En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
yurt dışında tıp eğitimi
EĞİTİM YAZILARI

09/05/2023

2795 Görüntülenme


En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri

Tıp fakülteleri, ülkemiz öğrencilerinin en çok eğitim almak istediği fakültelerin başında gelmektedir. Ülkemizde herhangi bir tıp fakültesinde eğitim almak için üniversite sınavına girilmesi zorunludur. Ancak yurt dışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler böyle bir sınava girmek zorunda değildir. Yurt dışındaki üniversitelerin çok daha farklı prosedürleri ve giriş koşulları vardır. Kimi okul için sadece IELTS, TOEFL gibi sınavların sonuçları yeterli olurken kimi okullar SAT/ACT gibi sınavların puanlarını da istemektedir. Biz bu yazımızda genel olarak en çok tercih edilen tıp bölümlerinden ve bu alanın detaylarından bahsedeceğiz.

Tıp, sağlık ve şifa alanıdır. Hemşireleri, doktorları ve çeşitli uzmanları içerir. Hastalıkların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi, tıbbi araştırmalar ve sağlığın diğer birçok yönünü kapsar. Tıp, sağlığı ve refahı teşvik etmeyi ve sürdürmeyi amaçlar. Geleneksel modern tıp bazen allopatik tıp olarak adlandırılır. Genellikle danışmanlık ve yaşam tarzı önlemleri ile desteklenen ilaç veya ameliyat kullanımını içerir. Alternatif ve tamamlayıcı tıp türleri arasında akupunktur, homeopati, bitkisel ilaç, sanat terapisi, geleneksel Çin tıbbı ve çok daha fazlası yer alır.

Modern tıbbın birçok alanı ve yönü vardır. Bunlardan bazıları:

Klinisyenler ve Çalışma Alanları: Klinisyen, bir hastanede veya başka bir sağlık hizmeti ortamında doğrudan hastalarla çalışan bir sağlık çalışanıdır. Hemşireler, doktorlar, psikoterapistler ve diğer uzmanların tümü klinisyendir. Tüm tıp uzmanları klinisyen değildir. Araştırmacılar ve laboratuvar çalışanları hastalarla çalışmadıkları için klinisyen değildirler. Hekim, eğitim, araştırma ve deneyimlerden öğrendiği bilgileri ve klinik yargıyı kullanarak hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemek amacıyla bireyi değerlendirir.

Biyomedikal Araştırma: Bu bilim alanı, hastalığa veya ölüme yol açan hastalıkları önlemenin ve tedavi etmenin yollarını arar. Biyomedikal bilim insanları, biyolojik süreçleri ve hastalıkları incelemek için biyoteknoloji tekniklerini kullanırlar. Başarılı tedaviler geliştirmeyi amaçlarlar. Biyomedikal araştırmalar dikkatli deneyler, geliştirmeler ve değerlendirmeler gerektirir. Biyologları, kimyagerleri, doktorları, farmakologları ve diğerlerini içerir

Tıbbi Cihazlar: Sağlık uzmanları, bir hastalığı veya başka bir durumu teşhis etmek ve tedavi etmek, semptomların kötüleşmesini önlemek, kalça veya diz gibi hasarlı bir parçayı değiştirmek için çok çeşitli aletler kullanır. Tıbbi cihazlar, test tüplerinden gelişmiş tarama makinelerine kadar çeşitlilik gösterir.

Ameliyat: Bazı hastalık türlerinin, malformasyonun ve yaralanmanın teşhis ve tedavisi için cerrahi prosedürler gereklidir. İlaç yerine araçsal ve manuel yöntemler kullanırlar. Bir cerrah, hastalıklı doku veya organları çıkarmak veya değiştirmek için cerrahi bir prosedür uygulayabilir veya biyopsi için cerrahi işlem kullanabilir. Bazen doktorlar istenmeyen dokuyu çıkarırlar ve ardından teşhis için uygun birime  gönderirler.

Tıbbın birden fazla dalı vardır. Bunlardan bazıları:

Anatomi: Bu, vücudun fiziksel yapısının incelenmesidir.

Biyokimya: Bir biyokimyacı kimyasal bileşenleri ve bunların vücudu nasıl etkilediğini inceler.

Biyomekanik: Bu, mekanik bir yaklaşım kullanarak vücuttaki biyolojik sistemlerin yapısına ve nasıl çalıştıklarına odaklanır.

Biyoistatistik: Araştırmacılar biyolojik alanlara istatistik uygular. Bu, başarılı tıbbi araştırma ve birçok tıbbi uygulama alanı için çok önemlidir.

Biyofizik: Bu, biyolojik sistemlerin işleyişini modellemek ve anlamak için fizik, matematik, kimya ve biyolojiyi kullanır.

Sitoloji: Bu, hücrelerin tıbbi ve bilimsel mikroskobik incelemesini içeren bir patoloji dalıdır.

Embriyoloji: Biyolojinin bu dalı, organizmaların oluşumunu, erken büyümesini ve gelişimini inceler.

Endokrinoloji: Bilim insanları hormonları ve vücut üzerindeki etkilerini araştırırlar.

Epidemiyoloji: Araştırmacılar, popülasyonlardaki hastalıkların nedenlerini, dağılımını ve kontrolünü takip eder.

Genetik: Bu, genlerin ve bunların sağlık ve vücut üzerindeki etkilerinin incelenmesidir.

Histoloji: Bu, mikroskop altında yapıların şekline bakmayı içerir. Mikroskobik anatomi olarak da bilinir .

Mikrobiyoloji: Bu, mikroorganizmalar olarak bilinen çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük organizmaların incelenmesidir. Mikrobiyolojinin yönleri bakteriyoloji, viroloji, mikoloji (mantarların incelenmesi) ve parazitolojiyi içerir.

Sinirbilim: Sinirbilimciler sinir sistemini ve beyni inceler ve sinir sistemi hastalıklarını araştırır. Nörobilimin yönleri, hesaplamalı modelleme ve psikofiziği içerir. Bazı sinirbilim türleri bilişsel sinirbilim, hücresel sinirbilim ve moleküler sinirbilimdir.

Beslenme: Beslenme uzmanları, yiyecek ve içeceklerin sağlığı nasıl etkilediğini ve bunların farklı hastalık ve durumları tedavi etmeye, iyileştirmeye ve önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini inceler.

En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri: Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, alanlarında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerin başında göz bölümü ve göz cerrahisi geliyor. Bir göz doktoru göz hastalığının tıbbi ve cerrahi tedavisinde daha fazla uzmanlaşmış tıp doktorudur. Göz doktorları, pratisyen hekimler, optometristler ve ortoptistler gibi diğer sağlık uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Oftalmologlar, göz ve görme sistemi bozukluklarının teşhisi ve tedavisi konusunda ek uzmanlık eğitimi almış tıp doktorlarıdır. Ayrıca bazen göz doktorları veya göz cerrahları olarak da adlandırılırlar. Tıp eğitimlerinin uzunlukları ya da süreleri her ülkeye göre değişir. Örneğin Avustralya'da göz doktorlarının doktor olduktan sonra, tıpkı Türkiye'deki gibi en az 5 yıllık uzmanlık eğitimini tamamlamaları gerekir.

En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri: Dermatoloji

Dermatoloji, en genel tabiri ile deri ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Hem tıbbi hem de cerrahi yönleri olan bir uzmanlık alanıdır. Dermatologlar cilt hastalıklarını teşhis eder ve tedavi eder. Ayrıca, cildinizde ortaya çıkan ve organ hastalığı veya yetmezliği gibi vücudunuzdaki sorunlara işaret edebilecek semptomları da tanırlar. Dermatologlar genellikle cilt koşullarıyla ilgili özel teşhis prosedürleri uygularlar.

Dermatolog ve estetisyen aynı kişi değildir çünkü estetisyenler tıp doktoru değildir. Estetisyen bir kişi cilt bozukluklarını teşhis edemez veya ilaç yazamazlar. Yalnızca cildinizin görünümünü etkileyen tedavilerde yardımcı olabilirler. Dermatologlar ise cilt, saç ve tırnaklarda uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Dermatologlar ayrıca saç dökülmesi ve yara izleri gibi kozmetik rahatsızlıklarla da ilgilenirler. Dermatoloğunuz sizi muayene edecek, laboratuvar testleri isteyecek, teşhis koyacak ve durumunuzu ilaçla veya bir prosedürle tedavi edecektir. 

En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri: Ağız ve Diş Sağlığı

En çok tercih edilen tıp bölümlerinden bir diğeri ise ağız ve diş sağlığı bölümüdür. Ağız sağlığı, gülümsememizi, konuşmamızı ve çiğnememizi sağlayan dişlerin, diş etlerinin ve tüm ağız-yüz sisteminin sağlığını ifade eder. Oral durumlar sıklıkla diğer kronik durumlardan ayrı kabul edilir, ancak bunlar aslında birbiriyle ilişkilidir. Kötü ağız sağlığı, diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer kronik hastalıklarla ilişkilidir. Ağız hastalığı ayrıca tütün kullanmak ve şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmek gibi riskli davranışlarla da ilişkilidir.

Diş hekimi, ağız sağlığı koşullarını teşhis eden ve tedavi eden bir doktordur. Dişlerinize ve diş etlerinize iyi bakmanız, kalp hastalığı ve inme gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Diş hekimleri, dişlerinizi ve diş etlerinizi hastalığa neden olan bakterilerden korumak ve sorunları başlamadan durdurmak için koruyucu diş hekimliği hizmeti sunar.

En çok tercih dilen diğer tıp bölümleri ise şu şekildedir:

  • Acil Tıp
  • Adli Tıp
  • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
  • Göğüs Hastalıkları
  • Halk Sağlığı
  • İç Hastalıkları
  • Kardiyoloji
  • Nöroloji

Yurt dışında tıp eğitimi almak, yurt dışındaki tıp fakülteleri hakkında bilgi edinmek ve daha fazlası ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruya en doğru şekilde cevap alabilmek için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

 En Çok Tercih Edilen Tıp Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

47 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

19 beğeni

Almanya

Şehir: Erlangen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 68
Lisans Ücreti: 144 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Indian Institute of Technology Kanpur (IIT Kanpur)

0 beğeni

Hindistan

Şehir: Kanpur
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 14

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp