Hollanda’da Üniversite Eğitimi Almanız İçin 6 Neden

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Hollanda, yükseköğrenim, üniversite, Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Avrupa, lisans, yüksek lisans
EĞİTİM YAZILARI

26/10/2022

1350 Görüntülenme


Hollanda’da Üniversite Eğitimi Almanız İçin 6 Neden

2021-2022 akademik yılında, üniversite eğitimi için Hollanda’yı tercih eden uluslararası öğrencilerin toplam sayısı 115.000’i aştı. Hollanda üniversiteleri, geçen yılın istatistiklerine göre, bu yıl uluslararası öğrenci sayısında %12’lik bir artış kaydetti. Rakamlar, Hollanda’da bulunan uluslararası öğrencilerin %72’sinin Avrupa’daki diğer ülkelerden geldiğini gösteriyor. Bu denli çok öğrencinin üniversite eğitimi için Hollanda’yı tercih etmesinin bir nedeni olsa gerek... Aslına bakılacak olursa bunun pek çok nedeni var. Bu yazımızda, Hollanda’da üniversite eğitimi almanız için çok sayıda farklı neden arasından altısını sizin için seçtik.

Uluslararası Atmosfer

Hollanda, kendi toplumunu meydana getiren bireylere önemli ölçüde özgürlük tanıyan, açık görüşlü bir ülke olarak biliniyor. İş ve ticaret alanlarında Avrupa’daki önemli merkezlerden biri olan Hollanda, hem ekonomik hem de coğrafi açıdan dünyanın en kuvvetli uluslararası bağlantılara sahip birkaç ülkesinden biri. Hollanda, günümüz itibarıyla 200 farklı milletten insana ev sahipliği yapıyor ve her ne kadar ana dili Felemenkçe olsa da İsveç’ten sonra Avrupa kıtasında en yüksek İngilizce yeterlilik düzeyine sahip ikinci ülke olarak tanınıyor. Herhangi bir dil engelinin olmaması, Hollanda’yı eğitim için oldukça iyi bir yer hâline getiriyor.

Uygun Fiyata Kaliteli Eğitim

Hollanda’da bulunan eğitim kurumlarının birinci sınıf kalite eğitim sunduğu, yaygın olarak bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Eğitim ücretlerinin ve yaşam masraflarının İngilizce konuşulan diğer pek çok ülkeye nazaran son derece makul olması, uluslararası öğrencilere sunulan çok sayıda burs olanağı ve uygun maliyetler karşılığında dünya standartlarında sunulan eğitim imkânları Hollanda’yı yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler arasında popüler bir tercih hâline getiriyor. 

Uluslararası Yönelim

Hollanda her yıl 160’tan fazla farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencileri ağırlıyor ve Hollanda toplumunun, diğer kültür ve uluslararası iş dünyası ile oldukça kuvvetli bağları bulunuyor. Hollanda halkının açık görüşlü ve sarih oluşu ve %95’inin iyi düzeyde İngilizce bilmesi, bu toplumu kolay iletişim kurulabilen ve fikir alışverişinde bulunulabilen bir toplum yapıyor. Bu nitelikler, Hollanda’da bulunan yükseköğretim kurumlarında alacağınız eğitimin size getireceği problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi beceriler ile birleştiğinde, mevcut iş piyasasında iş bulabilme şansınızı artırıyor. Hollanda’nın interaktif ve öğrenci merkezli eğitim sistemi, bu ülkede eğitim gören öğrencilere kendi fikirlerini nasıl oluşturacaklarını, açık fikirli olmayı ve uluslararası yönelimlerini nasıl güçlendirebileceklerini öğretiyor.

Doğa ve Şehir Yaşamı

Hollanda oldukça küçük bir ülke, ancak bu, Hollanda’yı cezbedici kılan özelliklerden bir tanesi. Boş vakitlerinizde gezebileceğiniz harika yerler ve bu yerlerin size sunacağı eşsiz deneyimler elinizin altında denebilecek kadar yakınınızda. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve Leiden gibi kentler, şehir yaşamını tercih eden kişiler için, müziğin, tiyatronun, restoran ve kafelerin, mimarinin ve sanatın keyfini çıkarmak için sayısız fırsat sunarken, doğanın içinde olmanın getirdiği rahatlama ve huzuru tercih edenler için ormanlar, yeşil parklar ve Hollanda’nın Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan kumsallar bulunuyor.

Mutlu İnsanlar

Dünyanın en yaşanılası ülkelerinden biri ve Avrupa’ya açılan bir kapı olan Hollanda, Küresel Barış Endeksi’ne göre en güvenli ülkelerden ve Daha İyi Yaşam Endeksi’ne göre ise en mutlu ülkelerden bir tanesi. Ülkenin bulunduğu coğrafi konum ve gelişmiş ulaşım ağları, Avrupa’daki pek çok başkenti yalnızca birkaç saatlik mesafe kadar yakına getiriyor.

Avrupa’nın Merkezinde

Her ne kadar Hollanda’nın size sunabileceği pek çok şey olsa da Hollanda’nın çevresinde bulunan ülkeleri de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Hollanda Avrupa’nın tam kalbinde yer aldığından, Avrupa’nın büyük şehirlerine tren veya uçakla kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Hemen her şehirde bulabileceğiniz uygun maliyetli tren ve uçak seferleri ile Londra, Paris, Antwerp ve Berlin gibi şehirlere birkaç saatte gidebilirsiniz.Hollanda’da Üniversite Eğitimi Almanız İçin 6 Neden Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

31 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Vrije Universiteit Brussel (VUB)

5 beğeni

Belçika

Şehir: Brüksel
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 2
Lisans Ücreti: 4.600 EUR

Master Programı: 31
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Simon Fraser University

2 beğeni

Kanada

Şehir: Burnaby
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 78
Lisans Ücreti: 34.012 CAD

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

City University of Hong Kong

1 beğeni

Hong Kong

Şehir: Kowloon
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 45
Lisans Ücreti: 160.000 HKD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp