Soru & Cevap: Ders Dışı Aktivitelere Katılmanın Size Sağlayabileceği Avantajlar

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
ders dışı aktivite, müfredat dışı aktivite, yurtdışında üniversite, yurtdışı eğitim, dreambig, dream big
EĞİTİM YAZILARI

26/10/2022

506 Görüntülenme


Soru & Cevap: Ders Dışı Aktivitelere Katılmanın Size Sağlayabileceği Avantajlar

Okulda aldığınız derslerden geriye kalan zamanınızda katılım gösterebileceğiniz ders dışı aktiviteler, kendinizi tanımanın, yeni beceriler geliştirmenin ve yeni insanlarla tanışmanın çok iyi bir yoludur. Katılım göstereceğiniz bu aktiviteler ayrıca başvuru yaptığınızda üniversitelerin siz ve ilgi duyduğunuz alanlar hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilir. 

Bu yazımızda, ders dışında katılabileceğiniz aktivitelerin neler olduğunu, bu aktivitelerin size ne gibi faydalar sağladığını ve yurtdışında başvuracağınız üniversitelere sizi nasıl tanıtabileceğini ele alacağız.

Ders Dışı Aktivite Nedir?

Ders dışı aktivite, herhangi bir kulüp veya yaratıcı kuruluşta, gönüllü olarak katılım ve faaliyet gösterebileceğiniz aktiviteler ve işlerdir. Ders dışı aktiviteler, başvuru yapmayı planladığınız yurtdışındaki üniversitelere ilgi duyduğunuz alanları, sahip olduğunuz becerileri, yarattığınız etkileri ve topluma yaptığınız katkıları göstermenizde size yardımcı olur. 

Bu noktada hâlihazırda eğitim görmekte olduğunuz lisenin veya eğitim kurumunun sizi desteklemesine gerek olmadığını bilmelisiniz. Örneğin müzik alanındaki becerilerinizi sergilemek istiyorsanız ve çevrenizde de sizin gibi bu alana ilgi duyan arkadaşlarınız varsa bir grup kurabilir ve müzik videoları çekebilirsiniz ya da liderlik özelliklerinizi sergilemek istiyorsanız, yerel bir kurum veya kuruluş aracılığı ile yaptığınız gönüllü çalışmalar hakkında bir günlük yazmaya başlayabilirsiniz. 

Ders Dışı Aktiviteleri Nerede Bulabilirim?

Ders dışı aktivitelere katılabilmek için ilk bakabileceğiniz yer elbette hâlihazırda eğitim görmekte olduğunuz lise ya da eğitim kurumudur. Pek çok lise ve eğitim kurumu, size ve akranlarınıza ilgi alanı sahibi olabilmek, bu ilgi alanlarını geliştirebilmek ve yeteneklerinizi sergileyebilmek için pek çok imkân sağlar. 

Öğrenci kulüpleri, kendinizinkiler ile benzer ilgi alanlarına sahip sınıf arkadaşları bulmanın bir başka yoludur. Bazı öğrenci kulüpleri, örneğin tarih, kimya, yabancı dil gibi belirli bir konuya odaklanırken, bazı öğrenci kulüpleri ise örneğin satranç, robot bilimi gibi bir aktiviteye odaklanmaktadır ya da örneğin bir spor takımı, takım çalışmasına olan bağlılığınızı ve liderlik özelliklerinizi sergilemenize olanak sağlayan bir başka kulüp türüdür.

İster yarı zamanlı bir iş, ister bir kurumda stajyerlik olsun, çalışmak yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz üniversitelere, bağlılık göstererek bir işte çalışabildiğinizi ve sorumluluk üstlenebildiğinizi gösterir. Ek olarak, sahip olacağınız bir iş, lisede aldığınız derslere yönelik çalışmalarınızı sürdürürken, yoğun bir iş programının da altından kalkabildiğinizi kanıtlar.

Kâr amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu aracılığıyla katılım gösterebileceğiniz gönüllü projeler, bulunduğunuz toplumdan aldığınız kadar bu topluma geri neler verebildiğinizi en güzel şekilde örnekleyen ders dışı aktivitelerdir.

Bununla birlikte, okul ve eğitiminiz için yapmanız gerekenler ile ders dışı aktiviteler arasındaki dengeyi kurmak çok önemlidir. Bunun için;

- Ders dışı aktivitelere yavaş yavaş başlayın ve bu aktivitelere ayırmanız gerekenden fazla vakit ayırmayın.

- Programınızda çakışmaların oluşmasını engellemek için okul ve iş planınızı önceden yapın.

- Sahip olduğunuz zamanı verimli kullanmaya gayret edin.

Yurtdışındaki Üniversiteler Ders Dışı Aktivitelere Neden Değer Veriyor?

Yurtdışındaki üniversiteler, başvuru yapan bir öğrenciyi yalnızca bir not ortalaması veya sınav puanı olarak değil, bir birey olarak tanımak ister. Katıldığınız ders dışı aktiviteler, size ait olan, ilgi duyduğunuz ve tutku ile yaklaştığınız kişisel bir yönünüzü ortaya koymanızı olanaklı hâle getirir. 

Öğrenci kulüplerine katılmak, gönüllü olarak projelerde görev almak veya bir işte çalışmak, bir topluma olan bağlılığınızın ve başka insanlara yardımcı olma arzunuzun yanı sıra, sorumluluk alabilme ve zamanı yönetebilme becerilerinizi sergiler. 

Unutmayın, yurtdışındaki üniversitelerin katılım gösterdiğiniz ders dışı etkinliklere yönelik spesifik beklentileri yoktur, bu üniversiteler yalnızca, sizin için özgün ve anlam ifade eden faaliyetlere katıldığınızı görmek ister. Herhangi bir aktivite türü, diğerlerinin üzerinde üstünlük sahibi değildir. Yurtdışındaki üniversitelerin aradığı, iş, hobi, spor ve ders dışı aktiviteler ile ilgilenen adaylardır. Önemli olan, yaparken keyif alacağınız, eğitiminize ve gelişiminize katkı sağlayacak ve ailenizde, okulunuzda ve bulunduğunuz toplumdaki diğer bireylere yardımcı olabilmenizi olanaklı hâle getirecek ders dışı aktiviteleri bulmaktır.Soru & Cevap: Ders Dışı Aktivitelere Katılmanın Size Sağlayabileceği Avantajlar Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

69 beğeni

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

44 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Duke University

13 beğeni

Amerika

Şehir: Durham, North Carolina
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 53
Lisans Ücreti: 31.725 USD

Master Programı: 28
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 9

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Michigan-Ann Arbor

12 beğeni

Amerika

Şehir: Ann Arbor
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 131
Lisans Ücreti: 76.294 USD

Master Programı: 84
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 23

POPÜLER

Cardiff University

4 beğeni

İngiltere

Şehir: Cardiff
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 133
Lisans Ücreti: 22.700 GBP

Master Programı: 103
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 35

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp