler mühendislik derecesi  Makine Mühendisliği bölümüdür. Makine Mühendisliği bölümünde her yıl 60.000 ila 100.000 arasında lisans derecesi verilmektedir, bu da bir sonraki en popüler alanın neredeyse iki katıdır. Makine mühendisleri, makineleri tasarlamak, oluşturmak ve geliştirmek için çalışırlar. Bu ana dalda, makinelerin nasıl çalıştığını ve onları çalışır durumda tutmak için gereken enerjiyi incelemekle görevlisinizdir. Makine mühendisleri, araba tasarlama ve inşa etme, makine üretme vb. işlerden sorumludur. Hız trenlerinin arkasındaki mekaniği ve uçakları neyin uçurduğunu bu bölüm sayesinde keşfedebilirsiniz. Bu ana dal ile mekanik cihazların sırlarını öğrenebilirsiniz.

En Popüler İkinci Alan: Elektrik Mühendisliği

Diğer mühendislik alanlarının aksine, Elektrik Mühendisliği daha yeni bir mühendislik dalıdır. Bu alan elektrik ve elektronik ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Aynı zamanda bu bölüm ikinci en popüler mühendislik bölümüdür. Farklı bulguların, çözümlerin veya sorunlara yaklaşma yollarının artılarını ve eksilerini belirlemek için mantık ve muhakeme kullanmak, enerji verimliliğindeki işler için en kritik becerilerden biridir. 

Genel olarak, Elektrik Mühendisliği dereceleri için adayların ortalama ya da yüksek bir GPA'ya sahip olması, liseyi bitirmiş olması gerekir. Çok sayıda okul ayrıca minimum SAT/ACT puanlarını da isteyebilir. 

Hiçbir Zaman Eskimeyecek Bir Bölüm: İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği en eski mühendislik disiplinlerinden biridir ve yollar, köprüler, su sistemleri, binalar ve diğer inşaatları tasarlamayı ve oluşturmayı içerir. İnşaat Mühendisliği inşaatın tüm yönlerini kapsar. Köprüler, yapılar, binalar, otoyollar, barajlar, havaalanları, tüneller ve su temin sistemleri gibi büyük inşaat projelerini nasıl tasarlayacağınızı, planlayacağınızı ve yürüteceğinizi bu alan sayesinde öğrenebilirsiniz. İnşaat mühendisleri, heyecan verici projeler yapmak ve bugün içinde yaşadığımız dünyayı inşa etmeye yardımcı olmak için en yeni teknolojiyi kullanır.

Hangi mühendislik alanını tercih edeceğiniz elbette ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanınıza göre değişecektir. Hangisini seçmiş olursanız olun iyi bir kariyer ve iş fırsatları sizi bekliyor demektir. Zira mühendislik alanı dünya var olduğu sürece hep popüler olacak ve talep edilecektir.En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

47 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

23 beğeni

Almanya

Şehir: Erlangen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 71
Lisans Ücreti: 144 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Bowdoin College

3 beğeni

Amerika

Şehir: Brunswick
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 38
Lisans Ücreti: 67.198 USD

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Hawaiʻi at Mānoa

7 beğeni

Amerika

Şehir: Honolulu
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 101
Lisans Ücreti: 50.004 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 166

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp