İngiltere'de Okumanın Maliyeti

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
İngiltere, Birleşik Krallık, Londra, Üniversite, İngiltere'de Okumak, Birleşik Krallık'ta Okumak, Eğitim Maliyetleri
EĞİTİM YAZILARI

04/11/2022

1478 Görüntülenme


İngiltere'de Okumanın Maliyeti

Eğitim ve yaşam maliyetleri, yurt dışında eğitim almak isteyen bireylerin bir karara varmadan önce göz önünde bulundurduğu en önemli faktörlerden biri ve bizim de hakkında sıkça soru aldığımız konuların arasında yer alıyor. Yurt dışında eğitim almaya karar vermek büyük bir adım ve doğru planlamayı yapabilmek için mümkün oldukça çok bilgi edinmek gerekiyor.

İngiltere ve genel olarak Birleşik Krallık, dünya üzerindeki en eski ve en başarılı üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor ve yükseköğretim alanındaki tecrübesi günümüz itibarıyla bir milenyuma yaklaşıyor. Dünya standartlarında eğitim, kariyer olanakları, eğitim ve yaşam kalitesi, refah düzeyi gibi pek çok faktör İngiltere'yi yurt dışında eğitim almak isteyen bireyler arasında popüler bir tercih hâline getiriyor.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

2022 yılı itibarıyla, uluslararası öğrencilerin, diğer bir deyişle Birleşik Krallık'ın ve Avrupa Birliği'nin dışından gelen öğrencilerin İngiltere üniversitelerinde lisans eğitimi almak için ödemeleri gereken yıllık ücretler, programdan programa değişmekle birlikte, £11.400 civarından başlıyor ve £38.000'a kadar çıkabiliyor. Tıp eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için yıllık eğitim ücretleri ise £68.000 ila £75.000 aralığında bulunuyor.

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin ödediği yıllık ücretler, yine programdan programa değişse de genel olarak £7.500 ile başlıyor ve £54.500'a ulaşabiliyor. Bu ücretler, laboratuvar, tıbbi ve klinik bilimler ile ilgili alanlarda daha da yükselebiliyor. Diğer yandan İşletme Yönetimi'nde yüksek lisans (MBA) için uluslararası öğrencilerin ödediği ücretler £8.500 ila £63.000 aralığında yer alıyor. Bununla birlikte, genel itibarıyla lisans eğitimi için yıllık ücretlerin ortalama £11.400 ila £20.000 aralığında ve yüksek lisans eğitimi için yıllık ücretlerin ise ortalama £12.000 ila £25.000 aralığında bulunduğu görülüyor.

Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri üniversitelere, programlara ve eğitim seviyesine bağlı olarak büyük farklılıklar gösteriyor ve bu nedenle, kesin bir maliyet hesabı yapmak pek mümkün olmuyor. Bununla birlikte, lisans eğitimi ücretlerinde de yüksek lisans eğitimi ücretlerinde de ortalama bir fiyat çıkarırken birkaç noktayı göz önünde bulundurmak gerekiyor;

 • Üniversite Prestiji: Oxford, Cambridge, LSE gibi okulların lisans ve yüksek lisans eğitimi ücretleri elbette daha yüksek.
 • Eğitim Programının Niteliği: Tıp ve fen bilimleri alanındaki programlarn ücretleri, diğer programlara kıyasla daha yüksek. Bu durum özellikle de eğitim için pahalı ekipman ve laboratuvar erişimi gerektiren programlar için geçerli.
 • Eğitim Programının Süresi: Eğitim ücretleri yıllık bazda hesaplandığından, eğitim süresi programın ücreti üzerinde önemli bir etken.
 • Programın Eğitim Seviyesi: Her zaman geçerli olmamakla birlikte, yüksek lisans programlarının ücretleri lisans programlarının ücretlerinden daha yüksek olabiliyor.

Programlar için kesin bir rakam vermek mümkün olmasa da ortalama bir ücret hesabı yapılabilir. İstisnalar mevcut olsa da İngiltere'de ve Birleşik Krallık'ta bulunan üniversitelerin çoğunluğunda lisans öğrenimi 3 yıl sürüyor. Örneğin bazı programlar, öğrencilerin bir yılı ilgili endüstride çalışarak geçirmesini gerektiriyor ve bu türden programlar 4 yıl süren lisans programları için standart teşkil ediyor.

Yukarıda da değindiğimiz gibi uluslararası öğrenciler için lisans programlarının yıllık eğitim ücretleri £11.400 ila £68.000 aralığında yer alıyor. Ancak bu ücretlerin üniversiteden üniversiteye ve tıp programı tercih edip etmeyeceğinize göre değiştiğinin unutulmaması gerek. Yalnızca eğitim ücreti göz önünde bulundurulduğunda, üç yıllık bir lisans programının ortalama ücretinin £34.200 ila £204.000 aralığında yer alacağını söylemek mümkün.

Yine istisnalar mevcut olmakla birlikte, İngiltere ve Birleşik Krallık genelinde yüksek lisans programları 1 ya da 2 yıl sürebiliyor. Bu durumda, tıp, klinik, laboratuvar ya da işletme yüksek lisans programları hariç, 2 yıllık yüksek lisans programlarının ücretlerinin ortalama £16.000 ila £109.000 aralığında yer alacağı ön görülebilir. Bu noktada, bunların yalnızca eğitim ücretleri olduğunun ve genel bir maliyet tablosu için yaşam masrafları ve olası ek giderlerin de hesaba katılmasının gerektiğini vurgulayalım.

Yaşam Masrafları

Birleşik Krallık'ta eğitim alabilmek için elbette öğrenci vizesine ihtiyacınız olacak. Öğrenci vizesi alabilmek için, vize başvurusu yaptığınız tarih itibarıyla, en az 12 ay süreyle geçerli olan bir vize ile Birleşik Krallık'ta bulunmadıysanız, eğitim ücretlerinizi karşılamaya ve Birleşik Krallık'taki yaşamınızı idame ettirmeye yetecek miktarda finansal kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Ne kadar kaynağa ihtiyaç duyacak olduğunuz ise eğitim alacağınız yere göre değişiyor. Birleşik Krallık, Londra'da bulunan okullardan birinde eğitim alacak olmanız durumunda banka hesabınızda aylık £1.334 (yıllık £16.008) ve Londra dışında bulunan okullardan birinde eğitim alacak olmanız hâlinde ise banka hesabınızda aylık £1.023 (yıllık £12.276) tutarında para bulunmasını şart koşuyor.

Öte yandan İngiltere'de ya da Birleşik Krallık genelinde öğrenci sıfatı ile bulunacağınız için öğrencilere yönelik indirimlerden faydalanmanız mümkün olacak. Örneğin Londra'da okuyan ve 18 yaşın üzerinde olan öğrenciler, makul bir ücret karşılığında öğrenci pasosu alarak ulaşım hizmetlerinden %30 indirimle faydalanabiliyorlar.

Ek olarak Birleşik Krallık'ta bulunan pek çok giyim mağazası, gıda marketi, sinema, spor salonu öğrenciler için indirimler sunuyor. Bununla birlikte, yaşam maliyetinin başkent Londra'ya kıyasla daha makul olduğu kentleri de tercih etmek mümkün. 2022 Öğrenci Geçim Endeksi, Birleşik Krallık'ta geçim maliyetinin en düşük olduğu ilk dört şehri Cardiff, Cambridge, Southampton ve Sheffield olarak sıralıyor.

Birleşik Krallık'ın genelinde;

 • Bir haftalık gıda alışverişiniz için yaklaşık £30,
 • Bir pub ya da restoranda yiyeceğiniz yemek için yaklaşık £20,
 • Eğitim gördüğünüz programa bağlı olarak, kitaplar ve ders materyalleri için en az £30,
 • Telefon faturanız için en az £15,
 • Bir spor salonu üyeliği için aylık yaklaşık £40,
 • Televizyon izlemek istiyorsanız, televizyon lisansı almak için yıllık £159,
 • Bir sinema bileti için yaklaşık £10 ve
 • Harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişmekle birlikte, giyim için aylık yaklaşık £44

ayırmanız gerekiyor.

Konaklama

Yaşam masrafları ve genel olarak eğitim maliyetinden bahsederken, konaklama giderlerine de değinmemek mümkün değil. Çoğu öğrenci, üniversite eğitimlerinin ikinci ve üçüncü yılında bir eve taşınmadan önce, konaklama için üniversite yurtlarını tercih ediyor. Pek çok üniversite mutfaklı ve yemekli konaklama imkânları sağlıyor ve çoğu zaman yemek ücretleri de konaklama ücretine dahil oluyor. Kiralar söz konusu olduğunda, başkent Londra ve Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasında hayli büyük farklar bulunuyor. Bununla birlikte, üniversite yurtlarında ya da sizin gibi üniversite öğrencileri ile paylaşacağınız apartman dairelerinde daha uygun fiyatlı konaklama imkânı bulmanız mümkün.

2022 yılında yapılan bir anket, bölgeden bölgeye büyük farklılıklar olmakla birlikte, Birleşik Krallık'ta bir öğrencinin konaklama için haftalık £148 harcadığını gösteriyor. Kuzey İrlanda'da bulunan öğrenciler konaklama için haftalık £99 harcarken, Londra'da bu harcamanın haftalık £185 ile çok daha yüksek olduğu görülüyor. Konaklama ücretine faturalar dahil değilse, bu ücrete aylık yaklaşık £70 daha ilave etmek gerekiyor.İngiltere'de Okumanın Maliyeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

85 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

47 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Sungkyunkwan University (SKKU)

8 beğeni

Güney Kore

Şehir: Seul
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 7.808.000 KRW

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Jyväskylä

0 beğeni

Finlandiya

Şehir: Jyväskylä
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 18
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

Dartmouth College

4 beğeni

Amerika

Şehir: Hanover, New Hampshire
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 42
Lisans Ücreti: 87.315 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 13

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp