En İyi Hollanda Üniversiteleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Hollanda, en iyi hollanda üniversiteleri, yükseköğrenim, avrupa, üniversite, akademik, University of Amsterdam, Delft University of Technology, Utrecht University, Wageningen University & Research, Leiden University, Eindhoven University of Technology
Ozel

26/10/2022

4322 Görüntülenme


En İyi Hollanda Üniversiteleri

Kuzeybatı Avrupa'da yer alan, büyümeyi ve gelişmeyi hız kesmeden sürdüren Hollanda, açık görüşlü toplumu, güçlü ekonomisi, muhteşem doğasıyla olduğu kadar köklü ve prestijli üniversiteleri ile de tanınmaktadır. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Hollanda, University of Amsterdam, Delft University of Technology, Utrecth University ve Wageningen University & Research gibi dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alan yükseköğretim kurumlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Yüksek eğitim kalitesi, uluslararası çalışma ortamları, yenilikçi ve araştırmaya odaklı eğitimi ile bilinen Hollanda üniversiteleri, 2.100'den fazla uluslararası eğitim programı sunmaktadır. Bu yazımızda, dünya üniversite sıralamalarına göre Hollanda'nın en başarılı üniversitelerini sizin için bir araya getirdik.


University of Amsterdam

Universiteit van Amsterdam olarak da bilinen Amsterdam Üniversitesi, Hollanda’nın en prestijli yükseköğretim kurumlarından biri olup, uluslararası alanda da ün kazanmış bir devlet üniversitesidir. 1632 yılında Athenaeum Illustre adıyla kurulmuş ve 1877 yılında tam teşekküllü bir üniversite olarak resmen tanınmış olan Amsterdam Üniversitesi, öğrenci nüfusu bakımından da Hollanda’nın en büyük üniversitelerinden biridir.  

Pek çok farklı alanda çok sayıda lisans ve yüksek lisans programı sunan Amsterdam Üniversitesi; beşeri bilimler, sosyal ve davranış bilimleri, iktisat ve işletme, fen bilimleri, hukuk, tıp ve dişçilik olmak üzere 7 fakülteden meydana gelmektedir. Tıp ve dişçilik programlarını Vrije Universiteit Amsterdam ile birlikte iş birliği içinde yürüten Amsterdam Üniversitesi, özellikle sosyoloji, kalkınma çalışmaları, antropoloji, iletişim bilimi ve psikoloji programları ile dünya çapında ün kazanmıştır.

Üniversitenin ana faaliyet yerleşkesi, başkent Amsterdam’ın merkezinde yer almaktadır. Akademik ortam uluslararası bir yapıya sahip olup, başta yüksek lisans olmak üzere, eğitim dilinin İngilizce olduğu pek çok program bulunmaktadır. Beşeri bilimler ve fen bilimleri dışında çeşitli araştırma enstitüleri Amsterdam Üniversitesi’ne bağlı olup, bu enstitüler gelişmiş araştırma programları sunmakta ve dünyanın dört bir yanından araştırma görevlilerini ve akademisyenleri ağırlamaktadır. Uzun bir geçmişe sahip olan Amsterdam Üniversitesi, aralarında Nobel ödüllü bireylerinde bulunduğu seçkin bir öğretim üyesi ve mezun ağına sahiptir.


İncele

Delft University of Technology

Delft Üniversitesi Teknolojisi (TU Delft), Hollanda’nın Delft şehrinde bulunan ve ülkenin en eski ve en büyük teknik üniversitesidir. Dünya üniversite başarı sıralamalarında dünyanın en iyi 10 mühendislik ve teknoloji üniversitesi arasında yer alan TU Delft, 2023’te dünya genelinde inşaat mühendisliğinde 2’nci, makine, havacılık ve uzay mühendisliğinde 3’üncü, mimarlıkta ise yine 3’üncü sırada yer almıştır. 1842 yılında Kral William II tarafından bir kraliyet akademisi olarak kurulan üniversite, zamanla araştırma ve eğitim müfredatını genişleterek 1864’te bir politeknik okula ve 1905’te tam teşekküllü bir teknoloji enstitüsüne dönüşmüştür. 1986 yılında ismi Delft Üniversitesi Teknolojisi olarak değiştirilmiştir. TU Delft, Jacobus Henricus van ‘t Hoff, Heike Kamerlingh Onnes ve Simon van der Meer gibi Nobel ödüllü Hollandalı bilim insanları ile anılmakta olup IDEA Ligi, CESAER, UNITECH International, ENHANCE Alliance, LDE ve 4TU gibi birçok üniversite federasyonunun da üyesi bulunmaktadır.


İncele

Utrecht University

Kuruluşu 1636'ya dayanan Utrecht Üniversitesi, yüzyıllardır Hollanda'daki bilimsel çalışmaların öncüsü olmuştur ve yüksek akliteli, yenilikçi bir eğitim ve araştırma yaklaşımı ile dünya çapında prestijli bir üniversitedir. İstikrarlı bir şekilde dünya üniversite sıralamalarında ilk 100 üniversite arasında yer almaktadır. Utrecht Üniversitesi hedefini daha iyi bir dünya kurmak olarak belirlemiştir ve bu amaç uğruna öğrencilerini farklı disiplinlerden konularla tanıştırıp araştırmalara dâhil etmesi ile övünür. Bu öğrencilerin birlikte çalışarak yeni yaklaşımlar ve keşifler ortaya çıkaracaklarını umarak topluma katkıda bulunmaları için bir araya getirdiği bir eğitim anlayışına sahiptir. 


İncele

Wageningen University & Research

Wageningen Üniversitesi ('Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi'), 1876 yılında esasen bir ziraat yüksekokulu olarak kurulan, 1918 yılında resmen devlet üniversitesi statüsü kazanmış, yüksek öğrenim faaliyetlerinin özellikle teknik ve mühendislik alanlarına yoğunlaştığı, Hollanda'nın Wageningen kentinde yer alan bir devlet üniversitesidir. Wageningen Üniversitesi ve Hollanda Tarım Bakanlığı'nın eski ziraai araştırmalar enstitüsünden meydana gelen ve bugüne kadar yaklaşık 60.000 mezun veren Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi, günümüzde 1 fakülte, 5 ana bilim dalı, 94 kürsü ve 2.700'den fazla akademik personel ile 3.000'den fazlası uluslararası statüde olmak üzere 13.600'dan fazla öğrenciye öğrenciye yüksek öğrenim imkânları sağlamaktadır.

 


İncele

Leiden University

1575 yılında Oranj Prensi William tarafından kurulan Leiden Üniversitesi, Hollanda’nın Leiden kentinde bulunan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Yüksek öğrenim alanındaki tecrübesi dört asırı aşan ve adı Rene Descartes, Rembrandt, Hugo Grofus ve Baruch Spinoza gibi önemli isimlerle anılan Leiden Üniversitesi, Avrupa’daki uluslararası lider araştırma üniversitelerinden biri olarak, bugün iki ayrı kentte bulunan yerleşkeleri, 7.000’den fazla çalışanı, 47 lisans ve 81 yüksek lisans programı ile 34.000’den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sunmaktadır.


İncele

Eindhoven University of Technology

1956 yılında kurulan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ('Technische Universiteit Eindhoven'), Hollanda'nın Eindhoven kentinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Hollanda'nın 'Silikon Vadisi' olan Brainport'ta yer alan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, aralarına Danimarka Teknoloji Üniversitesi, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, École Polytechnique, The Technion ve Münih Teknoloji Üniversitesi gibi bilim ve teknoloji alanlarında lider eğitim kurum ve kuruluşlarının yer aldığı 'EuroTech Universities Alliance' birliğinin üyesi olmanın yanı sıra, TU/e, WUR, UU ve UMC Utrecht Stratejik Ortaklığı, 'Entrepreneurial Education Network', 4TU.Federation, 'Consortium Linking Universities of Science and Technology for Education and Research' ve 'The SGroup European Universities' Network' gibi prestijli girişimlerin ve grupların üyesi bulunmaktadır. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, günümüzde, 2500'den fazlasının uluslararası statüde olduğu 13.600'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sunmaktadır.


İncele

University of Groningen

400 yıldan uzun bir süre önce, 1614 yılında kurulan Groningen Üniversitesi (Rijksuniversiteit Groningen) Hollanda'nın Groningen kentinde yer alan, araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Uluslararası üniversite sıralamalarında en iyi okullar arasında gösterilen Groningen Üniversitesi, Coimbra Group, Guild of European Research-Intensive Universities gibi prestijli kurum, kuruluş ve girişimlerin üyesi bulunmaktadır. Groningen Üniversitesi, günümüzde, 11 farklı fakülte ve 10 araştırma enstitüsünde, 1.600'den fazla akademik çalışan ile 100 farklı ülkeden gelen 7.000'den fazla öğrenciye yüksek öğrenim olanakları sağlamaktadır.


İncele

University Of Twente

University of Twente, Hollanda'nın Enschede şehrinde yer alan teknik bir devlet üniversitesidir. Dünya sıralamasında ilk 180 üniversite içinde yer alan University of Twente, European Consortium of Innovative Universities olarak adlandırılan üniversiteler topluluğunun üyesidir. Ayrıca, Delft University of Technology, Eindhoven University of Technology ve Wageningen University and Research Centre gibi Hollanda'nın en iyi teknik okulları ile 4TU çatısı altında iş birliği yapmaktadır. 

Sosyal Bilimler, Mühendislik, Bilgisayar Bilimleri, Bilim ve Teknoloji ve Coğrafi Bilimler olmak üzere 5 farklı fakültede eğitim veren üniversite, 365 milyon EUR'luk bir bütçeye sahiptir. 

15,000'e yakın öğrencisine inovatif ve dinamik bir kampüs hayatı sunan üniversite, hem akademik hem de sosyal alt yapısının sağlam olması sayesinde öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düşünülmüştür. 


İncele

En İyi Hollanda Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

52 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

47 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Western Australia

0 beğeni

Avustralya

Şehir: Perth, Western Australia
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 92

POPÜLER
Burs İmkanı

Chulalongkorn University (CU)

1 beğeni

Tayland

Şehir: Bangkok
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 17
Lisans Ücreti: 76.000 THB

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Deakin University

1 beğeni

Avustralya

Şehir: Geelong
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 51
Lisans Ücreti: 33.000 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 16

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp