Münih Teknik Üniversitesi Eğitim Ücretlerini Yeniden Uygulamaya Hazırlanıyor

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Eğitim Ücretleri, Almanya, TUM, Münih Teknik, Münih Teknik Üniversitesi, Yurtdışı Eğitim, Almanyada Üniversite
EĞİTİM YAZILARI

15/09/2023

2384 Görüntülenme


Münih Teknik Üniversitesi Eğitim Ücretlerini Yeniden Uygulamaya Hazırlanıyor

Bavyera Eyaleti’nin kamu üniversitelerinde uygulanan eğitim ücretlerini kaldırmasından tam on yıl sonra, Münih Teknik Üniversitesi (Technische Universität München - TUM), Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için eğitim ücretlerini yeniden uygulamaya koymaya hazırlanıyor. 

Geçtiğimiz Cuma günü bir gazeteye verdiği röportajda eğitim ücretlerinin yeniden uygulanmaya başlayacağını doğrulayan üniversite Rektörü Thomas Hofmann, 2024 - 2025 akademik yılında kış döneminden itibaren, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin eğitim ücreti ödemeleri gerekeceğini belirtti. 

Kesin eğitim ücretlerinin Ekim ayında açıklanması bekleniyor olsa da bu ücretlerin lisans programları için dönemlik €2,000 ile €3,000 aralığında ve yüksek lisans programları için ise dönemlik €4,000 ile €6,000 aralığında olacağı öngörülüyor.

Rektörün Açıklamaları

Kamu üniversitelerine, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerden eğitim ücreti talep etme yetkisi, kamu üniversitelerine 2023 yılının başında yürürlüğe giren “Bayerisches Hochschulinnovationsgesetz” - “Bavyera Yükseköğretim İnovasyon Yasası” ile verilmişti. 

Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu ana dek eğitim ücretlerini yeniden uygulamaya koymaya yönelik bir girişimde bulunan tek üniversitenin Münih Teknik Üniversitesi (TUM) olduğu ve Deggendorf Teknoloji Enstitüsü’nün (Technische Hochschule Deggendorf) ise eğitim ücretlerini yeniden uygulamayı planladığı belirtildi.

Süddeutsche gazetesine verdiği röportajda; 

“En başarılı öğrencilerin üniversitemizi tercih etmeleri konusunda oldukça hızlı gelişen uluslararası bir rekabetin içindeyiz. Bu nedenle öğretim kalitemizi de sürekli olarak artırmak zorundayız. Bu durum, eğitime devlet kaynaklarından çok daha fazla yatırım yapılmasını gerektiriyor.” 

diyen Münih Teknik Üniversitesi (TUM) Rektörü Thomas Hofmann, üniversitenin yıllık gelirlerinin sekiz haneli rakamlara ulaşacağını öngörüyor ve eğitim ücretlerinden elde edilen tüm gelirlerin yalnızca eğitim kalitesinin geliştirilmesi için tahsis edileceğini ve bu sayede tüm öğrencilere fayda sağlayacağını vurguluyor. 

Münih Teknik Üniversitesi’nin yaklaşık 50,000 öğrencisi bulunuyor ve bu öğrencilerin yaklaşık %30’u eğitim ücreti ödemesi gereken öğrencilerden oluşuyor.

Uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen diğer ülkelerdeki üniversitelere kıyasla, Münih Teknik Üniversitesi’nin (TUM) ücretlerinin çok daha düşük olduğuna dikkat çeken Hofmann, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’taki üniversitelerde uygulanan eğitim ücretlerinin, Avrupa’daki kamu üniversitelerinde uygulanan eğitim ücretlerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu ifade ediyor. 

Münih Teknik Üniversitesi (TUM) öğrencilerinin yaklaşık %20’sinin eğitim ücretlerine yönelik burslardan faydalanabileceğini belirten TUM Rektörü, bu bursların “sosyal veya ailevi nedenlerden” ötürü eğitim ücretlerinin ödemesinde sıkıntı çekecek olan öğrencilere yönelik olduğunu ve aynı zamanda güçlü bir akademik profile sahip olmanın bursların verilmesinde rol oynayabileceğini söylüyor.

Öğrenciler Şikâyetçi

Üniversite Rektörü Thomas Hofmann’ın sunduğu bu gerekçelere karşın, üniversitenin Öğrenci Temsilciliği eğitim ücretlerinin yeniden uygulanmaya başlayacak olmasından şikâyetçi. Üniversite senatosunda ve üniversite konseyinde tüm öğrencilerin temsilcisi olarak görev yapan ve konu hakkında kendisine yöneltilen soruları; 

“Münih Teknik Üniversitesi’nin yetenekli öğrencilerin desteklenmesine öncelik veren bir üniversite olmayı sürdürmesi gerekiyor. Öğrenciler, kökenleri ne olursa olsun, üniversite eğitimlerini finansal açıdan güvence altına alabilmek için ebeveynlerinin gelirlerine ya da iş bulma olanaklarına bağımlı olmamalılar.”

şeklinde yanıtlayan David Vadasz, Bavyera’daki tüm öğrenciler için eğitim ücretlerinin “kademeli olarak yeniden uygulanmaya başlaması” konusunda endişelerin olduğunu da ifade ediyor.

Bu yeni düzenlemenin uygulamaya konmasının engellenemediğini ifade eden Vadasz, öğrencilerin kendilerinden talep edilen eğitim ücretlerinin yalnızca öğretim kalitesini geliştirmek için kullanıldığını denetleyebilmeleri ve bu konuda önerilerde bulunabilmeleri gerektiğini söylüyor. Açıklamalarını; 

“Bir ‘Mükemmellik Üniversitesi’ olan Münih Teknik Üniversitesi’nin yetersiz devlet finansmanına sahip olduğu; yerinden düşen ders tahtaları, aşırı kalabalık sınıflar, eskimiş ders amfileri, yetersiz çalışma alanları ve sürekli arızalanan teknolojik ekipmanlar gibi sorunların varlığından açıkça görülüyor.”

şeklinde sürdüren Vadasz, öğrencileri bu türden bir katılıma teşvik için yaptıkları çalışmaların da devam ettiğini belirtiyor.

Diğer Üniversitelere Etkisi Olacak Mı?

Münih kentinin diğer iki büyük üniversitesinin (LMU ve HM), Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden eğitim ücreti talep etmek gibi bir planı şimdilik yok. 

Ludwig Maximilian Universität München’da (LMU) 52,000’den fazla öğrenci bulunuyor ve bunların %8’i Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden geliyor. LMU sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, üniversitenin şu anda bu türden ücretleri uygulamaya koyma planı bulunmuyor.

Öte yandan Bavyera’da bulunan diğer üniversitelerin meseleyi görüşmeye devam ettikleri ifade ediliyor. 18,000’den fazla öğrencisi bulunan ve bunun yüzde 10’dan fazlasının AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden oluştuğu Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (HM) de şimdilik bir ücret uygulamasını hayata geçirmek gibi bir eğilimi bulunmadığı, eğitimin ücretli hâle getirilmesinin ancak "daha sonraki bir tarihte", örneğin dil kursları için ihtiyaç duyulması hâlinde değerlendireceği belirtiliyor.

Münih Teknik Üniversitesi’nin (TUM) eğitim ücreti uygulamasını yeniden başlatan tek Bavyera üniversitesi olmasıyla ilgili endişeleri kabul eden Üniversite Rektörü Thomas Hofmann, Almanya’nın en başarılı üniversitelerinin yöneticileri ile yapılan görüşmelerde, öğretim kalitesinin artmasının üniversitenin cazibesini de artırdığına dair net bir anlayış ortaya konduğunu belirtiyor.Münih Teknik Üniversitesi Eğitim Ücretlerini Yeniden Uygulamaya Hazırlanıyor Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

56 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 65.127 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Tohoku University

5 beğeni

Japonya

Şehir: Sendai
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 3
Lisans Ücreti: 817.800 JPY

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

National University of Singapore (NUS)

0 beğeni

Singapur Cumhuriyeti

Şehir: Singapore
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 22
Lisans Ücreti: 33.006 SGD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI

University of Wollongong

1 beğeni

Avustralya

Şehir: Wollongong
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 116
Lisans Ücreti: 14.400 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 10

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp